• This topic has 8 odpovedí, 6 hlasov, and was last updated 09.04.2017/14:27 by .
Zobrazuje sa 9 príspevkov - 1 až 9 (z celkového počtu 9 )
  • Autor
    Príspevky
  • #19569

    Potreboval by som poradiť. Plánujem si kúpiť práčku na nábojnice pre prebíjanie W 308. Poraďte, ake máte skusenostoti. Jední mi radia, aby som si kúpil vibračnú práčku, že tá lepšie čisti, iní zase tvrdia, že ultrazvuková práčka chemický vačistí lepšie a skôr. Neviem sa rozhodnúť, lebo som začiatočník v prebíjaní. Poraďte prosím!

    #19570
      @lovec

      Ja používam vibračnú pračku (Smartreloader). Zmestí sa mi do nej cca. 90-100 nabojníc 9,3×62 (samozrejme sú na trhu aj väčšie pračky, ktoré majú niekoľkonásobne väčšiu kapacitu). Médium si raz za čas kúpim hotové (buď orechy, alebo kukurica) a tie 3kg mi vydržia pomerne dlho (periem veľmi často). Čistiaca prísada Sitol, aby boli hilzne pekné lesklé. Výhody: jednoduchosť, nenáročnosť na ďalšie úkony. Nevýhody: nevyčistí zvnútra, ostáva povlak spalín. Zhodnotil som to pre mňa ako zanedbateľné, prevážila tá pohodlnosť – operiem v pračke, presypem do separátora (kýblik RCBS s vnútornou otočnou klietkou), kde to trochu poomieľam,aby vypadalo médium a hotovo. Pranie trvá cca. 3-4 hodiny, čas nechávam podľa znečistenia. Môžem prakticky okamžite po opraní začať prebíjať.

      Seriózne mokré pranie je podľa môjho názoru pracnejšie. Kvalitná ultrazvuková pračka s ohrevom stojí podstatne viac ako vibračná. Treba použiť vhodnú čistiacu prísadu, aby hilzne po praní neboli zájdené, to je síce len estetická záležitosť, ale mne by to prekážalo. Po opraní treba hilzne vysušiť, či už na slnku, alebo pri nízkej teplote napr. v el. trúbe. Aj tak nebudú také lesklé ako z vibračky. Výhody: kvalitná pračka s dobrou čistiacou prísadou vyčistí nábojnice aj zvnútra, odstrání povlak zo spalín. Nevýhody: následné sušenie, príp. aj leštenie (vo vibračke bez prísad).

      #19571
        @arko

        Vibračné pračky som mal už 3 druhy RCBS,Lyman,a este nejake turbo tumbler. Vsetko som to predal alebo vyhodil.Ten LYMAN možno aj mam ak maš zaujem tak ak ho mam v pivnici tak ti ho predam za 20 Eur plus poštovne.Žiadny profik nerobi s pračkou ,ale použiva čistiace roztoky.Je to lacne a hotove je to hneď.Ja robim dnes 90a viac kalibrov.Nepoznam nikoho na slovensku kto by robil nad 50 kalibrov.ak taki je tak sa s nim rad zoznamim..Moji konkurenti su DORFNER a Samereier. ale ti ti moc neporadia lebo sa budu chciet zbavit veci ktore maju v sklade.a ten ultrazvuk sa mi pokazil a nevedeli ho v zaruke opravit tak mi dali dobropis a zobral som iny tovar.Robim nabojr aj nove aj prebijaneod roku 93. Ver tomu že nieco o tom viem.Ale ty si sprav ako uznaš za vhodne. Vela uspechov.

        #19599
          @lovec

          Fakt výborná odpoveď, z 9-riadkového príspevku je 90% úplne nesúvisiacich s tým, na čo pýta zakladateľ témy. Keď si bude doma prebíjať 308W, tak sú mu capiny typu “kto robí na Slovensku nad 50 kalibrov” určite veľmi užitočné, ale akurát tak na dve veci…. Keď o tom podľa teba akože niečo vieš, tak mu to napíš a nevypisuj zbytočne balast bez akejkoľvek hodnoty.
          Aký prístroj, resp. pračku používaš, aké roztoky, ako dlho necháš pôsobiť, s akým výsledkom, atď. – z toho si niečo odnesie.

          #19600
            @marlin450

            Dlhé roky som používal vibračnú leštičku, ale ako píše Lovec, vyčistenie vnútra nábojnice nie je dokonalé a nedá sa to doriešiť ani rôznymi prísadami a ani dlhším časom leštenia. Po rokoch padla voľba na ultrazvukovú čističku s ohrevom, je to CL4860/6, max spokojnosť. Na čistenie používam koncentrát určený na čistenie mosadze a podobných materiálov, len to neviem dohľadať čo presne. Výsledok je super. A keďže považujem aj konečný vzhľad môjho streliva za dôležitý, nábojnice po osušení aj tak skončia vo vibračnej leštičke. A tak je nábojnica pripravená, a vzhľadovo je to super , ale najdôležitejšie je že vnútro použitej nábojnice sa mi nikdy nepodarilo tak vyčistiť ako ultrazvukom. Ale je to aj otázka investície, aj keď som používal iba vibračku – a to bolo dlhé roky – tak s presnosťou svojho streliva som problém nemal a vlastne mi to postup prípravy nábojnice neuľahčilo ale skomplikovalo, aj keď mne ten výsledok za to stojí. Ale to si už rozhodneš sám.

            #19815
              @ico

              Prebíjaniu sa venujem už tiež nejakých pár rokov. V podstate som prešiel poznatkami ako kolegovia v tejto diskusii.
              Najprv som čistil len vo vibračke- nevyčistí dobre od spalín vnútro.
              Najlepšie aj najprecíznejšie čistenie je mokré pranie v špeciálnej práčke ( buď systém vodotesne uzavretého valca, ktorý sa otáča okolo svojej pozdĺžnej osy, alebo ja som si upravil turistickú práčku z bývalej NDR cez reťazový prevod na elektromotor zo starej automat. práčky na prádlo).
              Ako pracie médium sa dajú používať špeciálne keramické hranolčeky na takéto leštenie, alebo kamoš si nacvikal 2mm antikorový drôt na 3-4mm dĺžky). Hylzne z médiom zaleleš roztokom vody a gelu do úmývačky riadu (sú aj špeciálne roztoky na takéto čistenie a zároveň leštenie, ale sú drahé). Nepoužívať prášok do umývačky riadu, aby pri prípadnom slabom rozpustení nedošlo k poškriabaniu matríc. Čo sa týka vyčistenia za 20-30 min. sú hylzne absolútne čisté. Nevýhoda je pomerne veľká investícia do zariadenia- resp. časová náročnosť kým ho vyrobíš a xy hodín prplavej roboty kým si nacvikýš 2-4 kg antikor. ihličiek.

              Pretože som použil slabší motor, ktorý mi po čase zhorel, nakoniec som rezignoval na tento variant prania (aj keď je čo sa týka čistoty a rýchlosti absolútne najlepší, a kúpil som za cca 75 eur ultrazvukovú práčku CD 4820 /2,5L s ohrevom a po odskúšaní niekoľkých prípravkov, používam do nej koncentrát od Hornadyho. Jeden krát vystrelené nábojnice vypebie ponerne čisto za cca 30-35min. Niekoľkokrát vystrelené a neprané cca do 60min. Nevýhoda je že max. cyklus prnie nastavýš len na 8min. a musíš vždy odbehnú od roboty a znovu spustiť nový cyklus.
              Ale pre mňa je to najlepší kompromis k vstupným nákladom a účinnosti. Hylzne dosuším v trúbe na 80-100 stupňoch.
              Prípadé leštenie robím nakoniec- v vybračke celé náboje v kukurici/ orechoch + trocha sidolu. Keď som leštil prázdne nábojnice vždy ma nasieralo keď mi kukuričné zrnko upchávalo zápalový otvor a ja som následne musel kontrolovať každú hylzňu osobitne. Na vyše keď mám pripravené hylzne niektoré kalibre nepoužijem aj roka oni zájdu. Takže po nasypaní ich leštím a vyzerajú ako nové za za 2-4 hod.

              #20433
                @kozma

                Mám záujem o kúpu Lyman práčky, ak ju ešte máte. Ďakujem.
                Peter Kozma

                #20460
                  @lovec

                  1-1-2017

                  S odstupom času som kvôli kapacitným dôvodom prešiel na tzv. “mokrú” pračku zn. Frankford Arsenal, model Rotary Tumbler. Má sedemlitrový valec so slušnou kapacitou, kde sa na jedno pranie zmestí napr. okolo 450-500ks nábojníc veľkosti 308W. Nábojníc kal. 300 Win Mag sa tam zmestí tak ca. 350ks, možno aj o kúsok viac, ale nenakladám to úplne doplna. Čistiace médium sú antikorové tyčinky a roztok, ktorý sa v danom pomere riedi s vodou. Najlepšie sa mi osvedčil orignálny roztok od FA, skúšal som aj Lyman a RCBS, nebolo to také lesklé. Doba prania sa dá nastaviť na max. 3 hodiny, ja obvykle periem tak 90 minút. Potom v separátore oddelím nerezové tyčinky a hilzne usuším na plechu v trúbe. Následné dolešťovanie nie je potrebné.
                  Podľa mňa sa táto pračka nehodí na menšie objemy nábojníc, potom sa stráca efektivita.

                  Link na výrobcu: http://www.btibrands.com/product/platinum-series-rotary-tumbler-220volt/

                  Video:

                  #20546

                  Arko, ak prebíjaš toľko kalibrov, poraď mi aké oprávnenie musíš mať na držanie toľko kalibrov doma? Je potrebne k tomu zbrojný preukaz skupiny F?

                Zobrazuje sa 9 príspevkov - 1 až 9 (z celkového počtu 9 )
                • Musíte byť prihlásený, aby ste mohli odpovedať na túto tému.