Svietidlá a ich použitie v praxi.

foto: volodo
Svietidlá – ľudovo, nesprávne, nespisovne „baterky” sú užitočné pomôcky nie len pre domácnosti, turistov, chatárov, ale aj nás poľovníkov … V článku sa budem venovať porovnávaniu len tých svietidiel ktoré som postupne vlastnil a vyskúšal a s ktorými mám aj osobné skúsenosti.
 
Tento článok nie je reklama tej či onej značky, aj keď ja osobne po istých skúsenostiach uprednostňujem jednu značku. Netvrdím však, že niekto z vás nemôže mať inú skúsenosť. O tom či s mojimi názormi súhlasíte, alebo nie, môžete napísať v diskusii pod týmto článkom.
 
Napájacie články pre ručné svietidlá:
Veľmi dôležitým prvkom každého svietidla je zdroj jeho napájania. Na našom trhu sú v predaji dostupné lacné jednoduché zinkové monočlánky. Tieto však vôbec neodporúčam používať. Majú pochybnú kvalitu, nízku kapacitu a častým sprievodným javom u týchto článkov je, že po poklese napätia z nich začne presakovať do prístroja v ktorom sú vložené ich elektrolytická tekutina. Toto skoro vždy spôsobí koróziu kontaktov a u moderných svietidiel aj poškodenie elektroniky. Moja rada je, ruky preč od týchto článkov !
 
Na poli napájacích článkov sa situácia zmenila príchodom nabíjacích článkov typu NICD, NIMH, LION…. (dovtedy sa ako nabíjací článok používal prevažne olovený akumulátor)
 
Ja prevažne používam nabíjacie NIMH články 1,2V / 2000mA Eneloop vyrába ich firma SANYO. Eneloop články majú jednu veľkú výhodu oproti iným nabíjacím článkom a tou je to, že po nabití si udržia svoju kapacitu aj niekoľko mesiacov. Neduhom iných nabíjacích článkov je práve proces samovybíjania sa, aj keď takýto článok nepoužívame. A práve články Eneloop sú zhotovené zvláštnou technológiou, kde je tento nedostatok potlačený. (Podobné články robí napr. aj firma GP pod označením recyko+ )
 
Veľmi dobré skúsenosti mám však s jednorázovými – nenabíjacími lítiovými článkami (označované sú aj ako foto batérie ). Lítiové články, aj keď sa možno ich cena bude niekomu zdať privysoká, doporučujem používať do všetkých moderných svietidiel. Lítiové články majú niektoré vlastnosti, ktoré iné napájacie články nemajú. Je to najmä ich kapacita a doba skladovateľnosti bez straty kapacity (až 10 rokov). Takže si môžete so sebou nosiť náhradné články pre prípad potreby a nemusíte mať obavu, že vám vaše svietidlo povie dovidenia, práve v najviac nevýhodnej dobe. Čo je ešte zaujímavé a dobré u lítiových článkov je to, že svoju kapacitu nestrácajú a spoľahlivo pracujú aj pri teplotách okolo -20° C.
 
Ako jednorázové články sa ešte často používajú aj tzv. alkalické články. Sú lacnejšie ako lítiové články, ale ich skladovateľnosť, kapacita, a pracovné teploty sú niekoľko krát nižšie ako pri lítiových článkoch.
 
Žiarovky:
Vývoj sa nezastavil ani na poli žiaroviek a aj ich konštrukcia sa postupne zdokonaľovala a prispôsobovala sa použitiu žiarovky (napríklad auto žiarovky) Zvláštnym typom žiaroviek sú tzv. výbojky. Sú to žiarovky – žiarivky – výbojky v ktorých vzniká svetlo pomocou elektrického výboja. Sú rôznej konštrukcie a plnené rôznymi plynmi a ich kombináciami. Podľa kombinácie plynov je potom aj výsledný farebný odtieň svetla ktoré daná žiarovka produkuje. Klasické žiarovky postupne nahradzujú žiarovky plnené špeciálnymi plynmi (podľa toho sú pomenované aj žiarovky – halogénové, xenónové, kryptónové …. )
 
Svietivé diódy LED, Luxeon LED, CREE LED …
Nové moderné svietidlá používajú vyspelú riadiacu elektroniku a ako svetelný prvok používajú svetelnú diódu. Svetelné diódy sa začali označovať skratkou LED. (angl. Light-emitting diode). LED dióda je polovodičová elektronická súčiastka, ktorá vyžaruje úzko spektrálne svetlo, keď ňou prechádza elektrický prúd. Farba vyžarovaného svetla závisí od chemického zloženia použitého polovodičového materiálu. Aj tu vývoj nespí a zdá sa, že vo vývoji LED technológií to priam letí míľovými krokmi. Mnoho výrobcov pochopilo, že sa na tomto poli dlho nič nemenilo a chytili sa príležitosti. V poslednej dobe ako keby sa pretrhlo vrece, so svietidlami osadenými super výkonnými svietiacimi polovodičovými prvkami, na princípe LED. Dnes sa často stretnete s označením Luxeon LED, Cree XR-E LED …. Podobné svietiace polovodičové prvky pod inými označeniami vyrábajú aj iné firmy, ale keďže s týmito nemám osobnú skúsenosť, tak sa o nich v tomto článku nezmieňujem (možno ma niekto doplní). Nové technológie svietiacich LED prvkov pomáli ale celkom isto vytláčajú z trhu doteraz používané klasické žiarovky s vláknom, ale už aj žiarovky modernejších konštrukcií ako sú kryptónové, halogénové, xenónové žiarovky. Je to otázka krátkej budúcnosti, keď LED žiarovky (správne by asi malo byť LED prvky) si sadnú na pomyselný trón a budú kraľovať vo všetkých svietidlách. Prvé lastovičky vysoko svietiacich prvkov už môžete objaviť dokonca aj v automobiloch.
 
V čom je vlastne výhoda LED svietiacich prvkov (LED) oproti klasickým žiarovkám. Tak je to hlavne nižšia spotreba elektrickej energie, dlhá životnosť (cca 50.000 hodín) , odolnosť voči nárazom. Svietidlá ktoré majú kvalitnú elektroniku dokážu naviac ešte svietiacemu prvku dodávať konštantný regulovaný prúd tak, aby svietidlo malo rovnaký svetelný výkon v širokom rozsahu napájania. Takže svetelný tok je rovnomerný a jeho intenzita je skoro konštantná pri plne nabitých článkoch ako aj pri článkoch ktoré už sú na pokraji svojej kapacity. Toto by sa pri klasických žiarovkách prejavovalo ako postupné znižovanie intenzity svetla. Elektronika v moderných svietidlách je vlastne to najdôležitejšie pre čo najlepšie využitie energie článkov a tým aj dĺžky svietenia svietidla.
 
Svietidlá:
So svietidlami v rôznych podobách som sa stretával už vlastne od detstva. Boli to rôzne kovové , alebo plastové svietidlá rôznych tvarov. Najčastejšie však bol ich tvar daný použitým napájacím článkom. Boli to najmä okrúhle veľké monočlánky, ktoré sa používajú ešte aj dnes pod označením „D”. Pamätníci si určite spomenú aj na tzv. štvorcové napájacie články a aj na svietidlá s týmito článkami. Dnes sa už tento typ článku veľmi na trhu neobjavuje. Ale vyrábali sa svietidlá aj s článkami „C” alebo na tzv. tužkové alebo mikrotužkové monočlánky. Tieto sa používajú aj dodnes s označením AA alebo AAA. Niektoré väčšie prenosné svietidlá používali olovený akumulátor v rôznych veľkostiach. V týchto svietidlách sa prevažne používali klasické žiarovky so žeraviacim vláknom. Moderné svietidlá používajú na napájanie lítiové alebo špeciálne nabíjacie články s dlhou životnosťou a veľkou kapacitou. Ako zdroj svetla sa nekompromisne na trh tlačia polovodičové svetelné prvky.
 

metroNoname svietidlo s kryptónovou žiarovkou.

Asi začnem svietidlom ktoré som si kúpil niekedy v roku 1990. Bolo to ručné svietidlo s telom s čierneho eloxovaného hliníku. Meno výrobcu svietidla som nikde na svietidle neobjavil…. Napájanie zabezpečovali 4ks klasických monočlánkov typu „C” a ako žiarovka bola použitá Kryptónová žiarovka. Toto svietidlo svietilo veľmi slušne a v porovnaní s tými „haraburdami” čo som mal doma to na tú dobu bol priam svetelný kanón…..

 

led_baterkaNoname s LED diódami.

Po pár rokoch som v jednom obchode objavil svietidlo, ktoré malo namiesto žiarovky „vysoko svietivú” LED diódu. Zaujalo ma práve tým, že namiesto žiarovky bola v svietidle použitá LED dióda. Bolo to veľmi jednoduché svietidlo na 3 „tužkové” monočlánky. Svetelný výkon bol mierne povedané diskutabilný, ale na druhej strane som v tom svietidle asi nikdy nemenil napájacie monočlánky. V tomto svietidle nebola žiadna elektronika, možno len jeden rezistor. Svietilo to stále až pokiaľ som ju niekde nestratil. Toto svietidlo bolo vhodné na osvetlenie blízkych predmetov, na nájdenie otvoru na kľúč v zámke, alebo na osvetlenie keď som išiel v noci popri ceste. Ako výhodu som videl v rozmeroch a veľkej výdrži svietenia. Aj keď svetelný výkon bol v porovnaní so žiarovkami slabý, už vtedy som tušil, že doba žiaroviek sa blíži ku koncu… takéto jednoduché svietidlá sa predávajú aj dnes. Sú v rôznych prevedeniach. Postupom času som si kupoval ďalšie, a ďalšie svietidlá s LED diódami, dokonca aj svietidlá kde bolo 24 aj viac ks. takýchto vraj „vysoko svietiacich” diód … Všetky aj keď sa mi spočiatku vždy zdali ako super, nakoniec v konfrontácii s klasickými žiarovkovými svietidlami prehrávali na plnej čiare…. Na LED technológiu som však nezanevrel…

 

svietidlo_SWATFORCESvietidlo SWATFORCE

Bolo to asi pred 3 rokmi, som na jednej slovenskej internetovej stránke (jej názov nebudem zverejňovať) objavil svietidlo s halogénovou žiarovkou o ktorej predajca tvrdil, že má až 80 lumenov a dosvieti až do 120m! „Tú musím mať”, povedal som si a už som aj vypĺňal objednávku. Cena za svietidlo ale nebola malá, svietidlo stálo asi 2500 SK ! Svietidlo skutočne aj prišlo asi za 3 dni. Po vybalení z balíku som bol trošku sklamaný opracovaním aj mechanickým prevedením. Svietidlo vyzeralo, ako keby ho niekto vyrábal a opracovával doma vo zveráku. To nevadí, utešoval som sa, veď dosvieti až 120m! Netrpezlivo som čakal na večer, aby som onen zázrak mohol vyskúšať. Moje pocity boli zmiešané a bol som sklamaný. Svietidlo naozaj „dosvietilo” na 120m, ale len „dosvietilo” … Dokonca svetlo bolo slabšie ako so starého svietidla z Metra … Utešoval som sa, že možno priložené napájacie články sú staré a že zajtra vyskúšam svietidlo s novou sadou článkov. Svietidlo bolo napájané 2ks lítiovými článkami typu CR123. Takže ďalší večer a ďalšie sklamanie. Svietidlo svietilo stále rovnako – slabo … Doma ma ešte čakalo ďalšie „milé” prekvapenie. Chcel som sa pochváliť – posťažovať priateľovi, ktorý práve prišiel k nám na návštevu. Pri predvádzaní svietidla sa stalo to, že žiarovka svietila asi len 1-2 sekundy a … zostala tma. Po rozobratí som zistil, že žiarovka sa odobrala do „večných lovíšť”. Dohromady teda svietidlo svietilo len pár sekúnd, hádam ani o minútach nemôžem hovoriť. Na druhý deň som napísal mail do nemenovaného internetového obchodu a podal som o reklamáciu na žiarovku. Žiaľ prerátal som sa. Odpoveď znela: žiarovka je spotrebný materiál a na žiarovku sa záruka nevzťahuje. Môžu mi predať novú žiarovku za cca 300 SK. Nepomohlo ani vysvetľovanie a ani to, že som ono svietidlo používal len pár sekúnd…. No čo už, nemal som chuť sa naťahovať a na onen obchod som natrvalo zanevrel a povedal som si, že z tohoto obchodu už nikdy nič neobjednám …

 

fenixP3DSvietidlo Fenix P3D

Ani neviem koľko času prešlo od tejto udalosti, niečo, už si nepamätám ani čo, som vyhľadával na internete a „ priateľ Google „ mi ponúkol okrem iných stránok, aj stránku www.kronium.cz Tu ma okamžite zaujala ponuka svietidiel od firmy Fenix. Objavil som tu dovtedy mnou ešte nepoznaný nový typ svietidiel s LED – LUXEON. V ponuke mali rôzne svietidlá, avšak do oka mi padlo svietidlo na 2ks. lítiových článkov CR123 s označením Fenix P3D Premium 100. Výrobca uvádzal až neskutočných 200 lumenov ! Toto bolo doposiaľ najviac „lumenové” LED svietidlo o ktorom som vtedy vedel. Teraz som však už bol pri objednávaní opatrnejší a poučený predchádzajúcim prípadom, som najskôr začal pátrať na internete, niečo viac o svietidle Fenix P3D. Aké bolo moje prekvapenie, keď som našiel veľmi veľa odkazov na stránky, diskusné fóra, ale aj na stránky s videami, kde boli recenzie a aj praktické videoukážky a testy tohto svietidla. Všade sa o tomto type vyjadrovali len a len v superlatívoch. Môžete dvakrát hádať, koľko som uvažoval o jeho objednaní….. Bol som až prekvapený, že za takú krátku dobu, čo som vlastne nesledoval vývoj svietidiel s LED technológiou, táto technológia pokročila tak ďaleko…. S napätím som očakával balík s objednaným svietidlom. Mal som trošku obavu, že to dopadne podobne ako s predchádzajúcou objednávkou. Moje obavy však rozptýlilo už otvorenie krabice v ktorej sa ukrývalo to malé „čierne čudo”. Veľkosťou asi ako hrubšie písacie pero a z dĺžkou len asi 12cm. Precízne spracovanie, príjemná váha, proste toto svietidlo sa mi okamžite zapáčilo. Tento krát som nečakal až do večera a vložil som napájacie články do svietidla okamžite. Prvé zapnutie v slnkom osvetlenej miestnosti naznačovalo, že reklama na internete tento krát naozaj neklamala. Aj na slnkom osvietenej stene, jasne žiaril svetelný kruh, ktorý vychádzal zo zapnutého svietidla. Pri skúšaní po zotmení, som nevychádzal z údivu. Také „malé čudo” a také obrovské svetlo to dokáže generovať. Svietidlo som si veľmi obľúbil, používam ho dodnes a veľmi často. Neodolal som ani jeho testu a porovnaniu so svietidlami ktoré som dovtedy „nazbieral” Favorit (P3D) naozaj nesklamal. S prehľadom porazil všetky svietidlá, ktoré som doma mal. Trošku odbočím a musím spomenúť aj jednu „malú perličku”. Bolo to v dobe keď som začínal poľovať a na postriežky som zo začiatku chodieval so staršími kolegami poľovníkmi. Jeden večer sme sa s kolegom trošku dlhšie zdržali na posede a cestou domov už bola poriadna tma. Starší kolega vytiahol z ruksaku veľké akumulátorové svietidlo že budeme svietiť pod nohy. Napadlo ma, že však aj ja mám so sebou moje obľúbené svietidielko. Navrhol som kolegovi, že ja mám tiež svietidlo a môžem svietiť s ním. Vtedy ma napadlo že porovnám „obra s trpaslíkom” Navrhol som to kolegovi a ten s úsmevom súhlasil. Akumulátorové svietidlo malo 6V akumulátor a 6V halogénovú žiarovku. Neviem či mal akumulátor nabitý naplno, ale asi nie, lebo ten môj maličký „trpaslík” svietil lepšie !!! Kolega len nechápavo krútil hlavou. Toto svietidielko používam stále dodnes, vždy keď sa vraciam z posedu alebo niekde idem potme, tak ho mám pri sebe. Som veľmi prekvapený výdržou napájacích článkov CR123. Pri takomto občasnom svietení som ich (aj to len preventívne) vymieňal až po pol roku !!! Dnes sa už P3D nevyrába nahradil ho novší a výkonnejší model PD30.

 

kacaSvietidlo „KAČA”

Jeden priateľ mi daroval svietidlo ktoré si záujemcovia vozili z Maďarska a jeho ľudový názov je KAČA. Je to pomerne „veľká hruda” s váhou cca 300-400g. Dostal ho nefunkčné. Keď som ho rozobral, zistil som že sú vadné 1,2V NICD akumulátorčeky. Ich veľkosť bola štandardná tužková batéria typu AA. Rozdiel bol len ten, že mali drôtové vývody. Rozhodol som sa že ich nahradím akumulátorčekami rovnakej veľkosti AA. Použil som 2000mA akumulátorčeky na ktoré som naspájkoval drôtené vývody. Po zapojení, zložení a nabití na plnú kapacitu, som svietidlo testoval na rôzne vzdialenosti a musím povedať že jeho výkon je excelentný. KAČA má pomerne veľký reflektor a aj ten sa podpísal pod vynikajúci výkon tohto svietidla. Svetelný kužeľ je veľmi dobre zaostrený a aj v 200m vzdialenosti je ešte vidieť jasný sveteľný kruh. Nevýhodou tohto svietidla je jeho váha a veľkosť reflektoru. Výhodou je naozaj slušný svetelný výkon…

 

nextorch_z9Svietidlo NEXTORCH Z9

Asi pred rokom som objavil diskusiu o svietidle Z9 NEXTORCH. Aj keď som bol už predtým rozhodnutý že svietidlo so žiarovkou nekúpim, diskusie okolo toho svietidla a referencie na dĺžku jeho dosvitu (údajne 220m) ma zlomili a objednal som si ho.Svietidlo má celokovové telo z tvrdeného eloxovaného hliníku. Výrobca dáva na telo doživotnú záruku. K svietidlu sa dá dokúpiť taktické príslušenstvo, diaľkový spínač, rôzne farebné filtre, montáž na zbraň. Je napájané 3ks. CR123. Je v ňom použitá žiarovka 9V xenónová. Ani toto svietidlo nepatrí medzi najlacnejšie, jeho cena je cca 99€. Ani toto svietidlo sa nevyhlo porovnaniu svietivosti. Tento krát som ho porovnával s „malým čiernym čudom” P3D. Intenzita svetla oboch svietidiel bola skoro vyrovnaná, ale keď som si mal nakoniec zvoliť medzi nimi čo budem nosiť so sebou vo vrecku, jednoznačne zvíťazilo „čudo” P3D. Žiaľ musím povedať, že ma svietidlo Z9 NEXTORCH zvlášť nenadchlo … Môj názor je, že cena za svietidlo Z9 NEXTORCH je premrštená a to vzhľadom na svetelný výkon a dĺžku dosvitu, ako aj výdrž napájacích článkov. Toto svietidlo už skoro vôbec nepoužívam, mám ho len ako záložné svietidlo. Celkové moje hodnotenie je, že je to drahé svietidlo. Tým že je ako svietiaci prvok použitá žiarovka, je daná vlastne aj vyššia spotreba a kratšia doba svietenia. Za cenu za ktorú sa toto svietidlo u nás predáva, sa dajú kúpiť oveľa lepšie a kvalitnejšie svietidlá s LED technológiou … Pre objektívnosť ešte musím poznamenať, že Nextorch vyrába aj iné svietidlá, (aj s LED) tie som však zatiaľ ešte nemal možnosť otestovať…

 

svietidlo_glockTaktické svietidlo GLOCK GTL-10

Toto svietidielko sa mi dostalo do ruky vlastne náhodou. Mal ho môj priateľ a keď sa dozvedel že „zbieram” zaujímavé svietidlá, tak mi ho daroval … Primárne je toto svietidlo určené k použitiu s pištoľami s RIS / Weaver lištou. Montuje sa zospodu na typizovanú lištu 21mm. Zaujímavé na tomto svietidle je to, že je ľahké, maličké a svetelný kužeľ sa dá „zaostrovať” Svietidlo je napájané 2ks. CR123 a ako svetelný zdroj je použitá xenonová žiarovka. Cena tak ako u ostatných podobných svietidiel presahuje hranicu 100 €. Aj toto svietidlo som porovnával so svietidlami Fenix P3D a Nextorch Z9. Svetelný výkon tohto sympatického svietidielka je nižší ako u P3D, alebo Z9, avšak umožňuje zaostriť svetelný kužeľ a tak koncentrovať svetlo do malého kruhu. Týmto spôsobom je možné svietidlo použiť asi do vzdialenosti 70-100m. Ako výhodu môžem vyzdvihnúť rozmery, váhu, zaostrovanie sveteľného kužeľa a integrovanú 21mm montáž. Ako nevýhodu to, že pri takomto type svietidla ( taktické svietidlo ) nie je možné použiť diaľkový tlakový spínač…

 

TK11Svietidlo Fenix TK11 R2 / môj tip ! / 

Toto ďalšie svietidlo som si zakúpil z dôvodu toho, že som chcel vyskúšať ako ďaleko pokročila technológia vo vývoji a výrobe LED. Svietidlo Fenix TK11 R2 používa ako svetelný zdroj novú LED Cree XR-E LED (bin R2). Svietidlo má sympatické rozmery a je k nemu možné dokúpiť taktické doplnky aj rôzne filtre. Výrobca uvádza až neskutočných 240 lumenov. To je na také malé svietidlo naozaj dosť. TK11 R2 je možné napájať 2ks. CR123, alebo čo je ešte výhodnejšie 1ks. nabíjacím Li-ion akumulátorom 18650. nebudem tu popisovať všetky parametre, prípadný záujemca si ich určite nájde na internete. Cena TK11 R2 ( v čase písania tohto článku) sa pohybuje niekde okolo 80 €. Áno aj toto svietidlo prešlo testom ako aj všetky predchádzajúce moje svietidlá. V teste sa stretli Fenix P3D, Fenix TK11-R2, a Nextorch Z9. Test bol veľmi jednoduchý. Chcel som len vedieť ktoré s týchto svietidiel svieti najsilnejšie. Umiestnenie bolo podľa očakávania. S prehľadom zvíťazila TK11-R2. Skúsil som aj test keď som na stenu vzdialenú 30m svietil dvomi svietidlami naraz (P3D aj Z9) a potom som na takto osvetlenú stenu zasvietil TK11-R2. Svetelný kruh ktorý vytvárala TK11-R2 bol jasne viditeľný. TK11-R2 je môj favorit na univerzálne svietidlo. Je to svietidlo vhodné na každodenné používanie, alebo po výmene spínača za diaľkovú spúšť a upevnení na zbraň je ho možné použiť aj ako taktické svetlo. TK11-R2 má veľmi dobre navrhnutý reflektor a preto je sveteľný lúč zaostrený a jasne viditeľný aj na vzdialenosť väčšiu ako 200m !!!

 

Fenix_TK40Svietidlo Fenix TK40 Cree MC-E

Keď som si už myslel, že TK11 R2 je moja posledná hračka a vlastne už ani výkonnejšie svietidlo nepotrebujem, objavil som informáciu o svietidle z dielne Fenix a s modelovým označením TK40 ktoré malo na LED svietidlo do ruky, neskutočný výkon 630 lumenov ! To je približne asi ako 60W žiarovka ! Je to na svietidlo do ruky naozaj dosť.

Vtedy som si povedal, že možno niekedy, ak sa mi náhodou dostane do ruky, tak ju vyskúšam. Náhoda to však zariadila tak, že som sa v jednu nedeľu ocitol na poľovníckych slávnostiach 2009 vo Sv. Antone, a náhoda chcela aj to, že tam práve vtedy mala firma Kronium svoj stánok … Áno tušíte správne, po počiatočnom zbežnom prezretí ich stánku, mi oči padli na malú presklennú vitrínku so svietidlami, medzi ktorými som okamžite spoznal aj TK40. Čo si myslíte že sa asi stalo ? Hmmm…. po počiatočnej konverzácii s dotyčnými pánmi v stánku a prehodení zopár viet som si už TK40 prezeral zo všetkých strán a samozrejme aj skúšal. Váhal som nad jej kúpou a uvažoval som nad tým, načo mi vlastne TK40 bude … Moje rozhodovanie bolo o to ťažšie, lebo som doma mal novučičkú TK11-R2 ktorú som si zakúpil len pred pár dňami.

Lenže… doma som mal „len” 240 lumenov a v ruke som držal „až” 630 lumenov !!! …

Rozhodovane bolo naozaj ťažké, Na jednej strane som bol spokojný s TK11-R2 ktorú som už mal doma a na druhej strane som veľmi chcel porovnať a vyskúšať výkon TK40. Aby som sám sebe rozhodovanie uľahčil, tak som si len tak pre seba povedal, „kúpim si ju len vtedy, keď mi ju predajú za veľmi dobrú cenu” Toto som aj otvorene povedal pánovi v stánku (z jeho vizitky som sa neskôr dozvedel aj jeho meno, takže aj týmto pozdravujem p. Mitošinku ). „Pochválil” som sa mu, že už som spokojným vlastníkom Fenix P3D, ako aj TK11 R2, ale chcel by som si kúpiť aj TK40, ale musí to byť za veľmi dobrú cenu. Nechcel som byť drzý a ani nijako na p. Mitošinku tlačiť, tak som mu povedal, že si ešte idem pozrieť okolie a neskoršie sa vrátim. Ak sa potom „dohodneme”, tak si TK40 kúpim, ak nie, tak to asi tak má byť. Vrátil som sa asi po hodinke. P. Mitošinka si ma ihneď všimol, pozreli sme sa na seba a ja som vyslovil len jedno slovo „TK40″ on sa usmial a povedal „ja viem”… No nebudem to naťahovať, p. Mitošinka je výborný obchodník a tak sme sa nakoniec dohodli a ja som domov odchádzal s novučičkou TK40…

TK40 je napájaná 8ks 1,5V alkalických článkov. Môžu sa použiť aj nabíjacie 1,2V NICD, alebo NIMH články AA (Tužky) Na prvé testy TK40 som použil nabíjacie NIMH články 1,2V / 2000mA Eneloop.

S plne nabitými článkami som TK40 používal každý večer asi po dobu jedného týždňa… Neviem to vyčísliť v minútach, ale TK40 stále svietila naplno. Po týždni som do TK40 zakúpil 1,5V lítiové články s kapacitou 3000mA. Tie sú tam aj dnes v dobe písania tohto článku. Článok časom snáď doplním o skúsenosti s TK40 po dlhšej dobe používania…

TK40 svieti neskutočne silno. Určite je to najsilnejšie svietidlo aké som mal možnosť držať v ruke. Samozrejme že som ho porovnal so svietidlami ako P3D, TK11-R2, aj keď výsledok bol dopredu jasný… TK40.

Jeden zaujímavý test si však neodpustím uverejniť. Skúsil som TK40 porovnať s reflektormi auta. Bola bezmesačná noc, zámerne som sa postavil autom oproti lesu asi vo vzdialenosti 70-80m. Na aute som zapol diaľkové svetlá a do takto osvetlenej scény som nasmeroval zapnutú TK40. Znie to neuveriteľne, ale svetelný kužeľ z TK40 bol celkom jasne viditeľný v takto osvetlenej scéne. TK40 je naozaj silný zdroj svetla.

 

HID svietidlá.
Trošku inou kategóriou svietidiel sú svietidlá s označením HID. O tejto kategórii som sa zámerne nezmieňoval v tomto článku z dôvodu že som ich zatiaľ neskúšal a nemám s nimi žiadne osobné skúsenosti. HID svietidlá najčastejšie používajú xenonové HID výbojky. Sú to svietidlá s dosahom svetla stovky metrov, niektoré modely dokonca až viac ako kilometer. Ceny týchto svietidiel dosahujú ceny aj okolo 1000 € ! Tieto svietidlá používajú hasičské a záchranné zložky.

 

Zhrnutie:
Pri výbere svietidla si musíte najskôr ujasniť účel, na ktorý svietidlo budete používať. Musíte vedieť, či je pre vás priorita svetelný výkon, výdrž napájacích článkov, dĺžka dosvitu, šírka svetelného kužeľa, alebo váha svietidla. Až potom môžete pristúpiť k výberu svietidla. Po všetkých skúsenostiach však doporučujem orientovať sa na svietidlá s LED technológiou. Žiarovkovým svietidlám by som sa už radšej vyhol. Na trhu je dostatok moderných LED svietidiel z ktorých si každý môže vybrať také svietidlo, aké sa bude najviac približovať jeho potrebám. Prečo som si zvolil svietidlá so značkou Fenix ? Fenix u svojich svietidiel používa asi najlepšiu elektroniku, ktorá zabezpečuje maximálne využitie kapacity napájacieho článku, a tým aj rovnomernú veľkosť svetelného lúča. Kvalitná elektronika je základ toho, aby svietidlo maximálne efektívne využilo kapacitu napájacích článkov. Fenix je firma, ktorá uvádza skutočné namerané hodnoty u svojich svietidiel. Môžete sa však stretnúť aj so svietidlami neznámych značiek o ktorých jeho neseriózny výrobca tvrdí, že má napr. 900 lumenov a pritom svieti slabšie, ako Fenix TK40, ktorý uvádza skutočných 630 lumenov. O tejto problematike sa nechcem veľa rozpisovať, myslím si že na túto tému je na internete dostatok zdrojov a diskusií. Ako napájacie články doporučujem jednoznačne lítiové články. Ako univerzálne svietidlo na všestranné použitie môžem len doporučiť TK11-R2. Ak máte záujem o viac informácií o špičkových svietidlách alebo si chcete aj niektoré objednať, môžete sa pozrieť napríklad na stránku www.kronium.cz

Takže asi toľko k tejto téme…. ospravedlňujem sa za prípadné nepresnosti, článok je len môj laický pohľad a moje osobné skúsenosti so svietidlami a ich príslušenstvom. Na obrázku nižšie nájdete testované svietidlá …

 

Záver.


Upozorňujem, že platný zákon neumožňuje v SR používanie svietidiel pri love zvierat. Preto všetky testy boli robené v súlade so zákonom.


 

Autor článku: volodo

 

Prihlásiť sa na odber
Upozorniť ma na
guest
23 x komentované
Inline Feedbacks
View all comments
lanus
lanus
14 years ...

Svietidlá …
Volodo – podaril sa Ti mimoriadne obsažný,výstižný a aj ,,diplomaticky napísaný” článok;gratulujem !

hospodar50
hospodar50
14 years ...

Volodo zaujala ma tiež TK11 a pozeral som ju aj na internete, ale našiel som dva druhy. TK11 a TK11R2 o ktorej píšeš aj ty. Aký je medzi nimi rozdiel?

volodo
volodo
14 years ...

pre: hospodar50
TK11-R2 je novší vylepšený model TK11. Má lepšiu elektroniku, používa prémiovú výkonnú LED Cree XR-E R2, má vyšší výkon ako TK11… Viac si môžeš prečítať na: https://www.fenix-store.com/product_info.php?products_id=497

Ďakujem za pochvalu… 🙂

patriotXT
patriotXT
14 years ...

V prvom rade sa chcem podakovat za vyborny zrovnavaci clanok svietidliel.
Pred dvomi mesiacmi ked som sa rozhodoval ake svietidlo kupit tak by sa mi tento clanok urcite zisiel. Ale vidim, ze som sa nerozhodol zle, kupil som si v tedy Fenix TK11 R2. Je to vyborne svietidlo mozem len doporucit.

lesaj
lesaj
14 years ...

[b]Perfekne a precízne spracovaný článok. Vyslovujem veľké poďakovanie autorovi. LaL zdar.[/b]

lesaj
lesaj
14 years ...

RE: Svietidlá a ich použitie v praxi.
[b]Perfektne [/b]

hunter2233
hunter2233
14 years ...

Super článok. Mám TK11 R2 a som velmi spokojný.Mám k nej akumulátor 18650 a nabíjačku.Vydrží to velmi dlho. Kúpil som to v Hlohovci v
BARRACUDE./0905667236/.Je to super svietidlo.

lajci
lajci
14 years ...

lajci
Fénix TK 40 je najskôr OK, ale poznámka predajcu z obchodu vyráža dych – plný výkon 630 lumenov až po troch minútach po zapnutí????
prosím o kvalifikovanú odpoveď.
Ďakujem.

volodo
volodo
14 years ...

To: Lajci
Hmmm… neviem kde si to čítal…ja som si to nevšimol…TK40 svieti naplno už od zapnutia.

patriotXT
patriotXT
14 years ...

TK40 som mal moznost vidiet svietit a ako pise Volodo svieti neskutocne silno. Len jedina vec sa mi na nej nepaci a to napajanie. Ale teraz vysla nova TK30 a ta uz ma napajanie rozumnejsie 1x alebo 2x akumulator 18650. Len na nej sa mi zas nepaci prepinanie rezimov. Tak nakoniec asi pojdem do Olight M30 Tritom, na nom som nenasiel ani jednu muchu.
http://www.baterky-noze.sk/olight/olight-m30-triton

patriotXT
patriotXT
14 years ...

Tu je celkom dobre porovnanie vykonov niektorych vybranych svietidiel, lebo dost vyrobcov zavadza, hlavne tie lacnejsie znacky:
http://www.forum.fotonmag.cz/index.php?showtopic=886&st=0&start=0

stevko
stevko
14 years ...

Prosim o vysvetlenie čo su to akumulatorčeky, ktore ste použil v kačke

volodo
volodo
14 years ...

pre: stevko
Použil som:
http://www.sos.sk/a_info/img_data/J_kap/bat/eneloop.jpg
ale tam som musel naspájkovať vývody…

Ale daj tam radšej:
http://www.sos.sk/?str=371&artnum=72806
Tieto už majú vývody naspájkované.

stevko
stevko
14 years ...

ďakujem za radu

majlo
majlo
14 years ...

dakujem velmi pekne, moc si mmi pomohol

flashlight
flashlight
14 years ...
Lubos
Lubos
14 years ...

Super svietidla súčasnosti
Pekné články mnohým ľudom určite pomohli k správnemu výberu.
Aby však ponuka bola kompletná a výber perfektný zapájam sa aj ja. Tu nájdete výsledky meraní hustoty svetla ktoré produkujú ručné LED svietidlá http://www.turboled.sk/index.php?main_page=product_info&cPath=40&products_id=113
Je tam aj článok luxi kde je vysvetlenie ako to funguje a na akú vzdialenosť vám svietidlo dosvieti s danou hustotou svetla. Ako som už písal množstvo lumenov nehrá rolu v dosahu svetla, tento faktor ovplyvňuje tvar reflektora alebo použitie špeciálnej asferickej čočky ako má Tiablo A9 + Kollomator – čočka . Množstvo lumenov vám len prezradí aké množstvo svetla svietidlo produkuje no toto svetlo môže svietiť strašne do strán a tým pádom sa ďaleký dosah svetla nedostaví. Pán Voloda zo svojim súhlasom odo mňa obdrží svietidlo Tiablo A9 + Kollimator a spraví hodnotenie podla seba aby boli moje slová opodstatnené a preverené.

volodo
volodo
14 years ...

Hustota svetla
Áno máš pravdu Luboš, Teraz som dokončil test aj iných svietidiel s LED a “hustota svetla” naozaj má veľký vplyv na to, ako “silno” svieti to či ono svietidlo. Vôbec nie je podstatné, aké lumeny výrobca udáva. Mnoho krát sú pri svietidle uvádzané nereálne hodnoty.

rudo
rudo
13 years ...

Tiablo A9 + Kollimator
Páni má niekto skúsenost z [b]Tiablo A9 + Kollimator[/b] sú info na internete pravdive.
A kde ho zoženiem výhodne+príslušenstvo.
Dakujem.

cepelak47
cepelak47
13 years ...

dobrý perehíad o vyrobkoch
Zdravím čitateľ si môže vybrať po prečítaní článku ,ktorý dáva radu i výber ďakujem mne sa osobne páčil.

redbolt
redbolt
12 years ...

prehľad
Ak máte záujem, prehľad o svietidlách nájdete aj na mojej webovej stránke tu:
http://hunterled.webnode.sk/

Lubos
Lubos
12 years ...

Tiablo A9 Q5 + Collimator (Zoom optika) dosah svetla 530 metrov podľa normy ANSI/NEMA
Údaje o Tiable A9 Q5 sú skutočne pravdivé, dosah svetla je naozaj 530 metrov !
Veľa lovcov a Poľovníkov povie mne stačí keď to dosvieti 150 metrov ale pravda je taká že nestačí. Každý kto chce strieľať na istotu a presne chce vidieť na čo strieľa je treba svietidlo s dosahom svetla na minimálne 300 metrov aby ste na tých 150 metrov všetko dobre videli. A dôležité je aj to čo sa za vašim cieľom nachádza , či tam niesu ľudia alebo iné dôležité objekty. S Tiablom vidíte stovky metrov za váš cieľ a presvedčilo sa o tom na slovensku už viac ako 1500 zákazníkov. Kto má záujem Tiablo mu pošlem na skúšku s tým že mi ho vyplatí a ak sa vám nebude páčiť a dosah svetla nebude ako deklarujem vrátim vám plnú sumu penazí.

Lubos
Lubos
12 years ...

Kde Tiablo kúpiť ? http://www.sniper.sk Slovenský distribútor !
Tiablo si môžete zakúpiť u Slovenského distribútora ale aj v asi 60% Poľovníckych obchodov na Slovensku do ktorých Tiablo dodávam http://www.sniper.sk