• This topic has 7 odpovedí, 7 hlasov, and was last updated 24.06.2015/07:51 by .
Zobrazuje sa 8 príspevkov - 1 až 8 (z celkového počtu 8 )
  • Autor
    Príspevky
  • #10838
      @bublik

      Zdravim pani polovnici, ziadam o radu ohlarom strely EVO v gramazi 11,9g
      Mam zbran CZ 550 FS v kalibri 308W a nemam potuchu o stupani v hlavni a chcem vediet ci ta flinta ustabilizuje tu strelu v tejto gramazi, lovim prevazne, jeleniu a diviacju zver, na vzdialenost do 200m.
      Za kazdu radu budem vdacny.
      Lovu a lesu zdar.

      #10841
        @sellier

        skus si dat stranku rws cez google a tam su tabulky (zbrane Frano hned prve)

        #10842
          @volodo

          bublik napísal:

          Zdravim pani polovnici, ziadam o radu ohlarom strely EVO v gramazi 11,9g
          Mam zbran CZ 550 FS v kalibri 308W a nemam potuchu o stupani v hlavni a chcem vediet ci ta flinta ustabilizuje tu strelu v tejto gramazi, lovim prevazne, jeleniu a diviacju zver, na vzdialenost do 200m.
          Za kazdu radu budem vdacny.
          Lovu a lesu zdar.

          Ahoj bublik, mám už druhú flintu v kal. .308W.
          Rád skúšam rôzne druhy streliva. Asi pred rokom ma oslovila jedna reklama na stelivo RWS EVO. Musím napísať, že firma RWS vyrába pre kal. .308W veľa druhov streliva. Líšia sa výkonom a použitou strelou (projektilom, guľkou…)
          EVO je strela – projektil, ktorý RWS osádza aj v iných kalibroch svojho streliva. Ja som mal možnosť otestovať len kal. .308, k iným sa vyjadriť neviem. Na strelnici som mal možnosť strieľať len na 100m na terč. Strelivo je veľmi presné, aj keď asi kvôli cene to nie je najvhodnejšie strelivo na strelnicu. V praxi som EVO mal možnosť vyskúšať len zopár krát. Väčšinou to boli líšky a jedna srna. Po zásahu boli všetky líšky na výstrelnej strane veľmi poškodené. Výstrelný otvor bol veľmi veľký, asi ako veľká dlaň, možno aj viac. S EVOm som skončil po ulovení srny, ktorú som namiesto komory trafil na lopatku. Devastácia po tomto zásahu bola priam fatálna. Bola tu v galérii umiestnená aj jej fotka, ale keďže sa tu našli dobráci, čo ma za to chceli zadupať pod čiernu zem, tak som ju z galérie stiahol. Moja rada je, nekupuj do .308 strelivo RWS EVO. Pozor píšem EVO, to preto lebo RWS vyrába kvalitné náboje, ale EVO je v .308 nevhodná v prípade, že náhodou zachytí kosť. Tá strela sa veľmi otvára (ešte raz, píšem o .308W) a potom to robí veľkú paseku na ulovenom zvierati. Nechcem robiť žiadne závery z jednej ulovenej srny, ale EVO už pre istotu na srnčiu nebudem používať. Keď silou mocou chceš strelivo od RWS, tak skús strelivo označené RWS DK.
          Ja teraz používam výhradne strelivo s monolitickými strelami (KJG, TSX, TTSX…) Celkom sa mi pozdáva strelivo Federal, Norma … ale to už je na inú tému.

          Lovu zdar.

          #10871
            @bublik

            volodo, dakujem za podrobne vysvetlenie spravania sa tejto streli v razi 308W, ja hlavne uvazujem o tazsej strele, hlavne koli spolocnym polovackam, ale EVO si uz asi nekupim, mam este v zalohe par favoritov, myslim, ze norma vulkan, federal nosler partition, alebo blaser CDP, by mohla byt dobra volba.
            Este raz, velmi pekne dakujem.

            #11045
              @waldo

              Nazdar,
              kamos to striela v .308win a nestazuje sa…vsetko ostava na fleku, ak nie tak prejde len par krokov. Lovi vacsinou jeleniu a diviaciu. Ma s tym buchnjutych cca 20ks. Co sa tyka poskodenia tak sa vyjadroval ze to je v norme.

              #11130
                @brano11

                scera kamarat strelil s 308Win. EVO srnca asi tak na 50m.rana na komoru vo velkosti asi tak 2 korunacky,ale vystrelova rana 15cm otvor!!!!strelil s evom strelil viacero kusov srncej a dopadlo to tak aj v predoslych pripadoch!!! neodporucam na srncie

                #19870
                  @jaro005

                  zdravim.RWS -presne strelivo.No zverinu STRASNE rozbija.Nic viac nic menej! skusit vulkan, orix-11,7g………

                  #19872
                    @kiri

                    bublík píše Mam zbran CZ 550 FS v kalibri 308W a nemam potuchu o stupani v hlavni a chcem vediet ci ta flinta ustabilizuje tu strelu v tejto gramazi, lovim prevazne, jeleniu a diviacju zver, na vzdialenost do 200m.

                    24.6.2015
                    Ahoj bublík, ak nejaká výrobná firma robí strelu – a kompletuje náboj na voľný predaj, tak to, či ju vývrt ustabilizuje má dávno vyskúšané. Nakoniec – tých 11,9g je cca stred pre tento priemer. Myslím HMOTNOSTNÝ stred…čo je podstatné. Z hmotnosti totiž vychádza jej dĺžka-a tá je to najdôležitejšie pre stabilizáciu strely.
                    Takže toto za teba dávno vyriešil konštruktér. Druhá vec je, v akom stave sa nachádza tvoj vývrt-teda konkrétny vývrt pre tú strelu. Tretia vec je, v akom stave sa nachádza mezikus medzi zemou a vývrtom -jeho reálne schopnosti – skúsenosť nás učí, že aj najnepresnejšie strelivo je presnejšie ako ruky a oči. Kiežby mali ruky strelca aspoň rovnaký rozptyl, ako strelivo…

                    účinok EVO:
                    Bedákanie nad účinkom EVO – nuž zase sme pri tom…zase nembudem populárny – EVO v náboji 308 rozhodne nie je náboj na srnca…EVO v 308 je vrcholná laborácia – výkonová a účinnostná – pre najťažšiu zver loviteľnú nábojom 308. No a to veru – pri všetkých bohoch slovanských, germánskych a aj židovských – to srnec naozaj nieje…

                    Asi z toho zase vyjde náboj ako k-k-t – a nie jeho nesprávne použitie…alebo len overovanie si jeho určenia? Veľa razy si poľovník dačo kúpi – lebo predavač mu predá ( nanúti, šikovne podstrčí, doporučí…) a potom prichádza na to, čo je ako v praxi. Poľovník si neprečíta – nenaštuduje -a odborník = predavač…či skôr podávač z jednej strany pultu na druhý – mu podá – a je zisk urobený – a poľovník nech má čo robiť a spytovať svedomie.
                    Každý náboj a laborácia – aj strela – má nejaké svoje určenie.
                    308 je dosť silný náboj na silnú zver a EVO je presne na túto zver zameraná strela. Môžete s ním ísť aj na losa…v amerike s ním strieľajú aj bizóny…odloví čokoľvek do veľkosti koňa…si len predstavte, čo by na 100m urobil s koňom…a teraz sa tu prekvapivo zistí, že chudákovi 25kg srncovi to vyvalilo bok…aké strašné…a čo mu to malo urobiť?
                    Vezmite si obyčajný špicatý poloplášť od Prvi Partizan – dajte ho do 7×57 a urobí dieru ako celá dlaň…a aj cez rebrá…ak trafí na vstrele tú tenkú rebrovú kostičku…a 308 je ešte silnejšia a EVO je iste sofistikovanejšia ako obyčajný špicatý poloplášť.

                    Všetci viete, že srnec má slabučké blanky v tele, ktoré sa podfúknu a krvou podrazia jedna radosť Evo je brutálne – ale robí len to, čo má naprojektované pre najsilnejšiu zver. Pre lov srnca s 308 musí byť iná strela…inak si len ďalší poľovník stopäťdesiaty krát overí, že EVO je na srnca nevhodná…

                    Ale zase – náboj nemôže za jeho nevhodné použitie. O tom rozhoduje práve ten medzikus medzi flintou a zemou. Vraj Homo sapiens…človek rozmýšľajúci – len či??? A či predtým – alebo či až potom.

                    Argumenty predavačov-podávačov – “toto je na šecko” – asi nefungujú…ale čo funguje naisto – ak to kúpiš – on bude spokojný, že predal…a keď nebudeš spokojný – prídeš a kúpiš dačo iné…

                    Evo iste nie je zlý náboj – ale nie pre každého a nie na “šecko”. Nie je to zázračný náboj.

                  Zobrazuje sa 8 príspevkov - 1 až 8 (z celkového počtu 8 )
                  • Musíte byť prihlásený, aby ste mohli odpovedať na túto tému.