• This topic has 156 odpovedí, 25 hlasov, and was last updated 20.03.2019/10:39 by .
Zobrazuje sa 15 príspevkov - 16 až 30 (z celkového počtu 157 )
  • Autor
    Príspevky
  • #13628
      @yetti

      Myslim si ze by sme mali klast doraz na ten druhy problem co som rozoberal ohladom laboracii a neslovickarili sme tu a nepritakavali si ako male deti… B) K tym laboraciam, dufam ze ste sa uz preklikali ak nie, poproste niekoho skusenejsieho, rad poradi… 😉 Aby sme zbytocne neodbiehali od temy a nechytali bubakov….B)

      #13629
        @wins

        keby si neinterpretoval moje slová inak, ako som ich napísal, nemuseli by sme ako hovoriš – “slovičkariť”

        a neviem v čom vidíš pritakávanie s hanlivým prívlastkom “ako malé deti”

        skús čítať pozornejšie a neprekrúcať a hlavne nikoho neatakovať blbými narážkami; tak sa môžeme všetci úspešne vyhnúť zbytočným komentárom

        k problematike: – uvádzam citát z odborného článku o prebíjaní:
        “…pri prebíjaní je možné dosiahnuť v prípade loveckej munície neobvykle vysokú presnosť. Z hľadiska presnosti streľby má kvalita náboja ďaleko väčší význam ako použitá zbraň a s dobrým strelivom sa dajú dosiahnuť vynikajúce výsledky aj z podpriemerne kvalitnej zbrane. Inými slovami, kombinácia kvalitné strelivo/nekvalitná zbraň dá znateľne lepšie výsledky ako nekvalitné strelivo/kvalitná zbraň.”

        takže wins asi netára keď tvrdí, že sa z dvoch rôznych zbraní rovnakou laboráciou náboja a s osadením strely na mieru do každej komory, budú dosahovať podobné výsledky (dobre wins:P )

        #13631
          @yetti

          konecne k teme, uz som za zacal citit ako na pokeci 😉 ale naozaj by sa zisli nejake konkretnejsie poznatky a hlavne vlastne postrehy a skusenosti s prebijanim tohto tak rozsireneho a oblubeneho kalibru. wins tvoj postreh, resp. citat sa tyka vseobecne vsetkych pouzivanych kalibrov… Ale aspon nieco… kedze ako si spominal ze prebijas 15 rokov, tak by si sa mohol podelit so svojimi skusenostami s prebijanim v tomto kalibri, rad sa nieco poducim…:huh: urcite mas nieco zaujimave a nechces si to nechat len pre seba…:blush:

          #13632
            @zekon

            páni tak môžme sa prosím vrátiť k téme ???? dajte nejaké dáta ak máte na Vulkan , Sieru, Hornady alebo čokoľvek možno to dáme nejako dohromady…

            mimochodom škrtíte strelu po osadení alebo nie ? priznám sa že ja najprv osadím strelu bez škrtenia a potom až následne škrtím, ale len na dotyk, dočítal som sa že to spôsobuje kolísanie rýchlostí a vraj pri .308Win. zaškrtenie ani nie je potreba…

            #13667

            No ja strielam Hornady Interbond
            Strela 165 grs interbond
            Prach 2520 44 grs
            Dľžka 69,7 alebo 71 skušal som obe
            Rozptyl bol 14 mm na 100 m všetky sa dotýkali
            Zbran CZ 550 Varmint
            zápalka česká
            nábojnica Geco
            Treba skušať

            #13668

            a ešte foto
            tie dve som strhol

            #13669

            a tu to je

            #13670

            Tu je Troška technických vecí a inšpirácie
            na západe je to za prachy
            na východe zdravý rozum
            http://talks.guns.ru/forummessage/12/108587-5.html
            najdeš tam všetky bežné kalibre a pomože ti to

            #13718
              @zekon

              vipsj – ďakujem takto som si to predstavoval 🙂
              ja som sa dostal na 2,5 cm takže mám čo doháňať ale čakám na dodávku striel a prachu vybral som tie Hornady Interlock 165 grs BTSP chcem to na srnčie a prach ACC2460 plánujem navážku 40 grs malo by to dať rýchlosť tesne pod 800m/s a druhú urobím 39,5 grs a uvidím kam sa dostanem…teraz si krátim čas prípravou nábojníc – kúpil som vibračnú pračku :-)už sa lesknú ako slniečka;)

              #13903
                @zekon

                Takže zase po nejakej dobe, ale o skúsenosti bohatší 🙂 prvé testovanie .308 win. Hornady BTSP 165 grs
                ACC 2460 40 grs OAL 70,35 mm rýchlosť neviem…
                rozptyl 15 mm pre mňa veľká spokojnosť. Teraz nabijem navážku prachu 41,5 grs a uvidím čo to povie bo sa potrebujem dostať o 30 mm hore s nástrelom, ideálne by bolo keby sa mi na to pozrela nejaká dobrá duša v programe QuickLoad čo to vypíše za dáta…ale podľa tabuliek by to malo byť v pohode. Až vyskúšam dám vedieť.

                #14005

                Vyskúšaná vec.
                Je treba dostať na terči max výšku pridaním alebo ubratím prachovej dávky
                V určitom rozmedzí prachovej dávky bude výška štandardná teda štandardne maximálna .
                Opätovným pridaním alebo ubratím to opäť na terči klesá .
                V tomto rozmedzí je strela spravidla aj najpresnejšia a obmedzí to pokusy.
                Ďalším poznatkom od ktorého sa dá odpichnúť je objem nábojnice a na kolko percent ju naplníš
                opet obmedzíš pokusy.
                Samozrejme je potrebné doladenie ale už to to nieje tak rozsiahle a máš sa od čoho odraziť

                Pri prebíjaní platí 3x meráš stále strieľaš.

                Pokusom zdar !

                #14068
                  @turbiak

                  zekon: Zasadne sa NEKRIMPUJE ziadny gulovy naboj,extremne to zhorsuje presnost a navise tym nicis nabojnicu , nemusis sa bat zeby sa ti uvolnila strela. bez krimpovania to vydrzi v pohode aj samonabijacku nie to lovecku opakovacku
                  vipsj : tie dve rany vobec nevyzeraju ako strhnute,skus urobit znova tu navazku a uvidis , strhnuta moze byt max.1rana a ostatne 4 rany musia byt konzistentne, to na foto co si poslal je zla laboracia

                  #14084
                    @belson

                    Len tak pre spestrenie témy:
                    Turbiak, zásadne KRIMPUJEM (zakružujem) všetky svoje guľové náboje. Už roky. Jemne, žiadne extrémy. Po zistení, že mi to zmenšilo rozptyl úsťových rýchlostí na pár m/s, som si dokúpil krimpovacie matrice ku každému kalibru. A nezbadal som, žeby vyrovnanejšie úsťovky spôsobovali väčší rozptyl na terči. Skôr naopak, že?
                    Mýty sú mýty a niet nad vlastnú skúsenosť. Otázka: Koľkokrát si recykloval nábojnicu, kým si ju zakružovaním zničil?

                    #14087
                      @turbiak

                      ak chce niekto aspon trochu presne strielat, tak NEKRIMPUJE, dalsia vec je ze aj ked mas rozdiel ustovky +- 2 m/s neznamena automaticky ze ta laboracia je ultra presna.. kludne mozes mat rozdiely +-5m/s a bude to ultra presne . JE NEMOZNE aby ti krimpovanie zmensilo rozptyl , ked sme pri tom ako presne ti to ide?? 5ranova polozka napr. aky mas rozptyl?ja ti nepisem myty ale vseobecne zname fakty. si fakt jediny kto krimpuje, nabojnice som zatial 3x okrckoval iba.. mam ich totiz cez 700 ks , dalsia vec,ked uz mas 3x prebitu nabojnicu tak hruba materialu krcka sa zmensuje a tym padom znova mas uplne inu vytahovu silu a to nespominam Bushingove matrice.. tie zrejme nepouzivas ked si zastancom krimpovania,,,krimpovat mozes tie nabojnice ktore si predtym musel roztahovat, napr. ak sa osadza olovena strela, vtedy je to nutne ale nie pri normal. plastovanych strelach .. viem ze dlho prebijas ale tak myslel som ze v tomto sa vyznas :)ps : aku mas max. odchylku v ustovych rychlostiach

                      #14096
                        @belson

                        …dalsia vec je ze aj ked mas rozdiel ustovky +- 2 m/s neznamena automaticky ze ta laboracia je ultra presna.. kludne mozes mat rozdiely +-5m/s a bude to ultra presne .

                        Toto je tvoja vlastná konštrukcia, aby si mal nad čím mudrovať, ja som nič také netvrdil. Ja o intelektuálne “výkony” tohto typu nestojím, neviem ako ostatní… Mimochodom, používam celkom slušne prepracovaný systém na hľadanie navážky relatívne necitlivej na nejakú tú desatinu grainu, či šaržu prachu.

                        ak chce niekto aspon trochu presne strielat, tak NEKRIMPUJE……si fakt jediny kto krimpuje…

                        Fakt jediný? Takže výrobcovia zakružovacích matríc sa unúvajú len kvôli mne? Ts ts…tak to ma nikdy nenapadlo. Môžem si buď začať namýšľať, alebo si myslieť že akí sú sprostí, lebo ja im tie matrice sám nevykúpim. Najskôr to ale bude tak, že asi sme viacerí, ktorí chceme strieľať nepresne…

                        ked uz mas 3x prebitu nabojnicu tak hruba materialu krcka sa zmensuje a tym padom znova mas uplne inu vytahovu silu

                        No veď práve to (alebo trocha expresívnejšie: BINGÓÓ)! Ak správne zakružíš, tak tie výťahové sily môžeš dostať konzistentnejšie. Ja nemusím ani písať domnienky, ani od nikoho odpisovať mýty. Mne tie veci ukázal pred rokmi môj chronograf a odvtedy to tak robím. Číselkami neposlúžim. Nie som športový strelec, nestrieľam veľmi často, vyladím návažku a prejde dosť dlhá doba, kým sa tomu znova venujem. Zbraní mám v rôznych kalibroch viac, kto by tie čísla nosil v hlave, že? A záznamy teraz nemám poruke.

                        a to nespominam Bushingove matrice.. tie zrejme nepouzivas ked si zastancom krimpovania,,,

                        Matricu od uja Bushinga (či to nie je ujo? Aha, takže tú s krčkovými puzdrami) som používal pred pár rokmi, keď som vyvíjal svoj wildcatový kaliber a hľadal som optimálny priemer komorového výstružníka v krčku. Dodnes mám v šuflíku za hrsť tých krúžkov (v odstupňovaných priemeroch), ale máš pravdu, “bushingové” matrice nepoužívam.

                        viem ze dlho prebijas ale tak myslel som ze v tomto sa vyznas 🙂

                        Prebíjam cca 10 rokov, aj keď sa tomu nevenujem nejak intenzívne. A tvoje hodnotenie môjho (ne)vyznania sa mám vieš kde…

                        V predchádzajúcom príspevku som ponúkol iný pohľad, lebo nemám rád, keď sa veci stavajú kategoricky a absolútne. Nech si vyberie kto chce a čo chce.

                      Zobrazuje sa 15 príspevkov - 16 až 30 (z celkového počtu 157 )
                      • Musíte byť prihlásený, aby ste mohli odpovedať na túto tému.