Akú kvalitu práce odvádza naša štátna ochrana prírody?

foto: volodo

Dovoľujem si dať na všeobecnú známosť zistenie, akú kvalitu práce odvádza naša štátna ochrana prírody, a prečo je zrejme jej vzťah k neštátnym vlastníkom taký ako je  vlastníctvo ,čiže Ústava SR sú pre nich irelevantné a preto sa najprv územne rozdrapujú a až potom sa zaujímajú na čích pozemkoch. Hoci podľa mnohých príkladov (napr. “čerstvé” a  údajné karpatské pralesy), to skôr  vyzerá ,že sa o to  nezaujímajú vôbec.

Pre vysvetlenie uvádzam, že som na základe zákona o slobodnom prístupe k informáciám žiadal o poskytnutie údajov o zastúpení štátnych resp.neštátnych pozemkov v našich tzv.národných parkoch. A ich odpoveď je skutočne hodná “úrovne” ich práce:

“Štátna ochrana prírody nedisponuje informáciou, ktorú požadujete a preto nie je možné Vašej požiadavke vyhovieť.”

A vláda nič, parlament nič …. Len plno pseudoochranárskeho humbuku o ochrane prírody, o “zločinoch” lesníkov ,poľovníkov a developerov ,ale takúto základnú informáciu ,oni vraj nemajú ,pardón , oni ňou nedisponujú !!!! Pýtam sa ,s akými faktami a podkladmi naša ochrana prírody pracuje , napr. pri návrhoch zonácie národných parkov,keď jej chýbajú takéto základné údaje. Popritom sa jedná o vlastnícko – právne údaje,  bez ktorých sa nikde vo vyspelom svete nepohne žiadny  verejno-spoločenský záujem (diaľnice, produktovody), každá aj tá najmenšia stavba – len slovenskí “ochranári” nič nemusia ! Ak to takto robia s vedomím európskych orgánov prosím,je to smutné ale je to tak (už sa tým Britom nečudujem!).

Ale žijeme na Slovensku a kto sa má už potom zastať svojich občanov ak nie ich vlastný parlament pozostávajúci z nimi zvolených poslancov. Preto – ako občan tohto štátu – žiadam   kanceláriu NR SR , aby túto správu  postúpila všetkým poslancom, hlavne tým ktorí majú inak plné ústa rečí o  ľudských a občianskych právach, ale kto tu bašuje v prírode a na čích pozemkoch to ich už asi príliš nezaujíma. Bohužiaľ !

Každý lesník,poľnohospodár,investor či projektant musí vedieť doslova do jedného m2 na akých a čích pozemkoch hospodári, či akých a čích pozemkov sa môže jeho zámer dotýkať, len našu štátnu ochranu prírody to nezaujíma !!!!

Veď to je amatérizmus toho najhrubšieho zrna !!! Ale stále plné huby NATURY 2000 , bezzásahovosti, zonácie a pod. Skrátka : oni len vyhlásia chránené územie ,ale čo ďalej ,to nech zrejme niekto rieši .Ale kto to má riešiť ???? Ako im vôbec môže bez podkladov o vlastníctve pozemkov prejsť čo i len jeden jediný projekt chráneného územia ??!!

Žiadny div ,že neštátni vlastníci pozemkov v našich chránených územiach to pociťujú ako krivdu. Čudujem sa však len jednej jedinej veci : ako je množné, že v tomto ochranárskom marazme sa ešte nenašiel jediný vlastník, ktorý by požiadal štát o vyňatie jeho pozemkov z chráneného územia ?! Neverte, že Vám budú platiť újmu na hospodárení :Veď už teraz je to s tým platením na hunte! A keby aj platili : dokedy a na základe akých kritérií by sa odvodzovala cena ?!

Najpravdepodobnejšie je to, že ak by aj štát hradil újmu na hospodárení, určite ju nebude platiť večne a určite nie všetkým.Lebo toľko peňazí tento štát nemá a aj európske dotácie raz skončia .Napokon dôjde určite k tomu, že štát oznámi vlastníkovi ,že už platiť nebude a vráti mu pozemky naspäť do užívania (a to si dovoľujem tvrdiť, že by to bol ten lepší prípad).Štát Vám síce vráti lesné pozemky,ovšem určite ochudobnené o hospodárske dreviny, zarastené pionierskymi drevinami (lieska,rakyta … ), so zaniknutou lesnou dopravnou sieťou (bez zvážnic a približovacích liniek), so zanesenými priepustami a so zaniknutými objektami regulácií vodných tokov ,atď.

Jediným spravodlivým riešením voči majiteľom aj spoločnosti by bolo vykúpenie neštátnych pozemkov.Aj to sa dá ,lenže určite nie za cenu ako si to niektorí “ochranári” predstavujú.Ich predstavy o cene sa totiž podobajú cenám uplatňovaným pri “vyvlastňovaní” pozemkov pre iné verejno-spoločenské záujmy (diaľnice a pod.). Lenže to by nebol výkup ale len miernejším spôsobom realizované “znárodňovanie” ! A to už raz tento národ zažil !

A dovolím si tvrdiť ,že Slovenská republika nikdy nebude mať na to ,aby vykúpila cca 130.000 až 150.000 ha (môj odhad) neštátnych lesných pozemkov len v tzv. národných parkoch za trhovú cenu.Takže jediná rozumná cesta je trvať na zrušení niektorých tzv.národných parkov a v tých NP , kde by pretrvával eminentný záujem štátu na ich zachovaní ,neštátne pozemky vykúpiť za trhovú cenu. Lebo náhrada újmy na hospodárení je len povestný neistý holub na streche, kým samostatné hospodárenie vlastníka je tým spoľahlivým vrabcom v hrsti .A toto by si mali uvedomiť všetci neštátni vlastníci pozemkov v chránených územiach. O to viac, že ako sa na každom kroku presviedčame ,štátna (ale aj tá európska) ochrana prírody vonkoncom nie je spoľahlivým partnerom !!!

Ing.Jaroslav Ďurík,
lesník v.v.,poľovník a bývalý profesionálny pracovník št.ochrany prírody

Subscribe
Notify of
guest
113 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
Slavo
4 years ago

NWOO? tato stranka tvojim prichodom Kiri uplne stratila uroven a spadla na uroven konspiracnych platkov. Kym predtym to tu relativne zilo aj odbornymi temami po tom, co si zacal spamovat doslova blbostami kazde jedno vlakno a rozdavat svoje “rozumy” na vsetko tu ina aktivita prakticky utichla. Cudujem sa adminovi, ze ta tu trpi a necudujem sa osttanym, ze to zabalili.

kiri
4 years ago

Zase zavádzaš – aká známa to technika, nie si TU sám, kto presne toto isté robí, a robíš to úplne totožne. Ani by ma neprekvapilo, keby z rovnakej, alebo susednej IP adresy. Všetci tomu rozumejú – nevyjadruješ sa k meritu informácie, ale motáš o stránke, ktorá to zverejnila…teda vykecala, čo je pre určité skupiny veľmi nepríjemné. Takže ten chlieb teda ješ. A zase tu nechávaš prosby adminovi – to sa mi fakt páči, také skuhranie, keď už nevieš TECHNICKY argumentovať. To začneš jačať a spochybňovať zdroj. Ale čítaj, o čom to je – a tomu tu ľudia rozumejú. A to možno s tebou sa nechcú hádať. Pozri – ja sa nemienim hádať – ja len VŽDY mám dôvod dodať novú informáciu, Tak ako túto – čítaj – čuduj sa a plač. A toto naša ochrana prírody – a ani iný zodpovedný orgán štátnej správy nekomentuje – teda nereaguje – hoci by mala – na to je tu zriadená.
Nekoná !

Česká televize přiznává cílené ovlivňování počasí nad Evropou

https://zpravy.dt24.cz/domaci/ceska-televize-priznava-cilene-ovlivnovani-pocasi-nad-evropou/

Slavo
4 years ago

a o tomto presne hovorim. Ta technologia je znama desatrocia, bezne vyuzivana napriklad i Kremlom pri rozhanani mrakov na prehliadky a je to vseobecne znama informacia. I ked chapem, pre hoaxerov kde je spolocnym znakom mala vzdelanost a neschopnost kritickeho myslenia to moze byt objavna a prevratna novinka i ked sa ju museli dozvediet z relacie popularizujucej vedu na CT pricom si hned myslia, ze objavili celosvetove sprisahanie.

Potom uz len staci povytrhavat jednotlive vety z kontextu, doplnit fotkou a par zmienkami o chemtrails a mame tu manipulacny clanok par excellence

kiri
4 years ago

Slavo – aj Slavomír – a aj ten ďalší – len motáš a nehovoríš k veci. Len odvádzaš pozornosť – oblaky a chemtrails sú dve úplne odlišné veci. Ale úplne odlišné. Problém Slovenska ale je, že ani nemá možnosť z chemtrailsových pásov odoberať vzorky. Ale ak by sa spojila V4 – tak už by mohla. A to je nebezpečné. Preto tie rýchle práce na rozbití spolupráce a vôbec celej V4.

Máme ale závažnejší problém, čo štátna správa nerieši. A neinformuje, prečo nerieši. A neinformuje, prečo.
(odpadné) Kanály plné liekov a drog
https://spravy.pravda.sk/domace/clanok/307846-kanaly-plne-liekov-a-drog/
Štátna správa dosť presne vie, koľko drog sa valí kanalizáciou, ktoré sú vyšťané a vysrané po drogových seansách v jednotlivých slovenských mestách. Teda – VEDIA, KOĽKO SA REÁLNE BERIE DROG – a koľko sa pochytá – teda presne vedia, aká je ÚČINNOSŤ práce Polície – mizerná – a zvelebuje sa každý maličký úspech – ale národ ANI LEN NETUŠÍ, koľko peňazí sa cez drogy získava – najmä pre politické strany, ktoré rozhodujú o tom, či niektorí drogoví díleri môžu existovať a dílerov konkurenčných strán chytajú. Čierne peniaze na voľby…a o tom sa nemôže rozprávať – ohrozila by sa demokracia, že?
Vedci v Európe novou metódou sledujú zvyšky drog a liekov v odpadových vodách. Súčasťou projektu je aj STU
https://www.vedatechnika.sk/SK/enoviny/OkienkoZaujimavosti/Stranky/Vedci-v-Europe-novou-metodou-sleduju-zvysky-drog-a-liekov-v-odpadovych-vodach-Sucastou-projektu-je-aj-STU.aspx

Slavo
4 years ago

od jednej hovadiny k druhej ked uz tu prvu nevies udrzat. Podobne ako zdrhas ked nalinkujes kvaziodbornu blbost o rychlostiach ty samopalnik a delostrelec

inak, tie chamtrails su svinstvo co ti poviem. A zacali s tym uz minimalne v 1940om nad londynom 😀

comment image

kiri
4 years ago

NASA připouští, že změnu klimatu způsobuje oběžná dráha Země, nikoli fosilní paliva. A závěr je prostý: Klima na Zemi se měnilo vždy a není to naše vina.

https://www.newstarget.com/2019-08-30-nasa-admits-climate-change-not-caused-by-suvs-fossil-fuels.html
v češtine:
https://tadesco.org/nasa-pripousti-ze-zmenu-klimatu-zpusobuje-obezna-draha-zeme-nikoli-fosilni-paliva/
Tešíš sa z toho?

kiri
4 years ago

Aktuálne – živelná pohroma spôsobila ekologickú katastrofu – prečo asi? Že by – nezabezpečené? Ó – aké prekvapkanie – doslova – prekvapkalo? Nie – pretieklo? Nie – prevalilo sa? ÁNO. A celkom nečakane asi – lebo toto nečakali niekoľko desiatok rokov.
Dúbravská dolina – Horný Liptov – 20. 11. 2019 – Havária na odkalisku antimónových baní v Dúbrave (15 fotografií) … Vo vedľajšej Dúbravskej doline vtedy veľká voda po daždi poškodila … Udalosť sa stala minulý týždeň, postavila na nohy samosprávy aj štátne orgány.
Dolina leží pod hlavným hrebeňom Nízkych Tatier zo severnej strany s výhľadmi na Chabenec a Sinú. Hore dolinou vedie asflatová cesta, miestami ide strmo ale miestami po rovinke. Cesta kedysi viedla ku Dúbravskej bani , ktorá bola ešte v nedávnej minulosti najvyššie položenou baňou v celom Československu. Zároveň bola najväčším ložiskom antimónu u nás. Dnes sú už ale staré štôlne zakonzrevované a ťažba sa skončila na začiatku 90-tych rokov.
12.12. na toto upozorňoval Sputnik
https://cz.sputniknews.com/videoklub/2019121211091955-muz-se-vydal-do-epicentra-ekologicke-katastrofy-na-slovensku-podivejte-se-na-to-co-tam-natocil/

Dnes tesne po desiatej o tom píšu Topky
https://www.topky.sk/cl/10/1845745/Povodne-na-Liptove-vyustili-do-ekologickej-katastrofy–Do-Liptovskej-Mary-a-obci-sa-dostali-jedy
Novembrové dažde na Liptove si vypýtali svoju daň. Voda zaplavila banské odkalisko po tom, ako v obci Dúbrava došlo k vybreženiu tamojšieho potoka. Jedovaté kaly putujú do najväčšej vodnej nádrži na Slovensku, do Liptovskej Mary. Výsledky rozborov sú alarmujúce.
Zaujímavý je postup štátnych orgánov – namiesto predchádzania prekvapeniam – toto:
Do troch hodín od obdŕžania informácií o vybrežení miestneho toku nastúpili odborníci z rezortu životného prostredia – Vodohospodárskej výstavby, SVP a zástupcovia vlastníka odkaliska – štátneho podniku Rudné bane, pre topky.sk to uviedol hovorca rezortu Tomáš Ferenčák. Ako zdôraznil, ministerstvo považuje za nevyhnutné, aby vlastník zariadenia bezodkladne zaistil vyčistenie lokality a zasiahnutého územia medzi odkaliskom a vodnou nádržou Liptovská Mara.
Kde je zdravý rozum? Alebo neschopnosť síce kompetentných, ale nekompetentných???

Slavo
4 years ago

akurat, ze NASA nic take nepovedala, tvoje clanky odkazuju na vsetko mozne, len nie na stranky NASA a Milonakovicov cyklus ktory sa tam spomina a skutocne existuje. Mensim zadrhelom ze doba precesie je tak trosku natiahnuta a trva cca 26000 rokov, nie 60.

Ale nedaj si rusit svoje kruhy pan samopalnik a delostrelec. Ved naco by si pozuil google a skusil si z tvojich bombastickych clankov overit aspon tie najzakladnejsie informacie. Ved ak to zapada do tvojho videnia sveta musi to byt PRAUDA. Iba ze nieje

kiri
4 years ago

Ani by som neveril klamárom tu v diskusii – šíria smrteľné klamstvá, zavádzajú a odvádzajú pozornosť – je to velezrada na našom národe. A štátna moc na tom spolupracuje. Rozhodujúci jedinci sú kúpení.

Vlastizrada podľa čl. 1 ústavy – majú konať a nekonajú ! Za peniaze…za cudzie peniaze !

Zde máte oficiální přiznání chemtrailování od CIA. Je čím dál tím více plicních embólií, plicních onemocnění a hlavně už malé děti mají silné astma. Rozbory chemických látek v dešti, v půdě, na stromech a v potravinách jsou naprosto zarážející. Takovéto chemikálie ve volné přírodě nemají co hledat. Ano jasnou řeči přeloženo: Tráví nás jako krysy….

https://zpravy.dt24.cz/zahranicni/byvaly-reditel-cia-potvrzuje-chemtrails-tvrda-rana-pro-vsechny-skeptiky/

Slavo
4 years ago

ups a zas vedla kiri, ale uz sme si zvykli. I ked s tou tvoujou sebacharakteristikou skodliveho klamara si sa trafil

https://www.metabunk.org/threads/debunked-cia-director-admits-chemtrails-geoengineering-stratospheric-aerosol-injection.7721/

inak ta CIA je vsemocna, este aj Cinu a Rusko prinutili drzat hubu pricom im praskuju nebo nad hlavami 🙂

kiri
4 years ago

Slavo/Slavomír – asi to nie je celkom tak, ako píšeš. Nebol by som asi bez teba sem dal, ale – dobre nahrávaš, tak čítaj…
http://afinabul.blog.cz/0912/americke-lietadlo-rozprasujuce-prasaciu-chripku-zostrelene-v-cine

Iná správa
https://www.youtube.com/watch?v=_ZMLxfw8zzk

Slavo
4 years ago

kiri, povedz, ze si robis srandu a netvrd mi, ze niekto moze byt tak tupy ako poleno, aby tomuto veril. I ked priznam sa, ze pri tebe iste pochybnosti mam, ze tupotu takeho rozsahu dosahujes pan samopalnik a delostrelec. Ale iste, cinsky saboter vybaveny dlhou bambusovou tycou ZOSTRELIL lietadlo na LETISKU

Buhaha

Mimochodom, uz si si zratal na prstekoch, ze ked Milankovicov cyklus trva cca 100 000 rokov a teplota v ramci neho kolise cca 10°C kolko tej teplotnej zmeny pripada na co ja viem desatrocie? Pripadne s tym tvojim zahadnym vysvetlenim rychlosti u samopalov ktore si naznacil len nejak zabudol uverejnit

Martin
Martin
4 years ago

Ja byt admin, tak uzatvorím diskusiu pre kazde vlakno, ak sa dlhodobo neviaže na tému. Ako v tomto prípade. Nikoho (mňa určite) v v tejto téme nezaujíma hadka o lietadlach. Nie som na nikoho strane. Subjektívne je však tento web co sa týka diskusii čoraz horší, v tom ale dávam zapravdu jednému z vás. Aj inde sa vedia pohádať ale je to k veci.

sanchez
4 years ago

Toto je video, ktoré platí rovnako pre Česko ako aj pre Slovensko. Dosť jasné a zrozumiteľné formulácie. Treba popočúvať a sám v sebe zhodnotiť relevantnosť informácie.
Kůrovec jako zástěrka ekonomické likvidace národa
https://www.youtube.com/watch?v=N-ydQEMxkEo

Jano
Jano
4 years ago

Názov článku je: “Akú kvalitu práce odvádza naša štátna ochrana prírody?”

Čo majú mnohé príspevky spoločné s témou a názvom článku ???
Toto sa už nedá čítať.

Jano.

sanchez
4 years ago

súhlasím s Janom, že každý príspevok sa ťažko číta, lebo každý sa dotýka práce, či skôr NEPRÁCE ochrany prírody – teda tých, čo by mali odvádzať kvalitnú prácu pre krajinu, štát a národ!
AJ toto sa zle číta – a je to presne o názve článku:
https://zpravy.aktualne.cz/zahranici/za-15-let-zmizely-lesy-velke-jako-cele-tatry-slovensti-ekolo/r~db7c50c0d36b11e7b6830cc47ab5f122/

https://www.hedvabnastezka.cz/podcenili-slovensti-ochranari-kurovce-/

kiri
4 years ago

Jano – ty si premenovaný wins, že?
Možno budeš mať rád tento príspevok – tiež sa dotýka témy – a veľmi presne – prečo napríklad sama Ochrana prírody nepropaguje toto?
Ako ľahko rozširovať les?
https://www.youtube.com/watch?time_continue=8&v=b2JWZHPEJtU&feature=emb_logo
Otázkou ale je, či je naozaj zámerom zachovať prírodné bohatstvo, alebo ho ničiť – a následne cez programy čerpať peniaze na jeho akože obnovu. Uvedomme si, že napr. na cigáňov ide od vlády 150 mil E ročne, ktoré sa k cieľu podpory nedostanú, lebo sa roztratia po ceste do projektov, na ktoré sú už dlho založené firmy, ktoré sa o to postarajú. Je to fikané huncútstvo – štát vykazuje objemy pomoci – ale čo hovoria a koľko reálne dostanú príjmatelia? Všetkým je jasné, že o BYZNYS ide až v prvom rade – a o skutočnú prírodu až na tom poslednom mieste. Tu jeden poctivý človek ukazuje, ako môže ľahko kaziť plány príjmateľov europomoci – ak im poza chrbát vysadí a rozmnoží les sám s pomocou zopár nadšencov – les, ktorý by vlastne nemal existovať – a on vyrastie. Čo potom kontrola z EÚ zistí zo satelitných snímkov? Že podvod – a peniažky späť – a hromženie podnikateľov na niekoho, kto kazí aký krásny obchod – kazí podnikanie…veľmi rád dávam takéto videjká. Verím, že ma budete ďalej v tom povzbudzovať a budem môcť aj Vám takto robiť radosť.

kiri
4 years ago

A čo teda robí – akú kvalitu práce “OO”dvádza naša štátna ochrana prírody? Rezervoáre pitnej vody pre najväčšiu aglomeráciu – sú šuvix? Koho za toto obesiť či vyvesiť do prievanu za niečo? Hádam potom by sa zodpovední začali “o to niečo” svoje obávať? Pýtam sa – kedy sa niekto začne brať na skutočnú a vážnu zodpovednosť? A je jedno, že si užíva dôchodok…staré hriechy by mali starých papalášov – teda vinníkov dobehnúť! A toto sú hriechy, ktoré škodia celým novým generáciám národa – mala by sa zaviesť nová kategória porušení zákona – cezgeneračná ! Prepadnutie jeho všetkého majetku od doby vykonania, či nekonania.
https://www.topky.sk/cl/10/1856773/Pod-Bratislavou-tika-casovana-bomba–Sokujuca-MAPA–Najohrozenejsie-lokality-zamorenej-vody

kiri
4 years ago

A akú kvalitu práce bude odvádzať ochrana prírody?
A čo asi budú kričať slniečkári?
https://www.topky.sk/cl/13/1857957/Hrozive-varovanie-vedcov–Uz-tento-rok-sa-ma-dramaticky-zmenit-pocasie–to-najhorsie-este-len-pride-

sanchez
4 years ago

Názov článku je Akú kvalitu práce odvádza naša štátna ochrana prírody? – jeden príklad, ako bojovať s prírodou JEJ VLASTNÝMI ZBRAŇAMI : Nezvyčajná pomoc od Číny: Do Pakistanu pošle stotisíc kačíc na boj s kobylkami. Légiu vodných vtákov kŕmiacich sa kobylkami pošlú z východočínskej provincie Če-ťiang až potom, čo Pakistan najprv navštívi tím čínskych odborníkov, ktorý zhodnotí situáciu a odporučí presný postup proti invázii kobyliek. Tú označujú za najhoršiu za posledných vyše 20 rokov, napísali noviny Ningbo Evening News. Čína nasadila kačice, ktorých prirodzenou potravou sú aj kobylky, do boja s podobnou záplavou vo svojom severozápadnom autonómnom regióne Sin-ťiang pred dvoma desaťročiami, údajne so značnou účinnosťou. Použitie kačíc je oveľa lacnejšie a oveľa menej škodlivé voči životnému prostrediu než použitie pesticídov.
Kačky sú oveľa vhodnejšie pre túto úlohu než iná hydina, napríklad sliepky, dodal výskumník. “Kačice sa rady držia v skupine, takže sa ľahšie zvládajú než sliepky,” povedal Lu Li-č’. Kačka zároveň dokáže skonzumovať vyše 200 kobyliek denne, v porovnaní s len 70 kobylkami skonzumovanými sliepkami. “Kačky majú trojnásobnú bojovú schopnosť. Trochu iný prístup, ako keď ochranári škriekali proti odstráneniu kalamity a tým napomohli národohospodárskej škode a premnoženiu kôrovca. Možno sa blýska na lepšie časy a začnú hajzlov natvrdo zatvárať – dnes Rusko a Kočner prvé tresty – 19 rokov. Možno to dakto raz spočíta škody aj tým škodníkom-cudzím agentom = pseudo-ochranárom.

sanchez
4 years ago

Niečo pozitívne – ak vo svojom revíri nájdete niečo, čo porušuje ochranu VAŠEJ a NAŠEJ prírody, dajte vedieť sem:
https://www.sizp.sk/kontakty/sizp-ustredie
a niečo o ich práci:
https://www.hlavnespravy.sk/pri-ochrane-vod-ovzdusia-odhalila-kazda-druha-kontrola-porusenie-zakona/2074139

kiri
4 years ago

O H R O Z E N I E !!!
Tíško sa o tom mlčí….koľkí z nás bývajú pod priehradami? A koľko našich rodín? Prečo sa k tomuto nevyjadrí aj “Ochrna” prírody? Či na toto dávať pozor nemajú? A čo dôsledky??? – či len potom budú DôLEŽITO vyrátavať škody?
Vodohospodárom chýba 200 miliónov eur, podnik začal rozpredávať nadbytočný majetok
https://www.aktuality.sk/clanok/769340/vodohospodarom-chyba-200-milionov-eur-podnik-zacal-rozpredavat-nadbytocny-majetok-obce-pod-priehradami-chcu-vysvetlenie/?utm_source=azet.sk&utm_medium=magaziny-top&utm_content=clanok3&utm_campaign=HP-azet-new

kiri
4 years ago

Chceš zmeniť svet? Začni od seba – teda – akú kvalitu práce „odvádza” naša štátna ochrana prírody?
https://www.topdesat.sk/2020/03/21/chces-zmenit-svet/

sanchez
4 years ago

Jeden starší rozhovor s – vtedy lesníkom z Humenného – dnes už Minister pôdohospodárstva Ján Mičovský. Je dobré si ho pripomenúť v súčasnej pozícii, ako bude z pozície ministra šlapať na problémy – a riešiť ich – ktoré spomína.
https://glob.zoznam.sk/rozhovor-exposlanec-prehovoril-o-tazbe-ohrozenom-hluchanovi-aj-o-korupcii/

kiri
3 years ago

Možno táto pieseň Milión stromov od Cmoríka urobí pre prírodu viac, ako celý ten oficiálny ansámbel ( z franc. ensemble )…aj takto sa burcuje ľud:
https://www.youtube.com/watch?v=fBlVMPHkbmY&feature=youtu.be

kiri
3 years ago

Je to program svetových Elít.
Agenda 21: Plán jak vylidnit 95% světa do roku 2030
https://www.youtube.com/watch?v=XqGpGQAKAL4&app=desktop

kiri
3 years ago

Toto široko nerezonuje médiami.
Repky máme v tomto roku 147.000 hektárov, čo je približne 11 % ornej pôdy. Táto plodina je produkovaná v množstve, ktoré 2,5-násobne presahuje potrebu Slovenska,“ priblížil.

Repka je podľa Mičovského plodina, ktorá je určená na technické spracovanie do palív. „Je to plodina, ktorá podporuje niečo, čo s výživou, tobôž so zdravou výživou obyvateľstva, nemá vôbec, ale vôbec nič spoločné. Preto ja osobne, ale nejde o môj osobný názor, ide o potrebu všetkých obyvateľov Slovenska, som presvedčený, že produkcia tejto plodiny je symbolom doby, ktorá musí odísť do minulosti.
https://www.hlavnespravy.sk/micovsky-produkcia-repky-presahuje-25-nasobne-potrebu-slovenska/2165060

sanchez
3 years ago

Nová metla dobre metie – alebo mätie?
Uvidíme časom – teda zase čas ukáže, čo sú len veľkohubé reči a čo bude použité na dôvod na odstránenie ľudí, ktorí len plnili príkazy a dosadenie ľudí, ktorí budú plniť príkazy..len iné. Možno sú tie silné reči len opekňovanie sa – a zase sa nájde dôvod, prečo sa to nakoniec neurobilo. Najčastejšie to vždy je – iné priority vlády. A je vybavené. Ale odvolaným ľuďom sa ani len neospravedlnia – nieto ich odškodniť. Aj to by sa už dakedy malo stať. Lebo skutočne zodpovední sú nie výkonní, ale politici.ktorí na to nedali peniaze, ktoré sú až tie najdôležitejšie. Najprv sa dá tej veľkej skupine nepracujúcich, čo došli z Anglicka -a to sú tie priority, lebo zorganizovane volili správneho a teda na záťaže nakoniec tak či tak nezostane. A počkáme si, čo budú koktať potom. Krásne blá-blá ako sme už privyknutí. Asi ani len etuší, o akej sume vlastne hovorí, a kde na to vziať. Premiér ho iste pochváli. Ešteže nedal nejaký verejný prísľub, ale len populistické reči.

https://www.cas.sk/clanok/982356/znechuteny-budaj-po-tom-co-videl-na-vychodnom-slovensku-na-ministerstve-budu-padat-hlavy/?AT=wgt.hp_hp-najcitanejsie-24.c.x…A.

kiri
3 years ago

Ostrov žitný už vôbec nie je pitný!
he-he – všimnite dátum ! – už pred ! rokmi toto bolo verejné…a teraz sa to akože našlo??? Či akože prvé úspechy novej vlády?

Koľko VLÁD spätne treba zavrieť?

https://www.youtube.com/watch?v=O2AZQC3-NgM

Až 68 jedov vrátane pesticídov
Na troch odberných miestach na území skládky bolo podľa Sieferovej identifikovaných až 68 rôznych nebezpečných látok (vrátane pesticídov). “Okrem toho z 28 odobratých vzoriek bolo 25 pozitívnych na prítomnosť azbestu, čo pravdepodobne dokazuje jeho zhromažďovanie, alebo dokonca predrvovanie,” skonštatovala zhrozená predsedníčka občianskeho združenia.
https://www.topky.sk/cl/10/1906801/Policia-odhalila-jeden-z-najspinavsich-ekologickych-biznisov–Kontrola-preukazala-jedy-v-podzemnej-vode-

kiri
3 years ago

A v Kanade majú iné vzdialenosti ako na Slovensku – a našli spôsob. A u nás noviny nečítajú? Že to aj takto ide? Z dronu sadia les – aspoň na niečo je dron dobrý. Ale!!! – takto bude kaziť kšefty, lebo takto to bude lacné a nebude sa môcť narátať 3x väčšie náklady, tie vyplatiť cez faktúry a urobiť oveľa menej. Takže môžeme očakávať, že tento spôsob výsadby cez dron sa ” V NAŠICH PODMIENKACH NEOSVEDČÍ” = rozumej, že málo by sa dalo ukradnúť. Priamo v článku máte napísané, že je to “OVEĽA LACNEJŠIE” – čo sa podnikateľom iste páčiť nebude. Ručne je ručne – a semená odfúkne, majú malú klíčivosť a všeličo si iste vypočujeme…
Ale zase – čo sa neukradne cez výsadbu – môže sa ukradnúť inde! Takže vlastne nie zlá správa – iba ak pre niekoho. Pre iných zase nádej, že sa im o to viacej ujde. A nakoniec – vraciame sa k náletu a samovýsadbe. A faktúry na sadenie iste fičia naplno.
https://www.topdesat.sk/2020/06/24/drony-vysadia-40-000-stromov/

Presne preto kanadský startup Flash Forest dúfa v revolúciu v procese zalesňovania a stanovil si vznešený cieľ – do roku 2028 vysadiť miliardu stromov! Spoločnosť na opätované zalesňovanie používa drony a modifikuje ich tak, aby vypúšťali klíčiace semená do pôdy. Kombinácia technológie, softvéru a ekologickej vedy by mohla prekonať tradičnú snahu o výsadbu stromov a urýchliť globálne úsilie o zalesňovanie. Iba tento mesiac majú v pláne vysadiť viac ako 40 000 stromov a koncom tohto roka zasa vysadiť na Havaji až 300 000 stromov. Proces zalesňovania je nákladná práca, na čas aj na peniaze. Len pre porovnanie, človek môže denne posadiť ručne 1500 semien, zatiaľ čo drony môžu v súčasnosti vysádzať 10 000 až 20 000 stromov denne. Flash Forest verí, že nakoniec sa toto číslo posunie na 100 000 denne, a obrovským plusom je, že je to omnoho lacnejšie. Spoluzakladateľ a vedúci stratégie Flash Forest Angelique Ahlstrom poznamenal, že existuje veľa rôznych pokusov o vyriešenie zalesňovania, ale stále zlyhávajú a každý rok ich strata dosahuje 7 miliárd stromov. Vysvetľuje, že proti odlesňovaniu nemôžeme bojovať len výsadbou stromov, ale ich systém určite prispeje k jeho zmierneniu. Drony sa navyše dostanú aj do zložitejšieho terénu aj odľahlých oblastí, ktoré sú pre ľudských pestovateľov náročné. Každá výsadba by pri tom mala pozostávať zo 4 alebo prípadne z 8 druhov rastlín.

A toto si prečítajte a pozrite fotos na linku – nejdú SEM pridať:
Slovensko a jeho lesy, žiaľ, nie sú výnimkou. Odlesňovanie sa na Slovensku v posledných rokoch zhoršilo. Európska únia nedávno začala oficiálne konanie proti Slovensku za zmenu prístupu k neudržateľnej ťažbe a ochrane našich lesov. Na obrázkoch vyššie môžeš vidieť rozdiel pred a po výrube lesov v Nízkych Tatrách medzi rokmi 2006 a 20018. Za posledných 15 rokov v Nízkych Tatrách zmizlo už viac ako 7000 hektárov lesov. Smutné, však

sanchez
3 years ago

Ohromujúci objav vo vodách Dunaja v Budapešti, experti našli 52 druhov liečiv !
https://www.topky.sk/cl/11/1925855/Ohromujuci-objav-vo-vodach-Dunaja-v-Budapesti–experti-nasli-52-druhov-lieciv
A to nehľadali drogy. BUDAPEŠŤ – Na budapeštianskom úseku Dunaja našli maďarskí experti vo vode 52 druhov účinných látok farmaceutík, pričom v pitnej vode hlavného mesta ich objavili 32 druhov. Informoval o tom vo štvrtok spravodajský server Privátbankár.hu. s odvolaním sa na štúdiu zverejnenú v aktuálnom čísle časopisu Environment Pollution.
Vedci vo vyše 200 odobratých vzorkách v rámci niekoľko rokov trvajúceho programu hľadali 111 druhov látok používaných vo farmaceutickom priemysle. V každej vzorke našli bisoprolol, ktorý je zo skupiny betablokátorov a slúži na znižovanie krvného tlaku.
Jeho koncentrácia dosiahla 3,80 ng/liter. V 105 vzorkách našli takisto liečivo na znižovanie krvného tlaku – metoprolol, ten v koncentrácii 11,4 ng/liter, ako aj ďalší liek proti vysokému krvnému tlaku, perindopril, ktorého výskyt vo vzorkách bol 92,5-percentný a jeho koncentrácia 5,16 ng/liter. V 42 percentách vzoriek potvrdili prítomnosť hormónov, najmä estrogén používaný v antikoncepčných tabletkách.
Vzorky ho obsahovali v koncentrácii v priemere 0,32 ng/liter. Vo vzorkách vôd našli viaceré antidepresíva ako karbamazepint, lidokain, tramadol a lamotrigin. Použité testy neboli vhodné na vykazovanie antibiotík vo vodách rieky a v pitnej vode, takýto program začnú realizovať na budúci rok.
Nebuďme naivní – koľko z toho prišlo zo Slovenska?

sanchez
3 years ago

Niečo pozitívne a hodné nasledovania. Takto sa to má robiť – vytvárať podmienky pre život – nielen včiel, ale tým aj pre ľudí:
Úsilie Petržalky a Bratislavského regionálneho ochranárskeho združenia (BROZ) v týchto dňoch už doslova prekvitá. V Petržalke totiž pribudla prvá kvitnúca lúka, a to v lokalite medzi Veľkým Draždiakom a Chorvátskym ramenom. Mestská časť tak chce poskytnúť útočisko rôznym druhom hmyzu, najmä vymierajúcim včelám a čmeliakom.
https://www.cas.sk/clanok/1000394/v-petrzalke-vladne-culy-ruch-od-maja-pocut-len-neunavne-bzucanie-s-tymto-moze-konkurovat-aj-parade-v-milane/

kiri
3 years ago

Zaujímavá otázka – aj v prípade odlesňovania, holorubov a následného odplavovania pôdy z kopcov, strání pri povodniach, kedy nemá čo držať pôdny kryt na jeho pôvodnom mieste. Teda – aké sú opatrenia pri ťažbe – teda aké opatrenia majú spracované OCHRANÁRI a tiež MINISTERSTVÁ – či PôDOHOSPODÁRSTVA – čo to má priamo v NÁZVE – ale aj ŽIVOTNÉHO PROSTREDIA k téme ťažby dreva?

Viac ako polovica v zemi zadržiavaného uhlíka v EÚ sa nachádza v rašeliniskách Fínska, Írska, Švédska a Spojeného kráľovstva. Treba si dať do súvisu toto číslo: členské štáty EÚ zo všetkých zdrojov vypúšťajú každý rok 2 miliardy ton uhlíka. Pôdy teda zohrávajú rozhodujúcu úlohu pri zmene klímy. Dokonca aj malý únik 0,1 % uhlíka z európskych pôd do atmosféry sa rovná uhlíkovým emisiám zo 100 miliónov ďalších automobilov na cestách, čo je o polovicu viac, ako je celkový počet automobilov EÚ.
https://www.topdesat.sk/2020/08/19/poda-co-je-zac/

kiri
3 years ago

Bavili sme sa tu o zlodejine dreva – nemyslite si, že je to LEN problém Slovenska. On to nie je politický problém – jednoducho je to problém demokracie – lebo pre skúsené imperialisticko -kapitalistické štáty je vykrádanie kolónií základný lúpežnický prístup podnikateľstva. A dôverčivé post-socialistické štáty toto nepoznali – a zrazu je to možné. Prečo? Lebo mám tu – ako vždy – priveľa vlastných zradcov ochotných zapredať svoju vlasť za 30 strieborných. Títo lúpežníci by nemali šancu, ak by tu neboli ochotní zradcovia. A presne takéto vykrádanie majú aj v Rumunsku – pozrite si filmík., je aj o priateľstve mladého srnca s človekom.
Illegal Logging in Romania
https://www.arte.tv/en/videos/092185-003-A/re-illegal-logging-in-romania/?xtor=CS2-32-%5BThe+National+Interest%5D-%5BThe+National+Interest%5D&dicbo=v1-afb791842a636a5d05b8dd92607e7f6d-0050112ba0e0612186eb8bfa56c11788c3-mrtggojwgi3dollfg5sdmljug44gmllbg5tdillggy4gmzbsmqydeolfmu

kiri
3 years ago

pekný film na pozeranie celou rodinou s detičkami. Nech odmalička vedia niečo o lese – tiež o rúbaniach, skladoch dreva, realitu kradnutia dreva – a podobne. Stále vravím, že ak odniekiaľ drevo ukradnú – je tá hora v RUBNEJ ZRELOSTI – a potom odtade dobrých 80 rokov nič neukradnú. A dobrých 20 rokov sa tam zver bude držať v húštine – najprv hustej nepriechodnej, potom hustej. A odtiaľ bude vychádzať. A lesník tam páchne raz za 10 rokov skontrolovať školenie lesa – prerezávku. Inak tam budú len poľovníci. Čo je fajn.
príjemnú zábavu – dalo by ss to aj nazvať – ako Vám poľovníci My lesníci chystáme húštiny na komoru zveri na ďalších 20 rokov. Ale tiež aj iné…
Holbra VLOG* Může za konec smrků kůrovec ?.?
https://www.youtube.com/watch?v=VSopiSD17BM&feature=emb_logo&ab_channel=holbra

kiri
2 years ago

Marián chová ohrozené hlucháne, chce ich púšťať do lesov: Stanovisko ministerstva ho poriadne prekvapilo!
https://www.cas.sk/clanok/2533027/marian-chova-ohrozene-hluchane-chce-ich-pustat-do-lesov-stanovisko-ministerstva-ho-poriadne-prekvapilo/

sanchez
2 years ago

To by plakali slovenskí zlodeji resp. podnikatelia, keby sa toto stalo realitou a nemalo by zmysel vykrádať slovenské drevo.
Prečo ťažiť drevo, keď máme kokosové šupiny, ktoré sú odolné voči ohňu?
https://www.topdesat.sk/2021/09/01/preco-tazit-drevo-2/

kiri
2 years ago

O čom sa cudne mlčí. A tzv ochrana prírody spolupracuje – a dáva punc serióznosti – ničeniu prírody. Zavádzaniu nových technológií – najmä vojenských – do civilného života umožňuje presne zamerať sledovanú osobu a zničiť, či uzemniť a pod. Takouto pokročilou technológiou je aj sieť 5G, ktorej zavádzaním sú takéto dôsledky. Je nazývaná aj smrtiacou mimozemskou technológiou, lebo toto žiarenie sa na Zemi nevyskytuje, lebo neprejde cez ozónovú vrstvu, ktorá Zem chráni. Aj ochorenie s názvom covid 19 je akcia na zakrývanie dôsledkov zavádzania tohto žiarenia. Každé žiarenie nejako rozkmitáva vodu v tele a spôsobuje poruchy života. Nejaké formy života to likviduje ihneď, niektoré formy rôzne ochorejú, niečo sa prispôsobí. Napr. ľudia žijúci v elektronickom smogu sú viac pripravení a znášajú tento útok lepšie. teda rozumej tak, že im bude trvať dlhšie, kým na to zlyhajú. Tu vidíte, ako nad-národne a nad-zákonne sa tieto vojenské spoločnosti správajú – a aké dostávajú či výnimky (tajné), alebo idú aj bez výnimky – a je jedno, aká politická garnitúra tu práve vládne. Zainteresovaní sú úplne všetci rozhodujúci. A my poľovníci sme úplne nevzdelaní v tejto oblasti, tak si tu budeme písať aké je pekné chodiť po zdravom lese. Ten však nie je vôbec zdravý. Aj chemtrails nám sypú na hlavu, aby bolo ovzdušie viac vodivé pre tieto vlny. A potom padá a otravuje vodu, pôdu stromy a plodiny – ktoré následne jete. A aj divina je kontaminovaná, lebo žerie trúvu a listy vypestované na kontaminovanej zemi. A sypú rovnako na polia aj na národné parky. A ochrana prírody nesmie hovoriť!
Pozrite, prečo aj u nás padli stavy vtákov – najmä spevavcov. A takto bude ovplyvnené všetko živé. Akurát sa dlhšie bude motať medzi životom a smrťou.
Opis situácie:
https://techsvet.cz/nejnovejsi-zpravy/desive-zabery-ukazuji-jak-v-mexiku-nahle-spadly-z-oblohy-stovky-ptaku-vedci-si-nevedi-rady/jakubhlavica/

no a teraz videjko toho, čo sa stalo – len rpe silné povahy – a rýchlo pozrieť, kým ho stiahnu:
https://www.youtube.com/watch?v=ZUQb-weg2lM&ab_channel=TODAY

Obrazy Sztuka Nowoczesna
Obrazy Sztuka Nowoczesna
21 days ago

I must say, this is one of the best posts I’ve read on this topic. Your attention to detail and the thorough research is evident. It’s refreshing to see such well-thought-out content. Thanks for making a valuable contribution to the discussion!