• This topic has 17 odpovedí, 10 hlasov, and was last updated 13.07.2015/13:34 by .
Zobrazuje sa 15 príspevkov - 1 až 15 (z celkového počtu 18 )
  • Autor
    Príspevky
  • #5802
      @lovec

      CITÁT:Zatiaľ ešte nie u nás ale v Brandenburgskej oblasti Nemecka. Zakázané sú všetky strely vyrábané z jednoliateho materiálu – spravidla z medenej zliatiny – napríklad Ferrubull, EntoxTriple Expand, Barnes Trippel Shock X, Barnes XLC, GPA, Impala, Lapua Naturalis atď.
      Dôvodom zákazu je fakt, že pri ich skúškach sa tieto ukázali ako omnoho nebezpečnejšie než sto rokov používané, olovom vyplnené plášťové strely. Pri testovacích skúškach sa jeden poľovník smrteľne zranil a ďalší poľovník od odrazenej homogénnej strely utrpel veľmi vážne zranenie. Žiaľ tieto, hlavne „zelenými“ preferované typy, sú veľmi náchylné na zmeny ich strelnej dráhy, čo sa prejavuje nielen pri dotyku s cudzím telesom, ale k zmene dráhy môže dôjsť aj v tele zveri. Skúšky preukázali, že strela z jednoliateho materiálu natoľko zmení svoju dráhu v zveri, že dokáže ešte spôsobiť hrozné zranenia aj u tých poľovníkov, ktorí stoja úplne iným smerom než tým, ktorým smeroval výstrel. Preto v spomínanej nemeckej oblasti používanie tzv. „netoxických“ guľových striel je prísne zakázané. Testy poukázali aj na taký prípad, keď sa odrazená strela obrátila dozadu proti samotnému strelcovi.

      ********************************************************************

      Moj nazor,ako uzivatela (Barnes X, Barnes TSX, Moeller KJG)
      Je velmi zarazajuce,ze na nieco taketo – ze strely sa odrazaju,sposobuju “hrozne zranenia” ,menia drahu strely v tele zveri – sa prislo akoby nahodou teraz a prave tam. Udivuje ma to,pretoze pri pomerne castej elektronickej komunikacii so strelcami z USA doteraz nikdy na to neprisla rec a ani nikto nic podobne nepozoroval. Z hladiska statistickeho objemu je spotreba medenych monolitickych striel za Velkou mlakou nasobne vyssia ako v Europe. Najoblubenejsia je jednoznacne konstrukcia Barnes TSX,jej evolucny model TTSX (s modrou plastovou spickou v celnej dutine strely) bol isty cas po uvedeni na trh problem vobec kupit, Barnes nestihal vyrabat. A to prosim strely,ktore sposobuju one “hrozne zranenia”. Podivuhodne,hlavne u tak sirokej zakladni ludi,ktori sa tam venuju strelectvu a prebijaniu.
      Z vlastnych skusenosti (x-desiatok kusov ciernej zveri na spolocnych s Barnes TSX,z vysokej hlavne hola)mozem zodpovedne povedat,ze s minimalne s tou stabilitou strely to bude inak. U TSX som mal vzdy kus prestreleny,nezavisle od miesta zasahu. Najviac som pouzival 9,7g a 11,7g TSX. Niekolkokrat sa mi na spolocnej stalo,ze pokial kus pri zasahu stal vo vhodnej pozicii pred nejakym stromom,bol zasiahnuty aj ten (mam odlozenu strelu),pokial bol tensi prestrelilo ho. To svedci o VELMI vysokej stabilite strely aj po zasahu zveri. Takisto pripadna strelba cez riedky porast znacne naburala teoriu o tom,ze podobne haluzky prestreluju len tazsie,pomalsie strely s vacsim priemerom. TSX 11,7g a 9,7g vystrelene z kal. .30-06Sprg. s priemernymi rychlostami 850 a 900m/s nevykazovali ziadne podstatne odchylky od zamerneho bodu. Znamena to tolko,ze pokial som namieril a vystrelil na komoru cez nejaku tensiu haluzinu,tak Barnes tu komoru spolahlivo zasiahol a samozrejme prestrelil. Ziadne zasahy na makko,ziadne chybene kusy.
      Niekolko pokusnych ran do stromu takisto ukazalo,ze strela je aj po zasahu tvrdeho materialu stabilna vo svojej drahe a nema tendencie uhnut,alebo nebodaj sa odrazat.Pokial doslo k priestrelu,vstrel a vystrel lezali na jednej priamke.
      Ucinky strely takisto velmi dobre. Pokial kus nepadol okamzite v ohni,tak tych par krokov farbil na vystrelnej strane ako “z krhly”. Pritom ziadne nadmerne poskodenia diviny. Co bolo velmi prijemne hlavne pre tych,ktori si tie kusy na spolocnych kupovali.

      Preto na mna cely clanok posobi velmi pochybne,akoby mala klasicka konstrukcia poloplastovej strely prevalcovat poslednych napr. 50 rokov vyvoja modernych konstrukcii. V Nemecku pokial viem,je velke mnozstvo polovnikov,ktori pouzivaju strely Lutza Moellera KJG,alebo konkurencne Reichenberg-y. Z ich referencii doteraz vobec nebolo mozne usodzovat,ze by mali monoliticke medene strely take vlastnosti a spravanie,ako sa popisuje v onom clanku.

      Som zvedavy na Vase nazory,mozem potom dalej rozviest moje uvahy.

      #5814
        @kefalin36

        ahoj lovec mozem ta poprosit napis mi na mail kefalin36@ centrum.sk,chcel by som od teba nejaku radu dik

        #5860
          @michalk

          Táto téma zaujíma aj mňa. Má niekto poznatky, že sa tá monolitická strela správa nestabilne?

          #5923
            @kokuss

            Ja strieľam 30-06 so strelou Barnes čo je tiež kompaktná – monolitická strela. Nikdy som nedohľadával a nespozoroval som nikdy zvlášť veľké poškodenie zveriny. Ulovené mám asi 30ks rôznej raticovej od srnčej až po vysokú a čiernu zver, ale že by strela zmenila smer po zásahu som si nikdy nevšimol.

            #5924
              @lovec

              Po viacerich dnoch hladania teraz len strucne:
              Podla nezavislych testov,uskutocnenych DEVA ( http://www.deva-institut.de Deutsche Versuchs- und Pruef-Anstalt fuer Jagd- und Sportwaffen) a testov uskutocnenych Lutzom Moellerom sa ukazali zavery zo zmieneneho clanku ako neopodstatnene. Z testov vyplynulo,ze co sa tyka odrazu su na tom podstatne horsie jednotne strely pre brokove zbrane.
              Monolity nepredstavuju o nic vyssie riziko vzniku odrazu strely,ako konstrukcie s olovenym jadrom, podstatnym faktorom je ludska chyba.
              Monoliticke strely vykazovali odchylku pri uhle zasahu do 5° maximalne 1-2°. Pri uhle dopadu vacsom ako 5° je hodnota odchylky maximalne 15°. V ziadnom pripade pocas testovania na roznych materialoch nedoslo k tak vyraznej odchylke strely,ktora by mohla potencialne ohrozit strelca.
              Jednotne strely pre brokove zbrane pri tychto testoch mali pri zasahu pod uhlom vacsim ako 15° odchylku az do 75°.
              Testy su zverejnene autormi Krone,Kinsky,Streitberger & Trinogga v brozure,ktoru vydala institucia Seeadlerforschung.de. Stoji 20€ + postovne. Ked mi pride,skusim z predmetnej casti urobit kratky vycuc a preklad.

              Budem o tom este hovorit s Moellerom,len je kdesi vo Finsku na polovacke.

              #5925
                @volodo

                Lovec zaujala ma veta:

                “Jednotne strely pre brokove zbrane pri tychto testoch mali pri zasahu pod uhlom vacsim ako 15° odchylku az do 75°. ”

                Je to naozaj pravda?

                #5926
                  @lovec

                  Tu je cast tych testov robenych Moellerom,co sa tyka jednotnych striel:

                  http://www.lima-wiederladetechnik.de/Ballistik/FLG-Abpraller.htm

                  Tabulka s nameranymi odchylkami je na zaciatku odkazu:

                  http://www.lima-wiederladetechnik.de/Abpraller.htm

                  Potom ak chces preklikaj odkazy v hornom riadku odkazu- 1. Abprallergerücht 2. Weichholz 3. Hartholz 4. Kleinwinkelstreuung 5. FLG-Abpraller

                  Na prekladanie by to bolo moc casu,ked ta nieco konkretne zaujme,mozeme to prebrat.Ale pri vacsine obrazkov je popis z ktoreho sa da vyrozumiet o co ide.

                  #5927
                    @kokuss

                    Do prdele, pozeral som si tie stranky co tu dal Lovec. To je sila, ja uz jednotnymi asi nebudem strielat na spolocnych. Nechapem preco taketo strelivo nie je zakazne, alebo preco pri nom nie je aspon vytraha. Keby to tu Lovec nenapisal, tak sa to ani nedozviem. 🙁

                    #5928
                      @lanus

                      Podľa mojej skúsenosti najlepšie odrazové schopnosti majú S-bal plastiky,pred časom som mal
                      možnosť zažiť priam hororovú scénu pri nadhánke v hrabovom lese na ktorú sme pozvali svojich
                      ,,družobníkov” od Nitry a tí (cca 30) mali len brokovnice! Ból to doslova ping-pong keď sa pred
                      nimi zdvihol rúdel diviakov a po paľbe bol ,,každý druhý” hrab označkovaný!

                      #6202
                        @lovec

                        Zakaz pouzivania monolitov zije vlastnym zivotom. V niektorich okresoch dotknutej oblasti neplati zakaz pre strely KJG,Lapua Naturalis a konstrukcie,ktore sa pri dopade ciastocne triestia.
                        DEFINITIVNE su zakazane napr. Impaly a celoplaste,cize FMJ.

                        #6213
                          @308wilo

                          lovec ale FMJ predsa nie su monolity, alebo sa mylim?

                          #6216
                            @lovec

                            Samozrejme mas pravdu,nie su. Napriek tomu su zahrnute do toho zoznamu striel. Zaujimava debata okolo toho je na fore Wild und Hund.

                            #7507
                              @lovec

                              Jozef – odpoved na otazku pod obrazkom z fotogalerie:

                              Ano,KJG su monoliticke strely. Zakaz pouzivania monolitickych striel plati v Brandenburgu v Nemecku. Cele je to ale take trochu zvlastne,pretoze onen zakaz vyhlasili na zaklade informacneho listu od DEVA (nieco podobne ako nasa skusobna zbrani a streliva),kde bol uvedeny starsi pripad smrtelneho poranenia polovnika strelou Hirtenberger ABC (strela uvedena na trh v roku 1976,v sucasnosti sa uz isty cas nevyraba). ABC je strela ktora ma male olovene jadro v prednej casti strely,ktore zabezpeci deformaciu,zvysok tela strely je z medi (samozrejme zliatiny,nie cistej medi),dnes sa tomu velmi podoba napr. strela GROM od firmy Prvi Partizan.
                              Ono smrtelne zranenie bola velmi nestastna nahoda,pretoze strela po vystrele prestrelila jeden strom,od dalsich dvoch sa odrazila a dalsieho ucastnika zasiahla priamo do hrudnika.
                              Takze v sucasnosti sice plati zakaz monolitickych striel,ale ako som uz pisal nizsie,v niektorych okresoch to uz uvolnili,povolene su strely ktore sa ciastocne triestia ako napr. KJG alebo Lapua Naturalis.
                              Napr. ale v USA,v state Kalifornia by mal platit,alebo dokonca uz plati absolutny zakaz pouzivania striel s olovenym jadrom.

                              #7510
                                @jozef52

                                Ak je to tak ako píšeš, tak potom im vôbec nerozumiem. To čo uvádzajú predsa nie je dôvod na zakázanie monolitov. Prestreliť strom sa ti podarí so strelou s PB jadrom.

                                #12370
                                  @lovec

                                  I.cast:

                                  II.cast:

                                  III.cast:

                                  Testy do zelatiny,ktore poukazuju na to,co zostava v tele zveri po rozklade poloplastovej strely s olovenym jadrom a rozdiel voci monolitickej strele.

                                Zobrazuje sa 15 príspevkov - 1 až 15 (z celkového počtu 18 )
                                • Musíte byť prihlásený, aby ste mohli odpovedať na túto tému.