• This topic has 66 odpovedí, 17 hlasov, and was last updated 04.02.2019/11:40 by .
Zobrazuje sa 15 príspevkov - 16 až 30 (z celkového počtu 67 )
  • Autor
    Príspevky
  • #18821
      @naco_naco

      Prečo nejdeš na strelnicu??????????????????????????? Tam si najlepšie vyskúšaš presnosť. Alebo si myslíš že keď ti napíše napr. Jano že on strieľa so svojou sauer202 rozptyl 1cm, tak to bude pre teba dostatočné na to, aby aj tebe strieľala tvoja bakuľa 1cm????????????????? Dobré ráno ! Presnosť si musíš skúsiť sám so svojou bakuľou, a to najlepšie ako som už písal na strelnici.

      #18822
        @sniper770

        dakujem naco-naco este raz za tvoje dobre a mylosrdne rady ale prave takych som sa chcel spytat kto este maju taketo bakulky a ne sauer202. ale som rad ze my pises. inac aj moja bakulka ma rozptyl 1cm

        #18823
          @naco_naco

          Nemám v úmysle ťa urážať sniper770. Chcel som napísať toľko,že každá zbraň strieľa inak to isté strelivo. Zbytočne ti poradí niekto iný aké skúsenosti má s tým strelivom. Tebe to pravdepodobne bude strieľať úplne inak. K čomu ti je taká rada ?

          #19963

          Dobrý deň!

          Poraďte niekto s bohatými skúsenosťami, akú odporúčate navážku na kaliber W243 pri osadení 100 grs strely norma oryx? Používam prach Lovex S 060, alebo S 062.

          #21153
            @kiri

            JAHODOVÁ PENA typu 243Win – tu náboj GECO Express na 270m – čo je ešte blízko na tento náboj. Tento strelec nerozpráva báchorky – ukazuje realitu 243Win.
            Dobrú chuť.
            Veterinár by toto IHNEĎ vylúčil ako nepožívateľné ! – katastrofa.
            A čo by povedal hospodár, keby ste toto priniesli na dodávku do reštaurácie?…alebo voľakedy na odovzdávku? A na takýto prístup – a skúšanie – sa realizuje PLÁN LOVU A CHOVU? Keby to bol váš revír a dali by ste povolenku takýmto lovcom??? – aby si u vás skúšali čo ktorý náboj urobí na zveri?
            Koľko hodín brigád by ste za toto museli odrobiť – za zničenie diviny?

            Geco Express 76gr on .243win – Damage from a 269m rifle shot

            #21154
              @mdok1

              Chcem sa spýtať, bez akejkoľvej zlej narážky. Prečo si vyberáte takýto kaliber a prečo volíte rýchle strely?

              #21162
                @akela

                Mam velmi rad 243 win. Poloval som asi 16 razami a 243ka je super. Kazdy kto ju vyskusal, to potvrdi a ma dost vykonu v istej vzdialenosti na cokolvek. Dalej z mojej praxe 243ka potrebuje aspon 60cm hlaven minimalne. Podliatiny na zveri pri pouziti spravneho streliva su porovnatelne s akymkolvek inym kalibrom. Napr. pri KJG vsetko v ohni a skoro nic podliate. Fotky co zverejnil Kiri nie su bezne pri love tymto kalibrom. Takto nadupanny naboj, ktory znici kus masa, vypalim z lubovolneho kalibra. Takze nemusite byt vystraseni a pokojne si tento kaliber kupte. Musel som gulovnicu predat, lebo som potreboval peniaze. Okrem medveda a vlka fungovala na 100 percent a aj sme zjedli a pri odovzdavke nikto neprotestoval a nemuseli sme nic nadrabat a hospodar nas nemusel riesit. Treba najst spravne strelivo, ktore Vasej hlavni zachuti…to je cele. Niekedy po mojej 8smicke bolo poskodenie diviny podstatne vacsie. Kazda rana ina…

                #21163
                  @kiri

                  Čau Akela, ako som už viackrát písal, som autorom podmienky 6mm a 6g v teraz platnom zákone. Bolo to v dobe, kedy som robil na Ministerstve Pôdohospodárstva a začínali pokusy vyradiť starú podmienku ( ešte z éry čierneho prachu opisovanú v zákone aj komunistami – dĺžka nábojnice 40 mm – čo si mnohí mladí poľovníci ani nepamätajú – že sa uvažovalo o premenovaní náboja 7,62×39 na 7,62×40 a pod..)V tej dobe som písal do poľovníctva a prišli za mnou chalani z Poľovníckej sekcie na pokec, ako toto riešiť. Tak som im povedal, ako je to riešené v ktorých štátoch Európy a že mne sa najviac pozdáva – a je to najľahšie zapamätateľné – 6g a 6mm – dve rovnaké hodnoty, ktoré zároveň vyraďujú ráže 5,56 ale už zaraďujú dobrú 243Win, 25-06 a pod – okrem 243 ostatné v tej dobe takmer nepoznané…Ja sám som 243 Win nechcel vyradiť – z dôvodu ako píšeš aj ty – je to celkom dobrý náboj – ale s podmienkou ! Dnes by som ho ( po mnohých osobných skúsenostiach) asi vyradil a začal by som od 6,5 mm a 6,5g. – v tej dobe to bolo nazvané – na dospelú raticovú zver – nie na raticovú zver…bolo tam to slovko dospelá…v neskoršom návrhu zákona myslím nejako vypadlo…
                  Pri tej 243Win ide o to, že je primárne určená na streľbu nad vzdialenosti, čo sa používa na Slovensku. Preto som sa snažil vysvetľovať výpočet TKO, lebo výpočet cez Jouly je zavádzajúci – odľahčiť strelu a pridať rýchlosť = LEN NA PAPIERI ZVÝŠIŤ VÝKON – a nazvať to napr. Light Magnum – ( markenting firmy Hornady) – a nachytali sa všetci maximalistickí debili – čo si myslia, že výkon na papieri je to najlepšie, čo môže byť. A presne títo chcú to najsilnejšie – lebo si myslia, že toto im zabezpečí úspech. To sú tí, ktorí si pre istou vezmú Viagru, lebo to dobre vyzerá, keď mu v bordeli krásne stojí aj dve hodiny…ako keby to tie skúsené baby nevedeli – a ako sa z nich potom rehocú…presne tí si kúpia o 500Joulov silnejší náboj Light Magnum – a nech mu hoci aj ratice podrazí a podleje krvou !!! Úprimne – no kto z majiteľov 243Win si kúpi slušne nalaborovaný náboj? Ja mám spolužiaka – Peter Forgáč, ktorý má 243 a sám si laboruje náboje s najťažšou strelou ako ide na rýchlosť 750m/sec – a padá mu všetko a nepodlieva – ale to je výnimočný človek, ktorý nepotrebuje žiadnu Viargu typu 243Win Light Magnum Super Express Maximum pre úplného drba. A o tomto je 243Win – ak pôjde niekto do Virginie na ich jelienka a bude strieľať na 600yardov – nech si berie plnovýkonovú laboráciu – však na to je – ale ak niekto pôjde na Slovensku na jeleňa a vezme si na 100m plnovýkon 243Win – to je u mňa somár. A nech sa hádže hoci aj o zem – na jeleňa patrí iné. Ak dakto pôjde na jeleňa s 9,3x72R, alebo s 8x57R/.360 , alebo 8x58R Sauer alebo aj 9,3×57 – tak to je znalec a frajer – lebo kto už dnes DOKÁŽE uloviť jeleňa tak, ako naši dedovia a pradedovia? Lebo pri týchto nábojoch sa musíš dostať k jeleňovi na 100 – 150m – a to je frajerina. Zlý nie je náboj, ale zle ho dakto používa. A o tom to je. V dobe, kedy som doporučil – kvôli ľahkosti pamätania 6mm a 6g som aj ja priveľmi veril zodpovednosti slovenských poľovníkov. Preto by som to dnes riešil inak, lebo nie je v ľuďoch ten sebakontrolný mechanizmus, ktorý by im bránil robiť somariny. To, že existuje toto video – ja som takéto zažíval v dobe, keď kopa mojich kamošov mala práve 243W a toto sme drali – lebo debil, čo vie max vyvrhnúť, ale ani to nederie – netuší, čo je pod kožou – aj to na videu v koži nevyzerá zle – ale poznám riešenie – stačí dať strelcovi tie lopatky – a nech si to doma užije. Toto totiž vyliečilo všetkých, čo tým strieľali – a popredávali tieto podlieváky – dnes všetci majú 8×57. Tie strašne podliate flaxne ich naučili. Taká je realita.

                  #21169
                    @mdok1

                    Súhlasím s Akelom, že ak použijem iný kaliber s vysokou rýchlosťou strely, pri určitej vzdialenosti môže dôjsť k takému masakru ako uverejnil Kiri. Súhlasím s Kirim, že, a to hovorím o prevažne fabrickej munícii, ak chceš dosiahnuť šokový efekt v tkanive zvieraťa, musia byť malé ľahké strely s malým priemerom rýchle a ťažšie nepotrebujú byť takéto na dosiahnutie účinku. Totiž, ono poškodenie nie je len strelný kanál a niečo okolo toho. Rýchla strela nielenže svojim pohybom robí kanál so vstupným a výstupným otvorom, ale rozvlní, rozvibruje aj okolie. Čím väčšia rýchlosť, tým vibrácie väčšie a poškodenie širšie. A to nehovorím o tlaku vzduchu a víre za strelou. Výsledok, poškodenie tkaniva vysoké, šokový efekt pre centrálny nervový systém vysoký, kanál úzky so zadržaním krvi v tele. Čiže na elimináciu tohoto je potrebná pomalšia strela, ranivá hlavne v mieste prechodu strely, s veľkým otvorom na vykrvácanie a bez tak veľkého celkového šokového stavu, pretože vzruchy sa cez nervy šíria veľmi rýchlo, a kým zviera zhasne, mozog ešte stihne odpovedať. To je aj kvalita mäsa napríklad…

                    #21172
                      @akela

                      Ahoj Kiri! Vo svojom prispevku spominas niekolkokrat viagru. Myslis, ze ma nejaky zasadny vplyv na balistiku 243 Winchester?

                      #21174
                        @kiri

                        Starý vlku – he-he…dobrééé – kiež by mala – používali by sme to aj pri iných nábojoch. Ale – inak dobrá asociácia. 243Win má balistiku na úrovni primeraných nábojom Magnum – len to nemá v názve uvedené, čo si mnohí nevšimnú a berú ho ako normálny náboj, hoci je to doslovne vysokovýkonný náboj – najmä v oblasti balistiky, na ktorú si sa pýtal. Teda 243Win Viagru nepotrebuje – má tam tie účinky už konštruktérov dodané. Len stále – ten obsah energie na blízko mýli ľudí a zamieňajú si ho s nábojmi na iné. Toto je náboj na ďaleko – nie na blízko. 200m nie je pre tento náboj diaľka. On je na iné určený. Z wikipedie – The .243 Winchester (6×52mm) is a popular sporting rifle cartridge. Initially designed as a target/varmint round, it may be used for animals such as coyote, blacktail deer, whitetail deer, mule deer, pronghorn, and wild hogs. – tu je zaujímavé to target a varmint – target aj pre jeho príjemný výstrel a varmint pre jeho presnosť – ale na väčších vzdialenostiach – kde už poklesne jeho rýchlosť na prijateľnú loveckú úroveň. neviem presne – ale asi ani ty ma nebudeš presvedčovať, že rýchlosť strely 900m/sec v 100m je ideálna na lov v našich podmienkach. Zase treba mať na pamäti, že tu sa neloví len pre trofej. Ak ideš dakde na trofej – platíš aj za mäso – a je im jedno – ak je už zaplatené ( a nie málo) ako si ho dodrbeš a čo z toho máš. V našich podmienkach – ak máš hospodára kamoša – hmm…ale urob takú podliatinu ako nový člen dakde – a či dostaneš povolenku následne – neviem. Kvôli balistike je to úžasný nábojček, ale neviem, či na Slovensko. Skôr na veľké prérie, snežné pláne a pod, kde sa naozaj ťažko dostávaš bližšie, takže musíš – a tam nikoho neohrozíš. Na Slovensku je príliš veľa ľudí v prírode, aby to bolo bezpečné – a asi nepoľujeme preto, aby sme sa dostali do lochu. A na blízko sú iné náboje. Ale je super na nácvik ďalekej loveckej streľby, ak sa chystáš do Afriky, či na kozy, ovce do Ázie či dakam podobne. Tam myslím nemajú nejaký zložitý plán lovu a chovu, aby si lámali hlavu, či práve ten kus je ten správny – tak ako tu. Ak sa už vytrepeš nad 3000m vysoko, už je každý úlovok úspech.
                        Ešte k tomu podlievaniu – pri niektorých nábojoch, ktoré bežne nepodlievajú – sa tiež občas stane, že podfúkne napr. lopatku, aj keď išla rana na rebrá – myslím, že pravdou je, že ak je ozaj smola a rana ide cez veľkú cievu ( či tepnu či žilu) po tých cestách sa krv podrazí daj do vlásočníc ( na koncoch) vo svaloch na dráhe ciev . Ale to je naozaj smolná rana. Druhá vec je, že aj z 8×57 sa dá urobiť podobné ako 243 – existujú aj ľahké olovené strely, ktoré generujú vysoké rýchlosti – ale kto by robil somarinu – kúpiť si ťažší kaliber a dávať extra rýchle strely na poľovku? Hoci – ako som vravel – Slovač ma už veľakrát prekvapila. To by boli tí viagristi… 👿

                        #21185
                          @kiri

                          Ešte niečo k 243Win:

                          #21196
                            @taki

                            Ahojte. Chcel by som vás poprosiť o radu. Kúpil som si novú Manlicherku v kal. 243. Bohužiaľ sa mi ju nedarí nastreliť. Strašne rozhadzuje (20cm a viac). Už som vyskúšal 2 druhy streliva a stále rozhadzuje. Máte niekto podobnú skúsenosť ? Je to na reklamáciu ?

                            #21201
                              @miloszv

                              Tých 20 cm je na 100m ? To musíš mať niekde problém. Kde si kupoval flintu ? v obchode ako novú, alebo od niekoho na inzerát ? Je to úplne nová flinta ? Ak áno, predajca Ti mal dať nástrelný terč.

                              #21202
                                @taki

                                Kupoval som ju ako novú u Fraňa. Hovoril mi, že to môže byť strelivom. Je možné aby puška bola háklivá na strelivo až tak veľmi ? Aké strelivo by ste mi odporučili ?

                              Zobrazuje sa 15 príspevkov - 16 až 30 (z celkového počtu 67 )
                              • Musíte byť prihlásený, aby ste mohli odpovedať na túto tému.