Termálna kamera FLIR LS64.

foto: volodo

Termálne kamery sú na trhu už nejakú tú dobu, avšak aj kvôli ich cenám pravdepodobne nepatria k tovarom, ktorý by sa  predával ako “teplé rožky”. Napriek tomu že nepatria  k najlacnejším hračkám, keď sa vám už raz termálna kamera dostane do ruky, veľmi ťažko sa s ňou budete lúčiť… Ja som už dávnejšie sníval o takejto hračke až do doby, kedy mi jednu takúto kameru priniesol ježiško. Ak vás táto téma zaujíma, prečítajte si nasledujúcu užívateľskú recenziu termálnej kamerky Flir LS64.

Termokamera sa dá aj u nás poľovníkov použiť ako určitý druh nočného videnia. Termokamera pracuje tak, že sníma teplo predmetu, alebo živočícha a toto teplo prevedie na obraz. Výhodou termokamery je, že na rozdiel od nočného videnia, “vidí” aj cez deň. Dajú sa ňou vypozorovať zvieratá v lese, v tráve, alebo obilí oveľa rýchlejšie ako len očami, alebo klasickým ďalekohľadom, či klasickým nočným videním. V noci je priam nemožné termokamerou zviera prehliadnuť. Termokamere nerobí problém dym a ani hmla. Práve hmla vie “vyradiť” klasické nočné pozorovania celkom spoľahlivo. Aj preto som sa o termokamery zaujímal dlhšiu dobu, čítal som rôzne diskusie, vyhľadával a pozeral videá so zábermi s termokamerami. Je to naozaj veľmi zaujímavá hračka.

1x2x

Prešiel nejaký čas a objavil som aj na Slovensku distribútora termálnych kamier, firmu Pletac sro. V podstate som na túto firmu a to, že predávajú termokamery prišiel skôr náhodou. Zhodou okolností som u nich objednával nejaký iný tovar pre moju firmu a popri tom som v ich cenníkoch objavil aj termokamery Flir rady LS. Rada LS sa vyrába v prevedení LS32 a LS64. Navzájom sa líšia rozlíšením snímača, veľkosťou objektívu a potom už len nejakými drobnosťami, inak sú navonok veľmi podobné. Bola to práve LS64, ktorá ma nadchla a to kvôli rozlíšeniu 640×480 pixelov. Nebolo to však len rozlíšenie, čo ma na rade LS nadchlo. Bol to napr. rýchly štart termokamery a to len 1,5sek. od zapnutia bola kamerka pripravená pracovať. Staršie modely termokamier majú túto dobu aj viac ako minútu. Na pozorovanie zvierat je minúta nepredstaviteľná doba, dovolím si tvrdiť, že priam nepoužiteľná. A nakoniec to bola aj pracovná teplota pri ktorej termokamera rady LS spoľahlivo pracuje od -20°C do +50°C. Aj s týmto mali staršie modely problém.

Viac info o termokamerách LS32/64 nájdete tu:
link: http://www.plettac.sk/show2.php?act=product&id=165&catg=9

3
foto: volodo

Termokamera Flir LS64 je malé “čudo” s 35mm objektívom, váhou 340g a rozmermi 172 x 59 x 62 mm , ktoré vojde pohodlne do ruky, alebo do vrecka bundy. Telo je vyrobené z čierneho plastu a po bokoch je spevnené gumovými bočnicami. Veľmi dobre sa drží v ruke, nešmýka sa, a ani v zime nechladí ruku. Ako celok pôsobí aj pri malých rozmeroch dosť robustne, nič nevŕzga ani nepraská. Termokameru som so sebou bral na posed v zime v mrazoch a aj keď už boli teploty nad 20 st. C. Musím napísať, že ani v mrazoch a tak isto ani pri vyšších teplotách som nemal žiadne vážnejšie problémy zvieratá spozorovať. V zime asi pri mínus 17 st. sa mi raz stalo, že sa kamera zvnútra zarosila. Stalo sa mi to len raz. Už na druhý deň pri podobných teplotách sa mi to nestalo. Často sa mi však v zime stalo to, že bolo zarosené zadné sklíčko na termokamerke z vonku. Tento efekt môžeme pozorovať aj pri klasických ďalekohľadoch a puškohľadoch. Niektorí kolegovia majú v gumenej očnici urobený malý otvor, na odvetranie tepla, ktoré sála od oka.

 

4Podobný malý otvor som objavil aj na očnici termokamerky, ale keď som ju mal pri oku dlhšiu dobu a vonku boli mínusové teploty, zadné sklíčko sa skoro vždy zarosilo. Stačilo ho však utrieť alebo nechať kamerku dlhšie odtiahnutú od oka a sklíčko sa samo odrosilo. Fantastické na termokamerke je to, že zviera jednoducho nemôžete nevidieť. Stačí sa postaviť na okraj lúky a rýchlym pohybom ju prezrieť. Ak sú tam akékoľvek zvieratá, tak sa zobrazia / v prípade bieleho režimu / ako biele “fľaky” na tmavom pozadí a to veľmi výrazne. Tu by som chcel poznamenať najmä tým ktorí ešte nepozerali cez termokamerku, že pozorovanie cez termokameru je trošku iné ako pozorovanie cez klasické nočné videnie – hlavne tých z vyššej cenovej hladiny / gen2+ a viac / Obraz z termokamery je iný. Tu nevidíte čistý a jasný obraz z detailami. Termokamera vidí len, nazvem to obrysy, napr. lesa, kríkov, terénu. Odmenou za takýto “jednoduchší” obraz je však to, že detekovaný predmet, v našom prípade zviera, sa v takomto obraze naozaj nedá prehliadnuť, čo sa vám však celkom určite môže stať pri pozorovaní cez klasické nočné videnie / aj gen3+ / ak sa zviera nebude hýbať a bude od pozorovateľa vzdialené viac ako 100m. Termokamera zviera “uvidí” aj keď sa nebude hýbať.

Pre zorientovanie v tejto problematike a názorné ukážky pozrite videá na youtube, napr. tu:
http://www.youtube.com/watch?v=1wTDWVd7OZU
http://www.youtube.com/watch?v=f8sy1h4u1ZI
http://www.youtube.com/watch?v=9ir7kdKcolU

 

5Aj keď na spodnej strane LS64 sa nachádzajú kontakty na pripojenie externého napájania a kontakty na videovýstup, redukciu s videovýstupom sa mi zatiaľ nikde nepodarilo zohnať, preto som nedokázal priamo z kamerky nahrať ukážkové video na demonštráciu. Urobil som však kratučkú sekvenciu tak, že som priložil klasickú videokameru k termokamere. Výsledný obraz je taký aký sa podaril, teda nič moc, ani sa mi to nepodarilo zaostriť, ale možno to bude stačiť na demonštráciu vyššie napísaných riadkov…

Okrem pozorovania zvierat sa dá termokamerka využiť ešte na jednu pre poľovníkov mnohokrát potrebnú vec a tou je dohľadávanie ulovených zvierat. Môže sa stať aj pri dobrej vôli, že zviera nezhasne na nástrele, ale odbehne niekoľko desiatok metrov. Môže to byť les, kríky, alebo vysoká tráva kde nakoniec zhasne a dohľadávka sa tak môže skomplikovať. Termokamerka vie aj v týchto prípadoch pri hľadaní veľmi účinne pomôcť.

Termokamerka LS64 má viac režimov pozorovania. Biele predmety na tmavom pozadí, čierne predmety na bledom pozadí, alebo viac stupňov červenej na tmavom pozadí. Režimy sa prepínajú prepínačom na hornej strane termokamery. Tlačidlá som si občas poplietol a niekedy sa mi podarilo stlačiť vedľajšie tlačidlo. Je to však len o zvyku. Najviac som si zvykol na režim “biele predmety na tmavom pozadí”. Nepoužívam skoro vôbec iný režim, občas ich síce prepnem, ale vždy sa vrátim k bielemu režimu. Tento režim neunavuje tak veľmi oči ako iné režimy. Únava očí je dosť cítiť, hlavne pri dlhšom neprerušovanom pozorovaní. Tento efekt je však aj pri klasických nočných videniach. Ak používate aké koľvek nočné videnie tak s únavou očí musíte počítať.

Video je nahrané len pomocou priloženia klasickej videokamery k očnici termokamerky Flir LS64. Ospravedlňte prosím jeho kvalitu, má slúžiť len na demonštráciu zobrazovania termokamery. Pozorované zvieratá su daniele, vzdialenosť presne 100m, priblíženie termokamery je 1x.

  

Termokamerka LS64 má tlačidlo na priblíženie obrazu 2x alebo 4x, alebo kontinuálne priblíženie, stačí dlhšie podržať tačidlo priblíženia. Kontinuálne priblíženie je veľmi dobrá vec, používam túto funkciu často. Pri pozorovaní a pohybe s termokamerou si kamerka sama prepína nastavenie “clony” ( * k tejto funkcii nájdete na konci článku upresnenie) , pričom je počuť jemné cvaknutie. Trošku ma to vyrušuje, ale je to naozaj pomerne tichý zvuk a zvieratá ho pravdepodobne nepočujú, teda aspoň zatiaľ som si nevšimol, že by na ten zvuk nejaké zviera zareagovalo. Privítal by som možnosť vypnutia automatiky a nastavovania clony ručne, ale nakoniec je to len o zvyku. Na termokamerke sa ešte nachádza tlačidlo na nastavenie jasu, skúšal som viac nastavení, nakoniec som si nechal nastavenie asi v strede, to mi vyhovuje a málokedy mením túto hodnotu.

Posledné tlačidlo je tlačidlo zapnúť/vypnúť. Kamerka sa zapína dlhším stlačením tohto tlačidla, vypnutie je obdobné, stačí tlačidlo podržať asi 2sek. a kamerka sa vypne. Tu musím napísať, že by mi vyhovoval viac klasický posuvníkový vypínač, ako tlačidlo, ale veď nemusím mať všetko … 🙂

7Vpredu nad objektívom sa nachádza malý otvor. Tu je umiestnená laserová dioda s červeným svetlom. Najskôr som si myslel že je to len zbytočnosť, prax ma však presvedčila o jej užitočnosti. Trošku odbočím. Požiadal ma môj známy o pomoc pri detekcii rúrok podlahového kúrenia. Bolo potrebné navŕtať otvory do podlahy a bál sa, aby pri vŕtaní niektorú z rúrok nepoškodil. Termokamerka nesklamala, rúrky bolo vidieť úplne perfektne, akoby ani neboli zaliate v betóne. A práve tu sa zišla ona laserová dióda. Stačilo ukázať svetlom z laseru pozíciu rúrok a kriedou poznačiť kde je možné diery vŕtať. Takto sa dá laser použiť napr. aj pri dohľadávke zvierat, keď pozorovateľ môže na diaľku označiť pozíciu zhasnutého zvieraťa kolegom. Svetlo z laseru za zapína podržaním tlačidla na nastavenie jasu dlhšie ako 1 sekundu.

6Na zadnej časti termokamerky, pri gumenej očnici je malá “páčka”, slúži na dioptrické doostrenie. Stalo sa mi občas, že som nechtiac, hlavne keď som mal v zime rukavice, do onej páčky zaprel a obraz som musel znovu doostrovať. Neberiem to však ako tragédiu, s troškou cviku, sa tomuto dá predísť.

Vždy pred odchodom do lesa som termokamerku nabil naplno priloženou USB nabíjačkou na 220V. Aj pri dlhšom pozorovaní mi integrovaná LiOn batéria vydržala bez problémov celú vychádzku cca 4-5 hodín. Kamerka je nabíjaná cez mini USB konektor, pri nabíjaní svieti malá diodka na hornej časti kamerky na červeno. Keď je batéria nabitá naplno, tak sa svetlo z červenej zmení na zelené.. Pre istotu som však mal so sebou aj externú batériu s USB konektorom / takéto batérie sa dajú bežne zakúpiť / nikdy som ju však nepotreboval. Neviem akú životnosť má integrovaná batéria v termokamerke, neobjavil som, ako by sa dala vymeniť. Predpokladám, že výmenu bude musieť urobiť predajca alebo autorizovaný servis. Ak zistím túto informáciu, tak ju potom sem doplním.  

10a11a

12a13a

14a15a

 

Páči sa mi na termokamerke:

Nedá sa prehliadnuť žiadny živý tvor od veľkosti líšky na vzdialenosti merané v stovkách metrov.
/ Líšku som bez problémov spozoroval na viac ako 300m, diviaky aj viac ako 500m a kolegu poľovníka som videl asi na vzdialenosť 1km. Vzdialenosti treba brať trošku s rezervou,  veľmi záleží na tom aký dobrý má pozorovateľ zrak, a ako je zvyknutý s termokamerkou pracovať. Na termokamerku si naozaj treba zvyknúť. /

Kompaktné rozmery, kamerka je tak akurát do ruky, alebo vrecka bundy.

Termokameru je možné použiť aj na iné účely ako na pozorovanie zvierat.
/ Dohľadávka, stráženie objektov, vyhľadávanie elektrických alebo kúrenárskych vedení, detekcia úniku tepla z budov, prehrievanie súčiastok mechanických a elektrických strojov … atď. /

Nepáči sa mi:

Ochranná krytka objektívu sa veľmi rád zatúla a potom ju neviem nájsť…   🙂
Pozorovací display sa mi zdá trošku malý.

/ Toto môže robiť problémy pozorovateľovi so slabším zrakom a detekciou menších zvierat na väčšie vzdialenosti, je to však dané kompaktnými rozmermi kamerky, väčší display by tam asi nevošiel./

Gumená očnica by mohla mať iný tvar.

/ Táto dobre nesedí na oku a občas to pri pozorovaní vadí. /

Rosenie zadného sklíčka v zime.

/ Možno by pomohol iný tvar, alebo konštrukcia očnice, alebo viac vetracích otvorov. /

Obraz by mohol byť pri tomto použitom snímači viac kontrastnejší

/ Celkovo obraz pôsobí dosť šedivo, obrázky ktoré som našiel na internete boli kontrastnejšie. /
Zatiaľ sa nedá zakúpiť redukcia s video výstupom aj keď kontakty termokamerka vyvedené má.

Termokamerka sa sama vypína asi po 5 minútach, občas mi to vadilo. 

/ Stačí však pri upozornení na autovypnutie, stlačiť ľubovoľné tlačidlo a kamerka sa nevypne./

Záver:

Po asi 6mesačnom používaní termokamerky Flir LS64 som s ňou spokojný a vrelo ju odporúčam. Ak by som pri ďaľšom používaní “objavil” niečo zaujímavé čo by stálo za zverejnenie, doplním to do tohoto článku. Ak by vás zaujímalo niečo, čo som v článku nechtiac pozabudol napísať, kľudne sa môžete spýtať v diskusii pod týmto článkom. Pokiaľ budem vedieť, rád na všetky otázky odpoviem.

Autor: Volodo

 * Po uverejnení článku som dostal od p. Floreka z firmy Pletac sro. upresnenie k funkcii “clony”.

Ten zvuk čo kamera občas vydáva nie je kvôli nejakému ostreniu či clone. Najskôr na vysvetlenie: Dá sa povedať, že teplo ktoré kamera vidí sa vlastne dostáva na čip a ten sa týmto teplom nahrieva. Je to veľmi pomalé nahrievanie a tak rýchlo ako prichádza skoro rovnako rýchlo aj odchádza. No keďže to je len skoro rovnako rýchlo a nie okamžite, musí s tým kamera počítať, aby sa nestalo (zvlášť pri pozorovaní do väčších zdrojov tepla ako je napr. slnko), že keď s kamerou pozerám už niekde inde, v obraze ostávajú tzv. duchovia. Toto sa rieši dvoma spôsobmi, resp. existujú dva prevedenia termovíznych kamier. A to termo kamera s chladeným a termo kamera s nechladeným snímacím prvkom.

Kamera s chladeným snímacím prvkom odvádza prichádzajúce teplo prakticky okamžite po tom, ako ho kamera premení na obraz. Tieto kamery preto ponúkajú podstatne ostrejší obraz, sú však oveľa náročnejšie na výrobu, kazovejšie, objemnejšie a samozrejme drahšie. V mobilných aplikáciách sa myslím, že ani nepoužívajú. Využívajú sa hlavne v armádnej technike alebo na vedecké účely.

Kamera s nechladeným snímacím prvkom funguje tak, že teplo ktoré nahreje snímací prvok jednoducho odpočítava od prichádzajúceho tepla s pozorovanej scény. Robí to tak, že pred snímač kamery sa v určitých časových intervaloch zasúva kalibračný prvok, ktorým kamera premeria teplotu každého pixelu a tým sa kamera skalibruje. Práve tento prvok robí ten hluk z kamery. Toto trvá len krátko, a môžete si to všimnúť aj v obraze, nakoľko vtedy na chvíľu zamrzne a v hornom rohu sa zobrazí zelený štvorček. Naproti kamerám s chladeným snímačom tieto kamery poskytujú síce často krát o niečo menej detailnejší obraz, no sú jednoduché, lacnejšie menšie a nenáročné na údržbu.

 

Subscribe
Notify of
guest
10 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
hunter2233
hunter2233
11 years ago

Odp.: Termálna kamera FLIR LS64.
Pekná recenzia a ešte krajšia hračka 🙂 p. volodo. Aká je cena tejto kamerky ?

volodo
volodo
11 years ago

to: hunter2233
Ďakujem, pre informácie o aktuálnych cenách sa prosím obracajte na firmu Pletac sro. Link je priamo v článku.

magister32
magister32
11 years ago

cena
Kedy u mňa bude chodiť taký Ježiško ? Cena je pre mňa nedostupná.

volodo
volodo
11 years ago

doplnenie článku
Na konci článku nájdete doplnenie k funkcii “clony” termokamerky FLIR LS64. /15.5.2013/

Tomino
Tomino
10 years ago

DOBRÝ ČLÁNOK, ALE…
Pán Volodo,
článok pekný, ale rada LS od Fliru patrí do kategórie security, resp. využívajú ju policajné zložky. Pre poľovníkov robí Flir rady s označením PS a TS *** edit admin / nepovolená reklama /

volodo
volodo
10 years ago

to: Tomino
Áno p. Glonek, výrobca Flir túto kamerku radí do kategórie security, to však neznamená, že sa LS64 nedá používať na poľovnícke účely… 🙂 Práve naopak, a aj ja ju používam prevažne na poľovnícke účely /pozorovanie zvierat / Je fantastická a na tieto účely neprekonateľná. Viem aj o modeloch PS a TS, podaktoré som aj osobne testoval, avšak odporúčam všetkým radu LS. Ak budete mať záujem, viem napísať aj to prečo radu LS a nie práve PS/TS na poľovnícke účely. Myslím si však, že ak budem publikovať nevýhody PS/TS termálnych kamier oproti rade LS, tak sa pravdepodobne rada PS/TS bude veľmi zle predávať…

miro.go
miro.go
8 years ago

to: volodo
Dobrý deň, mal by som záujem o kúpu takejto termovízie . Chcem sa Vás spýtať, či tých 9Hz obnovovacej frekvencie v praxi postačuje, neruší?

volodo
volodo
8 years ago

to: miro.go
Nie neruší, je to v pohode. Do EU sa môže voziť len varianta 9Hz.
Niekde na nete bolo porovnanie 9Hz a 30Hz verzie, ale rozdiel sa nedal spozorovať. Ak to nájdem, tak sem pridám link na to porovnávacie video.

volodo
volodo
8 years ago

porovnanie FLIR 9Hz vs. 30Hz
https://www.youtube.com/watch?v=A_7TpS4cRWo

miro.go
miro.go
8 years ago

to: volodo
Veľmi pekne ďakujem za radu:). Bál som sa, že to bude rušiť. Je pravda, že zver sa pohybuje pomaly a opatrne. Rozmýšľal som aj nad Pulsarom, ale ten má asi tretinový senzor, zas vyššiu frekvenciu. Radšej tedy volím FLIR LS-XR:).