Úvodná stránka › Diskusné Fóra › Z B R A N E › Strelivo do dlhých aj krátkych zbraní + prebíjanie … › short magnum verzus magnum
- Toto téma obsahuje 4 odpovede, 4 hlasy, a bola naposledny upravená 10.10.2011/16:56 od .
-
AutorPríspevky
-
01/10/2011 o 14:59 #17139
je tu vela odbornikov ale aj praktikov. Aky mate nazor na magnum verzus short magnum. chcem si kupit novy kaliber 270 wtb. aleposkuloval som aj po 270 wsm. zaujimaju ma skor fyzika, priebeh vysrelu, prakticke skusenosti, nie komercia. dik
04/10/2011 o 20:35 #17142ak chces vybrat medzi tymito dvoma tak bi som bral 270wsm mam aj ja tento kaliber dostupnejsie strelivo je aj presnejsi a ak prebijas tak lepsie vysledky ako 270wby ja si ho prebijam tak si naladujem na co potrebujem ak xces vediet viac napis sz
05/10/2011 o 15:00 #17143Nevidím v nábojoch WM a WSM žiaden podstatný praktický rozdiel ani v balistických parametroch, ani v spätnom ráze. Ja nemám rád nákružkové náboje a preto keď som chcel výkonnejšiu sedmičku, tak som uprednostnil 7mmWSM pred 7mm RemMag. Keď som si kupoval tristovku, tak som taktiež uprednostnil 300WSM pred 300WM. Tá prvá je mojou najpresnejšou komerčne vyrábanou zbraňou, čo čiastočne pripisujem práve zvolenému kalibru (okrem toho, že guľovnica má oproti bežným poľovníckym vyhotoveniam masívnejšiu hlaveň). Tento kaliber používajú vo svete aj súťažní strelci, aj keď mnohí formujú nábojnice na 7mm z nábojníc 300WSM alebo 270WSM. Kvôli možnej zámene streliva 270WSM a 7mmWSM je totiž sedmička odlíšená od ostatných WSMiek málinko inou dĺžkou nábojnice. Na severoamerickom kontinente (a tým ani vo svete) sa 7mmWSM neujala práve kvôli dlhodobej existencii tam pomerne rozšíreného kalibru 7mm RemMag, voči ktorému z užitkového pohľadu nepriniesla nič nového a dôvodom asi bola aj veľká príbuznosť s 270WSM, ktorý znie „americkejšie“. Z kalibru 7mmWSM sa tak stal komerčný prepadák a myslím, že zbraní v tomto kalibri sa vyrába veľmi málo (veľmi nesledujem, ale moja zbraň Savage už určite nie). Mne ako prebíjačovi to však môže byť ľahostajné.
S druhou spomínanou WSM mám odstrieľaných len niekoľko desiatok nábojov na strelnici a vzhľadom k pomerne malej váhe zbrane ma príjemne prekvapil dosť malý spätný ráz (očakával som väčšie pecky). Presnosť tejto zbrane nehodnotím, lebo som si kupoval japonskú kuriozitu, ktorá sa v zámorí predáva pod značkou Browning s označením BLR Lightweight Takedown a ešte som v štádiu zjemňovania jej spúšťového mechanizmu. Jeho počiatočná tvrdosť (nie však chod) je niekde na úrovni IŽ, možno väčšia. Ale recept na to je, len sa trocha s tým treba pohrať. Nejaký ten úlovok azda čoskoro bude.
Suma sumárum:
Výhodami nábojov WSM sú kratší chod v nabíjacom cykle, rovnomernejšie prehorenie krátkeho a „tučného“ prachového stĺpca, nábojnica bez nákružka. Všetky tieto tri výhody sú z pohľadu poľovníckej praxe bezvýznamné.
Nevýhodou je menšia kapacita zásobníka (v mojich zbraniach sú to dva, resp. tri náboje). Z pohľadu poľovníckej praxe tiež bezvýznamné.Záver:
Ide prevažne o komerčnú záležitosť a tak ako v mnohých iných porovnávacích úlohách (zdá sa, že ich počet je nevyčerpateľný 🙁 ) sa treba rozhodnúť hlavne podľa sympatie a komerčnej dostupnosti streliva (alebo komponentov – v prípade prebíjača). Všetko, čo má úsťovú energiu nad nejakých 3,5-4 kJ a priemer strely od 6,5 do 9mm je na usmrtenie zveri u nás v bežných podmienkách vhodné. Rozdiely robia extrémne vzdialenosti a cudzokrajné poľovačky.Ešte k spätnému rázu:
1. Neverte bludu, ktorý hlása nemenovaný český renomovaný publicista, že WSM majú relevantne väčší spätný ráz ako WM. Neexistuje k tomu žiadny fyzikálny dôvod. Väčšia plocha dna nábojnice sa síce prejaví vo väčšom namáhaní záverového uzla (to je však starosť konštruktéra), ale jej vplyv na priebeh spätného rázu a jeho veľkosť je nepatrný. Samozrejme pri porovnateľných údajoch ako sú prachová navážka a váha strely.
2. Neverte slovenským publicistom (ani klasikom typu K+K, ani tým dnešným), že správne sa to volá „spätný náraz“. Náraz je iba koncová fáza, kedy zbraň udrie do ramena (alebo inej opory). Celý fyzikálny dej pozostáva z viacerých fáz a pre tento celok je slovo „ráz“ nielenže priliehavejšie, ale aj oficiálne v slovenčine štandardizované. Jazykoví puristi (tiež sa medzi nich rátam) plačú tentoraz na nesprávnom hrobe.07/10/2011 o 10:41 #17144Dik, za info. asi sa treba rozhodnut, komu sa co paci a je mu blizsie k srdcu, dostupnost a cena municie… pochopil som, ze su stare klasicke tzv. dlhe magnumy a moderne kratke. Otazka ci tie kratke preziju tak dlho ako stare dlhe. Zaujimave nikde sa nedocitate o 7mm Blaser magnum, co je dlhy mag. a asi nodernejsi, lebo nema nakruzok. este raz dik
10/10/2011 o 16:56 #171587mm Blaser Magnum je relativne cerstva novinka, takze tych informacii z praxe zatial vela nenajdes. Ani vo svojej domovskej krajine nevzbudil nejaky ohlas, postoje su velmi vlazne a aj nemcuri preferuju 7mm Remington Magnum, ktory ma pomerne siroky vyber streliva od mnohych vyrobcov.
7mm BM nie je balisticky zly, ale ci sa presadi to ukaze az cas a hlavne poziadavky trhu…. -
AutorPríspevky
- Musíte byť prihlásený, aby ste mohli odpovedať na túto tému.