• This topic has 66 odpovedí, 17 hlasov, and was last updated 04.02.2019/11:40 by .
Zobrazuje sa 15 príspevkov - 46 až 60 (z celkového počtu 67 )
  • Autor
    Príspevky
  • #42687

      á – slavo – aké milé prekvapenie – a zase k téme nič – ale zato osobné napádanie. Celkom dobre sa prezentuješ. A je zaujímavé – za tvoje osobné rozhodnutia robíš zodpovedným niekoho iného. To je hrdinské.

      Lovec – vôbec nepociťujem žiadnu argumentačnú núdzu. Asi ti zase treba zopakovať, že video slúži na ukážku toho, čo je pod kožou, k čomu sa mnohí ani nedostanú, lebo ulovenú zver nederú a nevidia to. Nič iné. Len neviem,  prečo ti to tak o život vadí.

      A k téme 243Win – je to názor nie (len) môj – ale verejne prezentovaný na stránkach myslivosti od p. Hanáka. “porovnání balistiky střely munice Winchester 243 Win, CXP 2 100 gr. a munice Norma 243 Win”

      Otázka: Zajímalo by mě porovnání balistiky střely munice Winchester 243 Win, CXP 2 100 gr. a munice Norma 243 Win, 20 pcs. No. 16003 100 gr. Také jejich ranivost. Do dnes jsem používal první z jmenované munice a dost často jsem černou zvěř dohledával.

      Odpověď: Náboj 243 Win Winchester 5, 3 g Vo 1022 m/s, E o 2347 J ONV 200m , Norma 6, 48 gVo 920 m/s Eo 2639 J ONV 190 m. Osobně se domnívám, že náboj 243 W je ideálním nábojem na srčí zvěř. Přesto, že dosahuje zákonného limitu dopadové energie ve 100 m, považuji jej za nevhodný k lovu černé zvěře.

      Problémy s dosledem černé i jelení zvěře po použití této ráže jsou velmi časté bez ohledu na výrobce střeliva. Dr. Ing. Jiří Hanák

      Strelecka-poradna/porovnani-<wbr />balistiky-strely-munice-Winche<wbr />ster-243-W

      #42688
        @slavoslav

        kiri

        v minulosti som ti skusal aj argumentovat, ale nema pre mna zmysel nieco vyvsetlovat cloceku  shrosou kozou kotry objavuje pri konstrukcii nabojov novu fyziku a pod. Iste si spomenies na svoje tvrdenie  specialnych nabojoch o ktorych si sa docital ktore menej kopu lebo tlak pri vystrele ide do stran a nie na dno nabojnice  a podobne.

         

        Sorry, tebe schadzaju elementarne znalosti v odbore. Ty si ten typ cloveka ktoreho ma takmer kazde vacsie zdruzenie. Kazdy len trpne aby si ho ten neodchytil a nerozpraval mu svoje “mudrosti” lebo nikto ho nechce zo slusnoti poslat tam kam slnko nesvieti.

        #42689
          @lovec

          kiri, dňa 3.augusta 2018 o 20:56 si napísal, citujem:

          Tu je – od tej 6-tej minúty – krásne vidieť – ešte ten dráč aj odstúpi, aby to kamera pekne zosnímala , prečo je AJ 243Win – v podstate náboj triedy Magnum v ráži 6mm .243 – na vzdialenosti do 150m prirýchly a silne predimenzovaný. 

          Potom dňa 12. augusta 2018 o 20:52 si sem skopíroval Hanáka, citujem:

          A k téme 243Win – je to názor nie (len) môj – ale verejne prezentovaný na stránkach myslivosti od p. Hanáka. „porovnání balistiky střely munice Winchester 243 Win, CXP 2 100 gr. a munice Norma 243 Win“

          Otázka: Zajímalo by mě porovnání balistiky střely munice Winchester 243 Win, CXP 2 100 gr. a munice Norma 243 Win, 20 pcs. No. 16003 100 gr. Také jejich ranivost. Do dnes jsem používal první z jmenované munice a dost často jsem černou zvěř dohledával.

          Odpověď: Náboj 243 Win Winchester 5, 3 g Vo 1022 m/s, E o 2347 J ONV 200m , Norma 6, 48 gVo 920 m/s Eo 2639 J ONV 190 m. Osobně se domnívám, že náboj 243 W je ideálním nábojem na srčí zvěř. Přesto, že dosahuje zákonného limitu dopadové energie ve 100 m, považuji jej za nevhodný k lovu černé zvěře.

          Problémy s dosledem černé i jelení zvěře po použití této ráže jsou velmi časté bez ohledu na výrobce střeliva. Dr. Ing. Jiří Hanák

           

          Naozaj máš pocit, že ty a Hanák máte zhodný názor? Napoviem ti – nemáte. Bolo by vhodnejšie keby si písal o veciach, s ktorými máš aspoň minimálnu reálnu skúsenosť a nezavádzal čitateľov svojimi vymyslenými domnienkami, poväčšine podloženými s absolútne nesúvisiacimi videami z youtube. Tiež sa mi vidí dosť uletené žiť v predstave, že z tých niekoľko desiatok tisíc poľovníkov na Slovensku len zopár “zasvätených” videlo ulovenú zver po stiahnutí z kože. Nie je jasné, kde a s kým poľuješ ty, ale aplikovať z toho generalizujúce závery typu, že “mnohí sa k tomu sťahovaniu ani nedostanú” je v slovenských reáliách jednoducho smiešne.

          No a ešte k Hanákovi, teda konkrétne k tomu, čo je tu citované… Dr. Ing. by mal oprášiť elementárne veci, ako sú napr. prevody jednotiek. A takisto sa aj pokúsiť prečítať si otázku, ktorá mu bola položená. Dotyčný pán sa ho pýtal na prakticky dve veľmi podobné laborácie od Winchestra a Normy, obidve so 100gr. poloplášťovou strelou, čo je 6,48g, zaokrúhlene 6,5g. Ako prišiel Hanák na 5,3g strelu s úsťovkou 1022m/s z toho zadania je záhada. Alebo ani nie je. Nevedel o čo ide, tak otvoril nejaký katalóg, opísal hodnoty prvého náboja, ktorý sa mu na to podobal a bolo. Holt expert.

          #42704
            @kiri

            Lovec, neviem kde si bol v r.2000 -2001 a koľko si mal rokov a čo si v tej dobe vedel o 243Win.  Ja som vtedy robil na Min.Pôdo a keď som sa rozhodoval, ako by bolo dobré dať hranice nábojov na raticovú – ale rozumej – na dospelú raticovú – tak vtedy znelo stanovenie zákona, tak som sa rozhodol 243 nevylúčiť, lebo som ho (už vtedy) považoval za dobrý náboj. Len pripomeniem – pre mladých, ktorí dnes asi nepoznajú tú dobu – že vtedy bolo ohraničenie výkonu dĺžkou nábojnice 40mm ( čo vychádzalo z minimálnej dĺžky výkonu, ktorý sa do nábojnice zmestil v čiernom prachu! – to sa opisovalo ešte z tej doby). Teda – v dobe starého zákona z r.1962 – sa kľudne mohlo poľovať na dospelého jeleňa aj nábojom 222Rem a nikto nič neporušoval, lebo to je 5,6×43 – ale nábojom 7,62×39 sa akože nesmelo.  Združenie samé si začali dávať pozor na Remingtoňákov ale – nič neporušovali, a ten tlak bol taký, že sa začalo uvažovať o zmene zákona. Prvá zmena sa začala pripravovať už za ministra Zsolt Simona, ale nakoniec sa k tomu nedostalo – ale všetky tie prípravné práce boli zachované a použili sa až neskôr, pri príprave zákona, ktorý platí dnes. Aj s mojim návrhom 6mm a 6g.

            Lovec – ak by som bol čo i len trochu proti 243Win – túto hranicu by som nestanovil. 243Win som v tej dobe dôverne poznal – ale trochu moc som sa spoľahol na sebakritiku poľovníkov. Dnes by som sa nespoliehal LEN na technické možnosti náboja, ale do zvažovania by som pridal aj faktor človeka. A preto ma mrzí, že v slovenských diskusiách sa vyzdvihujú možnosti náboja samými superlatívmi, ale nikto nepíše o tom, kedy a ako – a prečo zlyhá, alebo čo je na ňom nie dobré. A v českých diskusiách sa to dosť pripomína. Ak budem mať čas – pohľadám a vložím sem aj také.

            Ešte raz teda – nemusíš sa o zem hádzať – ja 243Win veľmi dobre poznám – a poznal som aj pre 20-timi rokmi, len vravím, že ľudia ho používajú veľa – veľa krát zle – a tak, ako nebol navrhnutý. Ak by som šiel do Maďarska na srnca a – dajú mi strieľať na 300 a viac m – rád si vyberiem 243Win…alebo aj 22-250, alebo 25-06, tak aj 7x65R, 7×64, alebo aj 7 Rem Mag. Nemám problém.

            #42707
              @lovec

              kiri, ty si ako parný valec zo Zlatej Idky… nezastaviteľný 🙂

              V zmienenom období som mal 30-06 Springfield. O 243W som vtedy nerozmýšľal, pretože som poľoval najmä na diviaky a v lesných revíroch.

              Krátko sa ešte pristavím pri tvojom modus operandi, ktoré pripomína jedného “najlepšieho (dnes už chvalabohu ex-) ministra“:

              1. Keď vznikne nepríjemný problém, treba ho poprieť                                                           2. Ak ho nejde poprieť, treba k tomu zatiahnuť niekoho iného                                            3. Ak to nepomáha, treba tému odviesť k niečomu málo, alebo úplne nesúvisiacemu

              Na margo hádzania sa o zem – jedine tak od smiechu, nad týmito tvojimi zúfalými pokusmi, ako z toho za každú cenu nejako vykorčuľovať. Tak len malý príklad, aby si nezabudol, DVAKRÁT som sa ťa na predošlej strane pýtal, ako si dospel k tomu, že 243W označuješ ako Magnum – ani si necekol.

              Skús radšej niečo k téme, len to môže byť trošku nepríjemné, lebo praktická – a to už ani nehovoriac o vlastnej- skúsenosť tak nejako absentuje. Mohol by si sa teda premôcť a písať o veciach, ktoré čitateľovi aj niečo prinesú. Komentáre k nesúvisiacim videám z youtube to nie sú.

              Ohľadom legislatívy, tak napr. u susedov v Rakúsku majú ohraničenie kalibru na raticovú zver ešte stále s podmienkou dĺžky nábojnice 40mm. Ale aj s ďalším dovetkom, že to nesmie byť kaliber menší ako 5,5mm (áno, píšu päť a pol milimetra). V Spojenom kráľovstve je to tiež podobné, v Anglicku a Walese hovorí zákonný predpis o minimálnom kalibri s priemerom 0.240″ (palca) a úsťovej energii viac ako 2300 Joulov, tam patrí 243W tiež medzi viac rozšírené kalibre. V Škótsku je predpis na strelu s hmotnosťou min. 100gr (čiže 6,48g), úsťovú rýchlosť ca. 750m/s a úsťovú energiu min. 2370 Joulov. V Severnom Írsku je to podobné, minimálne 100gr. strela s priemerom nie menším ako 0.236” (palca) a min. úsťová energia 2300 Joulov.

              Preto nevidím v nápade “6mm / 6g” nejaký zázrak, skôr iba menej vydarený pokus v zmysle, aby niečo bolo. Čím viac sa nejaké obmedzenie spresňuje, tým menej je praktické v reálnom živote.

              #42722
                @kiri

                k tomu úvodu: už asi vieš, že mi tvoje osobné útoky nevadia. Prezentuješ svoje meno.

                K druhému: Ako tu sám nezmazateľne píšeš – v dobe, kedy sa o tom rozhodovalo – si k tomu NIČ nepovedal. A je pravda, že si tvoje meno ani nepamätám pri riešení nových hraníc na dospelú raticovú. Teda – nič si pre to neurobil – ale teraz tu vyskakuješ a napádaš, ako keby si bol prinajmenšom zákonotvorný. Teda – museli to vyriešiť aj bez teba. A aj vyriešili.  A niekto sa zastal aj – a nielen – 243.

                K magnum – toto nie je diskusia k Magnum – založ na to tému a napíš svoje. tam sa vyjadrím. Hoci som sa už niekoľkokrát vyjadril – aj článkami. Len si bol asi moc mladý a nepamätáš si to. Ale – kľudne ich sem môžem vložiť.

                A k tej hranici – čo spomínaš ako posledné. Celý svoj príspevok si zakončil týmto: cit: Čím viac sa nejaké obmedzenie spresňuje, tým menej je praktické v reálnom živote.

                A hneď uvádzaš príklady, čo to podporia? Rakúsko: ešte stále s podmienkou dĺžky nábojnice 40mm. Ale aj s ďalším dovetkom, že to nesmie byť kaliber menší ako 5,5mm (áno, píšu päť a pol milimetra).

                V Spojenom kráľovstve je to tiež podobné, v Anglicku a Walese hovorí zákonný predpis o minimálnom kalibri s priemerom 0.240″ (palca) a úsťovej energii viac ako 2300 Joulov.

                V Škótsku je predpis na strelu s hmotnosťou min. 100gr (čiže 6,48g), úsťovú rýchlosť ca. 750m/s a úsťovú energiu min. 2370 Joulov.

                V Severnom Írsku je to podobné, minimálne 100gr. strela s priemerom nie menším ako 0.236“ (palca) a min. úsťová energia 2300 Joulov.

                A oproti tomu – u nás – len jedno číslo 6 – mm a g. Tak čo je jednoduchšie a ľahšie zapamätateľné a jasnejšie? No a ty to pred všetkými nazveš : nevidím v nápade „6mm / 6g“ nejaký zázrak, skôr iba menej vydarený pokus v zmysle, aby niečo bolo.

                Najprv dáš príklad ktorý je v rozpore s tvojim tvrdením a neskôr to zaklincuješ : Čím viac sa nejaké obmedzenie spresňuje, tým menej je praktické v reálnom živote. Však zavádzaš – si demagóg v priamom prenose. V jednom texte dáš príklad, ktorý na samom konci ty sám poprieš. Prečo tu ľudí motáš?

                tak ok – podľa tvojho Čím viac sa nejaké obmedzenie spresňuje, tým menej je praktické v reálnom živote. – navrhni jednoduchšiu – ľahšiu  a jasnejšiu formuláciu ako je 6mm a 6g. A môžeš ju navrhnúť ministerstvu ako úpravu – a aj s logickým – opakujem – s logickým odôvodnením, čo lepšie to prinesie oproti súčasnému stavu.

                Ale fakt neviem, načo tu z toho robíš búrku v šerbli, keď je to vyriešené a k ničomu to nevedie, iba ak tak k tvojej prezentácii. len spochybňuješ a nič zmysluplné nenavrhuješ.

                 

                 

                #42723
                  @kiri

                  ešte som zabudol – ten príspevok od p. Dr. Hanáka – zase si LÁSKAVO prehliadol to podstatné z jeho vyjadrenia, pre ktoré som to sem vložil:

                  Problémy s dosledem černé i jelení zvěře po použití této ráže jsou velmi časté bez ohledu na výrobce střeliva. Dr. Ing. Jiří Hanák

                  Ešte raz – ON sa vyjadruje, že to nie je najideálnejšia cesta na LOV čiernej. Ale pokiaľ si dakto ide cvičiť v dohľadávke svojho psa – je to výborné, lebo si naozaj precviči.

                  Lenže – to podstatné ty nekomentuješ, ale odvedieš reč na iné. Možno rozumieš prebíjaniu, balistike a streľbe – ale to nie je to jediné v poľovníctve. Ty sa tu predstavuješ ako strelec a prebíjač – ale poľovníctvo má aj iné odvetvia. Nevyjadruješ sa k chovu, plánovaniu, druhovej skladbe, pomeru pohlavia, spracovaniu, nevyjadruješ sa k hygiene a pod. Len a len náboje, strely prebíjanie, rýchlosti. Áno – strela je to, čo robí prácu – ale to je to predfinále – predtým je chov  a starostlivosť, finále je spracovanie – to by si mohol vedieť, ste robili so zverinou, že? Tak by si mohol o tom dačo vedieť.

                  ešte link na pôvodný Zákon o poľovníctve – aby si aj mladí ľudia mohli prečítať, podľa čoho sa išlo donedávna od 1962 – 47 rokov. Dosť dobrý zákon, čo sa toľko udržal.

                  http://www.vyvlastnenie.sk/predpisy/zakon-o-polovnictve/

                  Nuž a – k tomu aké kde v Európe ráže na akú zver – je viacej článkov – v dobe, kedy bolo aktuálne o tom premýšľať však veľmi neboli – všetko sme si hľadali sami – aj priamymi otázkami na príslušné štruktúry okolitých krajín – aj s tým, či plánujú nejaké zmeny.

                  http://www.myslivost.cz/Casopis-Myslivost/Myslivost/2006/Cerven—2006/POUZITI-KULOVYCH-RAZI-NA-SPARKATOU-ZVER-U-NAS-A-V-

                   

                   

                   

                  #42728
                    @lovec

                    kiri, ja viem, že to neuznáš ani keby nastal koniec sveta, ale si v koncoch a nevieš kam z konopí.

                    Toto je téma o 243 Winchester a ty sem skúšaš zatiahnuť chov, plánovanie, spracovanie a ja neviem čo ešte všetko s témou nesúvisiace.

                    Môžem pre srandu zase rozpitvať tie tvoje príspevky, ale čitateľovi to nič nedá, akurát tebe dokáže, že znovu nemáš pravdu, príp. že nevieš, čo si písal o stranu skôr.

                    Vhodnejšie by to tu bolo premazať a odstrániť ten tvoj balast. K téme nemáš nič, od veci videá z youtube a nepodložené teórie sú výsmech, nie prezentovateľná, vlastná, praktická skúsenosť.

                    #42729
                      @kiri

                      V téme 243 Win ide hlavne o tú realitu lovu. Ak si (vyššie) spomínal tie české fóra, mne sa na nich páči, že sú realisti – a poukazujú AJ NA tie nie príliš dobré vlastnosti. A to je reálne – a aj realistické. Je vidieť, že sa nehanbia za problematické zásahy – je to život. Ale ! – neglorifikujú tento náboj ako absolutórium. Je pravdou, že je dobrý – ale treba povedať, že nie je pre každého. Aj John Pondoro strelil najprv asi 500 slonov s africkými rážami, až po dokonalom spoznaní správneho miesta zásahu ich strieľal so 6,5MSch a keď nemal dobré náboje . tak prešiel na povestný 7×57 – ale v Rigbiho verzii 275Rigby. Asi tak aj s 243 – schopne poľovať s ním dokáže človek, ktorý UŽ VIE a DOKÁŽE. Ale chybou je propagovať ho medzi začínajúcimi lovcami. A práve tá jeho glorifikácia – ktorú tu čítajú aj mladí poľovníci – nie je vôbec správna.  Vyzerá to tu ako klub chválenkárov 243, ktorý je božsky úžasný. A to je nereálne. Práve v českých fórach sa popri hodnoteniu jeho dobrých vlastností poukazujú aj na jeho negatíva. A to je o reálnom živote. A to mi tu chýbalo.  Tu je zopár príkladov:
                      <div class=”m_8156394122037041531gmail-text-info-even”>figi | 01.12.2011 08:49</div>
                      <div class=”m_8156394122037041531gmail-text-text-even”>243W je ráže, která může produkovat vynikající ( až neuvěřitelné ) a naprosto konzistetní výsledky i na velkou zvěř, a zároveň i katastrofální selhání. To závisí nejen na přesnosti zbraně a zvolené střele, ale zejména na střeleckém a loveckém umu lovce, který používá rozum.

                      Po letech používání této ráže znám její klady, ale i zápory. Proto si myslím, že je vhodná zvláště pro zkušenější lovce, protože funguje většinou velmi dobře i při horším zásahu, ale zvěř obvykle nevýrazně značí, na nástřelu nemusí být nic a při odskočení z nástřelu zvěř často nebarví, a tak i když je to jen 30 m, dosled nemusí být jednoduchý. Nevýhodou mohou být podlitiny, zejména v mezisvalových blanách, moje zkušenost v případech, kdy zvěř o lovci před výstřelem už ví.</div>
                      <div class=”m_8156394122037041531gmail-text-text-even”>Jan Slavětínský | 01.12.2011 Tráva a překářky je bolestí téhle ráže   02.12.2011  Umí to udělat podlitinu, zvlášť pokud to chytne lopatku. Někdy je výstřel na podlitinu horší než vstřel. Pokud chytneš lopatku, tak je pod ní pěna a “kolomaz” a totéž i víc na výstřelu. U černé mi to tolik nepřijde.Myslím si, že černá tím že má na žebrech běl, kyrys a jiný poměr svaloviny a šlach než srnčí,tak ta střela v podstatě prochází bez výrazných hematomů. Ano, zásah lopatky znamená sraženinu za pleckem.Z mé zkušenosti byly na podlévání nejhorší PTS a SP od SB. CDP mi přijde šetrnější.</div>
                      <div class=”m_8156394122037041531gmail-text-text-even”>Tomáš | 01.12.2011 Jak správně píšeš 243 ka je určena pro zkušené vyzrálé myslivce. :</div>
                      <div class=”m_8156394122037041531gmail-text-text-even”>02.12.2011 Figi, řekni mě, jak je to s podléváním(hematomy) u 243 W ? Jasně, vhodná střela ovlivní samozřejmě i toto, ale fyzikální zákony se ošidit nedají,nejčastěji používaná střela do této ráže má 6,5 gramu a rychlost ve 100 m okolo 800 m/s, tam musí být tlaky tělesných kapalin jak blázen ?</div>
                      <div class=”m_8156394122037041531gmail-text-text-even”>Fesoj | 02.12.2011  A je fakt, že 243 W rozhodně není ideální zbraň pro střelbu na běžící kus někam skrz roští a že při špatném zásahu zvěř barví zpravidla málo nebo vůbec a dosled je podstatně ztížen.</div>
                      <div></div>
                      <div>Dosť nechápem, prečo niečo takéto niekomu vadí. V podstate tu vadia reálne veci. Prečo sa toto chce skrývať? A toto je také predavačské zavádzanie. Ale furt vadí, že niekomu čo? – kazím kšeft? p.s. naozaj tu chceš koho presvedčovať, že ja – cit: Toto je téma o 243 Winchester a ty sem skúšaš zatiahnuť chov, plánovanie, spracovanie a ja neviem čo ešte všetko s témou nesúvisiace…..no a kto ma TU vyzýval o debate na Magnum?…zase klameš – a opakovane? Je ti toto treba? A čo teda s tým tvojim novým a :Čím viac sa nejaké obmedzenie spresňuje, tým menej je praktické v reálnom živote. – hmm? Dáš nejaký lepší návrh, čo by aj mal zmysel a nemusel by sa spresňovať? Máš možnosť – predveď sa.</div>

                      #42731
                        @lovec

                        Posledný odstavec len dokazuje, že už si stratil aj posledné zvyšky súdnosti.

                        Reagovať na teba v tomto štádiu je úplne kontraproduktívne, pretože by ťa znovu chytil ošiaľ a opäť by si to tu zahltil prázdnym balastom, len aby neutrpela tvoja ješitnosť.

                        V dobrom ti radím – spamätaj sa.

                        Toto fórum by potrebovalo hlboký chirugický rez, aby sa zbavilo tých tvojich nezmyslov, čo si to sem odvšadiaľ bezhlavo nakopíroval. Len čo zbytočne dopletieš ľudí.

                        #42732
                          @kiri

                          S tými nakopírovanými vecami ťa teda asi HODNE POTEŠÍM.  Je to z jedného z mnohých diskusií, kde sa vyjadruje nejaký človek pod nickom “lovec”, ale – hovorí dosť rozumne. Je to síce pre 5 rokmi – konkrétne od lovec » úte 26.2.2013, 12:52 , ale z celkového syntaxu sa dá dosť predpokladať, že tie rozumné veci si pred 5 rokmi písal ty osobne. A v podstate – “lovec” nehovorí iné, ako som tu hovoril ja. Je zaujímavé, ako sa veci za 5 rokov zmenili.

                          http://www.loveckeforum.info/viewtopic.php?f=6&t=10&start=435

                          Jednou z otázok debaty bola: Jake by bylo teoreticke porovnani 243 a 6,5 X 55 v pripade long range?  A s odpoveďami súhlasím. Len neviem, čo ty.

                          Aj 243W, aj 22-250Rem su pri vyuziti plneho vykonu pozieraci vyvrtu. Osobne tipujem (alebo skor dufam), ze mi lauf vydrzi so sucasnou presnostou aspon do 3000 ran, teraz som niekde pri tisicke. 308W ma neporovnatelne vyssiu zivotnost (samozrejme, pri tom vsetkom uvazujeme riadnu starostlivost o zbran), na sutaze chodi aj par ludi, ktorych 308W maju 8-10 tisic ran a stale strielaju s dostatocnou presnostou. 6,5×55 ma takisto vyssiu zivotnost ako namydlene blesky typu 243W, 22-250Rem. Z pohladu lovu je samozrejme 6,5×55 lepsia, istejsia volba. Hlavne ak sa jedna o diviaciu zver. Nie je potrebne viest zabomysie vojny o tom, ze na ciernu sa da aj s 243W. Urcite sa da, ale 6,5 je proste vhodnejsia, najma ak ide o dospele kusy. Ak chces s 243W drzat krok s 6,5mm kalibrami, potrebujes 105grs. strelu a hlaven s vhodnym stupanim – cize 8″. To je trosku problem (ale nie neprekonatelny), pretoze bezne maju 243W od vacsiny vyrobcov stupanie vyvrtu 10″ (ako mam aj ja). Ak prevazuje lov (ktory zahrna aj tie diviaky), je favoritom 6,5×55. S vhodnou strelou je na LR super, nie je co riesit.
                          243W je v spravnej konfiguracii plnohodnotnym konkurentom, vyhodou je uplne zanedbatelny spatny raz, vysledkom coho je mimoriadne pohodlna strelba, ktora neunavuje strelca. Takisto je vhodna na lov srncej a skodnej, pri ciernej je to uz do istej miery otazne. Na druhej strane, ak su obvyklymi ulovkami prasata do tych povedzme 50-70kg, tak pre 243W s kvalitnou strelou nepredstavuju ziaden problem.

                          Tak neviem – aj toto je zle nakopírované? Prečo dnes hovoríš iné, čo si hovoril? Lebo tvoje iné konštatovania a doporučenia čo sa týka twistu, striel a pod – sú dobré. A aj doporučenia – sú dobré. Tak prečo dnes hovoríš inak? Či myslíš, že mám pohľadať aj ďalšie vyjadrenia?

                          Nestojíš si už za svojimi doporučeniami? Teda – ja motám ľudí – či ty? Stačí pár rokov a tvoje doporučenia už sú mimo realitu? Tak pohľadám ešte nejaké?

                           

                          #42734
                            @slavoslav

                            kiri

                             

                            skutocne by ma zaujimali tvoje osobne skusenosti a znalosti. Kopirovac nesuvisiacich veci z netu si vcelku slusny, ale tym len spamujes diskusiu a nicis toto forum. A ked si clovek spomenie, ze pred tvojim prichodom tu byvalo celkom zivo …

                            #42739
                              @lovec

                              Tak neviem – aj toto je zle nakopírované? Prečo dnes hovoríš iné, čo si hovoril? Lebo tvoje iné konštatovania a doporučenia čo sa týka twistu, striel a pod – sú dobré. A aj doporučenia – sú dobré. Tak prečo dnes hovoríš inak? Či myslíš, že mám pohľadať aj ďalšie vyjadrenia?

                              Nestojíš si už za svojimi doporučeniami? Teda – ja motám ľudí – či ty? Stačí pár rokov a tvoje doporučenia už sú mimo realitu? Tak pohľadám ešte nejaké?

                              Zrejme potrebuješ utrieť čelné sklo – schválne sem nakopíruj, kde v tejto téme, alebo inde na fóre horar.sk hovorím niečo inak ako v citácii z loveckého fóra.

                              Apropó, hľadanie. Len v tom pekne pokračuj a čítaj. Konečne sa dozvieš reálne skúsenosti a nebudeš musieť oblbovať ostatných tvojimi komentármi k nejakým pofidérnym rusáckym videám, kde mužikovia ulovia kus Špringfildom a ty zatrúbiš, že je to “ako” s 243 Win.

                              #42765

                                Je fakt, že az po prečítaní lovcovych príspevkov mi trklo, že neexistuje uni kaliber, resp. +- platí, že univerzálnosť kalibru zodpovedá alebo rastie/klesa s umom a skúsenostami strelca, sekundárne faktory nateraz vynecham. Tento fakt mi pomohol sa zorientovat, hlavne som sa prestal zbytočne fixovať na 243W, o ktorom som si myslel, že je pre začiatočníka ťažký ideal… A ak som správne pochopil, 243W nie je magnum. Dik. Za mňa ma ďalšia diskusia na tému 243W “nezaujíma”, nakoľko odpoveď na moje nevypovedane otázky zodpovedal Lovec. P.S. Lovca chápem ak hovorí, že treba zmazať balast…, nakoľko aj môj text je svojim spôsobom balast, admin zmaz aj ten (iba navrhujem, myslím to dobre, nie rozkazovacne), som s tým ok.

                                #42785
                                  @kiri

                                  Aká zvláštna synchronizácia až troch (rozličných!) prispievateľov so žiadaním vygumovania balastu. A akého? Len to tu nechajte – aj keď sa už začínate za tie napádania a urážky hanbiť – len si to užite.  Aj to hovorí o úrovni. Lovec stále nedodal alternatívu k hranici 6mm a 6g – o ktorej povedal, že je to len – aby niečo bolo – a jasnejšiu a bez dodatočných upresňovaní, ako sám prehlásil. Nakydal si na prácu celého odboru poľovníctva na MP SR, ktorý je toho autorom.

                                  No a k magnum tiež nič.

                                  tak aspoň niečím poteším užívateľov 243. Je to jedno porovnanie – a možno o tom mnohí nevedia – a ani len netušia. vyššie som povedal, že 243 Win je náboj výkonom z kategórie Magnum – teda výkonných nábojov. Nuž – vývoj pokročil a už to DNES možno tak neplatí….alebo žeby hej? V dobe, kedy sa Sellier a Bellot – ten, o ktorý si TU mnohí hubu otierajú – rozhodol, že bude tento náboj vyrábať a tak sa československí poľovníci mohli s týmto nábojom zoznámiť, bol to jediný náboj v guli 6mm, ktorý sa tu začal používať – a Zbrojovka začala vyrábať pušky v tomto náboji.  Takže – bol to jediný náboj 6mm v tejto hlavni. Nič iné tu nebolo v 6mm. A asi ani dnes sa tu iný 6mm náboj tu nevyrába. Z histórie vieme, že tento náboj mal potenciál ako vývozný – a zbrane tiež – na zahraničných trhoch. A čosi sa ušlo aj na doma. To tak na úvod. No a čo je zaujímavé? V dnešnej dobe firma Winchester – matka tohto náboja – zaviedla iný náboj – 243WSSM – teda 243Win Super Short MAGNUM ! A čo je zaujímavé? Ten nový má takmer úplne identický objem nábojnice – merané samotnou firmou Winchester – stará – z roku 1955 – 243 má 52,8 grainu ! vody a nová 243WSSM – 53 grainov vody. Kto by chcel originál zdroj, nech napíše. Teda – dva náboje s identickým vnútorným objemom oboch nábojníc. Obr.1 a 2. A výkon? Nový náboj s označením Magnum – má len o 10% väčšiu rýchlosť v tej istej guli – za ten čas aj novšie prachy pokročili…ale rozdiel 10% nerobí Magnum. Ten výkon je totožný. Teda – mohli urobiť niečo výkonnejšie – ale sama materská firma to nevidela účelné.

                                  https://en.wikipedia.org/wiki/.243_Winchester_Super_Short_Magnum

                                  Tu je zaujímavá veta: The 243 WSSM gives generally a 10% increase in velocity over the 243 Win. ktorá vlastne hovorí, že aj 243Win  je vlastne výkon Magnum. Lovec si to bude vedieť preložiť. To len na jeho otázku cit:

                                  Tak len malý príklad, aby si nezabudol, DVAKRÁT som sa ťa na predošlej strane pýtal, ako si dospel k tomu, že 243W označuješ ako Magnum – ani si necekol.

                                  Toto si už hádam uspokojený – a ak si toto nevedel – teraz už vieš – a keby si sa lepšie učil – hľadal a čítal vedel by si a nepýtal by si sa. A toto si verubože mohol vedieť!<sup id=”cite_ref-8″ class=”reference”></sup>

                                  No a ešte niečo zaujímavé – nejaké doporučenia – ber to ako moje poučenie k tým 6g pri tých 6mm – lebo 243 má aj ľahšie strely – ale to je na iné malé zvieratká a varmint. 6g je na ťažšiu zver – ALE ! – čítaj dobre doporučenia!

                                  https://www.ballisticstudies.com/Knowledgebase/.243+Winchester+Super+Short+Magnum+WSSM.html
                                  <h3>tu je dôležité – aj amerických súdruhov – a tiež pre iných – to čo špeciálne píše o diviakoch a ich hmotnostiach – a hrúbke kože!</h3>
                                  <h3>Performance</h3>
                                  For factory ammunition users, the .243WSSM gives slightly higher velocity than the .243 Winchester, producing the same velocities as factory ammunition for the 6mm Remington. With Hand loads, the .243 Winchester and .243WSSM produce almost identical velocities in barrels of equal length. This is a cartridge ideally suited to youths and factory ammunition users. A major advantage of the .243WSSM is that the original Winchester rifles designed for this cartridge were scaled down to a weight and size suitable for young hunters in the 11 to 15 year age bracket. That said, the WSSM’s were not designed primarily as “youth” cartridges therefore the rifle stocks of both the Browning and Winchester need to be shortened to suit.

                                  As a last reiteration, the 6mm’s excel on game weighing between 40 and 60kg (90-130lb) and at the limit of versatility on game weighing 80kg (180lb) or up to 100kg (220lb) when utilizing the Barnes projectiles in hand loads. The 6mm’s are not particularly good on Boar (Sus scrofa) due to the heavy shoulder shields of these animals which reach 1” thickness as body weights approach 80kg. On Boar, careful shot placement through “soft spots” is paramount. On heavy boned deer species weighing in excess of 100kg, it is imperative that the hunter aim to strike and destroy the shoulder bones rather than aim for soft spots.  Great success can be achieved once these contradictions are understood.

                                  A to je 243Win o 10% nižšia rýchlosť – teda aj výkon.

                                  Tak – spokojný si? Na toto si čakal? Toto si si pýtal?

                                Zobrazuje sa 15 príspevkov - 46 až 60 (z celkového počtu 67 )
                                • Musíte byť prihlásený, aby ste mohli odpovedať na túto tému.