Zlamovacia guľovnica Blaser K95

Vzhľadom na skutočnosť že pred niekoľkými rokmi som dostal možnosť pravidelne navštevovať lesný revír, začal som zvažovať kúpu novej guľovnice. Rozhodol som sa že ak mám ďalšiu guľovnicu kúpiť, mala by to byť kvalitná zbraň, ktorú budem rád nosiť podľa možnosti celý život.
 
Opakovaciu guľovnicu som už mal ale presnosť streľby ani estetické hľadisko neboli to „pravé orechové”. Nastalo ťažké rozhodovanie či kúpiť novú opakovaciu zbraň alebo vyskúšať jedno ranovú zlamovaciu. Váhanie postupne prerástlo v pevné presvedčenie že to bude klasická zlamovačka. Lepší vzhľad a nižšia váha, to boli pre mňa dostatočné argumenty na vyváženie relatívnej nevýhody – jednej rany. Prvý problém bol vyriešený. Ostala už len dilema medzi značkou Merkel a Blaser. Nakoniec to bola , mne osobne veľmi sympatická a praktická montáž puškohľadu, čo rozhodla v prospech K95. Čo sa týka výberu kalibra nebolo to pre mňa zložité. Stará guľovnica bola .308W a tento kaliber mi nepriniesol žiadne sklamanie. Rozhodol som sa preto opäť pre .308W i keď asi nie je obvyklé mať doma dve guľovnice rovnakého kalibru.
 
Zbraň som zakúpil spolu s puškohľadom Zeiss 2,5-10×50. Zväčšenie sa mi zdalo dostatočné najmä preto že uprednostňujem poľovanie za dobrých svetelných podmienok a na posede sedím skôr výnimočne. Okrem toho, každý gram naviac, ktorý človek nosí dlho na pleci je poriadne cítiť.
 
Prvá cesta so zbraňou viedla samozrejme na strelnicu, kde som po krátkej korekcii puškohľadu vystrelil 4 rany na 50m. Výsledok potvrdil že hľadanie lepšieho streliva nebude potrebné.

obr1

Zbraň je vybavená napínacím mechanizmom, ktorý vyzerá na prvý pohľad ako klasická poistka na brokovej zbrani. Znamená to že náboj môže byť v komore ale zbraň nie je natiahnutá a natiahne sa (zatlačením smerom dopredu) až tesne pred výstrelom. Ak situácia na výstrel nie je vhodná, mechanizmus strelec opäť uvoľní. Pohyb napínacieho mechanizmu je celkom bezhlučný avšak vzhľadom na dĺžku jeho chodu a silu potrebnú na natiahnutie nie je možné aby došlo k jeho náhodnému neúmyselnému natiahnutiu. Myslím že to je veľmi praktický a predovšetkým bezpečný systém.

obr2

obr3

obr4

Zbraň prevážam kompletne rozloženú čo znamená že po každej vychádzke snímam zo zbrane aj puškohľad. Montáž puškohľadu v tomto ohľade celkom naplnila moje očakávanie. Obsluha je jednoduchá a čo je najpodstatnejšie, skladanie puškohľadu nemá žiaden vplyv na presnosť streľby.

obr5

Dnes, po niekoľkých rokoch používania môžem konštatovať že som so svojou voľbou stále spokojný a urobil by som ju znovu. Pôvodne som to síce vôbec nepredpokladal, ale obľúbil som si ju natoľko že si ju beriem takmer vždy aj do pohonu.
 
Autor článku: Výr

 

Subscribe
Notify of
guest
6 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
hospodar50
hospodar50
14 years ago

Čo dodať, krásna zbraň a slušne napísaná recenzia. Gratulujem a želám Lovu zdar !

lovec
lovec
14 years ago

Nazivo este krajsia. 8)

lanus
lanus
14 years ago


Výr – pri hľadaní absolútnej klasiky stačilo ostať pri jednotke; ja som nato už tiež dávno prišiel len žiaľ nemôžem si dovoliť takú fešandu 😥 Čo tá kráska papá ?!)

volodo
volodo
14 years ago

K95
K95 je sama o sebe nádherná zbraň, ty si však zvolil aj vynikajúcu optiku a ešte aj môj obľúbený kaliber. :-* Aké strelivo používaš ?

Jager68
Jager68
14 years ago

…,,.
V stredu som ju držal v rukach.Namať gul.kozlicu…solovka ide prec a kupujem.V prevedeni lux alebo luxus.??.pekne drevo aj gravir..3200€, Achtkant lauf + 660€.Naozaj velmi velmi o.k. echt Jagdwaffe. Vyr pise o presnosti strelby..opakovacka a 1 ranovka..v tom to nebude.Obe su 1 hlavnove..Opacil som aj ,,dvojicku” Merkel ale Blaser-ka sedela nejako lepsie.Ja osobne by som jej dal prednost pred R93. A v kal.6x62R alebo 7RM so 65 cm hlavnou..ajajajaj..;-)

výr
výr
14 years ago

K95
hospodar50: Ďakujem a prejem Lovu Zdar!
lanus, volodo: strelivo je prebíjané…strela Hornady InterBond 150Gr