• This topic has 156 odpovedí, 25 hlasov, and was last updated 20.03.2019/10:39 by .
Zobrazuje sa 15 príspevkov - 136 až 150 (z celkového počtu 157 )
  • Autor
    Príspevky
  • #17872
      @belson

      No neviem podes, ale zdá sa mi, že tu miešaš jablká s hruškami. Ak hľadáme optimálnu návažku vzhľadom na rozptyl, experimentujeme v oblasti internej balistiky (možno čiastočne prechodovej). Ty do toho miešaš externú balistiku (vzdialenosť osí zbrane a puškohľadu, nastavenie jeho elevácie) a to je kapusta z inej bečky. Väčšia vzdialenosť osí síce znamená predĺženie ONV, ale to na rozptyl nemá žiaden vplyv. Rektifikácia na ten či onen priesečník (pred neho, či za neho) by mala vplyv na rozptyl vtedy, kedy by to mohlo spôsobiť, že strela povandruje najprv po chotári, urazí napr. 200m a potom dopadne do terča vzdialeného 50m, ale to sa predsa nekoná. Prejavy nestabilného chovania strely tiež na terči nebadať. K laborácii sa nevyjadrujem (svoju tristoosmu som predal pred nejakými siedmimi rokmi), tam môžeš mať pravdu.
      Treba systematicky preveriť, či nie je chyba inde (strelec, zbraň, optika a jej upevnenie) a keď nie, trpezlivo nájsť kombináciu druhu prachu, strely a navážku. To, že ako je nastavený puškohľad a súradnice SBZ (stredného bodu zásahu) určite nie sú v tomto prípade veci relevantné.

      #17873
        @sailormoon81

        je to lovex nie 2520. To na tých 100 m by som si moc nevšímal som tam mal povolenú montáž. skúšal som potom do tých terčov ešte po 2 rany ale nepotvrdilo sa mi . Tak som ešte dal 5 striel 45,5gr a 46,5gr Výsledok povedal by som navlas rovnaký keď nepočítam tu jednu uletenú ranu. Tak sa mi zdá že na tých 50 m z toho veľa nevidím. Asi sa rozhodnem pre tú 46,5 a skúsim to na 100m. Predsa len tá rýchlejšia návažka by mala byť na tom na vačšiu diaľku lepšie čo sa týka presnosti, aspoň myslím. Čo to bude robiť na zveri neviem, podľa tabuliek by to mohlo ísť okolo 860 m/s aspoň podľa tabuliek u SST. Chcem to otestovať hlavne na vysokú a diviaky na srnce skúsim niečo pomalšie makšie možno Hornady interlock BT. Ešte mi ostalo 15 IB guli, tak je najvyšší čas niečo doobjednať.

        #17874
          @sailormoon81

          a druhá 5ťka

          #17888
            @podes

            Ahoj Belson, skôr nebol čas na pokec, tak teraz v skratke : neriešil som ani vnútornu ani vonkajšiu balistiku, len som vyhodnotil jeho druhý terč vzhľadom ku nástrelom na 50 a 100m a chcel som aby mal realnejšie nastavenú optiku na 100m a nie písať o „blúdenie po chotári“ atď. Potom sa môže venovať hľadaniu optimálnej navážky a vnútornej balistike. Ale……(podľa niekoho), nevedel som že pri hladaní ideálnej navážky je 50m vzdialenosť dostatočná a na rozptyl potom vzdialenosť nemá vplyv. Máš naozaj dobrú logiku (neprirovnám Ťa ku záhradníkovi). Ja som len chcel „sailormoon81“ naviesť na to aby sa práve tej 50-ky nedržal pri hladaní optimalnej navážky, no zle som bol pochopený……..škoda reči.
            Inak moju prvú 8×57 som vymenil pred 42 rokmi (okrem ďaľších …) .

            #17889
              @turbiak

              sailormoon81: to si mal aku strelu a aky OAL ? nemozes cakat ze najdes presnost tym ze vyskusas 3 navazky , chybu by som hladal aj v hlavni resp. v ulozeni v pazbe – asi ti volne nekmita co ?

              #17891
                @belson

                podes, myslím, že zbytočne odvádzaš debatu neplodným smerom. To, že pri riešení problému postupuješ kľukato a doporučuješ sa zapodievať niečim, čo nemá na riešenie daného problému vplyv je tvoja vec. Asi nechceš pochopiť to, že (opakujem) pokiaľ všetko padá do papiera, tak pre daný účel je nepodstatné nastavenie optiky a súradnice SBZ, čo bolo hlavným motívom mojej reakcie.

                Mohol by som si myslieť, že úmyselne prekrúcaš a podsúvaš mi, že vzdialenosť streľby nemá vplyv na rozptyl v terči, ale kontext mi skôr napovedá, že len nerozumieš mojej metafore o blúdení strely chotárom.

                Vzhľadom k svojim špecificky priaznivým podmienkam už celé roky ladím navážky na 50m a keď som s výsledkom spokojný, väčšinou (podľa ďalších okolností) idem vonku a kontrolne strieľam na 150, či 200m (zriedkavo aj na 300) a urobím konečné nastrelenie zbrane. Narozdiel od teba tvrdím, že vzdialenosť 50m je na hľadanie optimálnej navážky vhodná napríklad aj preto, že sa menej prejavujú ďalšie vplyvy (napr. driftujúci bočný vietor). To, že ty miešaš dokopy hľadanie vhodnej laborácie s nastreľovaním zbrane, je opäť tvoj problém. Samozrejme, že v závere ladenia laborácie aj optimalizujem polohu SBZ, ale to je pre riešenie diskutovaného problému nepodstatné.

                Predaj svojej zbrane v kalibri 308 Win som spomenul v tej súvislosti, že k tvojmu hodnoteniu konkrétnej navážky som sa nevyjadroval (v hlave dáta nemám a hrabať sa v zaprášených zošitoch nehodlám). Naopak, predaj tvojej osmičky v minulom storočí mi do kontextu nijako nezapadá a preto tvoje narážky na logiku a záhradníka pokladám za vyložene nemiestne a zatiaľ ich ešte “posviatočne” neoplácam. Dúfam, že ani nebudem musieť. 🙂

                #17893
                  @sailormoon81

                  Turbiak: Hlaveň je voľná, už som ju pár krát prebrúsil, takže je ok. Stále to skúšam s Hornady IB 165 gr. a OAL 72,5mm. Zatiaľ som vyskúšal návažky až po 46,5 mm, to by malo byť asi maximum. Soft nemám tak sa držím tabuliek pre SST a prachu 2520 aj keď to není identické. Včera som skúšal 45,5 gr na 100m, dal som 4 rany v kruhu 3cm, teda keď meriam osy striel. skúsim na tu 100 ešte 46,5 a asi to nechám tak. Neviem možno nemám na takú presnosť ďalekohľad. Mám zeis victory 3x12x56 no a na 100 m mi kríž prekryje tú červenú bodku tak ju akurát nevidím a to strieľam na “12”.

                  #17896
                    @turbiak

                    Urob si vhodny terc, taky ze okolo zamenej bodky puskohladu budes mat biely okraj , vies ako myslim ?? ak ma BOD 4cm na 100m tak potrebujes strielat na cierny bod povedzme 8cm s tym ze vo vnutri je 5cm biely kruh

                    #17897
                      @sailormoon81

                      nemám bodku, je tam nitkový kríž. Skúsim nájsť nejaký vhodnejší terč.

                      #17898
                        @vyr

                        sailormoon81: “4 rany v kruhu 3cm” sú na poľovnícke účely asi celkom O.K.
                        Čo by si chcel dosiahnuť ? Dieru do diery ? V takom prípade Ťa môže čakať dlhé hľadanie….podľa mňa nie príliš zmysluplné (to by bolo na inú tému)…leda že Ťa to baví….
                        Inak som tu už písal že som mal v .308W so 165Gr strelou problém nájsť navážku….u 150Gr to bolo lepšie….to platilo u viacerých zbraní… ak chceš hľadať je to tiež jedno riešenie.

                        Čo sa týka úvahy o tom že chceš na srnčie niečo mäkšie….proti vkusu žiaden dišputát….ja by som nič mäkšie nehľadal….a už vôbec nie aby som si komplikoval život dvojakým strelivom za cenu rozbitejšej diviny 🙂
                        U srnčieho vôbec nechápem načo….

                        Terč si naozaj sprav tak ako ti radí Trubiak….ak máš bodku v puškohľade tak sprav prázdny kruh aby si to vedel vycentrovať….ak máš kríž môžeš spraviť prázdny štvorec…

                        #17908
                          @podes

                          #17909
                            @sailormoon81

                            pekne nastrieľané, na koľko to je metrov a s akou zbraňou a optikou?

                            #17910
                              @podes

                              CZ 550 Varmint lam. 308W, Nikon Monarch E 2,5-10×50, 100m.
                              Nie vždy je to takéto. Skús sa poobzerať na http://www.e-Zbrane.sk , užitočné odkazy, Webforum(diskusia) , tam najdeš dosť vecí o prebíjaní a celej problematike.

                              #17911
                                @ptekoko

                                výborne ti vieš

                                #18459
                                  @peter33

                                  Zdravím Páni. Mal by som jednu otázočku, používam strelivo Hirtenberger so strelou Nosler Partition, 9,7 gr. Keďže munička skončila výrobu, chcem si dať prebiť túto strelu. Chcem sa spýtať, kto má s prebíjaním tejto strely skúsenosti aby mi poradil aký prach treba na takúto ľahkú strelu, akú navážku a podobne. Rýchlosť fabrického strelivo je okolo 890 m/s, chcel by som ju aj pri prebíjaní zachovať.

                                Zobrazuje sa 15 príspevkov - 136 až 150 (z celkového počtu 157 )
                                • Musíte byť prihlásený, aby ste mohli odpovedať na túto tému.