• This topic has 18 odpovedí, 9 hlasov, and was last updated 21.09.2016/19:36 by .
Zobrazuje sa 15 príspevkov - 1 až 15 (z celkového počtu 19 )
  • Autor
    Príspevky
  • #17632
      @apac939

      Zdravím vás .Chcel by som sa spítat na kalibre 6,5*55SE a 6,5*57 .porovnanie týchto kalibrov praxi ich účinky na zvery .Prípadne ich nevýhody, Pre ktorý z týchto kalibrov by ste sa rozhodli vy a prečo .Na akú zver ju odporúčate a áke strelivo používat .Dakujem,

      #17635
        @m-kruty

        Zdravím. Osobné skúsenosti v praxi s týmto kalibrom nemám, tak ti môžem iba okrajom napísať ako by som sa ja rozhodoval , ak by som mal ,,naplniť trezor”- v prípade že sa mi 6,5mm ako kaliber veľmi páči a chcem ho… 6,5SE by som nekupoval ako hlavnú guľovú zbraň ale niečo s väčším priemerom ( 8-9,3mm) , no ako druhú zbraň v oblasti kde sú roviny by taká ľahučká kozlička 6,5x57R/.20x76na prechádzky nemusí byť špatná voľba. Samotný účinok na zver je komplikovaná záležitosť pretože je veľký výber výrobcov a typov či už nábojov alebo striel. S tohto mi vyplýva, že S&B -jemu podobný výrobcovia by sa v mojom trezore určite nenachádzali. Teraz na čo to chceš používať. Ľahká strela ti môže srnčiu dosť podlievať ale zasa má dobrú balistiku na škodnú. takže prejsť si výrobcov a nájsť strednú cestu.
        P.S.: A teraz ako by som to urobil ja.Mne osobne tento kaliber nesedí. takže moja voľba by bola nasledovná: Opakovacia guľovnica 8-9,3mm ako hlavná zbraň. Na škodnú a prechádzky po revíry hlavne rovinatom kozlička 410/.22Hornet. Toto by bola moja voľba čo nikomu v žiadnom prípade nevnucujem ďakujem

        #17637
          @slavoslav

          podobne osobne skusenosti nemam, ale ak by som si vyberal tak z ciste praktickeho hladiska 6,5×55, ked uz pre nic ine tak pre vacsi vyber fabrickych laboracii a vyrobcov celkovo

          #17638
            @pohronie22

            Ked som teraz narychlo prebehol stranky 4 municiek ( Norma, Federal, Hornady,RWS) napocital som 14 laboracii pre 55SW a len 4 (vsetky od RWS) pre 57R. Navyse 6,5x55SW ma skvele referencie na dlhe vzdialenosti.

            Pre mna osobne ma 57R jediny aj ked silny argument; jednoranove zlamovacky a vtedy ten R-vy naboj ma vyznam. Takze sa mozno oplati zvazit aj to, do akej pusky to chces ladovat…

            co sa tyka otazky na aku zver, aj na tomto fore je vela takych, ktori tvrdia, ze nemaju problem s 6,5x55SW na diviaciu a vysoku. v Skandinavii s tym lovia losy…

            #19164
              @kiri

              tak páni – môj názor – či 6,5×55 alebo 6,5×57 – je vcelku jedno. Na poľovnícku vzdialenosť je to jedno. Záleží na schopnosti trafiť. Neexistuje “čarovný” kaliber.
              Na športovú streľbu je rozdiel – 6,5×55 jasne vedie – z dôvodu na to prispôsobených výrobných programov.
              Na poľovnícku streľbu ale – je to jedno.
              Navyše – páni – ani jeden z diskutujúcich neupozorňuje na veľmi dôležitú vec : dĺžka balistickej hlavne, z ktorej sú nábije strieľané a počítaná rýchlosť a teda aj výkony. 6,5×55 (740mm – dĺžka originálnej hlavne pušky Carl Gustav…alebo inak – u iných výrobcov) ju má inú ako 6,5×57 – 60cm). A teda – na papieri sú balistické výkony 6,5×55 podstatne vyššie ako v reále – pri použití klasickej poľovníckej hlavne cca 60cm – tam 55-ťka hodne stráca z vypočítaného výkonu……a je možno pod výkonom 57-čky…..a je po fantastickom kalibri…
              Teda – je dôležité si zistiť ktorý náboj chcete používať – potom zistiť na akej hlavni bol ten náboj vypočítaný a odrátať si z na papieri uvedeného výkonu…a tak sa priblížiť k reálu.
              Ale – je to silný náboj – bol konštruovaný na ľudí a na vtedy bežnú vzdialenosť streľby cca do 500m. Teda do 500m cca 75kg…na vyradenie živej ľudskej ( dosť mäkkej) sily.
              Na margo konštatovania že túto ráž používajú severania na LOSY – páni – videli ste streľať severanov z opakovačky?
              Sú neskutočne úžasní – v behu na 80m medzi stromami sú schopní neodlíciť a opakovať 5 rán a mať 4 presné zásahy na srdce…..opakujem – V BEHU.
              Títo ľudia si môžu dovoliť mať 6,5x55SE….Ale – oni vystrieľajú 100 nábojov na strelnici na bežiaci terč za týždeň….kto z Vás toto robí???…aby si mohol dovoliť takäto pušku? Mne to pripadá ako keby si dakto po žiguláku presadol do Porsche 911 a DÚFAL, že sa vyrovná Loebovi…púha kúpa takej pušky vôbec nič neznamená…
              Takže v tomto smere súhlasím s Krutým. A nakoniec – aj ja mám 8×57.
              A nakoniec – 6,5×55 – vrcholné laborácie – napr. Blaser – má podobnú prieraznosť ako 7×64.
              Ale – loveckú osmičku z toho nikdy nespravíte.
              Ale – môj kamarát Foltýn strieľa zo 6,5x55SE vlastné laborované strelivo na súťažiach odstreľovačov na 1000m…a strieľa mu to na tú vzdialenosť lepšie ako 308W.
              Ale – na poľovanie používa 9,3×57.
              Takže – veľa šťastia.

              #19175
                @slavoslav

                pri zostavovani tabuliek je dlzka hlavne rovnaka pre oba kalibre

                a ani pre polovnicku strelbu nieje jedno ci mas na vyber z viacerych vyrobcov a viacerych konsrukcii polovnickych striel, alebo nie a tu 6,5×55 jednoznacne vedie co nieje zanedbatelny fakt pri kupe zbrane mozno na cely zivot

                #19176
                  @kiri

                  otázka na fórum:
                  http://www.myslivecke-forum.cz/index.php?str=vypsanidiskuze&id=267

                  Autor: Jan Rys | 22.07.2011 12:38 Vážení kolegové! Nevíte někdo náhodou, proč RWS udává délku testovací hlavně pro ráže 6,5x55SE, 270W, a 7×64 650 mm. Pro střelu DK 9,1g v ráži 6,5x55SE dokonce 740 mm? Děkuji!

                  Autor: | 23.07.2011 14:55 Niektoré kalibre na optimálné využitie potrebujú špecifickú dĺžku hlavne;tak je náležité aby balistické tabuľky túto skutočnosť zohľadňovali .

                  Autor: Tomáš Pilík | 24.07.2011 14:39 Také jsem si toho před časem všiml a moc mi to nejde do hlavy. Uvažoval jsem o nábojích RWS v ráži 7×64, ale toto mě odradilo.

                  Autor: lanus | 24.07.2011 18:21 Aj SB udáva pre niektoré druhy striel do 7x65R dĺžku hlavne 68cm a pre 7,62x54R až 73cm .

                  Vážení priatelia, pre niektoré druhy nábojov je potrebná dlhšia hlaveň pre zhorenie náplne – napr. Weatherby majú 650mm. A aj ich výkony nábojov sú prepočítané na takúto hlaveň. Ak chce niekto kratšiu hlaveň – buď si náboje nalaboruje na konkrétnu dĺžku hlavne, alebo ak používa fabrické nábije – musí počítať s poklesom výkonu.
                  Ak poznáte balistický program – hociktorý – na prebíjani – či nabíjanie nábojjov, je tam vždy otázka, pre akú dlhú hlaveň to počítate.
                  A tiež tu platia dajaké normy a pravidlá. Sellier a bellot pre 7,65R naozaj počíta 65 cm hlaveň. A pre Mosina – pôvodnú dĺžku hlavne 730mm pechotnej pušky vz.1891 s hledím vz.1910 – 3200krokov…. Dopručujem – pozrite si mieridlá na pechotnom Mosine a na skrátenom Mosine – napr.vz.44…518mm…a hlední diaľka – len 1000 krokov. Toľko percent z výkonu to urobí…

                  #19206
                    @slavoslav

                    priznavam, ze ma to prekvapilo a doteraz som si to nevsimol

                    v kazdom pripade plati to co som napisal, ak clovek neprebija je vhodnejsi 6,5×55 kvoli sirsiemu sortimentu

                    #19401
                      @kiri

                      Slavo – je pravda, že 6,55×55 má viacej laborácií – ale z toho väčšina je terčových, resp. na presnú streľbu.
                      A v podstate – dnes si môžeš objednať strelivo u puškárov a prebíjačov aké len chceš. Ja osobne preferujem strely Hornady, ale ak zoženieš Lapuu Mega – je to super strela na lov, ale je ich podobných dosť. Pozri si Labor fur balistic – predáva ich aj Fraňo, Jaguár, Asi najsilnejšia laborácia je od Blaser-a. Ale je naozaj dosť silná. Videl som jeleňa do 200kg živej hmotnosti a spod lopatky mal pol kýbla farby…vybratej…tá strela CDP sa vie silne oprieť…je to na najsilnejšie kusy – v hornom spektre hmotností lovenej zveri.

                      #19402
                        @slavoslav

                        ked prebijas tak to mas ako s kofolou nemas co riesit

                        ale velka vacsina polovnikov neprebija a dostat sa k niekomu kto by mu spravil naboje ma problem

                        posudujem len z hladiska komercne dostupnych laboracii a sucasnej situacie na trhu

                        #19405
                          @kiri

                          Niekoľko razy som bol u Hambrusha vo Ferlachu (hranice Rakúska a Slovinska)…
                          Že s čím on poľuje…vyrába všetko možné…a na všetky náboje. Je pravda, že svoje výrobky nastreľuje – ako základné nastrelenie pri odovzdávke – na RWS.
                          Povedal: na kamzíky a srnčie – 6,5x57R (rovno z obývačky pozerá na Julské alpy, teda aj kamzíky)….a na ostatné – 8x57JS…či JRS. A tento môže všetko, čo existuje…alebo čo si on sám pre seba vyrobí…
                          Ak by som strieľal závodne – tak na ten účel by som iste bral 6,5SE…a originál švéda…už som tu kdesi písal, že Maroš Foltýn z Malaciek strieľa kilometer s originál Carl Gustavom, čo má viac ako 100rokov…tuším minulý rok sme to rátali na 105 rokov…
                          Nuž a keby som riešil 6,5 na poľovku – iste 57R…..ľahučká špacírflinta…kamoš mal ZK99 a dobre…len – je to bývalý odstreľovač…takže každú ranu vydýcha a vymieri…len chyba je, že mnohí si myslia, že púhou kúpou tejto ráže sa stávajú odstreľovačmi…čo je však blud. Schází výcvik…dlhý výcvik…tento človek najprv strieľa S&B a padalo…neskôr len zo zvedavosti testoval iné náboje…a vyhodnotil, že síce Blaser je najvýkonnejší…ale do 100m dosť nevhodný – od 150 ďalej by sa dal…na 100 veľmi devastuje a ničí zverinu…
                          Nuž a – riešiť úspech netrénovaním, ale KÚPOU čarovného náboja…to je na Slovensku dosť bežná záľuba…
                          Napr. Martin sa mi páči, lebo už doložil pár tečov…sľúbil, že ide študovať – a zdá sa, že to robí poctivo.
                          Ak by som používal 6,5x57R – asi by som si laboroval sám podľa seba. Páči sa mi Hornady – dnes asi najlepšie, čo je v ponuke…ale prechádzam na meď a medené zliatiny ( mosadze a bronzy) a asi Moeller…nie pre iné, len pre presnosť. Zatiaľ lietajú najpresnejšie…ktovie čo s výrobou urobí šetrenie a stúpanie produkcie…ale zatiaľ si držia kvalitu. Ak už nebudú – budem hľadať iné…napríklad Hornady GMX majú väčší rozptyl ako Moeller…je pravdou, že začínali neskôr…a asi Moellerove úspechy v Afrike ich inšpirovali…a Moeller robil u Jaguára…kým sa osamostatnil…a ani Jaguár sa mi nejaví ta dobrý ako Moeller…hoci je to moc dobrá strela…pôvodné Moellery vyzerali ako Jaguáre….
                          Dá sa veľa urobiť strelivom – ale strelivo nikdy nenahradí výcvik…len umožní lepšie výsledky dobre cvičenému…inak veľmi nepomôže. Len – povedz bohatému, že strieľa….že to nie je v strelive…a že musí ísť a cvičiť…on nemusí – on si kúpi najdrahšie – a pôjde to dobre…ak dlhšie poľuješ – iste to poznáš…

                          #19427
                            @millos

                            Kiri: Mám strelené dosť kusov s GMX aj s Jaguarom v 308diametri. Tá strela myslím Jaguar 143gr a 135gr /nechce sa mi pozerať hmotnosť do skrine/ a GMX 150gr sa dá riadne vytiahnúť okolo 1100m/s v 300win.mag. GMX radím pred Jaguar, máš pravdu skutočne výborné monolity. Pri skúšobnej rane na cca 100kg diviaka, ktorému vytiahlo doslova slezinu na nástrele na zem, mi zhasol po cca 200m, vysoká na komorovú ranu, schválne som nezasahoval srdce,mi odbiehala do 50m. GMX bol v tomto oveľa účinnejší. Väčšinou všetko v ohni. Samotní Nemci strelu Jaguar veľmi neodporúčajú na ťažkú zver v Európe. Ale zase iní Nemci, Rakušáci nedajú na ňu dopustiť. Ja som radšej volil GMX a popri tom TTSX. Síce nejaké veľké hmotnosti striel/GMX a Jaguar/ pri ich zložení nemôžme očakávať a popri tom ani neohúria balistickým koeficientom, ale zase si zoberme, že sú to poľovné strely. Čo sa týka presnosti Moeller a GMX, predpokladám, že si hovoril o kúpenom strelive, nie o prebitom.
                            Ohľadne tých súťaží, v diametri .264, by som určite zvolil trošku výkonnejšiu “požieračku hlavní” 6,5×284 a ak by som išiel kupovať, vlastne o rok idem skladať ďalšiu, tak to bude 100% v diametri .284, a zatiaľ víťazí a asi aj pribudne hrubá rúra do skrine v ráži 7mm Remington Ultra Magnum.
                            A neviem či Marián nechodí teraz s nejakou 308W. On je v inej kategórii. Ale ide mu to na počudovanie pri tej štvorke optike pekne. A Karolovi T. s tou 6mm BR takisto.

                            #19428
                              @kiri

                              Milos: Marián má aj 308 a aj 6,5×55…a čosi strieľa s tým a čosi s iným…vraví, že 1000m lieta lepšie 6,5…že 308 je na 300a 600…hmm…nechodím s ním, len čo na strelnici kecáme. Veľa zdravia mu…
                              Tie medené strely treba študovať – je to iné ako olovo…čo vieme na olove – meď sa správa inak…taká variabilita účinku, ako u olovených striel je aj u medených. Iste ani jedna nieje zlá..a trochu idealisticky – fakt sa mi viac páči predstava vracať do pôdy – kde to rozpúšťa voda – radšej meď ako olovo. Viem – asi mnohí tu pokrútia hlavou – čo mu šibe?… B)
                              Balistický koeficient sa dá ochplyvniť konštrukcoiu…mnohí na to kašlú – keď vidím Impalu – čudujem sa, ako toto vôbec môže lietať?…hoci v náboji to vyzerá dobre…napr. v 270W je to pekný náboj…
                              Ešte zváž, či radšej nie Weatherby – ako RUM..a v dia. 300 máš väčšiu variabilitu a lepšie koeficienty…pri tom výbere striel…a 30-378 je hodne vyššie…a Mark V je od fabriky moc dobrá flinta. Vyrába ju Sauer a Japonci…porovnaj to…ja mám 7mmWeath…ke to ok, ale 30 je tuším lepšie…ale Mark V je Rols….
                              K 6,5-284…sám som ju nikdy nemal – hmm…ak chceš naďaleko – čo 6,5×68…a máš to aj na poľovačky…a ozaj naďaleko…

                              #19429
                                @millos

                                Kiri:Medené strely veruže u nás nie sú moc populárne…to vieš sám. Hrozne veľa ľudí ich odsudzuje. Každému tam chýba olovo. Lebo nechápu ako môže meď expandovať a mať nejaký ranivý účinok ako strely typu SP.
                                Tú voľbu s 7mmRUM asi nezmením…300RUM veľmi nechcem, na súťaže mám našpikovanú 300wm, a letí mi to pri 208gr okolo 912m/s. Moje plece ti môže rozprávať, a to nemám ani úsťovku. Pôvodne som chcel 7mmWSM ale nemám chuť meniť hlaveň po 1500ranách, tie tlaky a teplota, hm, to sa nedá okabátiť. Krieger nie je zadarmo. Tá sedmička má neskutočnú balistiku, veľmi sa mi to páči, pri vetre a dobrom výbere strely je na dlhú vzdialenosť odolnejšia ako 308diam.. A flinta sa bude pravdepodobne skladať na Sako záver, ešte sa uvidí. Nechcem hotovú pušku. Nábojnice Wth, jaj nestraš ma…ale o MarkV som silno uvažoval, je to vynikajúca zbraň. Skoro som ju pre pár rokmi kúpil. Uvidím ako sa to vyvinie. Ako budú financie. Nebude to zo dňa na deň…ale postupne. Zatiaľ mám čím strielať. Hlaveň mi ešte nejaké dve sezóny vydrží…
                                Mimochodom, kamarát nakúpil Impala, do 270w, súhlasím s tebou, je to veľmi elegantný náboj. A zase čo sa týka BC, kto dche poľovať na dlhé vzdialenosti, nech nakúpi Berger VLD a hurááá. Na ostatné vzidalenosti monolit, alebo nejaký univerzál napr. Silvertip, Interbond, SST…a mnoho ďalších.

                                #19869
                                  @lkilvady

                                  Dobrý deň.
                                  Medzi kalibrami 6,5*55 6,5*57 je vo výkone zanedbateľný rozdiel. Výber streliva je v obidvoch prípadoch dostatočný aj keď 6,5*55 má viacej laborácií. Pri použití vhodného streliva sú tieto kalibre vhodné na všetku u nás žijúcu zver. Streľba z obidvoch kalibrov je príjemná, čo umožňuje stavbu ľahších guľovníc vhodných na celodenné nosenie v horách. 6,5*55 sa pre svoju presnosť často používa na športovú streľbu na dlhé vzdialenosti, ale pri poľovníckej streľbe do 200 až 300 metrov sú podľa mňa tieto kalibre rovnocenné. Ja osobne mám viacej skúseností s kalibrom 6,5*55 kde používam strelivo od firmy Norma 9,1g strela Nosler Partition. Je to náboj veľmi presný a aj pri streľbe na ťažké kusy jelenej a diviačej zveri dochádza spravidla k priestrelu.
                                  Prajem Vám veľa úspechov a pekný zbytok dňa.
                                  S pozdravom Kilvády.

                                Zobrazuje sa 15 príspevkov - 1 až 15 (z celkového počtu 19 )
                                • Musíte byť prihlásený, aby ste mohli odpovedať na túto tému.