• This topic has 156 odpovedí, 25 hlasov, and was last updated 20.03.2019/10:39 by .
Zobrazuje sa 15 príspevkov - 31 až 45 (z celkového počtu 157 )
  • Autor
    Príspevky
  • #14099
      @belson

      Ešte malé addendum:
      Samozrejme, že benchrestoví a iní súťažní strelci nezakružujú. Ale na druhej strane, aby vyrobili presný náboj, „stružlikajú“ krčky na rovnaké priemery, prinajmenšom podľa nich nábojnice dôsledne a prácne triedia. Vtedy môže platiť Turbiakove heslo NEKRIMPOVAŤ. To dáva zmysel. Mimochodom, tie „strúhadlá“ na vonkajšie aj vnútorné priemery krčkov som „športovcom“ už nejaké spoza mláky dovážal. Ale koľko poľovníkov ich používa?

      Ak zostávame v prostredí bežného poľovníckeho prebíjača (a to by sme si azda mohli dovoliť vzhľadom na názov a orientáciu tejto domény), ktorý sa väčšinou uvedenými operáciami nezapodieva (maximálne tak konzistenciou dĺžky nábojníc), vtedy sa mi preukázateľne osvedčilo zakružovanie a výsledkom bol menší rozptyl úsťových rýchlostí.

      Kategorické hlásanie poloprávd vytrhnutých z kontextu môže budiť imidž kvalifikovanosti, ale často ide len o pologramotnosť.

      #14103
        @turbiak

        🙂 Jednoducho si za tym stojim… krimpovanie je totalna hlupost, este mi povedz ze KONZISTENTNE krimpujes.. konzistentne to nebude z dovodu ze :
        1. nezarovnavas dlzku nabojnice po kazdpom prebity
        2.mas rozne hrubky stien krcka
        3. aj samotna strela ma rozdiely v priemere
        to su vsetko fakty ktore ovplyvnuju krimpovanie,az budes mat vsetky tie hore uvedene odchylky 0 potom to mozno zvazim… aha tak sam tvrdis ze krimpovanie ti znizilo rozdiely ustovej rychlosti..ale konkretne cisla nevies ,ako som uz hore uviedol aj navazka z vacsimi rozdielmi v stovke moze ist presnejsie ( 500m+ ) ak navazka z mensimi rozdielmi v ustovke , proste stale NECHAPEM preco krimpujes,,, tie dovody co si dal nemas v cislach teda je to o hovne, nechapem preco by si mal niekto vyberat medzi krimovanim a nekrimovanim ked je jasne ze co sa pouziva a co je vyhodnejsie , zase na druhej strane pripustam ze ked ma niekto 10x prebitu nabojnicu tak mu krimpovanie stiahle rozptyl z 3cm na 2,5 cm ale to je o niecom inom…to je uz o znicenej nebojnici a nie o vyhodnosti krimopovania , ale mas pravdu.. uroven na SK musi byt velmi velmi nizka ked sutaze na 1000m vyhravaju pologramotny ludia , je to naozaj smutne , ten tvoj prepracovany system… asi mas na mylsi LADDER TEST , ja zase nie som lakomy. v pripade 308w urobim odstupy po 0,5 gr a potom este susedne navazky.. z laboracii co vyjdu z prveho testovania ako najlepsie….

        #14106
          @yetti

          Belson napísal:
          [quote]
          Ak zostávame v prostredí bežného poľovníckeho prebíjača (a to by sme si azda mohli dovoliť vzhľadom na názov a orientáciu tejto domény)
          tato domena je samozrejme o polovnictve, ale taktiez o polovnickej strelbe, takze by som to nestaval do pozicie prebijania polovnickeho streliva 🙂 a btw ktoryze polovnik, si pri tych par vystreloch bude doma prebijat strelivo a zamyslat sa nad tym ci krimpovat alebo nie… 90 percent tu na fore, mozno nema ani sajnu o tom co a kolko a na aku strelu… ze jo? a to nehovorime o dlsich konkretnostiach…
          hmm. Belson, v tomto pripade, tj. s diskusiou o prebijani si pichol do velmi nespravneho hniezda…;) vyjadrujes sa sice velmi fundovane, ale ani mna tvoje argumenty o krimpovani absolutne nepresvedcili… ano v tomto konkretnom pripade sa bavis so sportovym strelcom, ktory ma uz co to za sebou B) odtrielane…a pri strelbe na vacsie vzdialenosti by si urcite zistil ze na tych Turbiakovych tvrdeniach je pravdy viac nez dost…
          lovu zdar…
          P.S. Belson aky kaliber a ake nabojnice pouzivas? ked to nie je tajomstvo

          #14110
            @lovec

            Uberte plyn, fesaci. Jednak sa tu velmi tazko moze niekto s Belsonom “merat” po praktickej a uz velmi tazko po teoretickej stranke.To po prve.
            Po druhe, mam osobne a “vlastno-ocne” skusenosti, ako x-polovnickym puskam s prebijanym strelivom pomohlo krimpovane strelivo k podstatne lepsim vysledkom. Obrovska efektivita – usulane na najbeznejsich nastrojoch, s beznymi komponentmi a jeden LEE Factory Crimp za par supov z toho dokaze urobit viac nez priemerne presny naboj. Bez vazenia hilzni,striel, bushingovych matric, mikrometrickych osadzovaci atd., atd. ….Stale sa bavime o polovnych zbraniach so vsetkymi ich nedokonalostami a beznom prebijani, ziaden benchrest, ziaden long-range.

            #14113
              @iboo

              Igor ale napíš širokej verejnosti že prečo ten crimp je taký dobrý, ľudia žerú informácie ovela rýchlejšie, pokial amjú dôkaz. Ja to viem, len mám záujem na tom, aby náhodou aj táto diskusia neupadla do histórie polovníckeho internetu na SK.

              #14114
                @turbiak

                Krimpovanie ti zvysuje pociatocny tlak v komore, co je na tom dobre ?? sposobuje dalej NEROVNOMERNU vytahovu silu z dovodov ktore som pisal hore, bod 1. az 3. a tu urcite nie je ani jeden polovnik co zarovnava nabojnice po kazdom vystreleni na 0,01 mm presne, a premeriava na 0,01 mm hrubku steny krcka nabojnice , krimpovat je holy nezmysel pri puskovch nabojoch …este ako doplnok. krimpovanie poskodzuje strelu , aj ked je neviem ake minimalne.. zapuceny plast strely po obvode rozhodne prospieva presnosti,,,

                #14115
                  @iboo

                  No keď myslíš. Sám vieš čím si prešiel, čo si preskúšal a čo všetko premeral. Čo sa týka stabilizácie úsťových rýchlostí viem svoje. A čo že mi krimpovanie zvyšuje tlaky? pokial vieš kde si (čo sa tlakov týka) tak s tým viem počítať a laboráciu si stanoviť tak, aby bolo všetko OK.Samozrejme že krimpovanie je blbosť, preto na túto blbosť naleteli aj výrobcovia kvalitného sériového streliva.

                  #14116
                    @turbiak

                    si ma dojal..to su ktory vyrobcovia ??
                    ty si videl krimpovanu Lapuu 308w?? SAKO ?
                    to som sokovany,,, krimpovat naboje lebo mam zle pripravenu nabojnicu a nepresne navazenu navazku .. tak to zakrimpujem budem mat mensie rozdiely v ustovke 😀
                    po 3x aj ked budes mat +- 1m/s tak to neznamena ze ten naboj bude presny… mne to ide max. +- 3m/S a tebe ?? ked nestrielas cez 500m tak je suma fuk +- 6m/S

                    #14117
                      @iboo

                      ja som nehovoril, že len v kalibri 308win, takže neprekrúcaj. Turbiak Turbiak mal by si viacej čítať čo sa tu píše. Síce som to nenaopísal,a le ani nepoprel. Nábojnice mám spolahlivo pripravené, o to sa báť nemusíš. Nekrimpujem preto, aby som ako ty píšeš zahladzoval stopy po lajdáckosti ( vlastne kde si k tomuto postupu prišiel?). Viem že aj +-15m/s (3m) presnosť na bežné lovecké použitie nenaruší tak, aby som netrafil líšku na 200m. V domýšlavosti si dobrý, tak si vyber pár z tých normálnych dôvodov, prečo sa vlastne vymyslelo krimpovanie a prečo sa používa.

                      #14118
                        @vyr

                        http://www.accuratereloading.com/crimping.html

                        Berte to ako vecnú poznámku….jednu stranu mince…..určite existuje aj druhá …..ako vždy.

                        #14119
                          @belson

                          1. Lovcovi ďakujem, že ma svojim príspevkom odradil od reakcie, ktorou by som takmer určite skĺzol do arogantného tónu. Aspoň nebudem mať hriech. Igor, ďakujem aj za kompliment, len to nepreháňaj, bo sa budem pýriť :).

                          2. Výrovi ďakujem za to, že zajtra, keď sa dostanem do svojho brloha, nebudem míňať čas na hrabanie sa v zošitoch spred niekoľkých rokov. Vzhľadom na doterajší spôsob vedenia diskusie si myslím, že by to aj tak bolo úplne zbytočné. Ako výr píše, ten link je jednou stranou mince. Už zostáva len počkať na tú druhú vo forme nejakej kvantifikácie výroku

                          …Zasadne sa NEKRIMPUJE ziadny gulovy naboj,extremne to zhorsuje presnost…

                          3. K tým posledným príspevkom by sa žiadalo niečo dodať z hľadiska vnútrobalistického, ale načo? To by tu musela byť iná atmosféra.

                          4. Yetti, svoj posledný príspevok začínaš pozoruhodnou logikou, len je trocha nad moje chápanie. K tvojej otázke na kaliber: Mám toho viac (už sa to chystám preriediť), každý (kaliber) chvíľku ťahá pílku. Momentálne “ide” guľovnica Savage Weather Warrior v antikorovom vyhotovení v kalibri 7mmWSM. Nábojnice Winchester.

                          #14122

                          Podľa mna je v tejto debate v prvom rade dôležité sa rozhodnuť či ide o reload loveckého a alebo long range streliva. Pre lovecké strelivo má krimp /ak si odmyslím všetko ostatné/ význam aj v tom že strelu drží v nábojnici pevnejšie a tým eliminuje možnosť skrátenia celého náboja v schránke alebo zásobníku počas výstrelu v dôsledku spatného rázu. U zbraní level act. je pevné zaškrtenie priam vyžadované. Určite nie je možné jednoznačne krimpovanie odmietnuť alebo vyžadovať. Pre športového strelca čo si to láduje po jednom priamo do záveru je to zasa o inom. Ale ak by mal pod záverom dalšie 4 ks s nalahúčko osadenou strelou ktovie čo po rane povie OAL … atd. Pre lovecké strelivo má krimpovanie
                          svoj význam aj z hladiska toho doladenia presnosti náboja lebo si treba uvedomiť že nie každý má dlhoročné skúsenosti a ročne vystriela niekolko stoviek alebo tisiciek svojich nábojov. Takže ak týmto spôsobom doladí tú svoju stovečku nábojov na jednu alebo dve sezóny/aj tak vačšina skončí na strelnici/ tak prečo nie?

                          #14123
                            @iboo

                            súhlasím s Vajdom. Pre tých, ktorých bod dopadu (a pre ešte menšiu hŕstku ztých, čo ich zaujíma ja rozptyl) na úrovni polovníckeho strelectva do 300m je azda zbytočné ladiť strelivo tak, aky na 100m pri strelbe zo stojanu druhú dierku lúštili lupou v terči, či mohla vletiež do tej prvej dierky a či nie.Čísla sú jedna vec a prax a potreby sú druhá. V mojom príspevku som nikoho nenútil krimpovať. O tom že sa športový strelec ležiaci na zemi a ládujúc po ejdnom náboji do komory sa porovnávať s polovníkom, čo nosí nabitú schránku/zásobník doplna, s puškou manipuluje, prekonáva prekážky a pod nemôže porovnávať.

                            #14126
                              @turbiak

                              Pani zatial su tu iba slova a odkazy na rozne skrypta..avsak nejak mi chybaju realne vami nastrielane terce a vysledky ,,,to hovori za vsetko
                              Belson : po X-ti krat ,,, mensi rozdiel v ustovkach neznamena lepsiu presnost :cheer: prebijas tak sam vies ze tomu tak je

                              #14127
                                @iboo

                                Neviem, či to vnímaš tak Turbiak že ťa tu niekto snaží o niečom presviedčať. Presveč ty nás a daj nejaký terč. Nehraj urazeného, myslíš si že si chytrejší, ako celý zbrojársky svet ?

                              Zobrazuje sa 15 príspevkov - 31 až 45 (z celkového počtu 157 )
                              • Musíte byť prihlásený, aby ste mohli odpovedať na túto tému.