Guľovnica Blaser R8

Posledných 15 rokov pretrvávala jedna otázka ohľadom guľovnice Blaser R93.Ako môže byť tento technicky dokonalý model posunutý do novej éry? Odnímateľný zásobník bol úlohou číslo jedna. Blaser našiel perfektné riešenie – ergonomické a pohodlné pre používateľa.

clanok_Blaser_R8_cSpúšť ako kľúčový faktor v precíznosti a jej bezpečnej funkčnosti za akýchkoľvek extrémnych podmienok, bola veľkou konštruktérskou výzvou, ktorá bola brilantne zvládnutá.V snahe spraviť streľbu z R8 tak komfortnú a bezpečnú ako je len možné, Blaser kládol nesmierny význam na optimalizovanie zásobniku, ktorý dosahu novú úroveň dokonalosti.Blaser vynaložil veľa námahy aby dosiahol maximálny technický výkon bez kompromisov v dokonalom štýle a dizajne. Zanietenie Blaseru pre výrobu zbraní sa perfektne odráža v dynamických ale elegantných rysoch R8.

Sústredenie na opakovanie: Priame opakovanie v ideálnej streleckej pozícii zaručuje uvoľnený postoj v situáciach, ktoré vyžadujú rýchlu reakciu na streľbu. Záver sa nachádza v ideálnej ergonomickej pozícii priamo nad poistkou spúšte. Puška a oko zostávajú zacielené na cieľ, a tým poľovník získava čas presne zamieriť na cieľ a zaisťuje perfektný zásah.

clanok_Blaser_R8_bVýmena zásobníku “na slepo”: Tlačidla zásobníku sú umiestnené hneď nad spúšťou a preto môžu byť obsluhované “na slepo”. Po súčasnou stlačení tlačidiel po oboch stranách sa zásobník uvoľní priamo do druhej ruky. Ak je to potrebné, druhý zásobník môže byť vložený v priebehu sekundy. Zásobník sa plní vkladaním nábojov zvrchu, preto nie je potrebné tlačiť náboje zospodu medzi spery zásobníka. Preto môže byť zásobník ľahko plnení, dokonca aj keď je vložený v zbrani, čo je obrovská výhoda pre aktívnych poľovníkov. Kapacity zásobníkov – mini kaliber – 5+1, štandartný kaliber – 4+1, magnum kaliber – 3+1.

 

Osvetlené ovládanie: Voliteľné príslušenstvo – iC Illumination control v kombinácii s puškohladom Zeiss iC spája osvetlenie krížu puškohladu s ovládaním pušky. Pri napínaní R8 , sa automaticky aktivuje osvetlená bodka v intenzite ktorá bola nastavená ako posledná. Po napnutí úderníku je nabitá zbraň pripravená na streľbu a Zeiis iC je pripravený na mierenie.

Precízna spúšť Blaser: Vďaka excelentnej spúšti charakteristickej cvaknutím, a extrémne krátkym spúšťacím časom, je myšlienka strelca vystreliť premenená na presný zásah. Spúšť R8 sa okamžite zastaví „cvakne ako sklo”. Spúšť je k dispozícii v dvoch verziách – 1,5lbs a 2,5lbs, a tak si môžete vybrať tú ,ktorý vám najviac vyhovuje.

Faktor úspechu – pažba: Priama línia usmerňuje spätný náraz horizontálne na rameno. Zásluhou zvýšenia stability je spätný náraz v podstate redukovaný. Vďaka ostrému uhlu, podpora dlane a zreteľnému odliatku, pištoľové uchopenie R8 je pohodlné pre pozíciu ruky, ktoré dovoľuje kontrolovanú streľbu a lepšie strelecké výsledky.

Radiálny zamykací mechanizmus Blaser: Extrémne silný zámok koncentrovaný priamo do hlavne bez točivého pohybu. Okrem uloženia hlavne a kvality, radiálny uzamykací mechanizmus Blaser rozhodne prispieva k neprekonateľnej presnosti.

Manuálny napínací systém: R8 ponúka možnosť bezpečnej posliedky so zásobníkom v zbrani, bez akejkoľvek šance na zlyhanie vďaka manuálnemu napínaciemu systému. Bez toho aby ste ruku dali dole z pažby môžete potichu posunúť napínačik dopredu čím napnete úderník a zbraň je nabitá a pripravená streľbu v správny okamih. Pre vybitie stačí napínačik jemne zatlačiť dopredu a nechať ho skĺznuť dozadu, čím sa úderník dostane do neutrálnej pozície a zbraň nemôže vystreliť.Na bezpečné otvorenie záveru, je potrebné potlačiť napínačik trochu dopredu – asi 3mm, do prvého náznaku odporu, čím sa záver odomkne. Tento jemný pohyb zbraň nenabije.Manuálny systém nabíjanie Blaser sa za polstoročie používanie stal jedným z najbezpečnejších systémov ,ktorý je používaný v poľovníckych zbraniach.

clanok_Blaser_R8_a

Krátka a poľovnícka: Unikátny dizajn zásobníku R8 umiestneného priamo nad spúšťou umožňuje aby bola zbraň o 9cm kratšia ako konvenčné poľovnícke zbrane.

Perfektne vyvážená: Kombinácia celkovej dĺžky, váhy a vyváženia vytvára nový štandard pre opakovacie pušky. Rovnomerné rozloženie hmotnosti umožňuje rýchlu manipuláciu a okamžité zamierenie.

Bezpečne uložená a pripravená v zlomku sekundy: V situáciách keď je potrebné zbraň prepraviť na dlhšiu vzdialenosť , je pohodlnejšie zbraň rozložiť a uložiť do kufríka. Ak je to potrebné puška môže byť zložená v priebehu niekoľkých sekúnd bez vplyvu na presnosť.

Uzamknutý zásobník: Dve tlačidlá na uvoľnenie zásobníku chránia zásobník pred mimovoľným vypadnutím. Naša inovácia sa tu však nezastavila. Je zakomponovaná aj uzamykacia jednotka pre poľovníkov, ktorý preferujú nemeniteľné zásobníky.Keď zásobník zamknutý v zbrani, a je otvorený záver, je možné ho nabíjať zvrchu.Každý zásobník je dodávaný s ochranným puzdrom, ktorý ho ochraňuje pred špinou, ak je uložený mimo zbrane. Keď je zásobník vybratý zo zbrane, komora zásobníka môže byť uzavretá s krytom ktorý je súčasťou dodávky.

Ochrana: Všetky kovové časti R8 sú vyrobené z nehrdzavejúceho materiálu alebo inak ochránené proti korózii. Uzavretá konštrukcia R8 je prevenciou pred zašpinením zbrane.

Desmodromický spúšťový mechanizmus: Kritické miesto medzi strelcom a puškou je spúšť. R8 ponúka ďalší skok v technológii. Po prebitý sa spúšť mechanicky resetuje. Táto inovatívna vlastnosť sa nespolieha na resetovanie spúšte po streľbe. Táto dôležitá vlastnosť ponúka neprekonanú spoľahlivosť v extrémnych podmienkach ako je mrznúci dážď a fúkajúci prach.

Poľovanie v každom kúte sveta: Nie je lepšia možnosť pre poľovníka ,ktorý chce používať jednu pušku kdekoľvek na svete. S kalibrami od .222rem až po .416 Rem. Mag nie sú žiadne limity pre Váš Blaser.

Viaceré puškohlady na jednej hlavni: Každá hlaveň je opatrená originálnou montážou Blaser, čo dovoľuje striedať na jednej hlavni viacero puškohladov.

R8 sa dodáva vo verziách Standart, Luxus, Black edition, Attache, Baronesse, Safari, Safari Luxus a Safari Black edition.

Autor: Emil Jurkovič

Prihlásiť sa na odber
Upozorniť ma na
guest
11 x komentované
Inline Feedbacks
View all comments
m.krutý
m.krutý
12 years ...

Odp.: Blaser R8
Bol by som veľmi rád, keby mi už niekto vysvetlil dokonalosť tejto zbrane voči takému : Mauser 98k. Som veľmi zvedavý aký úžasný je tento systém. Poprosím tých ktorý považujú úžas za drevo a gravír nech nepíšu. týka sa to konštrukcie. Rád si prečítam.

JaroD.
JaroD.
12 years ...

tajfi
Skús najprv odpovedať na otázku, či máš s oboma týmito zbraňami osobné skúsenosti ?

m.krutý
m.krutý
12 years ...

nie nemám…………….nie je to žiadna špička ani unikát a ani konštrukčná dokonalosť a pod., pracovný štandard vyššej triedy – to sú slová ktoré si zaslúži.

traper1
traper1
12 years ...

…..
áno, je to skrátka len reklama…

1lubos
1lubos
12 years ...

Odp.: Blaser R8
Sama jedovatost…. Kupil som si ju v prevedeni profesional , bez graviru. Jeden spolahlivy prepracovany system-viac k tomu niet co dodat!…
R8 nepotrebuje reaklamu, a ak si clovek zvykne na iny system, aky bol zauzivany dlhe roky, je to nieco, co NIKDY NIKTO nepochopi, pokial s tym nepoluje. PUNKTUM

frido
frido
10 years ...

blasser r8
m.krutý a traper 1 vidím že ste velmi zaujatý voči blasseru r8 a riadite sa heslom jedna baba povedala,nemáte so zbraňou žiadne praktické skúsenosti a možno ste ju nemali ani v ruke.Treba si ju najskôr vyskúšať prakticky vystreliť niekolko rán a potom ju kritizovať.

sb13
sb13
10 years ...

Odp.: Blaser R8
je to len zavist niekto poluje z CZ a podobnymy hovadinamy a iny si moze dovolit BLASERA je to cele len o tom

Jaros_1981
Jaros_1981
8 years ...

odp.
Vyborny clanok,dakujem.Po dvoch rokoch uzivania R8 success,som velmi spokojny

Tulak
Tulak
8 years ...

RE: Blaser R8
System pre polovnika je uzasny v tom, ze:
je jednoduchy, maximalny komfort pri montazi a demontazi zbrane, od orecha, cez hlavne, puskohlady po cely system, nema puzdro zaveru, min o tretinu rychlejsia strelba, montaz si vie zladit s hlavnou kazdy kto je co len trosku technicky zdatny, da sa tam namontovat vsetko, teda asi neexistuje puskohlad, ktory by tam nepasoval /netreba chodit za puskarom za kazdou vymenou ako napr pri klapke/ nastrelovanie je 100%, tri gramaze u rozneho streliva mi idu uplne rovnako, ak si nastrelim jeden puskohlad, zlozim hlaven, upnem a nastrelim si cokolvek /teda nastavim si vsetky krize na jeden bod/ vdaka najlepsiemu systemu montaze aky som mal moznost spoznat, uplne nehlucna vymena puskohladov napr na spol., 100% istota pri vymene puskohladov. 50x nalozim a zlozim a ide to presne, !!! montaz je na hlavni, nie na puzdre zaveru!!! absolutne super, pri vymene hlavni – myslim tym zmenu kalibru korigujem puskohlad iba vyskovo prestavim. Kazda montaz pasuje na kazdu zbran, ako aj zaver, ako proste vsetko. Take super LEGO, na ktore sa mozem vzdy spolahnut. Mam to aj s napinakom, ale v 99% ho nepouzivam. Tak preciznu spust nema ziadna zbran. Nehovoriac o vahe a uz vôbec nie o K95. Rad chodim aj s bergstutzom, ci lankasterovým bergst. ale to je skor o niecom inom. Na lov do noci, alebo na nocne lovy tak urcite Blaser. Oproti Sauer 202 HL je pre mna daleko lepsia. Nemal som sice toho vela 🙂 ZKK, CZ, K98, Sauer, Brno Super, R93 .. ale jednoznacne je prva v poradi, potom R93 /aj ked pazba a drzanie je pre mna u R93 chutnejsie/ . Ak budu volat dalsie urcite sa ozve “cakajte, ste v poradí”

Jarik
Jarik
6 years ...

Blaser je určite unikát po technickej ,ale hlavne cenovej stránke. Podľa sociálnej úrovne vlastníkov Blasera ,je to však hlavne reprezentačná zbraň pre high society (milionár predsa nebude jazdiť na Fabii). A čo sa týka funkčnosti vidím oproti takej ZKK či ČZ jedinú výhodu – rýchla výmena hlavne ,ale nič viac.Takže ak niekoho kto má Blaser rozčuľuje, že ten čo ho nemá jeho význam bagatelizuje, tak ho chápem.Lebo prísť po čase na to, že vyhodil za len o niečo lepšiu zbraň min. päť- až desaťnásobok ceny oproti cene normálnej úžitkovej (a určite dokonca aj rovnako kvalitne fungujúcej) flinty,to človeka musí nas..ť – a povedal by som, že riadne…

R.T
R.T
1 year ...
Odpoveď pre:   Jarik

Ja mám aj Blaser aj CZ polujem aj z jedným aj z druhým je to o strelcovi je blazer lepší zbraň každá zbraň ktorá ide presne je dobra spoľahlivá.Blaser ma lepší sistem to bes pochýb je o niečo lepšia ale treba si povedať kúpte CZ za cenu Blazer .Ľudia kupujú pre prevedenie dotik funkčnosť chcu ju chce ju kúpy a ne treba v tom hľadať niečo.Treba sa tešiť že sme zdravý môžeme robiť čo nás baví a neriešiť čo má čo nemá