Stres a presná streľba

ilustračné foto

Jedným z faktorov, ktorý zohráva významnú úlohu pri poľovačke je stres. Hlavne pri spoločnej poľovačke je presná streľba závislá od toho, ako strelec dokáže ovládať stres. Čo je vlastne stres ?

Pod stresom rozumieme veľmi komplexné zmeny v tele, ktoré sú odozvou na vonkajšie udalosti a sú spôsobené tzv. stresovými faktormi. Ide o stav napätia, ktoré vyvoláva silné fyzické a duševné zaťaženie. Začína sa to vylučovaním tzv.stresových hormónov, ktoré potom pôsobia na rôzne orgány v tele. Toto sa prejavuje zvyšujúcou sa pozornosťou, dochádza k zmene vnímania okolia, oko vidí ostrejšie, zorné pole sa vo výške a šírke obmedzí tzv.tunelové videnie, ucho počuje lepšie, pulz stúpa, dýchanie sa zrýchľuje, viac sa potíme, svaly sú čoraz viac napäté a reflexy sa zrýchľujú.

Už na samotnom začiatku poľovačky sa u poľovníka začínajú prejavy typické pre stresové reakcie. Spoločná poľovačka plodí nie len u zveri ale aj u poľovníka maximálny stres. Typický scenár: diviaky prenasledované hlásiacimi psami ( niekedy ich ale poľovník nepočuje, čo tiež prispieva k vzniku stresovej situácie ) prerazili, smerujú priamo na strelca, ktorý si vyberá kanca, rýchlo zalíci zbraň, skontroluje bezpečnosť t.j. honci, pes, okolie a prekážky s následným zameraním cieľa. Koľko predsadiť a ako dlho mieriť ? Odistiť zbraň, posledná kontrola a páľ. Prebitie bez pohľadu na vybranú resp.zasiahnutú zver a streliť po ďalšom kuse. A to všetko počas niekoľkých sekúnd. To je príklad čistého stresu.

Ale koľkí z nás poľovníkov to takto presne robíme ?

Životu nebezpečné stresové situácie vznikajú nečakane a náhle. V tomto prípade platí len jedno, mať neustále prehľad o situácii, rýchlo a správne sa rozhodnúť aby som mohol konať obozretne. Tomu môžeme hovoriť tiež presná streľba v pravý okamih. Na druhú stranu sú stresové situácie práve to, čo poľovník vyhľadáva a sú nevyhnutnou súčasťou lovu. A v tomto momente si musíme položiť dôležitú otázku.

Ako tento stres ovládať tak, aby sme sa vyvarovali prípadných chýb ?

Hneď na začiatku je potrebné si ujasniť vlastný priebeh stresu. Na nasledujúcom obrázku je znázornená typická stresová krivka. Táto znázorňuje závislosť miery napätia ( odráža koncentráciu stresových hormónov v krvi ) od časovej osi.

clanok-stres-presna-strelba008

Určité napätie – zelená oblasť – je normálné a dokonca nevyhnutné a predstavuje akési meradlo nášho zodpovedného jednania. Pri väčšine ľudí a voľne žijúcej zveri však táto krivka „prerastá” až do červenej oblasti. Sploštenie krivky naopak zodpovedá únave a vyčerpaniu. Podľa tohto by pocit stresu mal trvať len tak dlho, ako je nevyhnutne potrebné a nesmie opustiť zelenú oblasť. Cieľom je udržať stresové podmienky počas nevyhnutného času v optimálnej rovine.

Celé správanie vedúce k tomu je určené trojicou faktorov – BW, UB a SB. Pričom BW predstavuje poznatky, ktoré poľovník získal vzdelávaním a pri teoretickej výučbe a čo je práve pre danú situáciu platné. UB to sú praktické zručnosti a osobné skúsenosti získané pri love. SB odráža dôveru vo vlastné schopnosti a vnútornú bezpečnosť.

clanok-stres-presna-strelba009

Len v tom prípade, keď budú všetky tri faktory vo vzájomnom súlade, môžeme optimálne potláčať stres. V praxi zohrávajú nezanedbateľnú úlohu ešte ďalšie faktory, ktoré nesmieme tiež podceňovať: optimálne technické vybavenie, adekvátny spánok, správna výživa, dostatočný príjem tekutín okrem alkoholu.

Je potrebné si trénovať jednak ovládanie zbrane bez použitia spúšte so súčasným sledovaním okolia a reakcie na vonkajšie podnety pod časovým tlakom. Najčastejšou chybou je nezodpovedná manipulácia so spúšťou. Takáto chyba sa nedá odpustiť a vo väčšine prípadov vedie k nebezpečným situáciám, ktoré ešte viac napomáhajú zvýšiť stres.
 
Na tomto mieste je potrebné tiež zdôrazniť, že už samotná spoločná poľovačka sa vyznačuje predprogramovanými stresovými situáciami, ktoré môžu niektorých poľovníkov nájsť nepripravených, čo ešte viac zvyšuje riziko nebezpečenstva. Doporučuje sa preto, aby poľovníci používali na spoločných poľovačkách zbrane s čo najkratšími hlavňami z dôvodu ľahšej a rýchlejšej manipulácie s nimi, kalibrom cez 7 mm, bez napináčika a trojáky len s poistkou pre guľovú hlaveň.
 
Aj keď má ovládanie stresu pri love veľký praktický význam, v súčasnosti sa pri vzdelávaní novej generácie poľovníkov neprikladá tejto téme skoro žiadny význam. Bolo by vhodné preškolenie v tejto oblasti aj starších poľovníkov. Nakoľko opatrnosti nie je nikdy dosť a nie všetci poľovníci majú vrodenú zodpovednosť.
 
Tento článok sa pokúsil aspoň čiastočne priblížiť širokej poľovníckej obci metódu na zvládnutie stresu. Som presvedčený, že rovnako ako mňa aj mnohých ďalších poľovníkov táto problematika zaujme a budú sa chcieť s ňou bližšie zoznámiť.
 
Autor: Ján Krnáč

 

Prihlásiť sa na odber
Upozorniť ma na
guest
8 x komentované
Inline Feedbacks
View all comments
novacik90
novacik90
13 years ...

Môžem potvrdiť,že stres vie človeka poriadne rozhodiť. Ja s poľovníctvom len začínam a keď mierim na zver, tak sa mi tak trasie ruka od stresu,že neviem vystreliť. Ako sa dá stres eliminovať?

Krnac
Krnac
13 years ...

Odpoveď na tvoju otázku je možmé nájsť v druhom obrázku z článku. Ale skús vyskšať ešte toto jednoduché cvičenie: začni sa nadychovať tak, aby sa najprv pri nádychu dvíhalo len brucho a až potom hruď a toto všetko musíš vykonať kým nenapočítaš do čísla 5.Krátko zadrž dych a potom opäť počítaj do čísla 5 a vydychuj najprv hruď a potom brucho. Opakuj to aspoň 3x a mal by si sa skľudniť.

sobolic
sobolic
13 years ...

Autor trafil klinec po hlavičke. Stres je mnohokrát zodpovedný za zlú ranu. Málo kto si to prizná. Stačí keď sa strieľa na 100m a aj jemné kmitanie od stresu zapríčiní zlý zásah a následnú dohľadávku. Dobrý článok. Čítam tu od vás len samé dobré články. Lovu zdar.

lesaj
lesaj
13 years ...

Dobrý článok
Dobrý článok, určite stojí za pozornosť, len toto už poznáme hádam všetci, že sa takéto „stresové“ situácie občas, či častejšie OPAKUJÚ a aj BUDÚ OPAKOVAŤ . Doplň to prosím Ťa ďaľším článkom, AKO bojovať proti stresu, ako ho zvládnuť na jednotku, napr. pri tých spoločných poľovačkách. Na to je určite tá najťažšia odpoveď. Inak páči sa mi a oceňujem, že Ti ide v prvom rade o bezpečnosť hlavne pri SP, ale aj celkovo. Pozdravujem Ťa a dávam hlas za snaživosť a článok.

PEREC1
PEREC1
13 years ...

NIE,nie.
to o čom pise strelec nie je stres ale polovnicke vzrušenie-teda triaška..mal ju každy polovnik ktory začinal polovat a niekedy pretrva aj u staršich polovnikov.je rozdiel mierit na terč z papiera a ine mierit na živeho tvora,teda zver..

milanhrozny
milanhrozny
13 years ...

Ak už poľovník nemá pri streľbe na zver poľovnícke vzrušenie, tak to už nie je poľovník, to je už lovec.

milanhrozny
milanhrozny
13 years ...

Zabudol som dodať, že je to vynikajúci článok. Klobúk dolu p. Krnáč.

forestghost
forestghost
13 years ...

stres
zvládnuť stres je druhá njdôležitejšia vec po zvládnutí techniky streľby,len ten kto to dokáže môže byť výborným strelcom