Úvodná stránka Diskusné Fóra INÉ Nezaradené az 50% srncej zvery

  • This topic has 5 odpovedí, 5 hlasov, and was last updated 14.01.2011/21:40 by .
Zobrazuje sa 6 príspevkov - 1 až 6 (z celkového počtu 6 )
  • Autor
    Príspevky
  • #3961
      @michal

      az 50% srncej zvery zahynie pri polnohospodarskych pracach preco sa nevypustaju psy pred zatvou[aby to vyplasili?]

      #3962
        @volodo

        Michal neviem odkiaľ máš to číslo, ale určite nie je malé. Áno je to škoda, neviem si ale predstaviť ako by sa tvárili poľnohospodári, keby im tam poľovníci behali so psami tesne pred žatvou. Skús sa spýtať vlastníka takéhoto poľa čo ti na to povie.
        Ešte za onoho režimu som bol sám iniciátorom a výrobcom takej malej krabičky (nazvali sme to plašič na zver) . Bol to vlastne akustický a a svetelný generátor. Svetelné záblesky sa aktivovali len po zotmení a akustické zvuky v nepravidelných intervaloch aj cez deň. Tieto prístroje boli rozmiestnené v poraste asi dva dni pred ich plánovaným kosením. Dokonca sme to vystavovali aj na Agrokomlexe. Na projekte sme spolupracovali s Výskumným ústavom ŽV v NR. Pokusne boli nasadené jednu sezónu, ale výsledky som sa už nedozvedel. Bolo to v roku 89 a po príchode veľkej nežnej sa všetky vzťahy s ľudmi zainteresovanými do tohoto projektu prerušili. Dokonca viem, že pán Ing. z VÚ v NR ktorý úzko spolupracoval na testovaní a zbieraní výsledkov, tesne po revolúcii začal študovať teológiu a dnes je úspešný pán farár. (možno už má vyššiu funkciu, neviem) .
        Možno by stálo za to ešte podobný projekt oprášiť…..

        #3983
          @michal

          co si otom myslite???? prosim napiste sem…:(

          #3986
            @kopyto36

            Michal ja si myslím že to číslo je nadsadené. Odkiaľ máš taký údaj? Vymyslel si si ho, alebo to máš s nejakého dôveryhodného zdroja? Až áno, daj sem zdroj odkiaľ toto číslo čerpáš. Môj odhad je tak do 5-10%.

            #4002
              @jaro1

              Michal ahoj,

              Táto Tvoja otázka, ( debata na ňu ) má veľmi široký záber, teda aspoň v krátkosti. Áno, pri kosbe krmovín ( poňohospodárskych plodín) dochádza každoročne k významným stratám na zveri, najmä na práve narodených mláďatách. Nedá sa to paušalizovať, ale straty na srnčej zveri podľa niektorých prameňov sa pohybujú skutočne až do výšky 50 % narodených srnčiat. Ako už správne napísal Volodo, na zamedzenie týchto strát sa používajú rôzne akustické a optické plašiče. Tieto ale riešia vec len čiastočne, pretože pokiaľ si zver na ne navykne, preukázateľne strácajú účinnosť. Zver sa oddávna vyháňa ( pred kosbou ) poľovníckymi psami a tento systém sa používa stále. Niektoré združenia ( spolky ) začali údajne s úspechom používať ľudské vlasy ( získané z kaderníctva ). Teda poľovníci robia všetko pre to, aby straty boli čo najmenšie. Táto stará bolesť trápi nás všetkých a ver tomu, že je tomu tak. Ako tiež správne podotkol Volodo, vo vzťahoch k poľnohospodárom tiež koľkokrát viazne debata a tí neraz neohlásia termín kosenia vôbec, alebo neskoro. ( Česť výnimkám, nikoho nechcem uraziť ). Z praxe možno povedať, že pri kosbe krmovín straty na zveri možno len OBMEDZIŤ, v žiadnom prípade sa im nedá úplne zamedziť. Obrovské straty vznikajú taktiež každoročne na pozemných komunikáciach, no ochrana proti nim je zatiaľ málo platná a finančne nákladná. Na záver Ťa uisťujem, že každý užívateľ poľovníckeho revíru robí všetko pre to, aby tieto straty na zveri boli čo najmenšie. To je dokonca aj jeho povinnosťou.

              #15222
                @kubes

                Aj mňe sa to zdá trochu veľa ale je to pravda. V knihe Ottová encyklopédia myslivost(super kniha) to je písané je to tích 50% ale to je asi len v Čechách ale neviem či u nás.
                To plašenie som ešte u nás nevidel ale vraj to robili. Každé poľnohosp. družstvo bi malo PZ oznámiť kedy tieto práce budú vykonávať. Myslím si že bi to poľovníci robili(teda tí poctiví)
                Lovu zdar.

              Zobrazuje sa 6 príspevkov - 1 až 6 (z celkového počtu 6 )
              • Musíte byť prihlásený, aby ste mohli odpovedať na túto tému.