• This topic has 156 odpovedí, 25 hlasov, and was last updated 20.03.2019/10:39 by .
Zobrazuje sa 15 príspevkov - 46 až 60 (z celkového počtu 157 )
  • Autor
    Príspevky
  • #14128
      @turbiak
      #14129
        @wins

        vysvetlite mi prosím ako občas prebíjajúcemu dôsledne postupujúcemu pri každej operácii pri prebíjaní, prečo by som mal mať väčšie rozdiely medzi jednotlivými patrónmi ak mám rekalibráciu krčku v rovnakej a rovnako nadstavenej matrici a po skrátení nábojnice na rovnakú dĺžku mám zamknutú strelu zas v rovnakej a rovnako nadstavenej matrici; podľa mňa väčšie rozdiely v zaškrtení hrozia z rozdielov priemeru striel ako zo samotného zamykania strely opakovaného v sérii; objektívne viem že niektorí lovci svišťov a kamzíkov v Alpách merajú priemery striel a ukladajú ich do skupín podľa veľkosti rozdielov, lebo je veľmi dôležité rovnako silné zamknutie; zo 100 ks sa niekedy mimo tolerancie ocitne aj cca 40 ks u strely hornady poloplášť – údaj asi 15 rokov starý; u iných značiek a typov údaje nepoznám; meriate priemery striel?

        alebo som úplne mimo témy?

        #14130
          @iboo

          Turbiak hovoril som o VLASTNYCH terčoch, kopíropvať linky viem aj ja.

          #14131
            @turbiak

            To su moje stranky a aj vsetky clanky co tam vidis

            #14132
              @iboo

              Ospravedlnujem sa. Vyvrátiš mi fakt, že kripovanie zosilňuje zaškrtenie strely v nábojnici, a tým pádom aj spevňuje jej uloženie a zvýšenou mierou zamedzuje jej posunutie pri strelbe (uložené v zásobníku) náhodné pády, večné nosenie,… ? Rovnako ako som ladil náboje pre používanie som súbežne zaviedol aj krimpovanie, teda viem povedať len, že krimpovanie spolu s ladením navážky mi dalo náboj, s ktorým som spokojný. Krimpujem všetko čo urobím v 6,5×55 a 30-06 a na 100m nieje problém bez stojanu robíť z 3-5 ranových polžiek “húsenky”. Máš nejaký vylepšujúci argument?

              #14133
                @seky

                Keď kalibruješ krčok matricami s bušingovími krúžkami, ktoré si možeš meniť, vieš doladiť presah krčku voči strele aký chceš, krimpovanie je teda úplne zbytočné a značne poškodzuje nábojnicu. Skús si na to spomenúť, keď ich budeš orezávať.

                #14134
                  @iboo

                  môžem potvrdiť, že mi krimpovanie “trýzni” hilzne, ale berúc do úvahy fakt, že skoro všetky prebité nábojnice z 30-06 sa mi nevrátia nazad na stôl (iné dôvody) a pri 6,5×55 je cyklus “otočenia” všetkých nábojníc k dispozícii v ďalekej budúcnosti, tak ma to zatial netrápi. Ale tie, čo som pri testoch znova “položil na prebíjací stôl” po krimpovaní, vystrelení a znovu prekalibrovaní javili známky unavenejšieho a mäkkšieho krčku v meiste krimpovania. zároveň zase nemám záujem predražiť prebíjanie tak, aby som sa na míle vzdialil od fabrického streliva. Lebo kvalitu ktorú požadujem hravo spĺňam aj takto, ale ďakujem za radu.

                  #14135
                    @turbiak

                    presne ako pises.. dobre si to vystihol..kazdy mame ine naroky na strelivo B) ja som strasne uchylny na presnost tak sa ospravedlnujem hh

                    #14136
                      @iboo

                      Turbiak čo si čakal že na stránke”horar.sk” stretneš čisto sniperskú elitu? drvivá väčšina slov. polovníkov je rada ked pri anstrelovaní trafí na 100m kruh o priemere cca 10cm, čo je teda po prepočítaní cca 4 MOA/100yds. Preboha veď tam…:dry:

                      #14137
                        @turbiak

                        Dalsich spravnych polovnikov ako je LOVEC ? 😆

                        #14138

                        Je jasné že si všetci obhajujú to svoje. Ale nechápem ako chce niekto prenášať nároky na športové náboje do polovníctva. Je jasné žeprebíjanie má priniesť, okrem iného, aj lepšiu presnosť nábojov. Osobne strielam 308 kou dlhé roky, vymenil som niekolko zbraní ale nábojnice mám stále tie pôvodné. cca 15 rokov. Koľkokrát sú otočené ani neviem. Je pravda že ich mám rozdelené na tie čo zaškrcujem a tie čo nie. Opracovanie tých zaškrcovaných je síce pracnejšie ale to sa dá vyriešiť frézkou čo hneď aj začistuje okraje, ja ju mám od RCBS. Lovecké strelivo sa nosí po kapsách, opakovane sa zasúva do zásobníkov, nabíja do zbrane, strela sa otláča keď ju záver berie zo zásobníka atď.Tu má krimpovanie jednoznačne význam. Polovník nepotrebuje investovať do špec. matríc tisíce pretože chce mať exelentné strelivo pre strelbu na 1 km, nábojnice opatrovať ako oko v hlave, hodiny premeriavať priemer striel ……. Pokial sa mu podla manuálu vyvedie náboj o ktorom ani presne nevie ústovku /stačí mu orient. údaj z manuálu/ a na strelnici sám zo svojej zbrane dá na 100 m 4 cm tak má určite fajn pocit a má dôveru v svoju zbraň, svoj náboj a svoje strelecké schopnosti. A kedže má matrice od LEE ca 1200 sk a tá krimpovačka tam je, tak ju použije a spokojne bude tie svoje náboje nosiť po kapsách a nabíjať a vybíjať ten svoj kvér a bude mať o niečo lepší pocit keď strelí toho svojho vychodeného srnčeka svojim aj keď zaškrtením nábojom. Je rozdiel čo kto chce odo toho svojho náboja. Ak je to extrémista čo vyžaduje excelentnú presnosť, určite aj pri love do 100 m poľuje varmintom o váhe aspoň 7 kg a určite nepoužije pri reloade svojho naboja krimp.

                        #14139

                        No neviem tá moja optika na 308 w nieje najštastnejšia pre strelbu na terč preto si myslím že mi tie dve ušli 3x12x56 s osvetlenou botkou ktorá mi zakrije na tu dialku celý stred a je to len strelba odhadom ale na polovačky výborne. preto si myslím že som spravil chybu ja ešte pojdem testovať.

                        #14140

                        Inak prikladám ešte aj strelbu s komerčným strelivom spce a geco

                        #14141

                        Tu to je na 100 m české spce

                        #14142
                          @turbiak

                          Zvol si spravny druh terca, cierny kruh z bielym stredom tak velkym ze sa ti da pekne zamierit z tou bodkou na osnove

                        Zobrazuje sa 15 príspevkov - 46 až 60 (z celkového počtu 157 )
                        • Musíte byť prihlásený, aby ste mohli odpovedať na túto tému.