.30-06 Springfield – najlepší náboj sveta ?

Najznámejší, najúspešnejší a jeden z najuniverzálnejších guľových nábojov so stredovým zápalom na svete. Iste smelé a sebavedomé tvrdenie, ktoré si však 30-06 plne zaslúžil za svoju 103 ročnú existenciu.

Pozrime sa krátko do jeho minulosti, k okolnostiam a dobe jeho vzniku. Táto sa30-06spr_big
začala písať v zemi jeho pôvodu – USA. Americká armáda v roku 1903 prijala do výzbroje svoj prvý bezokrajový náboj kalibru .30″ pre pušku M1903 Springfield. Toto ale ešte nebola konečná verzia 30-06 tak ako ho poznáme dnes. Náboj v prechodnom období sa označuje ako 30-03, aby bol jasne odlíšený od neskoršej verzie. Z balistického hľadiska bol 30-03 podobný náboju 30-40 Krag a používal tú istú 220 grs. strelu, ale s vyššou úsťovou rýchlosťou. V roku 1906 bol náboj pozmenený tak, aby mohol použiť ľahšiu a rýchlejšiu strelu. Tiež boli zmenené rozmery nábojnice kvôli jasnému odlíšeniu inovovanej verzie ako rozdielneho, nového náboja. Takisto pušky spred roku 1906 boli modifikované a upravené na použitie novej verzie náboja, ktorý dostal oficiálne označenie „Ball Cartridge, Caliber 30, Model of 1906″. Toto bolo neskôr pre komerčné účely skrátené na súčasné označenie 30-06. (thirty-O-six, alebo thirty-aught-six) 

Takmer každý americký armádny náboj zaznamenal aj komerčný úspech a .30-06 nie je výnimkou. Lovci čoskoro zistili,že jeho potenciál – v rokoch okolo 1906 pomerne veľký – ho robí univerzálnym nábojom na lov takmer všetkej zveri.
   
Je využívaný pri love všetkých druhov severoamerickej zveri, je dostatočne účinný na zver afrických planín, samozrejme okrem tých najväčších na ktoré sa ale v súčasnosti vzťahujú predpisy o najmenšom použiteľnom kalibri (spravidla sa vyžaduje .375H&H). Dokonale postačuje na lov všetkej európskej zveri.
 
V nedávnej minulosti a veľmi zriedkavo v súčasnosti sa s ním lovili aj severoamerické medvede grizzly (s najťažšími 200 a 220grs. strelami) avšak s rozličným stupňom úspechu. Bežne sa ale doporučuje kaliber minimálne s priemerom strely .338″ a viac.
 
Za mojimi osobnými skúsenosťami s .30-06 sa dnes skrývajú už mnohé a mnohé kusy ulovenej zveri, ktorá žije na našom území. Silne v mojich úlovkoch prevažuje zver diviačia, a to aj pri individuálnom spôsobe lovu a samozrejme pri spoločných poľovačkách. Aj keď som sa k 30-06 dostal trochu neplánovane, pretože pred tými cca. desiatimi rokmi sa akosi ku mne nemohol dostať dávno objednaný Steyr Mannlicher v 7×64 vinou firmy kde som ho mal dlhé mesiace objednaný, tak som krátko pred začiatkom sezóny kúpil u pána Szalóciho v Diakovciach moju prvú guľovnicu – Tikka M695 v kalibri .30-06 Springfield a dodnes to neľutujem. Vlastne to dnes z pohľadu prebíjača beriem ako neúmyselný dobrý krok.
 
Začiatky som absolvoval ako drvivá väčšina, hlava zaborená v katalógoch výrobcov streliva, porovnávanie výkonov,rýchlostí……zvíťazila dostupnosť a samozrejme aj minimálne skúsenosti, takže spočiatku bolo obligátnym krmivom pre moju guľovnicu strelivo od Sellier&Bellot, konkrétne s 11,7g strelou HPC (tiež označovaná ako DHK). Výsledky na zveri priemerné, avšak ani úlovkov nebolo príliš veľa a biedny výkon náboja a nie príliš skúseného strelca sa v tom rozpúšťal. Našťastie škôd sa stalo máličko, ale ako ponaučenie stačilo.
 
Zlom nastal v období, keď mi známy ponúkol na vyskúšanie jeho vlastné prebíjané strelivo (konkrétne osadené strelou Lapua Mega), dostavila sa do tých čias nevídaná presnosť a poškodenia diviny sa tiež nejakým zázrakom výrazne zmiernili.
 
Keďže na dobré sa ľahko zvykne, po čase som ho poprosil o ďalšie a ďalšie náboje, až som ho dostal do štádia kedy mi už nielen pohľadmi naznačoval nech neotravujem (samozrejme v dobrom, sme predsa priatelia) a začnem si to robiť sám. Takže moje kroky viedli do predajne p. Jedličku v Zelenči pri Trnave, kde som si kúpil svoj „štartovací balík” na prebíjanie a dobré rady k tomu. No a potom sa to už viezlo samé, ďalšie a ďalšie nákupy striel nových,novších a ešte nevyskúšaných. Žial, alebo naštastie, to záleží od uhla pohľadu, je diagnóza pomerne jasná – závislosť na presnosti.
 
Postupne som v mojej guľovnici vyskúšal slušné množstvo dostupných striel a mal som to šťastie uloviť s nimi mnoho zveri a prevŕtať kvantá terčov na strelnici. Snažil som sa vždy isté časové obdobie používať jeden typ strely, aby som si mohol utvoriť o jej vlastnostiach istý názor. Na to aby bol takýto názor aspoň čiastočne objektívny a to z pohľadu účinkov na zver a na presnosť v terči je ale potrebné vystrieľať väčšie množstvo streliva ako sú obligátne dve-tri škatuľky za rok. To zo sebou nevyhnutne nesie nie najmenšie náklady na komponenty, návštevy strelnice a samozrejme náklady spojené so samotným poľovaním. Spočiatku som inklinoval k strelám ťažším a pomalším, spomeniem moju veľmi obľúbenú a presnú Sierru GameKing SBT 200grs., nestarnúce klasiky od firmy Hornady – Interlock BTSP 190grs. a Interlock RN 220grs.,Speer SP 200grs..Nesmiem takisto zabudnúť na veľmi šetrnú Lapua Mega 200grs.
 
Lenže duša strelca zanieteného pre prebíjanie nie je takmer nikdy spokojná, tak sa môj záujem vybral smerom opačným,k strelám ľahším a rýchlejším. Tu je zoznam dosť obsiahly,váhovo to klesalo a rýchlosti stúpali – Lapua Mega 185grs., Norma Vulkan 180grs., Hornady Interlock BTSP 165 a 150grs., od tej istej firmy SST 165grs., Nosler Ballistic SilverTip CT 168grs. a ďalšie iné.
 
Kapitola sama o sebe sú medené monolitické strely. Prvýkrát som sa s nimi stretol vo forme streliva Sellier&Bellot osadného strelou Barnes XLC 180grs.. Tieto však na mňa pôsobili ešte nie najpresvedčivejšie, hlavne kvôli nízkej rýchlosti a tým pádom aj menšej schopnosti deformácie v cieli. Avšak zver reagovala celkom prijateľne a tak som sa rozhodol vyskúšať ich ďalší (r)evolučný stupeň s označením TSX (Triple Shock X-Bullet) s váhami 150 a 180grs.. Pre tú ťažšiu sa v mojej guľovnici osvedčili rýchlosti okolo 845-855m/s , kde vykazovala najlepšiu presnosť a zároveň celkom slušnú balistickú krivku. Pri tej ľahšej to bolo spočiatku okolo 900m/s ale „experimentálnym skúmaním” sa hranice posunuli ešte o pekných pár m/s vyššie, opatrnosť a obavy o zdravie menej skúsených experimentátorov ale kážu konkrétne hodnoty radšej neuviesť.  Momentálne čakajú na svoju premiéru u mňa najnovšie strely z dielní firmy Barnes a nesú označenie TTSX ( Tipped Triple Shock X-Bullet). Od TSX sa líšia hlavne väčšou dutinou v hrote strely a krycou plastovou špičkou, ktorá zlepšuje ich balistické vlastnosti.
 
Špeciálne musím vyzdvihnúť zrejme najlepšie medené monolitické strely súčasnosti – Moeller KJG (Kupfer Jagd Geschoss, medená poľov. strela). Ich výnimočné vlastnosti stavajú 30-06 a nielen ten na balistickú úroveň oveľa výkonnejších nábojov, o tom však inokedy.
 
Nezanedbateľnou výhodou vlastníkov zbrane v kalibri 30-06 je aj istota, že pri predstavení tohto náboja s nejakou novou strelou bude práve 30-06 medzi prvými, s ktorými príde munička na trh. Po príklad netreba chodiť ani do dávnej minulosti, RWS pri uvedení strely Evolution zaradilo 30-06 medzi prvých 5 kalibrov, ktoré sa s touto strelou začali predávať. To isté platí aj pre americký trh napriek tomu, že mu spoločnosť obvykle robia rozličné short, ultra a iné magnumy.

 
Z pohľadu prebíjača je 30-06 skvelá voľba. Má priemer strely .308″, ktorý je absolútne najrozšírenejší a s najväčším spektrom modelových a hmotnostných variacií u všetkých výrobcov striel. Rozsah hmotností sériovo vyrábaných striel je od 110 do 220 grs.. Každá firma, ktorá vyrába nástroje na prebíjanie má v programe niekoľko druhov prebíjacích matríc, od štandartných až po takzvané Competition. Napríklad u firmy RCBS sa matrice pre 30-06 stabilne držia na prvých miestach v rebríčkoch predajnosti už dlhé roky.
 
Náboj ako taký produkuje v porovnaní s kalibrami kategórie magnum v priemere len o 60 až 120m/s nižšie rýchlosti, ale pri oveľa prijatelnejšom spätnom ráze a samozrejme menšej spotrebe strelného prachu. Po viac ako storočnej histórii stále zostáva jedným z najefektívnejších nábojov na svete a v mojej skrinke so zbraňami mu stále patrí a bude patriť čestné miesto.
 
Ešte malé post scriptum pre majiteľov iných kalibrov (sám mám ďalšie guľovnice v iných kalibroch): Berte prosím článok s troškou nadhľadu a zhovievavosti. Nech vám slúži ako námet na prípadnú diskusiu, rád odpoviem, prípadne poradím ak to bude v mojich silách. 
 
Voľne zostavené a preložené zo zdrojov: Speer Reloading, Nosler a moja maličkosť. 

Autor: Igor Šallay
 
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť ma na
guest
29 x komentované
Inline Feedbacks
View all comments
308Wilo
308Wilo
15 years ...

308
Podľa toho čo som čítal v tvojom píspevku, tak si naozaj macher, vidím že máš naozaj aj prektické skúsenosti a nepíšeš len tak z brucha. Čítam už dlhšie tvoje príspevky a viem že sa tejto problematike celkom slušne vyznáš. Bude to však na dlhú debatu, lebo aj ten čo používa 7×64, aj ten čo celý život používa len 7×57 a všetci ostatný sa budú zastávať svojho kalibru. Ty más pred nimi možno výhodu v tom, že si sa tomu náboju fakt venoval priam analiticky. Osobne sa veľmi teším na prípadnú debatu na túto tému, lebo kaliber 30-06 je môj favorit a tiež po ňom pokukujem. Fakt dobrý príspevok.

lovec
lovec
15 years ...

RE: .30-06 Springfield – najlepší náboj sveta ?
Samozrejme predpokladam, ze kazdy mieni zaryto obhajovat to co ma doma v skrini. Preto som na zaver pisal o nadhlade a zhovievavosti, nemozeme mat vsetci to iste. Len dufam, ze sa v pripadnej diskusii dokazu majitelia inych kalibrov trosku oprostit od urcitej jesitnosti,ktora je v kazdom z nas a je len na nas, nakolko nami bude lomcovat. 😉 Kazdy kaliber ma urcite vyhody a nevyhody a je na strelcovi, na aky kompromis je ochotny vzhladom na svoje potreby pristupit. Pokial ma ale prostriedky na viac zbrani, tak je situacia ina.

tutifruti
tutifruti
15 years ...

RE: .30-06 Springfield – najlepší náboj sveta ?
Najlepší náboj? Čo je to najlepší náboj? Najlepší je každý s ktorým dobre trafíš. Môžeš mať sebelepší kaliber, keď nebudeš vedieť dobre strieľať. Ja poľujem už niekoľko rokov 7×64 a myslím si že toto je tiež veľmi dobrý kaliber na zver u nás žijúcu. Inak veľmi dobrý článok.

FERMAR
FERMAR
15 years ...

30-06
Rád čítam tvoje príspevky a komentáre. Dá sa z nich veľa priučiť. Pekný článok.

michaela72
michaela72
15 years ...

RE: .30-06 Springfield – najlepší náboj sveta ?
30-06 je univerzálny kaliber. Je to môj favorit. Igor tvoje články aj ja rada čítam. Všetko dobré.

mirec193
mirec193
14 years ...

mirec193
Super článok,mám CZ 550 exklusive v kalibri 30-06. Z tohto tvojho článku som nabral dosť zaujímavých informácií, ale chcel by som vedieť čo si myslíš o strelive od Sellier&Bellot: PTS 11.7 g.

lovec
lovec
14 years ...

S&B PTS
Cau,Mirec strela samotna je v podstate vhodna na vsetku nasu zver. S&B to neprehnal s rychlostou,ako je jeho zvykom a tak by ani napriek jednoduchsej konstrukcii nemalo dochadzat k nadmernemu rozkladu strely. Poloval som s vlastnymi prebijanymi Hornady SST,co je ta ista strela a bol som spokojny ako s presnostou,tak aj s ucinkami. Dnes volim skor strely ktore maju tepelno-chemickymi procesmi spojene jadro s plastom,alebo este radsej monoliticke medene strely. Ak je ale aj kriteriom pomer cena/vykon,tak by ta tato strela nemala pri dobre umiestnenom zasahu sklamat.

lesaj
lesaj
14 years ...

7,62×63
Veľmi dobre spracovaný a výstižný článok autora s výbornou informačnou a objektívnou hodnotou pre čitateľa.

berco
berco
14 years ...

mladý polovnik
som mlady polovnik poradte mi ktorý kaliber si mám kupit 308 alebo 30-06 a akú zbran, čo hovorite na Iž jednotku.

adoxmin
adoxmin
14 years ...

pre:berco
berco tvoja otázka patrí do diskusného fóra a nie do komentárov k článku.

Erian
Erian
14 years ...

Pre Berco
Ahoj… V podstate a to sa nechcem dotknut majitelov 30-06 alebo ,,tristoosmickarov,, ide tu o vysoko univerzalne kalibre pre nase podmienky.Zalezi uz iba od osobneho vkusu a sympatii. Ja osobne som vlastnil obe spominane kalibre a nedam na ne dopustit. Lovim prevazne diviaciu, ale aj jeleniu a srnciu zver.Kedze nestrielam na velke vzdialenosti, tak som nakoniec zostal pri 308 Win. Ak je clovek aspon priemerny strelec a pouzije kvalitne strelivo, naozaj nie je problem ulovit akukolvek zver na polovnicku vzdialenost, co je podla mna za dobrych svetelnych a poveter.podmienok cca do 200m, hoci tvrdim, ze jej smrtiaci ucinok je daleko za spominanou hranicou. Ja som vyskusal naozaj vela druhov streliva do 308micky a nakoniec som zostal pri strelive Blaser CDP.Kedze ide o dvojjardovu strelu s prepazkou bola jej ranivost a smrtiaci ucinok na zveri vynikajuci a velmi spolahlivy.Ak si spominam tak pri dvoch vystrielanych skatuliach mi zver odskocila na vzdialenost viac ako 10 metrov mozno 5 krat. Co sa tyka ruskej jednusky IZ18 tak Ti odporucam prestudovat si prispevky na fore http://www.lovuzdar.sk a zaver si potom musis urobit sam. No podla mojho nazoru je tam prijatelny pomer cena/vykon.

Nano30-06
Nano30-06
13 years ...

30-06
tento kaliber nema chybu.osobne ho mam a nevymenil by som ho za ziadny iny na svete.ale so svagrom sa stale hadame lebo on ma 8x57js a pouziva strelivo hornady.tvrdi ze osmicka je lepsia.ale myslim si ze nema pravdu.ako to je??

dakota
dakota
13 years ...

Tvoj komentár je veľmi dobrý. Poľujem 19 rokov a keď som začínal tak otec mi prepísal svoju pušku kal. 30-06. Mám ju do dnes a som s nou maximálne spokojný.

rasto38
rasto38
13 years ...

KJG ?
Ahoj. len mala pripomoienka.vlastnim kaliber 7×64 a saaamozrejme nedam dopustit nan:-)..vyskusal som uz prebijat vselico a medzi inym ajKJG myslim o hnotnosti 6.75 gamu..nie grainu:-)..ta strela zjavne potrebuje vysoku rychlost aby spravne fungovala. dostal som sa hodne vysoko cez 3000 stop ,ale vysledok nebol vobec podla mojich predstav,co sa tyka ranivosti. mozno vo “vacsich” kalibroch” funguje lepsie….bezne pouzivam orix a klobuk dole ..je to podarena strela.subezne strielam aj hornadym 175 grainovym interlokom a funguje to…len by ma zaujimalo ako zver reaguje na KJG v 30 06. s pozdravom rasto

franto911
franto911
12 years ...

RE: .30-06 Springfield – najlepší náboj sveta ?
ano suhlasim s vami jaho mam tiesa pouzivam rvs evolution a akymate nazor na kozlicu 7/65r

bombular
bombular
12 years ...

30 06
ja by som povedal že 8čka je lepšia ale aj 30 06 ma velky vyber municie,ja osobne použivam iba 14gr strely

Amor79
Amor79
8 years ...

rada
Dobry den, mam uz roky 30-06 sprg. a som s tymto kalibrom spokojny ale ako ste pisal SB nie je buh vi co. Poradte mi teda nieco nie velmi drahe typu RWS a co velmi nerozbije divinu. Na velke vzdialenosti nestrielam max 120m
Dakujem

kiri
2 years ...

Trošku oživme túto peknú tému: ponúkam na čítanie ( hoci s automatickým prekladom) článok, kde je jedna VEĽKÁ zaujímavosť – náboj pre 30-06 so zníženým kopaním – napr. pre poľovnícky začínajúce deti ( v USA žiadny problém!), či ženy, ktoré majú túto – inak pomerne nie slabú – guľovnicu. Nájdete ho ako Hornady Custom Lite so 125 grs ( grainov) ľahučkou strelou a V0 823m/sec. V tejto hmotnosti je ponúkaná aj ešte rýchlejšia strela Nosler Balistic Tip – 945m/sec – ale už plný výkon – na tenkokožiu zver – napr. v lete..s upozornením aby ste očakávali veľký šok!…teda aj podliatiny.
A všeličo iné zaujímavé. Pekné počítanie.

https://thebiggamehuntingblog.com/best-30-06-ammo-for-hunting/

kiri
2 years ...

Zopár názorov a slušná tabuľka. Autor článku 30-06 hodnotí asi takto – má všelijaké zbrane, ale ak by si mal vybrať jednu – na strieľanie od malých jelienkov po losov a občas nejaký zombie k tomu – tak potom 30-06.

https://www.shootingtimes.com/editorial/get-the-most-out-of-the-30-06/359132

kiri
2 years ...

Jedno pekné videjko o porovnávaní všestrannosti 30-06 – iste poteší oči a uši priaznivcov tohto podareného náboja. Porovnávajú 375 HaH a 30-06 SPRG. Sú to síce náboje z odlišných kategórií, ale autor si dal tú námahu. Osobne si myslím, že toto porovnávanie je nie správne. Určite by sa mali porovnávať POROVNATEĽNÉ náboje – napr. 30-06 SPRG oproti 7,62x54R Mosin – a to s KONŠTRUKČNE totožnou strelou (napr. jeden podobne ťažký poloplášť – napr. s polguľatou hlavou (aj balisticky podobné) 11,7g, jedna 11,7g FMJ a jeden špicatý poloplášť). Správne zostavenie porovnávacích testov je pomerne zaujímavá veda. Takéto porovnávanie – ako je vo videu – je skôr z kategórie populárnych záležitostí – jemne smeruje k vopred určenému cieľu, čo je škoda. Ale tak – či tak – dobre sa na to díva. Príjemné pozeranie:
Is 375 H&H More Versatile than the 30-06?
https://www.youtube.com/watch?v=3ZTSmpUougs&ab_channel=RonSpomerOutdoors

kiri
2 years ...

A tu na porovnanie oveľa viac nábojov – a aj zaujímavé vysvetlenia. Tiež veľmi dobré argumenty pre a proti. Výborné argumentácie – doporučujem:
Why The .30-06 Springfield is Still the Best for Big Game Hunting
https://www.youtube.com/watch?v=IAEWR1M1au0&ab_channel=MarkandSamAfterWork

kiri
2 years ...

Tu si pozrite aj pekné – ale aj odborne na výške – porovnávanie. Najprv posúdenie streliva – overenie odchýliek v rýchlosti cez chrono a potom aj praktické skúšanie správania sa strely, omeranie jej retenčnej hmotnosti – a nakoniec aj pocitové zhodnotenie. Pobavte sa aj prečítaním diskusie pod videjkom – názory iných užívateľov. Dá sa mnohé naučiť. Skúšaná strela patrí k novším technológiám a je to veľmi slušný favorit na presné, účinné a aj zdravé lovenie, čo sa týka možnej kontaminácie diviny olovom.
.270 win vs .30-06 sprfld Hornady Superformance GMX
https://www.youtube.com/watch?v=kwM-qtQxCoQ&ab_channel=AlaskanBallistics

M.K.
2 years ...

Nikdy nekončiaca téma. Ten výber streliva a striel je u tohto, ale aj .308W, taký veľký, že použiť ten kaliber na akúkoľvek u nás žijúcu zver nie je problém. Skôr vidím problém v kompatibilite hlavne a danej laborácie so strelou, no, a potom vkus daného strelca. Myslím tým to, že niekto môže mať výhrady k sile tohoto náboja, čo je oprávnené, ale aj k tomu, že ide o pôvodne vojenský kaliber, nie poľovnícky. Rád si čítam nemecké fóra, kde sa porovnáva 7×64 s 30-06. A tam to rozoberali. Napríklad vo Francúzsku je určené, že v poľovníctve sa môžu používať len kalibre, ktoré sú pôvodne koncipované ako poľovnícke. Tie boli konštruované na poľovnícku vzdialenosť, na vytvorenie veľkého strelného kanála kvôli rýchlemu vykrvácaniu, kvôli zníženiu devastácie zveriny, kvôli príjemnosti streľby. Ak sa teda nato pozrieme takto, potom môže situácia vyzerať inak, aj v prospech spomínanej 7×64 Br.

Slavo
2 years ...

vo francuzsku sa mozu pouzivat na polovanie aj kalibre ako 308 win ci 30-06, jedine obmedzenie je pri tychto kalibroch na drzane mnozstvo pripadne v niektorych specifickych kalibroch na mnozstvo ktore je do roka mozne kupit. Nie je to preto, ze by boli nevhodne na polovanie, ale preto, aby si niekto nerobil zasoby k napriklad nelegalne drzanej vojenskej zbrani. V Taliansku to dotiahli do extremu, ze zbrane na kaliber zavedeny v armade ani nebolo mozne kupit (mozno to zmenili, nepatral som po tom)

Co sa tyka ucinku a konstruovania nabojov na specificky ucel kde taka 7×64 bude fungovat lepsie ako 30-06 tak ak vynechame specificke stare , povodne ciernoprachove naboje s malou ustovou rychlostou ci pokus vyrobit moderny naboj s takymito parametrami je to hlupost. Kazdy naboj ma urcity energeticky potencial a vacsinou sa tie standardne kalibre prekryvaju. Ucinnok na zver bude zalezat na zvolenej strele a jej schopnosti efektivne predat tu energiu cielu – zveri. Vyhoda 30-06 je siroka dostupnost striel a moznost nalaborovat si to vykonovo od relativne slabej laboracie na prijemne strielanie po nadupany rychlik. Mytus o jeho naddimenzovani vznikol za cias komanca ked boli dostupne len naboje od SaB a vyber kalibra naozaj urcil s akym vykonom bude clovek polovat pricom 30-06 patrila k tym silnejsim no dnes nie je porblem kupit ci spravit si napriklad tu 7×64 silnejsiu ako 30-06 od SaB

M.K.
2 years ...

O systéme zbraní v Francúzsku som sa dočítal práve na nemeckom fóre. O obmedzovaní streliva tam nebolo nič..ale je to nakoniec jedno. Konštrukčne bol 30-06 osadený do guľovnice Springfield( modifikovaný klon Mauseru 98) v roku 1906. Dovtedy používali 30-30. Koncipovaný bol na streľbu na dlhé vzdialenosti s dostatočným zastavovacím účinkom. To bola vtedy taká taktika, nielen v USA, ale aj v Európe. Následne vzniklo niekoľko vojenských modifikácií, myslím tým zloženie prachu, váhu a tvar strely. Každopádne prvé US odstreľovačky boli na tento kaliber. No a toto zostalo tomuto kalibru dodnes, primárne určený na streľbu na väčšiu vzdialenosť s takmer osmičkovým projektilom. Práve prebíjanie to mení, pretože je možný výber strely, jej váha, zloženie, je možné určiť jej E0, čo prakticky môže zmeniť primárne určenie pre 30-06. Čiže, práve prebíjanie umožňuje vytiahnúť z tohoto kalibru to dobré, od slabej .30 po silnú, až na hranici tristovky. Práve v tom je 30-06 vynikajúci. Perlička, dodnes je používaný pohraničnou strážou USA, čiže ide o síce nie vševojskový kaliber ako 7,62x54R, ale predsa v aktívnej službe.

M.K.
2 years ...
Odpoveď pre:   M.K.

Opravujem, malo byt 30-03, nie 30-30.

M.K.
2 years ...

Čisto náhodou som si pozrel stránky jednej spoločnosti v Nemecku, ktorá sa výrazne orientuje na prebíjanie. Pre kaliber .30(308) je tam uvedený len pre lov 312 rôznych projektilov od tridsiatich výrobcov. A to zďaleka nie je všetko čo existuje, si myslím. Pre kaliber .284 (7,22 mm) je tam 139 druhov loveckých projektilov od 28 výrobcov. Tiež tam určite nie je všetko. Ten rozdiel je viditeľný na prvý pohľad, čo však vôbec neznamená, že veľkú sedmičku nie!! To ani náhodou. Za .308 bol v počte ponúkaných projektilov na druhom mieste .224( 5,69 mm), tretí .264 (6,7 mm).

Slavo
2 years ...

spominat vojenske laboracie osadene co nalacnejsou celoplastovou strelou vzhladom na polovne ucely nema zmysel. Aj taky cisto polovny kaliber ako 7×64 bude nevhodny ak si na jelena zoberies biogivalny celoplast, ale zato bude vhodny na strelnu na dlhsie vzdialensoti nad 300 m

30-06, 8×57, 7×57 ci ine, povodom vojenske naboje su na polovne ucely rovnako vhodne ako vykonnovo podobne kalibre ktore nikdy v armade zavedene neboli. Ziaden konstrukcny rozdiel ktory by ich znevyhodnoval tam nie je. Len teda pre polovne ucely nemoze clovek zobrat armadne naboje zo skladu, ale vhodnu laboraciu osadenu polovnou strelou tak ako to musi urobit aj pre taku 7×64.

A presne ako pises, kazda nova strela je najskor uvedena pre kaliber .308 takze vyhoda 30-06 ci 308 je najvacsi vyber striel. Ohladom odstrelovaciek tam tiez nehral rolu zazracny vykon ci presnost ani nic ine, ale to, ze to bol standardny naboj zavedeny v tej dobe v armade kedze to ma vyhody v logistike a zo zaciatku odstrelovaci nedostavali ziadne specialne naboje s lepsou presnostou, brali to co pechota. To je domena az neskorsich dob ked uz odstrelovaci mali na vyber aj z inych kalibrov ako zavedenych pre beznu pechotu kvoli ich specializacii. Ostatne, pred druhou svetovou Nemci uvazovali pre odstrelovacov zavedenie prave 7×64 ktoru povazovali za vhodnejsiu, ale z logistickych dovodov mali 8×57

Slavo
2 years ...

este pre doplnenie, nezmyselny zakaz polovat povodne vojenskym kalibrom vo Francuzsku skoncil niekedy v roku 2013