Úvodná stránka Diskusné Fóra Z B R A N E Dlhé zbrane Prebíjanie – všeobecne

Zobrazuje sa 7 príspevkov - 1 až 7 (z celkového počtu 7 )
 • Autor
  Príspevky
 • #19763
   @lovec

   Je tu síce zopár tém o prebíjaní, ale väčšinou k nejakému konkrétnemu kalibru. Takže sa možno bude hodiť taká všeobecná téma spojená s problematikou prebíjania.
   Natrafil som na jednu tabuľku s porovnaním jednotlivých prachov. Slúži pre takú základnú orientáciu, ktoré prachy sú si podobné a ktoré sú “rýchlejšie alebo pomalšie” horiace.

   Porovnávacia tabuľka

   #19765
    @walter

    malá otázka k formátovaniu nábojníc, resp.k ich mazaniu,….. má niekto skúsenosti s doma miešanými mazadlami na báze lanolínu,ricínu a izopropylénu?

    #50384
     @mdok1

     Dobrý deň. Otázka na skúsených prebíjačov. Čo robíte v prípade, že meriate dĺžku náboj. komory a výsledná hodnota znamená, že hĺbka osadenia strely je menšia než priemer strely? Ponecháte tak ako je, alebo to posuniete viac “tabuľkovým” smerom? Je dobré ponechať strelu až takmer v kontakte s vývrtom alebo nechať určitú vzdialenosť? Vďaka za odpovede!

      

     #50385
      @slavoslav

      zalezi, z funkcneho hladiska odskok strely nevadi, tovarenske laboracie ho maju pravidelne takze ak ti to striela presne aj s odskokom radsej odskok. Niektore strely si ho pre urcite zbrane dokonca vyzaduju a su tak presnejsie. Vysledny naboj bude pevnejsi a nebudes mat problemy ak ho budes pravidelna nabijat/vybijat ci nosit vo vrecku.

      Ak to mas len na strelnicu a co nabijes to vystrelis. Naboje nosis pekne zabalene v pevnych krabickach kludne aj na dotyk ak ti to striela presne.

      #50651
       @mdok1

       Dobre, aký veľký by mal byť odskok? Je nato nejaké pravidlo alebo ide o subjektívnu záležitosť, teda “niečo” medzi tabuľkovym rozmerom a dĺžkou komory?

       #50652

        Na to neexistuje univerzálna odpoveď. Ja prebijam na dotyk -2 desatiny. Ale mám plechový zásobník ktorý umožňuje vyrábať veľmi dlhé náboje. Väčšina ľudí skôr narazí na tento limit. Je to o experimentovaní a čo ti bude strieľať presne. Ale pri nábojov na bežné použitie by som išiel z hĺbkou osadenia minimálne priemer strely na valcovej časti.

        #50653
         @slavoslav

         Ok mám trochu času tak sa rozpíšem. Väčšina ľudí čo prebíja na presnosť ak môže ide na maximálnu dĺžku tak aby sa strela dotýkala prechodového kužela. Problém je že máloktorá zbraň to umožňuje bez problémov. Často narazíš na to že takto dlhý náboj sa nesprace do zásobníka. Prípadne ak používaš ľahkú strelu tak nemáš dostatočnú dĺžku osadenia v nábojnici. Tá by mala byť aspoň o veľkosti jedného priemeru strely. S tým, že sa bavíme o dĺžke meranej na valcovej časti strely. Avšak to že máš odskok neznamená že ten náboj bude nepresný. Sériové náboje majú bežne odskok aj viac milimetrov 4-5 napríklad. Napriek tomu strieľajú bez problémov. Dokonca sú prípady kedy stela s odskokom funguje lepšie ako keď je na dotyk. Osobne som na to síce ešte nenarazil ale vraj sa to stáva. Hĺbka osadenia meníš najme počiatočný spaľovací priestor. To ti môže ovplyvniť maximálny tlak s tým, že do horších čísiel ideš vtedy  ak ho zmenšuješ. Každopádne žiadne univerzálne číslo neexistuje.

        Zobrazuje sa 7 príspevkov - 1 až 7 (z celkového počtu 7 )
        • Musíte byť prihlásený, aby ste mohli odpovedať na túto tému.