Úvodná stránka Diskusné Fóra Z B R A N E Dlhé zbrane co vybrat 270WIN,alebo 7×57?

  • This topic has 66 odpovedí, 21 hlasov, and was last updated 17.08.2017/22:54 by .
Zobrazuje sa 15 príspevkov - 31 až 45 (z celkového počtu 67 )
  • Autor
    Príspevky
  • #17507
    i.k
      @arow

      [url=http://imageshack.us/photo/my-images/819/1000354yi.jpg/]

      Uploaded with ImageShack.us

      [url=http://imageshack.us/photo/my-images/27/243wincompare.gif/]

      Uploaded with ImageShack.us

      #17518
        @volodo

        Misisko napísal:

        Mam vybraty CZ550 a kaliber medzi tymito dvoma.Poradte.

        Misisko môj súkromný názor je:

        7×57 – klasika, poľuje s tým stále veľa poľovníkov, nepočul som na tento kaliber skoro nikoho nadávať…

        270W – veľmi podobný náboj, narozdiel od 7×57 budeš mať väčší vyber streliva…

        Záver: nebál by som sa ani jedného z Tebou uvedených kalibrov … a áno sú určite aj iné,možno ” vyhodnejšie – lepšie ” kalibre… ono totiž skôr ide o to, dobre trafiť a nie stále maturovať okolo kalibrov….

        #17519
          @rupic1

          Na co a na aku vzdialenost chces polovat.Mam po otcovi 7×57 on cely zivot spokojny ja ju pouzívam len na srnca ,do 150 m vinikajuca aj na vysoku

          #17522
            @m-kruty

            tiež si myslí , že na bežnú vzdialenosť je 7×57 vyhovujúca. dobre odovzdáva energiu je kľudná , nerozbíja. Zasa je to o chuti strelcovi. S mojich skúseností 270W je na môj vkus dosť energická, vysoká akustika. Na druhej strane si zasa môžeš vybrať toľkých výrobcov streliva , gramáži striel a navážok prachu že sa výkonom môže 270W priblížiť k sedmičke a naopak. či zver zhasne po 7mm diere alebo 6,8mm je asi jedno.
            Na záver : 270W je jedovatejšia , akcelerácia vyššia a aj akustika je ostrejšia, môže podlievať zverinu. Ja osobne radšej 7mm. Pri správnom výbere streliva a kvalitného výrobcu budeš spokojný aj s jednou aj s druhou.

            #20611
              @kiri

              Toto bola zaujímavá téma – už dlhšie spí, ale asi si ju mnohí občas prečítajú. A vývoj ide dopredu. Pravdou je, že je to trošku čudné porovnávanie – k 270Win ( čo je 6,8×64 ako píše napr. en.wikipédia- lebo je to nábojnica 30-06 stiahnutá na krčok strely 270 ) by patrilo skôr porovnávať 7×64.
              Ale ak sa človek rozhoduje medzi dvoma konkrétnymi nábojmi – čo už?
              K téme mám tri poznámky:
              Odkedy sa stalo Sellier a Bellot majetkom brazilcov, začali sa diať veci a AJ – vyrábať úplne nové náboje, ktoré dávajú starým nábojom nové možnosti. Predtým vyrábali 1laboráciu 270Win – dnes dve…predtým vyrábali 4 lab.7×57 – dnes 8 ! Teda – 7×57 nie je žiadny náboj na ústupe…to množstvo zbraní, ktoré ho používajú je stále veľké.
              To ako po prvé. Ako druhé:
              Voľakedy – doba, na ktorú sa mnohí pamätáme – bola česká 7×57 (aj sólo a aj R) laborovaná slabšie, ako nemecké laborácie – napr. porovnajte si náboj so strelou SPCE – obľúbená strižná hrana, ktorá sa tak vyrába dodnes – a strelu TIG od RWS. Česká je výrazne slabšia – ale pozor – stále dostatočná!!! Ak ste si kúpili strelu náboj 7×57 so strelou TIG – dostali ste výkon českej -POZOR ! – 7×64 so strelou SPCE. Výkon náboja 7×57 je na úrovni českej 7×64! – napr. v strelách so strižnou hranou – a tak je to dodnes – ak ste do zbrane 7×57 chceli výkon českej 7×64 – stačilo kúpiť nemecké náboje, alebo používať české – boli šetrnejšie. Záležalo, na akú vzdialenosť chcete strieľať! Veľmi jednoduché – a nemýľte sa – aj v Nemecku kupovali české – slabšie – náboje – ak mal niekto posed na 80m – nepotreboval tú maximálnu silu, čo 7×57 poskytoval – napr. na srnčie. Bol to marketingový zámer – ten slabší patrón. Niečo iné do ponuky, ako ponúkali všetky nemecké a rakúske patrónky.
              A ako tretie – v súčasnej dobe a Sellier a Bellot – mnohí síce vyprávajú, ale tak zaznávajú túto svetovú firmu, že ani nepozerajú, čo sa tam nové deje. A potom sú všelijaké zavádzajúce názory.
              Ak si teda porovnáme nové veci v 7×57 – je to zaujímavé porovnanie, ktoré vôbec nevychádza tak jednoznačne pre 270Win. Strela od Hornadyho s plastovou špicou – a laborácia na plný výkon – toho spomínaného nemeckého typu – v podstate celosvetová – čo si Magtech vozí aj domov – robí zo 7×57 výrazne výkonnú guľovnicu. Strela má výborný balistický koeficient a stráca na rýchlosti – a tým aj na (vypočítanej) energii oveľa pomalšie, ako klasická strela 270Win. Teda porovnajme podobné hmotnosti striel, ktoré je možné tu zakúpiť – asi v každej predajni streliva a za porovnateľné ceny od domáceho výrobcu. Ak chceme uvažovať o rôznych prémiových značkách – tam sú aj prémiové ceny. To sme už rovno pri ručne laborovaných nábojoch s vyberanými prachmi, a vyberanými strelami.

              náboj strela hmotnosť V0 V 100 V 200 E0 E100 E200
              7×57 PTS 10,5g 765 723 684 3072 2744 2456
              270Win SP 9,7 805 664 548 3143 2141 1459

              Ak sa teda majiteľ 270Win chce dostať aspoň na úroveň českej – dnes už bežnej – laborácie – musí nutne siahnuť po prémiovej značke za prémiovú cenu – čo nie je síce horibilné – ale aj tak to mení situáciu. Je pravda, že 270Win s ľahšími strelami je výkonnejší, ale na hrubokožiu zver – napr. diviak s pancierom – koža obalená blatom a živicou – je lepšia ťažšia strela. Na tenkokožiu zver stačí aj ľahšia strela. Ale takú tiež robí aj Sellier a Bellot..a je tiež výkonnejšia – trochu – ako 270Win A gro fabrických nábojov sa tu stále predáva český náboj.

              Misisko.a čo si si teda vybral?

              #20620
                @kiri

                Záleží aj na profile poľovky, čo sa ide a kde loviť. Ak by som bol človek, ktorému krásne šibe zo srncov tu na Slovensku, poľoval by som na rovinách ako Komárno, Dunajská, Šaľa a pod- a chodí aj na poľovky do Maďarska – je tá 270Win je celkom vhodné riešenie, hoci v dobe lovu srncov je už vysoká tráva – ale na strniskách na našich veľkopoliach – je 270 dobrá voľba – najmä pri streľbe cez 200m a pri dobrej optike a dobrých očiach. Hoci toto zvláda aj 7×57.
                Nedávna história nás učí, že najväčšia sláva náboja 7×57 začala v r.1940, kedy pán Walter Gehmann na majstrovstvách sveta v streľbe veľkorážnou guľovnicou – POZOR páni – S MECHANICKÝMI MIERIDLAMI ! – na 300m !!! umiestnil 40 zásahov do 10 ! cm s nástrelom 376 zo 400 možných. Aj puška, aj náboj ale najmä Gehmannove oči a ruky boli úžasné!. Náboj získal povesť najpresnejšieho na celom svete. Jeho povesť sa len upevnila, lebo v tej dobe už bol zavedený a fungoval ako služebný v Španielsku, Brazílii, Hondurase, Chile, Kostarike, Kolumbii, Kube, Mexiku, Nicaragui, Oranžusku, Srbsku, San Salvadoru, Uruguayu a Venezuele. Nuž a po zopár výpraskoch, ktoré dostali USA v španielskej vojne nad ním vážne uvažovali aj amerikánci.
                270 vďaka ľahším strelám ( max 10g) lieta plochšie na dlhšie vzdialenosti, lebo bol presne na to konštruovaný – na tenkú kožu a dlhé vzdialenosti na savany. 7×57 – vďaka vývrtu dokáže uniesť aj 11,5 g strelu – tie ľahšie samozrejme tiež – a teda dokáže s ľahšími strelami podobné ako 270 a navyše s ťažkými aj na ťažšiu zver. Preto je univerzálnejším nábojom do hustejšieho prostredia – kroviny a do lesa, kde má ťažšia a pomalšia strela výhodu. S ľahšou strelou presne strieľa na 300m – len mať ruky, oči a nastrieľané toľko, ako Gehmann. Ten bol – len pre tých, čo ich to zaujíma – žiakom, nasledovníkom a ideovým dedičom von Hoffeho.
                Záujemcovia si iste vygooglia tohoto výnimočného človeka.
                http://deutsches-jagd-lexikon.de/index.php?title=Gehmann,_Walter
                jeho náboje:
                7,62×73 Gehmann Maximum (Mutterhülse .404 Jeffery)
                7,6×66 Gehmann Maximum (Mutterhülse .404 Jeffery)
                1955 7×66 SE vom Hofe
                1958 7×75 R SE vom Hofe
                9,6×66 vom Hofe
                6×66 Super Express (experimentiell)
                1967 9,3×75 vom Hofe Maximum
                1972 9,5×66 SE vom Hofe

                #20634
                  @akela

                  Ja len strucne. Niekolko rokov som poloval 7×57 v ZKK 600. Bolo to v dobe ked top nabojom bol SB so striznou hranou. Zbran som zdedil po krstnom otcovi a dal som ju uplne prerobit. Gravir, nova hlaven, nova spust, montaz, optika. Spociatku som poloval uvedenym nabojom a strelba bola neskutocne pohodova, taka silnejsia malorazka, by som to nazval polovnickou latinou. Vzhladom na uvedene strelivo som poloval na vysoku a ciernu do 100m. V pohode, no a potom som objavil strelu DHK. Strielal som na lopatku a vsetko mi ostavalo v ohni, alebo kratky unik, ale drat by si to nechcel. Strela obcas pobehala a preskumala cely kus. Napokon som objavil po spolocenskych zmenach naboj Hornady Light Magnum v Rakusku, kde som ho aj kupil a to bola celkom ina polovka v pohode k 150m a priestrel. Je to podcenovany kaliber. Zbran som predal, lebo som chcel vtedy Mauser M 94, ktoru mi predali, myslim posledny kus v 7×64. Je mi to dodnes luto, ze som ju predal, mohol som si s nej urobit taku pirs gulovnicu. Ja 7×57 odporucam, pri dnesnej ponuke streliva a sikovnych prebijacoch sa da z nej vytazit pomerne vela… Dodavam, ze som vzdy poskuloval aj po 270WIN. Preto ma trosku mrzi ze som nekupil tu, co bola tu na stranke ako Mannlicher 270WIN s mont. ERA Recknagel a ten co ju kupil bude asi rad. Inak k 270 sa nebudem vyjadrovat, lebo som ju doposial nemal. Tak len zakoncim vetou s prispevku M.Kruteho: Pri správnom výbere streliva a kvalitného výrobcu budeš spokojný aj s jednou aj s druhou.

                  #20640
                    @mdok1

                    Veľakrát je voľba kalibra ovplyvnená aj nedefinovanou podvedomou túžbou. Môže to byť určené blízkym okolím, ale aj marketingom, ale aj fórami na nete, kde sa jednotlivé kalibre rozoberajú. Každopádne, malá sedmička je veľmi dobrý kaliber s už dobrým výberom striel. Ale to tu už bolo rozobraté. Dá sa vyladiť na vzdialenosť aj druh lovenej zveri. Pre Kiri: s tým SB si ma prekvapil, len škoda, že muničky reagujú niekedy rýchlejšie, než výrobcovia. Koľkí majú v súčastnosti 7×57 v ponuke? Dosť málo, myslím tým v štandarde. A propos k strelám SPCE, aj iným. Ako si myslel šetrnejšie k hlavni. Keď priložím magnet napríklad k strele SPCE, ale aj SP, tak ho chytá. Napríklad SP alebo GROM od PP ho nechytá. Ak sa teda chceme pohybovať zhruba v jednej cenovej kategórii. Takže je tam prímes železa(ocele), to sa mi nezdá ako práve najšetrnejšie k bežne používaným “loveckým” hlavniam…

                    #20642
                      @kiri

                      mdok1: šetrnejšie vo význame, že nie je laborovaný na plný výkon, čo náboj umožňuje, ale napr. na 85% výkonu – laborácia, ktorá je iná a šetrnejšia – napr. na menšiu vzdialenosť – podľa dopadovej rýchlosti strely – teda šetrnejšia aj k divine. …cit: ak mal niekto posed na 80m – nepotreboval tú maximálnu silu, čo 7×57 poskytoval – napr. na srnčie… – myslel som tú bežnú (výkonnú) laboráciu., ktorá – napr. Blaser 10g CDP v 7x57R – zabezpečuje 1500J na vzdialenosti vyše 300m – v 300m má 1634J. Toto asi nie je náboj na srnčie do 100m – tam má 2536J – čo srnčie dosť zničí, lebo má jemnučké mäsko a veľa blán, ktoré hydrodynamický šok hodne podfúkne. Na takú príležitosť je asi lepší náboj s menšou rýchlosťou. Stále vravím, že ako sa časom zmenšovala schopnosť ľudí žiť v prírode a dostať sa ku zveri čím bližšie nastávala nutnosť čím výkonnejších zbraní, lebo horárovi stačila 6,5x52R,…dnes sa dilinovi z mesta zdá špriga na Slovensku málo a príde s 338LapMag na 100kg diviaka …aj preto ustupuje 7×57, lebo sa zdá byť oproti tomu slabá. Nuž – už som zažil tak vyvoňaného poľovníka ( Hugo Boss plus aviváž Lenor z Rakúska), že sa nedalo s ním vydržať v jednom aute – kurvin kufor bol v porovnaní s ním veľké nič – tak nutne musí strieľať na 300m – lebo žiadny zver by ho k sebe nepustil na menej ako tých 300m. Tak na toto je naozaj 7×57 málo.

                      Blaser:
                      http://www.blaser.de/fileadmin/editor/downloads/ballistikdaten/Blaser-CDP_Ballistic-Data_EN.pdf

                      #20645
                        @mdok1

                        Už dávno som sa tu na fóre tak nezasmial :laugh: Myslím tým ten parfém..: :laugh: Už som pochopil, ďakujem za vysvetlenie. Aj keď je pravdou aj rýchlosť strely v hlavni v zmysle jej opotrebenia. Súhlasím s názorom, že veľmi veľa poľovníkov posudzuje malú sedmičku práve kvôli vlastnej neschopnosti alebo časovej stiesnenosti za zlú, alebo nedostačujúcu. Čo je zasa veľmi mylný názor. Každopádne, bohato stačí na akúkoľvek u nás žijúcu zver, aj pre rôzne spôsoby lovu. Otázka skôr pre prebíjačov znie, aké strely a na čo volíte? Alebo čo si myslíte, že by bolo vhodné vyskúšať v malej sedmičke?

                        #20646
                          @kiri

                          ešte k 7×57 – jeden starší názor od p. Hanáka pre Myslivost zo 14.1.2007- myslím, že aj toto dosť hovorí:
                          http://www.myslivost.cz/Pro-myslivce/Poradny/Strelecka-poradna/Nove-naboje-a-naboj-7-x-57-
                          Nové náboje a náboj 7 x 57. Dotaz č.: 1195 Otázka:
                          Mám možnost koupit kulovnici 7 x 57, kamarádi ríkají, že jde o zastaralý náboj a že si mám koupit nějaký nový, nejlépe MAGNUM.
                          Odpověď: Současná nabídka loveckých ráží, které jsou běžné a standardně používané, přesahuje počet více ja 60. Když se podíváme do historie moderních nábojů, prošlo výrobou a nabídkou už mnoho a mnoho stovek různých nábojů. Některé nezískaly velkou oblibu hned po svém vzniku, jiné zase zazářily a po krátké oblibě opět odpadly. Vývoj nelze zastavit ani u nábojů a tak jejich konstruktéři neustále hledají nová řešení a nové vlastnosti nábojů Také u nejnovějších nábojů nelze vyloučit jen krátkodobou oblibu a jejich nedlouhé používání. Vše záleží na tom jak se osvědčí. Každá z dnes používaných ráží má své nadšené zastánce a stejně tak odpůrce. Osobně nepatřím ke skupině, která by slepě a jednostranně popularizovala tu či onu ráž a a zase jiné zcela zatracovala. Každý náboj má své převažující výhody a zase nevýhody a jeho výběr závisí na převážně loveném druhu zvěře a podmínkách lovu. Některé druhy ráží jsou svými vlastnostmi dokonce velmi blízké. Jestli někdo bude převážně lovit větší zvěř a předpokládá střelbu také na velké vzdálenosti, potom doporučím některý z typů nábojů magnum. Pokud bude střelba probíhat v nepřehledných podmínkách např. lov černé na naháňkách, potom bude výhodnější náboj s těžší a pomalejší střelou atd. Při výběru vhodné ráženje třeba si opakovat jednu pravdu a to, že absolutně universální ráže neexistuje. Vzhledem ke snadnější dostupnosti zbraní, a pro toho kdo si to může z ekonomických důvodů dovolit, je nejlepší pořídit minimálně tři zbraně např. jednu s průměrem střelů 6,5 mm na menší a střední zvěř, dále 7mm případně 7,62 nebo 8 mm na větší zvěř, z toho jednu rychlou ráž a jednu se střední rychlostí střely a další na těžkou zvěř. Ideálem je doplnění tohoto arzenálu o kulovou kozlici nebo dvoják na naháňky. Je faktem, že vzhledem k požadavkům vyšší etiky lovu, ceně poplatků a rizik ztráty zvěře při hůře umístěném zásahu slabší ráží, je dnes obecný trend přechodu k velmi výkonným rážím a v souladu se zvýšenou poptávkou po těchto rážích vychází vstříc také nabídka nových nábojů od jejich výrobců. Ne každý je úplně povedený a tak se domnívám, že ke každé novince je třeba přistupovat střízlivě a velmi pečlivě se seznámit se všemi vlastnostmi. Je zřejmé, že vybrat právě ten “správný a nejlepší náboj není vůbec jednoduché. K náboji 7 x 57. Jednu dobu patřil k nejoblíbenějším a nejrozšířenějším nábojů nejen u nás. Pamatujeme, že např. kulobroky ZH byly v 80 % osazovány nábojem 7 x 57 R. Náboj 7 x 57 vzniknul v roce 1892 v konstrukčních dílnách Mauser na objednávku španělské armády, kde byl také zaveden do výzbroje. Později byl zaveden v armádách všech španělsky mluvících zemích Latinské Ameriky a také v portugalské Brazílii a v Evropě v Srbsku. Mimo vojenského účelu byl náboj používán také jako lovecký. Po svém vzniku ukázal, že je velmi přesný a byl používán také ke sportovní terčové střelbě. Německý rekordman ve střelbě na velké vzdálenosti Walther Gehmann dosáhnul v roce 1940 světového rekordu nástřelem 20 ran na vzdálenost 300 m v rozptylu pouze 10 cm ! Náboj kupodivu získal oblibu také v Anglii, kde jinak místní pevné tradice tvrdošíjně upřednostňovaly náboje anglické, ostatně také velmi kvalitní. Náboj 7 x 57 s rozšířil také v USA , kde má svoji obdobu v náboji 7 mm Mauser, který však má menší odchylky v rozměrech nábojnice a není s evropským vzorem zaměnitelný. Nábojem 7 x 75 (R) byly uloveny tisíce a tisíce kusů zvěře a získal si pevnou pozci na trhu. Je faktem, že dnes je zatlačován novějšími a výkonnějšími náboji. Náboj 7 x 57 je velmi vhodný k lovu střední zvěře, je velmi přesný, dostatečně účinný a má minimální zpětný ráz. Podle mého názoru je ideálním šoulačkovým nábojem, který by mohl být s velkou výhodou komorován do lehkých kulovnic typu karabin a zlamovacích jednušek. Škoda, že žádný z výrobců se zatím této, podle mne ideální možnosti nechopil. Náboj 7 x 57 v takové lehké zbrani, která by se snadno a lehce nosila, by byl určitě vhodnější a účinnější než v karabinách komorovaný náboj 7,62 x 39 jehož účinnost na větší a i na střední zvěř černou “vyzbrojenou” pancířem z kaliště, je někdy velmi problematická. Domnívám se, že ve výše uvedeném smyslu má náboj mezi používanými jáboji svoje místo a oprávněné opodstatnění. Náboj 7 x 57 patří ke skupině evropskcýh nábojů, které jsou silně zatlačovány rážemi zejména amerikcými, jejichž výhody jsou často přinejmenším problematické, přitom osvědčené evropské klasické náboje mívají své vlastnosti vyváženější. Dr.Ing.Jiří Hanák

                          Nuž a ku Tvojej otázke – ja som za Horandy Interock RN – ako klasický olovený poloplášť, veľmi dobrá bola Lapua Mega, Norma Alaska a Vulkán, Hammerhead. Tiež špicatý klasický poloplášť od Prvi Partizan – ten robí strašné diery – to som videl osobne z kúpeného náboja – to je likvidátor aj na medveďa. Nuž a z nových vecí určite Moeller. Možno dakto napíše aj iný TIP.
                          http://www.sako.fi/sites/default/files/Sako_reloading_components.pdf

                          #20735
                            @kiri

                            Páni, niečo o rodnom bratovi 7×57 – 275Rigby – britská kópia 7×57….na lov ľudožrútskych tigrov a leopardov v Indii.
                            Jim Corbett (1875-1955) was a colonel in the British Indian Army who had often been tasked with hunting down man-eating tigers. Between 1907 and 1938, Corbett hunted down 33 man-eaters.
                            Cobert dal dole 33 ľudožrútskych tigrov…na to tu nikto nechytáme – bohu-otcu – ani tí najväčší terajší super odstreľovači na Slovensku… 👿

                            http://www.range365.com/jim-corbetts-rifle#page-2

                            #20738
                              @mdok1

                              Trocha bližšie, aj keď to nie je nejaká odpoveď je aj .284 W. Nezískal veľa priaznivcov, aj keď je to škoda, je to prototyp krátkeho magnum náboja používaný hlavne na športovú streľbu. Samozrejme, že sa dá využiť aj na lovecké účely, na náročnejšiu poľovačku. Má strelu rovnakého priemeru ako 7×57, aj nábojnica je podobná, len širšia. Norma robí napr. 6,5-284. Za oceánom ju používajú, u nás vôbec, aspoň o tom neviem. Škoda, bolo by to zaujímavé v konkurencii 270 W.

                              #20739
                                @kiri

                                Sme už niekde inde, ale keď si nakusol – sú aj iné možnosti. Ponúkam na štúdium jeden článok – sú tam dobré fotky, na čo sa hodí – resp. na čo je urobený 284Win – veľké ovce typu Mountain Goat alebo Ovca Aljašská – kde tu na Slovensku takéto? Keby sa poľoval kamzík – tak asi áno – ale ako jednoúčelový stroj – koľko ich môžeš postrieľať? Nuž a otázka – prečo práve 284Win, keď môžeš to isté urobiť so 7 Rem Mag, či 7×64? Ja som bol trochu na viac, tak som mal 7 WeathMag – a už je na predaj – skončili sme s takýmito poľovkami.

                                Mysterious, Magical, Disappearing 284 Winchester


                                Sú tu aj veľmi pekné porovnania nábojov v ich reálnej veľkosti – myslím, že si mnohí “pošmáknu” na takýchto fotkách. Je vidieť, že takmer každý, kto má v riťke dierku vymyslel nejaký výkonný náboj v 7mm laufe. A vždy je to o predaji toho svojho – len na to nabaláchať dosť ľudí.

                                #20740
                                  @mdok1

                                  Áno jasné, nábojov je veľmi veľa. To bolo len na informáciu k téme, sedmička. Čiže dostali sme sa späť, čo uprednostniť. Teda na kratšiu vzdialenosť, u nás na čokoľvek, malá sedmička, na dlhšiu vzdialenosť, prípadne s väčšou dopadovou energiou, 7×64. Je to veľmi hrubé delenie, má svoje výnimky, ale budiž. Čiže ak 270 W, tak skôr 7×64 Brenneke, trochu širšia strela.

                                Zobrazuje sa 15 príspevkov - 31 až 45 (z celkového počtu 67 )
                                • Musíte byť prihlásený, aby ste mohli odpovedať na túto tému.