Úvodná stránka Diskusné Fóra INÉ Nezaradené prežitie surwiving bushcraft

 • This topic has 104 odpovedí, 2 hlasy, and was last updated 10.04.2023/09:39 by .
Zobrazuje sa 15 príspevkov - 1 až 15 (z celkového počtu 105 )
 • Autor
  Príspevky
 • #20211
   @kiri

   Vážení priatelia,

   sme síce poľovníci z tepla domova a máme sa kam vrátiť. Mnohí idú na poľovačky aj do cudziny – možno nezaškodí pár vedomostí ( stačí hádam to poznanie a občas dačo prečítať) že to nejako ide.
   Hádam to prakticky nebude potreba..
   No a bonus navyše – aspoň budete vedieť, čím sa zaoberajú daktorí z nás a kde si o tom môžete prečítať.
   Vzhľadom na to, že v diskusii o nožoch som dačo na túto tému načal – tak ponúkam nejaké hádam aj zábavné čítanie.

   Jedlo v prírode – larvy

   Jedlo v prírode – čo lúka dala

   Tot poznám zo štúdia výživy na VŠP – akademik Boďa spracoval spôsoby výživy v podmienkach vojny – asi vedel čo robí – a toto je jedno zo spracovaní jadrového krmiva diviakov – ŽALUDY, ktorých bývajú v lese tony:

   Jedlo v prírode – placky z múky zo žaluďov

   Ak ste dočítali až sem, tak je to asi zaujímavé.
   A teraz dačo aj pre poľovníkov:

   Spracovanie kože v domácich podmienkach

   #20212
    @kiri

    Tak páni – a teraz niečo mega užitočné:
    Ak by vám manželka či priateľka našla v poľovníckych veciach zopár kondómov a podozrievala by vás z nekalostí – pokojne jej ukážte stránku Horar.sk – rubriku buschcraft – alebo priamo stránku bushcraftu a reálne využitie kondómu v prežití.
    Naozaj môže taká malinká vec zachrániť život – či ako škrtidlo, alebo ako nosič vody, alebo ako zapaľovač ohňa.

    Nech sa páči:
    http://bushcraft.cz/tipy-a-triky/desatero-netradicniho-vyuziti-prezervativu/

    a tiež:
    http://bushcraft.cz/nutne-k-preziti/ohen/rozdelani-ohne-kondomem-video-navod/

    #20215
     @kiri

     Ako sa dá vyčiniť diviačia koža v domácich podmienkach

     Činenie diviačej kože

     #20222
      @kiri

      Veľmi dobrá recenzia na nôž – a dôležité závery – keby ste si chceli nechať urobiť vlastný nôž na prežitie – osobné skúsenosti používateľa a chyby ktoré urobil nožiar z takého dôvodu, že on síce nôž robí – ale osobne ho na tie úkony NEPOUŽÍVA – čo spôsobuje, že ho sám netestuje.
      A to je problém takmer všetkých nožiarov. Inak by nerobili veci, čo sú síce nože, ale s chybami.
      A na toto sú napr. na výstavách a pri predaji citliví – na výhrady – lebo sami nevedia, čo vlastne vyrobili. A potom netušia, prečo sa daktoré nože predávajú a ich sa nepredajú.
      Na trúbke sa dá aj trúbiť a aj hrať.

      Macákov nôž

      #20226
       @kiri

       Je zaujímavé, koľko žien sa baví prežitím. Táto slečna má hafo videí mnohých levelov, vie používať nôž, má psa a zaľubu v lese. Ako uvidíte, nenápadná kopa lístia môže vyrásť hocikde za pár chvíľ…či pri strome – či by sa zarovnala nejaká jamka, čo tam bola – a hocikde tam môže nocovať človek. Takže pozor kam strieľate – podľa zákona sa máte presvedčiť – a je to vachrlaté, lebo bivakovanie v lese nie je nijako zakázané. Čierneho Petra má v ruke poľovník., lebo vyšetrovateľ položí otázku – ako ste sa pred streľbou presvedčil, že je priestor bezpečný a či vám to dakto zakazoval presvedčiť sa.
       Pre takýto prípad je výhodné mať so sebou termovíziu – už z tohoto dôvodu by mala byť povinná! = bezpečnosť !!!
       ( hoci mnohí survivalisti majú termofólie a teda sú dosť neviditeľní…)

       Toto je vážna vec z oblasti bezpečnosti poľovníctva – ani nie tak čo sa týka posedového poľovníctva, ale je to skôr riziko autopiršu. Survivalista si bivak nepostaví v dosahu streľby z posedu, ale v dosahu nejakej cesty je to možné. A po priestrele zveri súčasné výkonné ráže ešte stále ohrozujú dosť ďaleký priestor.
       Takže nielen pytliactvo, ale aj zabitie sa môže pridať – resp. naopak – cez neúmyselné zabitie sa príde aj na pytliactvo – čo v tej sračke je ten menší problém, ale! – ak by nebolo pytliactva – nedošlo by ani k tomu ďalšiemu. A tak sa na to bude súd pozerať.

       #20236
        @kiri

        …umenie zaobstarať si v núdzi potravu…

        #20237
         @kiri

         pre prípad divokej poľovačky mimo tábor
         Vaření v lese a hezké základní využití celty:
         To s tou skořápkou z mokré celty, která se nechá zmrznout a vytvoří se samonosný přístřeší je dobrý.

         #20238
          @kiri

          Veľmi pozerateľné videjko – ako vidieť, ak by ste boli v situácii, že toto potrebujete na prežitie – asi máte dosť času na podobnú výrobu. Je dobré to aspoň raz vidieť, ľahšie sa to potom skúša. Je ale prekvapujúce, koľko ľudí sa venuje primitívnym technológiám. A je tiež zaujímavé, že v súčasnej dobe žije na tejto planéte ľudí niekoľko úrovní poznania – od doby kamennej v amazonských pralesoch a kanibalov na Papua- Novej Guinei až po astronautov a vedcov – rozdiel ako medzi neandertálcami a mimozemšťanmi. Takže ani tieto techniky nie sú úplne zabudnuté – niekde sa aj v súčasnosti používajú. Kovová sekera či nôž by mala pre tieto kmene cenu mnohých životov.

          Primitive Technology: Stone Axe (celt)

          #20245
           @kiri

           V prežití má sekera oveľa väčšiu hodnotu ako nôž.
           Tak isto aj u severských národov a aj v celom severnom Rusku.
           Či ako nástroj na prežitie, ale aj ako zbraň na prežitie. Jej pádnosť a ostrosť robí divy. Takmer všetky úkony, čo urobí nôž – urobí aj ostrá sekera. Nuž a veci, ktoré dokáže sekera – nôž kvôli menšej hmotnosti nedokáže. Vhodne sa dopĺňajú, ale sekera je hodnotnejšia. Napr. v US armáde pri nácviku prežitie je obodovanie činnosti založenie ohňa typu poleno na poleno pozdĺžne, podložiť a medzi polenami medzera v ktorej horí dlhodobý oheň – je pre sekeru najmenej bodov, pre mačetu viac a pre nôž najviac.
           Sekerou je všetko ľahšie.
           Obrázok je o spracovaní mäsa – možno diviny? – sekerou. Musí byť ostrá – potom reže ako nôž. Dobré sekery si ľudia dávajú kovať a kaliť kováčovi. A so sebou nosia kameň na jemné brúsenie – tupá nemá zmysel.
           Ako videjko vám ponúkam kovanie tomahawku – bojovej sekery z veľkého vidlicového kľúča – je to nástrojová oceľ super kvality – trošku ťažšie – ale zase výsledok je zbraň v núdzi hádam aj na medveďa. Iste lepšie ako nič…


           Forging a Tomahawk from a Wrench

           #20246
            @kiri

            Keď sme pri ohňoch a ich zakladaní – je veľa bushcraftových vychytávok – napr. nosenie ženských tampónov vo vrecku – ako ryan píše:
            ku kresadlu este nosim zensky tampon, kedze sa da z neho ziskat vela buniciny a velmi lahko chyti a je baleny vodotesne…
            http://www.bushcraft-portal.sk/forum/viewtopic.php?f=33&t=68
            denard mu dokladá svoj tip:
            Lu kresadlu tampon na odlicovanie tvare – gulaty z buneciny.
            Tampon dokonale premocíme tekutym voskom, prelozime v polovicke, troska zrezeme zapalky – su dlhsie ako tampon – hlavicky zapaliek len prelozime alobalom a polozime do prelozeneho tamponu. Potom si nozom odrezeme okraj tampona na strane kde su hlavicky zapaliek a okraj nahrejeme nad svieckou aby sa poriadne zatavil. Mame pre nudzove pripady 3 zapalky, ktore su vodotesne a kedykolvek pouzitelne spolu s tym tamponom k rozlozeniu ohna. Pre nosenie v nohaviciach doporucujem este zabalenie do sacka aby vosk “netiekol” do vrecka.

            Tu je pekne spracovaný fotorecept na urobenie ohňa typu fínska svieca:
            http://www.doprirody.sk/clanky/finska-svieca

            A tu je návod na šikovný samoprikladací a dlhodobý oheň:

            Tu je návod na tzv. Dakota oheň – zakopaný v zemi – bezpečný proti rozfúkaniu a rýchlo zadusiteľný tou kopou zeme, čo je vykopaná a je nachystaná pri jamke, kde horí. Stačí nohou kopnúť a oheň je zasypaný a zadusený zemou.
            Tu treba upozorniť na nebezpečenstvo podzemného požiaru v určitých druhoch lesa, kde by sa požiar mohol šíriť koreňmi. Pri kopaní by ste toto nebezpečie iste odhalili. Dakota oheň je veľmi šikovný na varenie a obsluhu. Treba si to niekedy vyskúšať v pohodlí. Je to veľmi dobrá zábavka pre decká!
            Dakota Fire Pit

            No a nakoniec ten opisovaný oheň s dvoma polenami na sebe a priestorom na horenie medzi polenami:

            Make A Campfire Last All Night

            A pretože ide o prípravu potravy – niečo na tečenie sliniek – pečenie na prírodnom kameni. Stačí nájsť dobrú plochú bridlicu a je to super. To by bolo, mať také v revíri aby vyvaľovali hostia okále…
            Primitive Cooking Stuffed Bannock On A Stone

            #20247
             @kiri

             Tu sa iste pobavíte a možno využijete aj v domácnosti – napr. to samopolievanie priesad…
             16 tipov na využitie plastovej fľaše
             Plastic Bottle 16 Hacks for Survival

             #20342
              @kiri

              Čo sa týka prežitia a nožov , doporučujem pozrieť tieto videjká. Týkajú sa boja veľkým nožom…či bodákom…čili tesákom…ale platí to aj pre boj či obranu mačetou, ktorá je vo výzbroji každej armády ako pracovný nástroj, ale aj útočný, či obranný.

              Kto bojuje nožom – Boh im pomáhaj – je voľný preklad z úvodu Talhofferovej knihy z r. 1467 o použití dlhého noža – v ich ponímaní to je nástroj s čepeľou pol metra…
              Sú to jednoduché techniky, ktoré bez pardónu vedú ku strate života, alebo najprv končatiny a hneď následne života. V čínskom bojovom umení takémuto podobnému hovoria “tanec s mečom” – mnohorazy je to o vymanévrovaní súpera ako pri tanci.
              Vo videách skupiny historického šermu často používajú tesák typu SAX, ktorý je tento spôsob boja veľmi vhodný, ale aj krátky meč, či ľavoručná dýka boli super. V našom ponímaní by sa hodil poľovnícky tesák, čo je vlastne ten spomínaný krátky meč…mnohé tesáky pre ich účinnosť používali aj v armádach ako bodáky – napr. argentínsky tesák vz.1909 – obr.1.
              Lovecký tesák obr.2
              Tzv český tesák – obr.3 a 4 – jednoduchý nástroj vyrobiteľný každým kováčom. Rúčka sa omotávala koženým páskom a mala šikovnú integrovanú ochranu ruky.
              Nová výroba – poľovnícky meč – tesák za 3700 Kč – vyrába sa a predáva takýto dnes obr5
              Nepozerajte pred spaním.

              Messer Techniques from Talhoffer


              Langes Messer

              #20345
               @kiri

               Tanec s mečom – umenie vyhýbať sa stretu – a šetriť svoju zbraň je veľmi pekne ukázaná napr. v boji, ktorý predvádza mladý templár Arn vo filme Arn The Templar (2007) pri ochrane práv svojho otca – viď videjko.

               No a tu je ukázaná účinnosť techniky tzv. predsek, kedy sa dva meče idú stretnúť v seku, ale jeden nenamieri na čepeľ protivníka, ale pod meč – na jeho zápästie – dôsledok je fatálny – strata ruky v zápästí spolu so stratou zbrane a následne je protivník paralyzovaný a stará sa o svoju ruku a už nebojuje – hoci má právo bojovať o život druhou rukou a napr. ľavoručnou dýkou – väčšinou sa odovzdáva do nemilosti súpera, ktorý ho ( v rámci súboja) zabil ( čo bolo dovolené) – ak bol veľmi nahnevaný – prebodol mu brucho a nedoprial mu rýchlu smrť, ale pomalú dlhú a v mukách. To každý riskoval, ak išiel do súboja – nikde nebolo napísané, že to bude rýchla a ľahká smrť. A ani rodina zranenému nesmela uľahčiť umieranie – to by bola vražda = smrť mučením toho, kto nezákonne pomohol. Zranený si to musel odtrpieť. Ešte bolo možné udeliť milosť – milosť sa udeľovala priamo na bojisku tenkou dýkou ” misericordia” napr. medzi mriežky očného priezoru na helme – cez oko priamo do mozgu. Taliani tomuto typu dýku hovoria dodnes stiletto, hovci jej pôvod je v rannom stredoveku. Ale milosť zranený dostal iba ak malo ísť o čestnú smrť. Ak mu milosť nebola udelená – zomieral dlho a kruto. Udeliť milosť malo teda úplne iný význam ako sa považuje dnes.
               Predsek sa dá použiť v šerme mačetou, či veľkým nožom.
               Dýka Misericordia, 16. stol. Celková délkaje cca 65 cm
               Ve vrcholném středověku Misericordia nazývali milosrdnou zbraní, jejíž hlavním účelem bylo uchránit poraženého či těžce raněného protivníka před potupnou či zdlouhavou smrtí. Čepel byla navržena tak aby prorazila kroužky drátěné košile, či prošla nechráněnou skulinou ve zbroji. Misericordia umožnovala tedy poslední bodnou ránu z milosti. V pozdější době tuto zbraň též používali kanonýři pro čištění otvoru z hlavně k roznětce.
               Dnes (pozn. vo význame dodnes) je stilet považován za skrytou zbraň a její běžné nošení je v mnoha evropských státech zapovězeno.
               http://www.outfit4events.cz/czk/produkt/6094-dyka-misericordia/

               https://www.youtube.com/watch?v=AdEYKbkafVo
               Arn The Templar (2007 – Arn; In defense of his Father

               #20350
                @kiri

                Trochu iný prístup k boju veľkým nožom – sú to vlastne šaolinské lietajúce nože – dva veľké tesáky v páre – jeden kryje , druhý útočí a potom už útočia oba – výsledok je fatálny proti širokej škále zbraní. Pritom je to veľmi vhodné na skryté nosenie. Nie sú to dlhé súboje – do pár sekúnd je vymaľované – ale krvou.

                Moderné poňatie boja nožom – aj s fintami na prežitie – napr. podržanie ruky s nožom zubami:

                #20363
                 @kiri

                 Nôž na prežitie – Sheffield MOD-4 – cena cca 60 libier…
                 zaujímavá recenzia – dobre sa číta.

                 MOD-4 Rescue Survival nebo Cold Steel Recon Scout?


                 K tomuto toľkoto: Původně byl vyráběn firmou Wilkinson Sword. Nůž je i po více jak čtyřiceti letech od svého vzniku údajně stále zaveden v britských ozbrojených silách.

                 Jeho určenie je podobné ako v 2.svet.vojne obľúbený Smatchet British commandos obr.2 – presekávanie ťažkých zimných kabátov v oblasti kľúčnej kosti a podľúčocej tepny = isté vyradenie stráže po pár výstrekoch – pár sekundách..Fungoval na 100% a bol obľúbenejší ako dýka FS Comando, resp. v zime ju doplňoval – tá mohla mať s vatovým oblečením problém – Smatchet nemal – sek oproti kľúčnej kosti bol istý – preťal ju a aj tepnu pod ňou jedným sekom. Zasiahnutý sa vždy skrčil,zdvihol rameno a hlavu položil na ranu = vykrútil krk a nevydal hlásku. Veľmi rýchlo mu ubudla krv a znížil sa mu tlak a stíchol. MOD 4 toto tiež umožňuje svojou hmotnosťou. Smatchet sa dodnes vyrába – aj Cold Steel ho robí – obr.3 za cca 25.-USD…stále veľmi nebezpečná vec, aj keď od Cold Steel je to poňatie ako mačetka = oceľové plechy oceľ 1055 Carbon steel – pôvodná angl. výroba bola valcovaná oceľ. Vo výsledku je to asi jedno, len mačetka je lacnejšia a na hrubšiu robotu vďaka cene použiteľnejšia.
                 https://www.knifecenter.com/item/CS97SMATS/cold-steel-97smats-smatchet-14-carbon-steel-blade-polypropylene-handles-cor-ex-sheath
                 Z histórie:
                 Fairbairn taught seven basic techniques, including a straight stomach thrust, a saber/scissors slice across the right and left of the neck, saber cuts across the wrist and arms, and two uses of the metal pommel: an upper cut under the chin and a downward thrust onto the face.
                 Fairbairn učil sedm základních technik, včetně rovno do žaludku, tah šavlí po pravé a levé straně krku, škrty šavle přes zápěstí a paží a dvě využití kovového hrušce: horní řez pod bradou a A klesající tah na obličej.

                Zobrazuje sa 15 príspevkov - 1 až 15 (z celkového počtu 105 )
                • Musíte byť prihlásený, aby ste mohli odpovedať na túto tému.