• This topic has 156 odpovedí, 25 hlasov, and was last updated 20.03.2019/10:39 by .
Zobrazuje sa 15 príspevkov - 106 až 120 (z celkového počtu 157 )
  • Autor
    Príspevky
  • #17793
      @vyr

      Fotku zápalky po výstrele so zvýšeným tlakom nájdeš tu:
      http://www.riflesintheuk.com/oddsandends.htm

      #17794
        @vyr

        sailormoon81: keď som pred rokmi hľadal navážku pre moju .308W začínal som s Interbondom Hornady 165Gr. Výsledky boli nevalné. Vyskúšal som 150Gr a odvtedy to strieľam. (Prach Vihta Vuori N540 46,2Gr rýchlosť 860m/s )

        #17795
          @turbiak

          Belson : Mohol by si ist prednasat na univerzitu 😉
          zaver je ten ze pokial zapalka vyzera OK . nie je dovod sa bat prekracovat nejake manualy vyrobcov

          citujem : Ďalším prejavom môže byť vznik “kráterika” okolo miesta dopadu zápalníka na dno zápalky. Ak je výrazný, je zle, lebo odtiaľ už môže byť len krok ku prepichnutiu dna a uvoľneniu tlaku plynov

          to nie je celkom pravda , kraterik sa urobi bezne ked je vacsia vola okolo zapalnika , je to bezna prax vacsiny Remingtonov 700 aj v pripade strelby tovarenskych nabojov, ale nech si kazdy prebija ako chce

          podes : http://www.apss.sk

          výr : vdaka, velmi pekna nazorna ukazka

          #17796
            @vyr

            Trubiak: ja myslí že Belson to napísal dobre iba že ty poukazuješ na stopu po úderníku, ktorá môže byť štandartná a on na stopu, ktorá sa ukáže iba pri vysokých navážkach….teda jamka sa s navážkou mení.
            Myslím že to niekto nazval “obtekanie úderníka”…..proste je to tak že ak na zápalke je štandartne normálna jamka a zrazu pri vyššej navážke vznikne oramovaný “kráterík” treba dať od toho ruky preč…..videl som už aj zápalku vypadnutú po výstrele z lôžka ….to je tiež dosť vážne :-))

            #17797
              @slavoslav
              #17798
                @belson

                Turbiak, ďakujem za fleka na univerzite, len pozor, na skúšku sa ku mne nehrň, asi neprospeješ 🙂 .
                Bez toho, aby som bol slepým vyznávačom autorít, som skôr náchylný veriť napríklad zákazníckemu oddeleniu od Barnes Bullets, než tvojmu štýlu argumentácie typu “toto je blbost” a pod. Oni totiž tvrdia, že existujú zápalky, ktoré sa nesplošťujú ani pri nadmerných tlakoch (asi už nejaké videli), ty tu zase propaguješ ignoráciu manuálov výrobcov prachov, pokiaľ na zápalke nič nebadať. To, že zápalka pri zvýšených tlakoch môže “kráterovať”, mám síce z vlastnej skúsenosti, ale tvrdia to napríklad aj oni (ale nielen oni). Prebíjať som totiž začal pred cca trinástimi rokmi, keď ty si si mohol myslieť, že na prebíjanie slúži sedmička v kartách 🙂 . S argumentačnou logikou máš trocha problém, lebo to, že nejaký zápalník kráteruje pri normálnych nábojoch, nijak nevyvracia možnosť kráterovania pri zvýšených tlakoch, tak ako ti už naznačil výr.

                #17800
                  @turbiak

                  Belson nemam chut sa s tebou natahovat, ano.. zazil som pri QL aj odchylky 100 m/s , nehovorim ze je to 100 % , preto pisem ze treba vzdy merat a potom udaje prisposobit , ak ty hovoris ze v ziadnom pripade sa nesmie doporucena navazka prekrocit tak potom ti uz viac nemam co povedat , dam tu iba vetu z Manualu Explosie :
                  U všech pistolových a kulovnicových prachů nabijte a odstřílejte
                  několik nábojů s o 10 % nižší (počáteční) navážkou, než je uvedeno, a sledujte
                  jakékoliv náznaky nadměrného tlaku ([b]obtížné vytahování nábojnice, zploštělé nebo
                  vyfouknuté zápalky, neobvykle velký zpětný ráz[/b]).tj. ja som nikde nepisal ze vysoky tlak sa ma pozerat vyhradne podla zapalky,
                  Je pravdepodobne ze ak budes davat hodne vysoke navazky tak sa skor vypali nabeh, resp. skor sa ti znicia nabojnice.. ale urcite ti to nevybuche do tvare preto ze si dal 5% silnejsiu navazku ako je ,,doporucena,, od vyrobcu , a k tomu ze kolko ty prebijas, to ze niekto chodi na rybacku cely zivot neznamena ze je lepsi ako zacinajuci rybar 😉 a karty som nikdy nehral a ani ich neviem hrat

                  #17802
                    @belson

                    1. Turbiak, reagoval som na tvoj výrok:

                    zaver je ten ze pokial zapalka vyzera OK . nie je dovod sa bat prekracovat nejake manualy vyrobcov

                    2. Trinásť rokov som spomenul v priamej súvislosti s tým, že som zažil kráterovanú zápalku (aj kadečo iné). Netvrdíl som, že som lepší prebíjač než ty.

                    3. Nejakú dobrú kartovú hru sa radšej nauč. Brúsi to logické myslenie.

                    #17804
                      @belson

                      Turbiak, na to, aby ti vyfučali do očí prachové horúce spaliny nemusí roztrhnúť zápalku, stačí “priaznivý” tolerančný súbeh zápalky, jej lôžka a uzamykacej vôle, t.j. faktorov, ktoré si strelec nemusí uvedomovať.
                      Ináč, dosť dobré ilustrácie aj s komentármi sú tu: http://stevespages.com/diagnosingproblems.html.
                      A ešte doplnenie k Turbiakovmu postupu pri vývoji navážky (tuším z predvčerajška):
                      Kto chce zredukovať vplyvy zanášania hlavne prípadne zmeny jej teploty (pre niekoho možno za cenu organizačnej komplikácie), môže pri záverečnom ladení postupovať aj nasledovne. Urobím tri až päť navážiek po tri náboje, pripravím rovnaký počet terčov a vystrieľam ich všetky postupne cyklicky. Prvý náboj z prvej navážky do terča č. 1, prvý náboj z druhej navážky do terča č. 2, prvý náboj z tretej do č. 3 atď. a to isté s druhými a tretími nábojmi (samozrejmosťou sú pauzy na vychladnutie). Všetky prípadné časovo závislé vplyvy sú tak rovnomerne rozdelené medzi jednotlivé navážky. Opäť pre niekoho možno “blbost”, či “profesorstvo”, pre niekoho dôslednosť a precíznosť. Nech sa páči, každý si vyberie…….:)

                      #17805
                        @turbiak

                        Vobec to nie je blbost, urcite aj to je dobra a zaujimava moznost , este sa moze urobit ladder test , v podstate sposob hladania navazky kedy vystrelite najmenej nabojov a vyskusate cele spektrum navazky, princip je v tom ze sa strielaju vsetky navazky odstupnovane po 0,1 gr na JEDEN terc na 200-300 metrov – zalezi na zbrani , viac info o tom som pisal tu : http://www.strelectvi.cz/forum/6-5-284-norma-t12673.html

                        #17810
                          @sailormoon81

                          som bol dneska skúsiť 43 a 44gr. ani to tu nejdem vešať. Prvá rozptyl asi tak 20cm a druha asi 15cm. Známky vysokého tlaku žiadne, aspoň podľa mojich laických znalostí, ale rana celkom štipľavá. Tak ešte skúsim tých 45 a 46, tak hádam sa to dá dokopy ke%d sa to blíži maximu, lebo zatiaľ som z toho jeleň :blink: . Od tých 40 do 42 to ide porovnateľne ale asi tak 2MOA. tak možno ešte robím niekde chybu alebo ta kombinácia interbond 165 a A2460 nejde pre tú moju humporu dokopy. Skúsim tam nabyt tie 180 gr spce ci to nebacham s tým lepsie
                          Len tak mimochodom, som si objednal z brownells.com boreguide a nejaké iné hračky a normálne to ide objednať aj gule aj keď som zadal že do SVK. Zevraj to normalne pošľú aj sem len ide na to 3,5% nejaky poplatok. Ceny a výber veľmi dobrý len čo zaúčtujú za prepravu nevie ani boh, lebo shipping costs určujú až po objednávke podľa váhy. Tak ma len napadlo či nemáte s tým niekto skúsenosti?

                          #17811
                            @belson

                            Skúsenosti by boli (niekoľkoročné), len neviem, čo chceš vedieť. Tovar, ktorý vyžaduje vývoznú licenciu ti systém zoberie, ale potom ti príde potvrdenie objednávky už bez neho. Ale môžu vyviezť súčasť zbrane do hodnoty 100 $. Keď som pýtal vysvetlenie, že prečo mi čosi vyhodili, keď je to pod stovku a predtým mi také veci poslali, odpoveď bola, že príslušný výrobca nemá registráciu pre export. Ťakže ďalšia, menej známa podmienka. Ale ináč fajn, kopu veci som už od nich navozil. Doprava samozrejme nie je lacná.

                            #17813
                              @sailormoon81

                              zaujímalo ma len to že, či fakt pošľú strely a čo si zaučtujú za dopravu povedzme za krabičku čo je cca 1kg?

                              #17814
                                @belson

                                Neviem o tom, žeby Brownells predával strely. Tie kupujem inde, ale amíci na to potrebujú exportnú licenciu a tú bez mojej slovenskej dovoznej licencie, resp. formulára IIC nemajú šancu dostať. To znamená, ak nie si držiteľom zbrojnej licencie na obchodovanie, úradne si bez šance.
                                Poštovné robilo pred nejakým rokom cca 31 $ za jedny krúžky na puškohľad a dve plné základové doštičky. Neviem koľko to vážilo, ale myslím, že do kila by vošlo ešte dosť vecí.

                                #17815
                                  @sailormoon81

                                  Máš pravdu brownells strely nepredáva, ale sinclair international, majú tam tie stranky prepojené.

                                Zobrazuje sa 15 príspevkov - 106 až 120 (z celkového počtu 157 )
                                • Musíte byť prihlásený, aby ste mohli odpovedať na túto tému.