• This topic has 33 odpovedí, 17 hlasov, and was last updated 30.03.2010/09:41 by .
Zobrazuje sa 15 príspevkov - 16 až 30 (z celkového počtu 34 )
  • Autor
    Príspevky
  • #4733
      @igman

      Nechcem byť najmúdrejší ale prečo si kúpil pušku z ktorej máš obavy? Dnes sa dá vybrať z množstva kalibrov či prevedení, momentálne je veľmi módne mať 8. ale nie každý je pre ňu dosť chlap.Tak šťastný výber.B) B)

      #4734
        @pako

        Akože, nie každý je pre ňu chlap?
        Však z osmičky ( 8x57JS)(JRS) strieľam pomaly ako zo vzduchovky – nekope a to mám aj s botami 67kg!

        #4764
          @igman

          Prvé 4 príspevky asi písali ľudia so 66.kg, alebo si ich nečítal? Máš veľmi ťažkú vzduchovku.:woohoo: :woohoo:

          #4765
            @pako

            igman napísal:

            Prvé 4 príspevky asi písali ľudia so 66.kg, alebo si ich nečítal? Máš veľmi ťažkú vzduchovku.:woohoo: :woohoo:

            Vyššie v príspevku uvádzaš, že nechceš byť najmúdrejší. Teda nebuď múdry. Ja som písal VÝLUČNE o kal. 8x57JS a JRS, z ktorej je pre mňa PRÍJEMNÁ STREĽBA. Z kalibru 8x60RS, 8x60S, 8x64S, 8x75RS som nestrieľal, takže nemôžem zodpovedne povedať či kopú, resp. aký majú spätný ráz, viem to iba z počutia.
            Takže ťa poprosím, nemýľ si a neporovnávaj všetky osmičkové kalibre ROVNAKO, čo sa týka spätného rázu!!!

            #4768
              @igman

              Pokoj nebuď nervózny, 8×57 IS som mal 3 roky a nevadilo mi to až som vyskúšal niečo iné, preto viem porovnať spätný ráz s napr. sedmičkami. Ale to nevadí už sme si asi napísali všetko čo stálo za prečítanie.
              PS. Keď už si začal s hmotnosťami, mám nejakých 98 kg bez bot… ale to s touto témou nemá čo robiť.

              #4770
                @pako

                igman napísal:

                Pokoj nebuď nervózny, 8×57 IS som mal 3 roky a nevadilo mi to až som vyskúšal niečo iné, preto viem porovnať spätný ráz s napr. sedmičkami. Ale to nevadí už sme si asi napísali všetko čo stálo za prečítanie.
                PS. Keď už si začal s hmotnosťami, mám nejakých 98 kg bez bot… ale to s touto témou nemá čo robiť.

                To je dobré, že si aspoň ty pokojný a nie si nervózny. Naviac oceňujem u teba, že si pravdepodobne dobrý psychológ, keď dokážeš z jednej témy a pár slov vyhodnotiť, kto je nervózny a komu chýba pokoj. Ozaj, klobúk dole, pred tvojiomi schopnosťami. A súhlasím s tebou s tou poslednou vetou, ale s tou predposlednou by si mal niečo robiť. Lesu a lovu zdar.

                #8342
                  @oscarr

                  Ja mám úsťovku na .308, celá zostava s puškohľadom má asi 5,5 kg, takže po výstrele mi síce dobre duní v ušiach, ale zbraň na nožičkách poskočí len mierne (posun kríža na 100 m tak okolo 20-30 cm z nožičiek).
                  Zver je z toho však trochu mimo. Častokrát nevie, odkiaľ šiel výstrel. Stalo sa mi, že z posedu som strieľal na niečo cez 200, potom asi na 150 m a nakoniec mi zver pribehla k posedu na 50 m. Inokedy streľba na 80 m, zver (ostatné stádo) nebežala odo mňa, ale šikmo na mňa a nakoniec veľkým oblúkom cez lúku do lesa, pričom ešte zo dvakrát zastala a rozhliadala sa dookola, čo sa deje, takže by nebol problém vystreliť i viackrát.

                  #8396
                    @igi

                    Ustova brzda znižuje spetny raz zbrane ale ta bomba na usi ked vystrelis. A hlavne z posedu. Kamik ma 6,5-284 a dal si urobit magnaporty no a to su pecky delove.Chodi teraz na polovacku s tlmicmi. Ako na vetrieske.Kup radsej 7×57. Ucinok lepsi a kopanec ziadny.

                    #10964
                      @kleco

                      oscarr napísal:

                      Ja mám úsťovku na .308, celá zostava s puškohľadom má asi 5,5 kg, takže po výstrele mi síce dobre duní v ušiach, ale zbraň na nožičkách poskočí len mierne (posun kríža na 100 m tak okolo 20-30 cm z nožičiek).
                      Zver je z toho však trochu mimo. Častokrát nevie, odkiaľ šiel výstrel. Stalo sa mi, že z posedu som strieľal na niečo cez 200, potom asi na 150 m a nakoniec mi zver pribehla k posedu na 50 m. Inokedy streľba na 80 m, zver (ostatné stádo) nebežala odo mňa, ale šikmo na mňa a nakoniec veľkým oblúkom cez lúku do lesa, pričom ešte zo dvakrát zastala a rozhliadala sa dookola, čo sa deje, takže by nebol problém vystreliť i viackrát.

                      mozem len potvrdit aj ja som si namontoval ustovku na svoju 300WM ale musel som vyrobit par variantov aby som bol spokojny ale teraz kope asi ako 223 ale zvysila sa hlucnost . ale zver je z toho uplne mimo nevie absolutne odkial sa stielalo a neunika odo mna ale ku mne:)

                      #13005
                        @barbar111

                        Ak jankohraško ešte nepredal kal.8 a nezanevrel naň a zároveň mu vadí v dizajne kus železa naskrutkovaný na ústi hlavne navrhujem na zváženie úsťovu brzdu integrovanú do hlavne. Zdá sa mi najideálnejšia technológia vyiskrenia otvorov na ústi hlavne. Hlavna výhoda podľa mňa je optické neporušenie dizajnu zbrane, zníženie spätného rázu cca o 30%-subjektívne aj viac, zníženie povýstrelového zdvyhu zbrane o cca 10-15%. Nevýhoda ja nárast akustického hluku, nemusí byť až tak na škodu pri poľovačke – zver stráca priamy kontakt na výstrel, obyčajne sa správa zmetene a dezorientovane, nereaguje okamžitým útekom po výstrele. Naposledy som na vyiskrenie úsťovej brzdy ukecal p.Kuracinu z f.grandpower s termínom dodania do 2 mesiacov. Príjemnu zábavu.

                        #13017
                          @seky

                          Dobrá úsťová brzda dokáže podstatne znížiť spätný ráz. Vtip je v tom, že usmerní tok plynov smerom dozadu a tým celú zbraň vlastne tlačí dopredu, teda oproti spätnému rázu. Mám to vyskúšané z 338 lapua mag., čiže viem o čom hovorím. Je to ale vhodné iba na streľbu so sluchátkami, nakoľko povýstrelové plyny usmernené dozadu spôsobujú na pozícii strelca hluk podstatne vyšší ako bez úsťovky. Skúsil som to na 7 x 64 a dva dni mi pískalo v ušiach.

                          #13142
                            @wins

                            8×64 výborná zbraň, nekope, desiatky rokov s ňou poľuje brácho, bola to prvá zbraň, ktorou som ulovil kusa; má na tom subtílne vyzerajúcu ručne robenú pažbu samozrejme s odpruženou bodkou, celá zbraň je dokonca citeľne ľahšia ako moja 243ka a napriek tomu žiadne kopanie

                            komu kope, má problém ozaj inde ako v kalibri a verte-neverte,často je to aj psychikou (300WMag ma kopala a nestrieľala dostatočne presne dovtedy, kým som jej nezačal veriť a prestal mať prehnaný rešpekt z výstrelu…

                            úsťovú brzdu netreba spochybňovať, niektoireé konštrukcie sú vysoko účinné, ale bacha – napr.v Afrike, kde bola kvôli veľkým kalibrom v minulosti značne obľúbená, vám ju dnes údajne väčšinou ani nedovolia použiť z dôvodu ochrany sluchu doprovodu (nebezpečný smer šírenia hluku do boku a zadu, schytá to každý vedľa strelca)

                            #13492

                            Ústovka je ok, ale je to skôr technický
                            doplnok športovej zbrane. Určite je dôležité
                            dobré tech. spracovnie a prevedenie, takže
                            to chce človeka-zbrojara, čo má v tomto smere
                            skúsenosti. Na polovnej zbrani,môj názor, je
                            to vec nepotrebná a viac menej nevhodná/ myslím na vzhlad zbrane/. Ak vezmem v úvahu
                            to nepreberné množstvo druhov nábojov…. Moje skúsenosti idú skôr smerom výberu zbrane s kal. čo strelec bežne zvláda a “zžitie” sa
                            s touto zbranou. Na strelnici často stretám
                            “strelcov” čo začína s kal. 9,3×62 alebo8x68, 300WM. A nastreluje a nastreluje a je rád že je
                            v A4. A pritom sa stačí nanho pozrieť a je to jasné, striela zo strachom. Ak by začal s nejakou 6,5×55, 6,5×57 alebo niečo podobné
                            výsledok /presnejšia strelba/ sa musí jednoznačne dostaviť. A potom s prechodom na tie kopavé kal. nie je problém.

                            #13497
                              @lovec

                              Suhlasim do slova a do pismena….x-krat som u nas na Orliku v Šali videl ludi,ktori snad prva raz strielali z gulovnice – na kamaratske rady ,ze najlepsia je 9,3×62 alebo 8x68S, si to kupili spolu s najnadupanejsim strelivom od RWS….vysledky ziadne,ak do A4, v lepsom polovica A4 a rozhdazane po celej ploche. Pritom zo zbrani,ktore bez problemov strielaju 1-1,5MOA na sto metrov.
                              Ja som zacinal s 30-06 v relativne tazsej puske (moja stara dobra Tikka M695) a nejaky strach,alebo respekt pred vystrelom sa vo mne nevybudoval. Najma vdaka tomu,ze mi puska sadla.Co sa zrejme potom prejavilo aj v pohodlnom ovladani ovela vykonnejsich a kopavejsich zbrani, ktore by ma zo zaciatku iste “vycvicili”.
                              Je ale kopec ludi,ktorym uz 30-06 nahana strach (nevhodna pazba a takmer ziadne spravne navyky pri strelbe su pricinou min. v 95% pripadov)a namiesto toho,aby si zladili zbran so svojimi proporciami, prejdu na slabsi kaliber. Aj ked aj to je riesenie, len asi nie to prave. Puska s nepadnucou pazbou bude taka vzdy a ustova brzda sice moze odburat kopanec, ale…….

                              #13499
                                @barbar111

                                Pridávam sa k súhlasu do slova a do písmena. Ak sa pozrieme na autá, vždy je najhorší medziku medzi sedačkou a volantom. Poľovníci najtrkajú ťažké peniaze do pušky, lebo im kamarát alebo niekto “znalý veci” dobre “poradil”. Potom strkajú peniaze do pušky – nová “lepšia” pažba, gumová bodka, stop efekt do pažby, drážky na vonkajšiu stranu hlavne, úsťova brzda, závažie na koniec hlavne. Keď to všetko nestačí, začnú upravovať náboj – aspoň 8 druhov strely, ľahšiu, ťažšiu špeciálnu. Nepomáha! Skúsime prachovú náplň – pridáme prachu, uberieme prachu, vymeníme aspoň 3 iné druhy prachu! Výsledov = ranená zver, ktorá sa trápi ešte 5-6 kilometrov, zháňame kamaráta s dobrým psom a ako debili beháme po lese a hľadáme nástrel, farbu stopu a pevne dúfam zhasnutú alebo v horšom ranenú zver a dostrelíme.
                                Celkový výsledok = cirhóza pečene, lebo toto všetko treba náležite po slovensky zapiť a podľa možnosti nie málo. Podľa seba, súdim teba. Začínal som športovou vzduchovkou, závidel som malorážkarom, kúpil som si malorážku, závidel som guliam, dnes som buchol 12,7. ZLATÁ VZDUCHOVKA!!!
                                Nešpekulujme nad flintami, nájdime si kamarátov čo flinty majú a dajú vyskúšať ( každý sa chce pochváliť a dá streliť), na základe toho si vyberme, bude nás to stáť menej peňazí a zaručene menej nervov. Prajem každému, aby mu sadla puška, lebo to znamená istejšiu ranu a v lese človek nebude zakopávať o kadávery, ktoré niekto pokašľal už na začiatku pri výbere poľovnej zbrane. Poznal som maníka, ktorý mal mal za celý život len jednú zbraň – obyčajná dvojka, sám si laboroval jednotnú strelu, strieľal maximálne na 120 metrov a bol som pri tom ako na 100 metrov kažbú ranu posadil do 10koruny. Prajem každému takú ruku a ešte lepšie oko. Lovu zdar

                              Zobrazuje sa 15 príspevkov - 16 až 30 (z celkového počtu 34 )
                              • Musíte byť prihlásený, aby ste mohli odpovedať na túto tému.