• This topic has 66 odpovedí, 17 hlasov, and was last updated 04.02.2019/11:40 by .
Zobrazuje sa 7 príspevkov - 61 až 67 (z celkového počtu 67 )
  • Autor
    Príspevky
  • #42788
      @lovec

      Len to tu nechajte – aj keď sa už začínate za tie napádania a urážky hanbiť – len si to užite.  Aj to hovorí o úrovni. Lovec stále nedodal alternatívu k hranici 6mm a 6g – o ktorej povedal, že je to len – aby niečo bolo – a jasnejšiu a bez dodatočných upresňovaní, ako sám prehlásil. Nakydal si na prácu celého odboru poľovníctva na MP SR, ktorý je toho autorom.

      Ty si uži svojich päť minút pochybnej slávy, vďaka zbytočnej pozornosti, ktorá sa ti dostáva na základe znečisťovania tohto fóra všemožnými bludmi, čo si kde-tade pochytil a pomixoval dokopy. Bez toho, že by si vôbec vedel, o čom splietaš.

      Na tvoju smolu skončila doba, keď bolo obtiažne reagovať na nezmysly publikované v printových médiách (viď napr. tie zmätené výplody expertov tvojho razenia v neslávne známom magazíne-katalógu Hubertlov, kde sa podobní komedianti predháňali v tom, ktorý z nich zavalí väčšiu kravinu na poli poľovníckeho strelectva od čísla k číslu toho nešťastného periodika…). Ak je teda zákonné obmedzenie 6mm/6 g a príslušné Jouly výsledkom práce celého odboru, tak to len svedčí o tom, aká “schopná” partia to tam mala na starosť – príznačné pre kvalitu v štátnej správe. Preto sa ani nedalo iné konštatovať, ako to, že je to nič moc výkon – obdobný ako v cudzine (až na to, že tam to platí už mnohé a mnohé desiatky rokov..). Samozrejme, ako inak, tvoja ješitnosť ti podrazila nohy a ty si z toho vydedukoval, že ja kladiem do popredia zahraničné príklady zákonných obmedzení. Smola. Nepochopil si, ale to je pre teba typické. Zarputilo sa držíš trojbodového modus operandi, ktorý som ti popísal pred mesiacom. Špekuluješ, prekrúcaš a vo finále ťa to vždy dobehne.

      #42791
        @lovec

        Aby som sa vrátil k téme…

        Tak – spokojný si? Na toto si čakal? Toto si si pýtal?

        Áno, bol som zvedavý s čím vyrukuješ.

        Takže lovec na loveckom fóre pred rokmi, konkrétne v 2013 píše (skopíroval kiri sem na horára) :

        (243Win) Takisto je vhodna na lov srncej a skodnej, pri ciernej je to uz do istej miery otazne. Na druhej strane, ak su obvyklymi ulovkami prasata do tych povedzme 50-70kg, tak pre 243W s kvalitnou strelou nepredstavuju ziaden problem.

        Nathan Foster na stránke ballisticstudies.com píše o 243 WSSM nasledovné:

        As a last reiteration, the 6mm’s excel on game weighing between 40 and 60kg (90-130lb) and at the limit of versatility on game weighing 80kg (180lb) – čiže 6mm kalibre sú výborné na zver s hmotnosťou medzi 40-60kg a svoju hranicu využiteľnosti majú na zveri okolo 80kg. Vtipné je, že ja zo svojej vlastnej skúsenosti píšem prakticky to isté na loveckom fóre….

        Ďalej N. Foster píše – or up to 100kg (220lb) when utilizing the Barnes projectiles in hand loads. The 6mm’s are not particularly good on Boar (Sus scrofa) due to the heavy shoulder shields of these animals which reach 1” thickness as body weights approach 80kg. On Boar, careful shot placement through “soft spots” is paramount. On heavy boned deer species weighing in excess of 100kg, it is imperative that the hunter aim to strike and destroy the shoulder bones rather than aim for soft spots.  Great success can be achieved once these contradictions are understood – voľne preložené – že limit sa posúva k hranici 100kg, ak sa použijú monolitické strely Barnes. Ďalej Foster píše, že 6-milimetrovky nie sú veľmi vhodné hlavne na diviaky, kvôli ich pancieru v oblasti lopatky, ktorý môže mať hrúbku okolo 2,5cm, keď ma kus hmotnosť približne 80kg. Takže na prasa je dôležité strieľať cez mäkkšie miesto, napr. obligátne dlaň za lopatku, ako sa to praktizuje aj u nás. Na jelene s pevnými kosťami a s hmotnosťou cez 100kg naopak Foster doporučuje strieľať na lopatku – predpokladom je pevná strela, ktorá sa hneď nerozloží. Pokiaľ sú pochopené tieto rozpory pri umiestnení zásahu, nie je problém dosiahnuť úspech pri love. Toľko Foster.

        V ďalšom rozoberiem nešťastné zatiahnutie slovíčka Magnum do porovnania 243W a 243 WSSM.

         

        #42792
          @lovec

          243 Winchester vs. 243 Winchester Super Short Magnum

          Na moju otázku, že ako kiri dospel ku konštatovaniu, že 243Win je náboj kategórie Magnum (ktorá je sama o sebe ťažko definovateľná a jej význam spočíva hlavne v marketingovom využití…) najprv neodpovedal a potom prišiel s teóriou, že keď má 243 WSSM podobný objem nábojnice a o málo vyšší výkon, tak podľa toho je asi aj 243 Win nábojom magnumovej kategórie. To bol východiskový stav, ešte je otázne, či nedôjde k dodatočným zmenám – čítaj prekrúcaniu, keď príde na lámanie chleba.

          243W prišiel na trh v roku 1955, je na trhu dodnes. Mimoriadne úspešný náboj, zaujímavý aj v dnešnej širokej ponuke. 243WSSM prišiel na trh v roku 2003, v roku 2016 bola ukončená jeho veľkosériová produkcia u firmy Winchester. Vyrába sa už len sporadicky, v nepravidelných intervaloch a malosériovo u menších muničiek. Napriek mimoriadnym balistickým predpokladom sa nepresadil, ale podobný osud postretol aj mnoho iných, vynikajúcich kalibrov. Prečo? Najskôr preto, že nebol dosť “magnum”, neponúkol v reále bežnému užívateľovi žiadnu zásadnú výhodu oproti 243W, čo sa týka výkonu.

          Pre pochopenie vzniku 243WSSM by však stačilo aj prečítanie nasledovného odseku z wiki, ktorý sem kiri nalinkoval. Píše sa tam:

          the idea behind the 243 WSSM was to develop a compact, higher velocity version of the well-established and internationally popular .243 Winchester unveiled by Winchester in 1955. The 243 WSSM was first introduced in 2003.

          The 243 WSSM’s case is unusually short and fat in profile, contrasting markedly with most other rifle cartridges, and is intended to take advantage of what ballisticians have shown is the more uniform and efficient burning of propellant powder when it is held in a short, fat stack by the cartridge case

          V skratke, Winchester uviedol na trh rodinu nábojov super-krátky magnum, ktoré mali vychádzať z ideálnych balistických predpokladov, čo sa týka tvaru nábojnice. Princíp je taký, že krátky a široký stĺpec pušného prachu vytvorí rovnomernejší zápal a efektívnejšie horenie, než vysoký a úzky stĺpec.

          Aj keď majú veľmi podobný objem nábojnice, tak 243W má podľa CIP max. pracovný tlak 4150 barov a 243WSSM 4400 barov. Tu treba hľadať rozdiel a už v spomenutom tvare nábojnice, kedy je novší náboj efektívnejší.

          Pokiaľ ide o fabrické patróny, vhodné na lov zveri u nás, tak jeden príklad za všetky. Oba patróny ponúkal Winchester so strelou Power Point 100gr, čo je cca. 6,5 gramu. V 243W výrobca deklaroval úsťovú rýchlosť 902m/s a pri 243WSSM s tou istou strelou udával 948m/s. To je nárast približne o 5% (podobná situácia je aj pri porovnaní 25-06 Remington a 25 WSSM a zrejme nikto by neoznačil 25-06 ako magnumový kaliber…). Takže celý marketingový nápad Winchestru ako priniesť na trh novú rodinu zbraní, kalibrov a osloviť nových zákazníkov s kúzelným slovkom magnum priviedol kiriho k úvahe, že keď bol podobný náboj z roku 1955 na trhu a v 2003-om niečo tomu blízke označili ako Magnum – pričom súvislosti ležia úplne inde –  tak aj 243W je podľa neho magnumovým nábojom. Ach jaj. To je tak, keď je prianie otcom myšlienky.

          #43253
            @kiri

            Zábavné čítanie.

            Tak – aha – toto je o náboji <b>.240 Magnum Rimless Holland & Holland z r. 1920.</b>

            https://en.wikipedia.org/wiki/.240_Apex

            Teda náboj starší od 243Win o 35 rokov – a je od firmy Holland a je označený ako Magnum – nuž a – pozrite si tabuľku výkonov. 243Win je výkonnejší ako tento Magnum.

            Takže – dá sa asi povedať, že aj 243Win je náboj kategórie a výkonov Magnum.

            Dnes – po viac ako 50 rokov od zavedenia 243Win sú už značne posunuté medze kategórie Magnum, ale v dobe svojho zavedenia -a aj dnes stále – je to výkonný náboj. A tak ho treba aj používať, resp. aj nepoužívať.

            Nuž ale – ak niekto nechce, nech ho tak nevníma. Lenže pri stanovovaní hranice 6mm 6g toto bolo brané do úvahy – v dobe, kedy si ty, Lovec – o tomto vôbec nedumal, ako si napísal.

             

            #43271
              @lovec

              Isteže, isteže… od 1920 do 1955 sa vývoj strelných prachov ani nepohol. Nehovoriac o dnešku. Jednoduchá simulácia ukazuje, že pri použití moderných prachov dá 240 Apex na zadok 243 Win v závislosti od zvolenej strely rádovo o 40-80 m/s, čo je rozdiel, aký tu už bol niekoľkokrát spomínaný pri iných nábojoch, porovnávajúc štandard vs. magnum.

              #43285
                @kiri

                Isteže Lovec – táto debata je možná, lebo voľakedy voľakto povedal 6mm a 6g, čo si ofrfľal a naduto pohanil – pričom si doteraz nič lepšie nevypotil. Nič – len tvoje veľkohubé táraniny a spochybňovania. A aj tak tvoje skuhranie nič nemení – a ani nezmení. Darmo sa tu nadrapuješ – len ukazuješ svoju agresivitu voči mne. Ale to je tvoj problém. Len ju ešte ukáž tu všetkým. Hranica je daná – a ako si sám priznal, v tej rozhodujúcej dobe si o takom dačom ani neuvažoval.

                Ešte by si nám mohol všetkým vysvetliť, prečo – ak je to možné – teda nepoužívaš LEN 243Win aj je taký úžasný – ale prezentuješ tu všetko možné – a vychvaľuješ – či 30-06 – či 9,3×62 či 7mm Rem Mag – prečo teda nelovíš len a len 243Win? Však je to umožnené. Sám tu vo svojich článkoch dávaš vysvetlenia – ale na mňa tu útočíš. Čo nevieš prežiť a predýchať? Mne je jedno ako sa tu ukazuješ – je to tvoja povesť. Tvoje odborné znalosti ale nevyvážia tieto stavy amokov, ktoré tu na mňa predvádzaš.

                Pre tvoju informáciu – v predchádzajúcom zákone bola významovo formulácia (ktorá potom v teraz platnom vypadla – ale o tom nikto nehovoril, že to tak bude) že náboje s dĺžkou pod 40mm sa mohli použiť na NIE DOSPELÚ raticovú. Takže 243Win – preto, že má rodičovskú nábojnicu 308Win s dĺžkou až 2″ – u 243Win ešte kvôli menšej guli natiahnutý krčok na 51,9mm – vysoko presahoval aj “starú mieru” 40mm – a tiež, že napr. 6,5×57 a aj jeho R používa tiež 6g strelu – zaradil som ju na lov raticovej – aj kvôli priaznivej balistike. Je jasné, že 243Win používa aj ľahšie strely – a je teda možné, že poľovník ak nemá iný náboj – použije aj ten, ktorý podľa zákona nie je ten správny. Ale vždy sa také môže stať. Obávam sa, že ak človek s 223Rem stretne jeleňa (a má ho v povolenke) tiež mu vypáli – ale to si musí každý zodpovedať sebe. To je každému jasné. Myslím, že keby si to riešil ty, asi by si zvažoval všetko dosť podobne, lebo technický potenciál na to máš. O čo ide? Ak je srnčia sezóna a stretne človek s 243Win  diviaka v letnej srsti a vysokej tráve ! či skôr na strnisku ? – a má 6g strelu – môže ho bez výčitiek loviť. Ak je človek rozumný – a je hlavná lovecká sezóna – vezme si do revíru inú zbraň a náboj, ktorý bezpečne uloví diviaka v zimnej srsti – s blatom, živicou a pancierom. Lovec – je to ako s maximálnou rýchlosťou na ceste.  Každé auto ju dokáže prekročiť – je to len na vodičovi. A preto sa robia skúšky. Nuž – môžeš sa tu jedovať – ale nič tu nezmeníš. Akurát sa ukazuješ, aký agresívny si. Ale to, že to chceš ukázať – to je tvoja vec.

                243Win je dobrý náboj – ale ako na čo. Iste nebol skonštruovaný na lov diviaka v zimnej srsti a odolného rujného červeného jeleňa. Je to náboj na tenkokožiu zver a na ďaleko. U nás srnec, aj daniel, možno mláďatá dančej, jelenej, diviak na strnisku v lete. Ale už diviak v obilí, vysokej tráve, v húštine, v hustom lese ( frajer, prečo si neskúšal cez halúzky 243Win??? ale delo 308W https://www.horar.sk/2010/05/23/kde-je-pravda/ )

                a zver v zime – s tukom a v obalenej srsti – to bude skúšať len hlupák, ale ten, čo si môže potom kupovať odpustky za nedohľadanú zver. Ale tak, ako aj šoféri – každý môže robiť hlúposti.

                #43288
                  @lovec

                  Isteže Lovec – táto debata je možná, lebo voľakedy voľakto povedal 6mm a 6g, čo si ofrfľal a naduto pohanil – pričom si doteraz nič lepšie nevypotil. Nič – len tvoje veľkohubé táraniny a spochybňovania. A aj tak tvoje skuhranie nič nemení – a ani nezmení. Darmo sa tu nadrapuješ – len ukazuješ svoju agresivitu voči mne. Ale to je tvoj problém. Len ju ešte ukáž tu všetkým. Hranica je daná – a ako si sám priznal, v tej rozhodujúcej dobe si o takom dačom ani neuvažoval.

                  kiri, tváriš sa ako keby si pravidlom 6mm/6g vynašiel niečo ako telegraf, alebo žiarovku a keď som na to reagoval, tak si rozohnil, ako keby som ti vypol elektriku. Pritom ako som tu už písal, obdobné pravidlá majú inde už dlhé desiatky rokov. Keď ti chýba uznanie, choď na facebook, určite si tam vybuduješ fanklub. Tu už len oplakávaš svoje urazené ego.  Na jednej strane tu omieľaš v každom príspevku, aké pravidlo si zaviedol, ale pritom v 2017 si v tomto vlákne písal, že by si po skúsenostiach – ktoré ti pri určovaní pravidla očividne chýbali – zaviedol hranicu 6,5mm/6,5g…. A samozrejme, že som o tom neuvažoval, znovu sa opakujem, v tej dobe som chcel stredne výkonný kaliber, využiteľný na všetku našu zver. Pôvodne to mala byť 7×64, neschopnosť predajcu dodať objednanú zbraň ma však doviedla ku kúpe 30-06.

                   

                  Ešte by si nám mohol všetkým vysvetliť, prečo – ak je to možné – teda nepoužívaš LEN 243Win aj je taký úžasný – ale prezentuješ tu všetko možné – a vychvaľuješ – či 30-06 – či 9,3×62 či 7mm Rem Mag – prečo teda nelovíš len a len 243Win? Však je to umožnené. Sám tu vo svojich článkoch dávaš vysvetlenia – ale na mňa tu útočíš. Čo nevieš prežiť a predýchať? Mne je jedno ako sa tu ukazuješ – je to tvoja povesť. Tvoje odborné znalosti ale nevyvážia tieto stavy amokov, ktoré tu na mňa predvádzaš.

                  Prečo nie iba 243W? Pretože ešte v roku 2012, konkrétne 23.3.2012 na prvej strane tohto vlákna som napísal toto:

                  Pouzival som fabricke Federal Vital-Shok so strelou Sierra SPBT 100grs.
                  Na holu vysoku fajn, danielky padali v ohni jedna radost.
                  Na diviaka, no, potiahol by som maximalne tak na 40-50kg prasa. Nie ze by tento kaliber na to „nemal“, ale slusnost kaze pouzit na dospelu zver vacsi kaliber. Detto vysoka.

                  Teraz skusim asi Nosler Accubond alebo Swift Scirocco.

                  Presvedč sa sám, klikni si na prvú stranu. Moje vyjadrenie z českého fóra tu už bolo tiež citované a píšem v ňom to isté. Ako na potvoru, to isté píše o využití 243W balistický expert Nathan Foster, ktorý tu bol tiež citovaný. Keď si nevieš uvedomiť ani takú banálnu vec, že predmetom mojej kritiky sú tvoje príspevky a nie ty, tak máš proste smolu, teba z toho ide poraziť, ja sa môžem akurát znovu po neviem koľký raz len pousmiať.

                   

                   ( frajer, prečo si neskúšal cez halúzky 243Win??? ale delo 308W https://www.horar.sk/2010/05/23/kde-je-pravda/ )

                  To je jednoduché, pretože 308 Winchester skúšal admin, nie ja. Ja som neskôr spoločne s ním skúšal 30-06. No a 243 Win sme neskúšali preto, lebo ju vtedy ani jeden z nás nemal. Mimochodom, ty si čo a kedy takto skúšal, príp. sa o to podelil s čitateľmi? Nič? Samozrejme, to sa dalo čakať.

                  Skús sa nad to povzniesť a neopakuj tu stále to isté dookola, je rok 2019 a nie roky deväťdesiate. Určite by si čitatelia radšej prečítali niečo z praxe, konkrétne skúsenosti z lovu, alebo z presnej streľby s týmto kalibrom ako tvoje nekonečné náreky.

                Zobrazuje sa 7 príspevkov - 61 až 67 (z celkového počtu 67 )
                • Musíte byť prihlásený, aby ste mohli odpovedať na túto tému.