Skúsenosti s nábojom 9,3x62mm

V tomto článku by som sa chcel pokúsiť zhrnúť moje doterajšie osobné skúsenosti s kalibrom 9,3×62. Pôvodne to mal byť len príspevok do diskusného fóra, ale po telefonáte s adminom sme sa dohodli, že to bude prínosnejšie napísať vo forme článku.

V roku 2011 som si kúpil zbraň v tomto starom nemeckom kalibri, nahradil som ňou Tikku 30-06 Sprg., s ktorou som predtým spokojne poľoval viac ako desať rokov. Doteraz som s kalibrom 9,3×62 absolvoval štyri poľovné sezóny. Rozdelím to na obdobia, kedy som s akou strelou poľoval, podľa toho to mám usporiadané v spomienkach.

1 

Krátko po kúpe zbrane, prvá a druhá sezóna.

Keďže sa roky venujem prebíjaniu, automaticky som s tým počítal aj pri tomto náboji. Najprv bolo potrebné zadovážiť kvalitný polotovar – nábojnice. Na zábeh zbrane, zžitie sa s ňou a na “vyrobenie” prázdnych nábojníc som kúpil niekoľko škatuliek fabrického streliva NORMA Jaktmatch. Je to náboj s 15,0g celoplášťovou strelou, určený na tréningovú streľbu, balenie po 50ks. Cena bola veľmi priaznivá, takže nemalo význam zháňať samostatné nové nábojnice. Postupne som ich vystrieľal a spomínam na ne v dobrom, boli prekvapivo presné.  Pokiaľ ide o prebíjanie, od začiatku som mal v pláne použiť strely, ktoré sú pre tento kaliber taký hmotnostný stred, čiže okolo 15,0-16,0g. Začal som so strelou Nosler Accubond 16,2g. Z novej zbrane a výkonného náboja som bol nadšený, takže nejaká podmotorizovaná laborácia veľmi neprichádzala do úvahy. Po niekoľkých skúšobných navážkach a testoch na strelnici som mal pripravenú finálnu verziu náboja. Ak by nejakého prebíjača zaujímala konkrétna laborácia, tu sú údaje: Nosler Accubond 16,2g, nábojnice NORMA, zápalky CCI-BR2, prach Vectan SP-11 62,5grs., celková dĺžka náboja 84,5mm. Odmeraná rýchlosť z 580mm hlavne bola 800 m/s. Pridám obligátne upozornenie, údaje sú bez záruky, každý prebíjač koná na vlastnú zodpovednosť.

2S touto kombináciou som úspešne absolvoval prvú sezónu, v druhej sezóne som použil laboráciu s prachom Vihtavuori N540. Mal som to šťastie uloviť niekoľko desiatok kusov diviakov rôznej veľkosti a takisto zopár kusov vysokej. Účinky strely boli veľmi presvedčivé, najmä čo sa týka ranivosti. Väčšina zveri po bežnej komorovej rane zostávala v ohni. Niekoľko kusov odbehlo z nástrelu približne do dvadsať metrov. Popri dobrej ranivosti by som vyzdvihol aj veľmi dobrú priebojnosť strely. Na vzdialenosť zhruba 80-90 metrov som vystrelil na kanca na ostro, tento mal okolo 160-170kg. Vstrel mal na hrudnej kosti, strela prešla celým telom a výstrel bol popri ľavom stehne z vnútornej strany. Prakticky bol tento kus prestrelený po dĺžke – rozhodne nadštandardný výsledok. Samozrejme po takejto rane zostal v ohni. Účinky na diviačiu zver môžem hodnotiť pozitívne, bez ohľadu na veľkosť ulovených kusov. Pochvalu si náboj vyslúžil aj u južných susedov v Maďarsku, kde bola možnosť na spoločnej poľovačke loviť aj vysokú holú. V prvý deň sa mi podarilo uloviť tri jelenice na otvorenom poli, „môj“ maďarský šofér to v prvom momente odhadoval na vzdialenosť približne 90-100 metrov, reálne to však bolo ešte o čosi ďalej. Jelenice bežali v rade za sebou, obrovská otvorená plocha, času na dôkladné zamierenie pomerne dosť. Prvú som zasiahol na posledné rebro, dopad strely bolo pekne vidieť, biely obláčik pary na tele prezradil bod zásahu. Toto ma okamžite upozornilo na to, že zver beží vo väčšej vzdialenosti ako som odhadoval. Na ďalších dvoch som sa snažil upraviť predsadenie a zásahy už boli na správnom mieste, jedenkrát presne na lopatke, druhýkrát asi dlaň za lopatkou. Prvá jelenica pobehla ešte asi 15-20 krokov, tie ďalšie dve urobili zo zotrvačnosti iba pár metrov.

Samozrejme všetky kusy prestrelené a aj farby na stope z výstrelnej strane bolo vidieť celkom dostatok. Ak uvážim, že pre vysokú nie je problém odbehnúť aj po dobrej komorovej rane niekoľko desiatok metrov, tak je to slušný výsledok. Domáci sprievod bol tiež spokojný, pretože stačilo ulovené kusy naložiť na pick-up bez nejakej dohľadávky (ktorá je podľa jeho slov v takýchto prípadoch skôr pravidlom…). Na druhý deň som ulovil ďalšie dva kusy holej, avšak tentokrát v lese na kratšiu vzdialenosť okolo 60 metrov. Podstatne jednoduchšia situácia, nakoľko zastali pred mnou a ja som mal dobrý vietor. Prvý kus padol po rane na vysokú lopatku v ohni a než sa stihli rozbehnúť, vystrelil som na ďalší kus. Zásah za lopatku, výstrel na opačnej strane pred lopatkou, jelenica zvládla ešte pár neistých krokov a zrútila sa. Pravdaže sa vyskytli aj menej úspešné a aj jedna neúspešná situácia. Napríklad v ten istý deň som ráno minul pomerne silného kanca, ktorý mi bežal v takom mladšom poraste – tyčkovine. Aj keď som sa snažil o výstrel vo vhodný okamih, tak aj napriek tomu sa mi tam nejaké stromčeky priplietli – ani 9,3-jka nie je všemocná a kanec mal svoj šťastný deň. Rád na to spomínam, zaujímavý zážitok a spoločnosť dobrých kamarátov k tomu, atribúty ideálnej poľovačky boli naplnené.

3Krátke rezumé prvých dvoch sezón, náboj so strelou Nosler Accubond sa osvedčil po dôležitých stránkach –  presnosť a ranivosť. Vyzdvihol by som ranivosť, na spoločných poľovačkách, kde je zver v pohybe, hladina adrenalínu je vyššia a reakcia na zásah strelou menej výrazná, je to dôležitý prvok úspešného lovu. Takisto by som zdôraznil príjemnú, komfortnú streľbu, ale na tom sa významnou mierou podpisuje aj samotná zbraň. Posledná poznámka, pre strelu Accubond je podľa mojej skúsenosti dôležitá rýchlosť, čím vyššia, tým lepšie.

Tretia sezóna.

4Prebíjanie má viacero príjemných stránok, jednou z tých atraktívnejších je aj možnosť postaviť si náboj v kombinácii so strelou, aká sa vo fabrickom strelive neponúka. V tejto sezóne som si naplánoval odskúšať strelu TOG s hmotnosťou 16,0g od firmy Brenneke. Skratka TOG znamená Torpedo-Optimal-Geschoss, takisto ako v prípade Accubondu sa jedná o strelu s bondovaným jadrom. Brenneke ju popisuje ako strelu s dobrou deformáciou a vysokou zostatkovou hmotnosťou, univerzálne použiteľnú na všetku zver. TOG má strižnú hranu a zďaleka nedosahuje balistické superlatívy Accubondu, ktorý je v kalibri 9,3mm strelou s najvyšším balistickým koeficientom.  Jednou z prvých vecí, ktorá mi udrela do očí, je úplne odlišný vzhľad strely v reále oproti marketingovým materiálom, kde je TOG znázorňovaný ako štíhla, výrazne špicatá strela, ktorá sľubuje dobré balistické predpoklady. V skutočnosti je však TOG v kalibri 9,3mm krátka, oblá fazuľa s výraznou strižnou hranou. Dizajnová nedokonalosť je však vyvážená maximálnou funkčnosťou. Laborácia pre druhú sezónu bola slabšia, aj keď neúmyselne.

Vďaka problematickej dostupnosti som TOG zohnal až pred hlavnou sezónou a nemal som dostatok času na testovanie a meranie. Uspokojený slušným rozptylom na strelnici som prebil celé množstvo, nastrelil a ďalší víkend som už s TOG-om poľoval. Konkrétne to bola táto laborácia: Brenneke TOG 16,0g, nábojnice NORMA, zápalky CCI-BR2, prach Ramshot Big Game 64,0grs., celková dĺžka náboja 80,5mm. Predpokladaná rýchlosť mala byť okolo 800m/s, avšak neskoršie meranie vykázalo reálny priemer 750m/s. Zrejme neštandardný rozptyl vlastností použitých komponentov voči software-ovej kalkulácii. Tradične prevažnú časť mojich úlovkov tvorí diviačia zver všetkých veľkostí, menšiu časť tvorí vysoká  a srnčia. Hmotnostne som ani u diviačej zveri nenatrafil na nejaký výrazne väčší kus, najťažší úlovok mal cca. 130kg. Účinky TOGu na zver sú podľa mojich doterajších skúseností viditeľnejšie ako pri Accubonde, aj napriek menej výkonnej laborácii. Vstrel je vďaka strižnej hrane zreteľný, výstrel mal väčšinou priemer približne 3-4 centimetre. Poškodenie vnútorných orgánov je voči  Accubondu, TOG napriek nižšej rýchlosti viac fragmentuje. Ak beriem ranivosť Accubondu ako dobrú a dostatočnú, TOG je v tomto o úroveň vyššie. Zver veľmi výrazne značí ranu, reakcia na zásah je neprehliadnuteľná. Určite stojí za zmienku intenzívne farbenie, tu môžem s kľudom na duši napísať, že som ešte nemal strelu po ktorej by zver tak veľmi farbila. Prirovnanie „farbil ako z konvy“ je v tomto prípade úplne namieste. Zver po komorovej rane zostávala buď v ohni, alebo odišla z nástrelu do 10-15 metrov s výrazne pofarbenou stopou.

Na základe výsledkov dosiahnutých na love by som to osobne zhodnotil tak, že TOG nie je taká šetrná strela ako Accubond a ani nemá jeho predpoklady na výstrel na dlhšiu vzdialenosť v prípade nutnosti. Rozhodne však dáva nadštandardnú záruku ranivosti. Napriek tomu v budúcnosti zvolím výkonnejšiu laboráciu, tá súčasná je podľa môjho vkusu trochu podvýživená. Kto by mal obavy z prípadnej dohľadávky, alebo menšej či nedostatočnej ranivosti pri použití inej strely, tak TOG bude potom vhodnou voľbou. Aj keď sa jedná o pomerne drahú strelu, v konečnom dôsledku je tá istota na nezaplatenie.

Okrem Brenneke TOG som v tejto sezóne použil aj ďalšie strely, jednalo sa o menšie množstvá RWS Doppelkern 14,6g a Nosler Ballistic Tip 16,2g. S obidvomi druhmi striel som ulovil iba niekoľko kusov zveri, takže štatisticky to nie je relevantná vzorka. Doppelkern fungoval spoľahlivo, vykazoval dobrý stop-efekt a len mierne poškodenie zveriny. Ballistic Tip fungoval veľmi podobne ako Accubond, avšak takisto to bolo primálo ulovených kusov na nejaké objektívnejšie posúdenie. Túto strelu medzitým prestal Nosler oficiálne vyrábať, takže nie je veľmi pravdepodobné, že sa mi ju ešte podarí dôkladnejšie otestovať. Na výstave IWA v Norimbergu mi ľudia od Nosleru povedali, že produkciu Ballistic Tipu v kalibri 9,3mm ukončili kvôli tomu, že sa zákazníci sťažovali na jej prílišnú „mäkkosť“. Ja som ten pocit nemal, ale ako som už spomenul, ulovil som štatisticky bezvýznamné množstvo zveri. Napriek vyššie uvedenému, firma SAKO má aj teraz v nových materiáloch pre rok 2015 uvedenú strelu Ballistic Tip pre kaliber 9,3x62mm. Takže existuje istá možnosť ako sa dostať k tej strele, bude to však závisieť od dostupnosti tohto streliva v obchodnej sieti.

Štvrtá sezóna.

V predchádzajúcom odseku som okrajovo spomenul problémy so zadovážením strely Brenneke TOG a tie ma prikvačili aj v ďalšej sezóne. Bol som teda nútený poohliadnuť sa po niečom inom. Mal som k dispozícii síce dostatočné množstvo už hotových nábojov s Noslerom Accubond, zopár nábojov s RWS DK, ale prečo nevyskúšať ďalšiu strelu. Tentokrát som zvolil dobre známy, aj keď konštrukčne jednoduchý, ale osvedčený Vulkan s hmotnosťou 15,0g od firmy NORMA. Kúpil som fabrické strelivo a pôvodný zámer bol taký, že väčšiu časť delaborujem a znovu prebijem s vlastnou navážkou. Neskôr som od toho kvôli nedostatku času odstúpil a skúšobne som „prestaval“ iba menšie množstvo nábojov. Výkonový rozdiel prestavaného a fabrického náboja nebol príliš dramatický, skôr išlo len o môj pocit, že mám muníciu podľa svojej predstavy. Takisto rozdiel v účinkoch na zver nebol nejako badateľný, nejednalo sa však o vysoké číslo úlovkov. Prevažnú časť sezóny som teda absolvoval s fabrickou laboráciou a popritom som míňal zvyšky streliva s inými strelami. Vulkan ma svojou funkčnosťou celkom milo prekvapil a to aj na väčších kusoch zveri, ktoré spoľahlivo prestreľoval.  Ak by som bol odkázaný na fabrické strelivo v kalibri 9,3x62mm, Vulkan by bol jednou z možností, ktorú by som zvolil. Na spoločných poľovačkách na diviaky som zažil niekoľko situácii, keď Vulkan dokázal zastaviť aj veľké kusy, stačila jedna dobrá rana na komoru. Pokiaľ ide o priebojnosť strely, tu sa už prejavila jednoduchá konštrukcia klasického poloplášťa. Väčšinou k priestrelu došlo a to aj pri väčšícj kusoch zveri s hmotnosťou výrazne nad 100kg, ale boli aj prípady, keď k priestrelu nedošlo aj na menších kusoch okolo 70-80kg. Nevidím v tom problém, pretože Vulkan sa dobre deformuje a ranivosť je predvídateľná a vyrovnaná. V skratke by sa dalo povedať, že sa jedná o dobre využiteľný náboj na všetku našu zver a za relatívne dostupnú cenu. Ďalším príjemným benefitom použitia ľahšej strely je komfortná, pohodlná streľba bez obavy z nepríjemného spätného rázu. Toto je takisto jedným z predpokladov úspešného lovu a pre strelca vnímavejšieho na vývin výstrelu to bude dôležité kritérium.

5

Keďže kaliber 9,3x62mm v posledných rokoch prežíva renesanciu, tak prakticky každý významný výrobca ponúka aspoň jeden náboj a to aj americké firmy, ktoré európske kalibre ako 8x57JS a 9,3x62mm s obľubou ignorovali. Výber fabrického streliva je aspoň v teoretickej rovine skutočne pestrý, reálna dostupnosť toho ktorého produktu bude závislá od situácie na konkrétnom trhu. Ja osobne som s týmto kalibrom veľmi spokojný, naplnil moje predstavy a zažehnal počiatočné obavy. Ak by som si mal vybrať z doterajších skúseností strelu pre ďalšiu sezónu, je to pre mňa pomerne jednoduché rozhodnutie – Brenneke TOG. Nad Noslerom Accubond by som momentálne váhal, pretože som nadobudol subjektívny pocit, že sa tá strela zmenila. Ako som spomenul vyššie, podľa vyjadrenia Nosleru Ballistic Tip vypustili z ponuky kvôli sťažnostiam na jeho prílišnú „mäkkosť“. Mám podozrenie, že z rovnakého dôvodu asi použili tvrdší materiál pri Accubonde. V praxi sa to prejavovalo citeľne zníženou ranivosťou.  Z dôvodu rastúcej obľuby sa ponuka striel s priemerom 9,3mm stále rozširuje, takže predpokladám, že aj v ďalších rokoch budem mať ďalšie možnosti na testovanie. V pôvodnej podobe bola pre 9,3x62mm typická 18,5g poloplášťová strela. Dnes spektrum siaha od monolitickej 10g strely, cez 11,7g EVO Green, pokračujúc stredne ťažkými strelami v rozmedzi 14,0 až 16,0g všemožných konštrukcií a materiálov, ďalej 17,5-19,0g klasické strely až po ťažké poloplášte s hmotnosťou 20,7-21,1g od firiem Woodleigh a NORMA. Vymenovať všetky nie je účelom, portfólio rozličných striel je skutočne bohaté. Rozsah rýchlostí siaha od približne 670m/s pri najťažších poloplášťových strelách až po super-rýchle monolity, ktoré dosahujú viac ako 970m/s. Tým je odstránený aj jeden z hendikepov tohto kalibru, ktorým je relatívne krátka ONV pri použití ťažších striel.

Krátky pohľad do histórie.

Vznik náboja sa datuje do roku 1905, náboj v tomto roku oslavuje 110 rokov od svojho vzniku. Navrhol ho dvorný berlínsky puškár Otto Bock pre potreby vtedajších nemeckých kolónii v Afrike. Principiálne vychádzal z kalibru 8×57, ktorého rozmery zväčšil tak, aby sa nový kaliber ešte zmestil do štandardnej veľkosti záveru guľovnice Mauser 98. Priemer strely 9,3mm odvodil od tradičného „lesníckého“ kalibru 9,3x72R. Niektoré zdroje zmieňujú príbeh o tom, ako jednu z prvých zbraní v novom kalibri dostal istý nemecký koloniálny dôstojník s Bockovou prosbou: „…zoberte tú zbraň a náboje do Afriky. Keď sa stretneme, poviete mi, či sa osvedčila.“ Keď sa náhodou o rok stretli, nemecký oficier nešetril chválou, náboj aj zbraň sa ukázali byť vynikajúcou kombináciou. Pod úspech sa podpísali viaceré faktory. Prvým bola cena, pretože Mauser 98 v kalibri 9,3x62mm bola vo vtedajšej dobe cenovo dostupná zbraň. Konkurenčné zbrane z Anglicka v podobných kalibroch ako 350 Rigby alebo .400/350 Nitro Express boli z pohľadu ceny pomerne luxusným, drahým tovarom. Druhým dôvodom bola koncepcia náboja samotného. Výkon, ktorý ponúkal s vtedy obligátnou 18,5g strelou bol dostatočný nielen na lov veľkých antilop, ale aj na lov byvolov, nevynímajúc veľké šelmy. Aj keď to nebolo jeho prioritné určenie, mnoho vtedajších lovcov s ním úspešne poľovalo na slony. Popritom všetkom mal však prijateľný spätný ráz. Z pohľadu dnešnej doby je zaujímavá aj dĺžka hlavní vtedajších guľovníc, rôzne zdroje udávajú pre Mauser 98 model „Afrika“ dĺžky od 700 do 800mm (pre kalibre 8×57, 9,3×62 a 10,75×68). Výrobcom hlavní bola známa firma Krupp. Zbrane v kalibri 9,3x62mm sa postupne rozšírili po celej východnej a juhozápadnej Afrike, nielen medzi nemeckými kolonialistami, ale aj bežnými farmármi. Do roku 1945 to bol najrozšírenejší kaliber stredného výkonu v Afrike vôbec. Jeho sláva potom začala upadať, nie však zásluhou iných nábojov. Najväčším problémom bolo zničenie fabriky Mauser, to znamenalo zastavenie prísunu kvalitných a cenovo dostupných zbraní. Firmy, ktoré v medzičase pokračovali v produkcii zbraní v kalibri 9,3x62mm – Fabrique National d´Herstal a Husqvarna – tiež postupne ukončili ich výrobu. Takisto zásobovanie strelivom sa stalo problematickým. Postupne sa dostali do popredia zbrane v kalibri .375 Holland&Holland. Najmä americkí lovci preferovali guľovnice Winchester 70, ktoré sú dnes známe ako model „Pre-64“. V hluchom období 60. a 70. rokov videli medzeru na trhu firmy Woodleigh a Stewart, ktoré spustili výrobu kvalitného streliva. V 70. rokoch znovu začala s produkciou streliva aj firma RWS. Ďalším prvkom znovuoživenia bola výroba brnenských guľovníc, ktoré boli na vtedajšom „Západe“ predávané za veľmi výhodné ceny. V neposlednom rade treba spomenúť aj škandinávske krajiny, kde 9,3x62mm používali na lov losov a jeho tamojšia obľuba nedovolila, aby upadol do zabudnutia. Postupne sa tento kaliber znovu vrátil na popredné miesta v predajnosti. V Európe k tomu všeobecne prispeli rastúce stavy čiernej zveri a obľuba spoločných poľovačiek.  V súčasnej dobe sú na trhu k dispozícii najrôznejšie modely guľovníc od väčšiny významných výrobcov, to isté platí pre väčšinu muničiek. Môžeme teda skonštatovať, že kaliber 9,3x62mm je aj po 110 rokoch v najlepšej kondícii a má dobré vyhliadky aj pre ďalšie roky.

Autor: Igor Šallay

Subscribe
Notify of
guest
12 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
spanik
spanik
9 years ago

Dík za článok
Igor pekne si opísal tento kaliber,majú ho viacerí moji kamaráti a nepovedia naň krivého slova,funguje ako kladivo a poškodenie vo väčšine prípadov je zanedbatelné.

lanus
lanus
9 years ago

Odp.: Skúsenosti s nábojom 9,3x62mm
[b]Igor [/b]- ako vždy štandardne dobré a užitočné čítanie !!! 🙂

lovec
lovec
9 years ago

Pozn.
Slavo, lanus – ďakujem!

Doplním ešte jednu poznámku k článku. Natrafil som na informáciu, že Mauser 98, typ A sa predával za cenu 155-179 ríšskych mariek, v závislosti od kalibru. Platí pre obdobie pred II. svetovou vojnou.

kiri
kiri
9 years ago

keď si to porovnáme…
…s dneškom, tak po porovnaní nám vlastne vyjde, že dnešná “ríšska marka” – teda tá pred III.svetovou – volajúca sa Euro, je cca 4-5x slabšia, ako tá pred druhou svetovou…

Veľmi dobré doplnenie. Sadlo na túto dobu úplne perfektne!

karasek
karasek
9 years ago

Odp.: Skúsenosti s nábojom 9,3x62mm
Bratu ďakujem za poučný článok a zaujímavé čítanie. Je cítiť, že je to z praxe, čo je nenahraditeľné..no a ty jednoducho máš dar písania 🙂
Aj môj obľúbenec, 9,3x74R by si zaslúžil takýto kvalitný článok.
Lesu a lovu ZDAR!

Jaros_1981
Jaros_1981
8 years ago

odp.
Clanok je velmi informativny a kdo uvazuje nad tymto kalibrom tak mu clanok dost napovie.Igor tesime sa na dalsie tvoje skusenosti a dufam ze sa snami o ne zase podelis.

kiri
kiri
7 years ago

Ozaj pútoavo napísaný článok
Mnohé zaujímavé info sa dajú nájsť napr. vo wikipédii pri náboji 375HaH:
The introduction of the 9.3×62mm Mauser cartridge in 1905 had a profound and lasting influence on hunters in Africa. Compared to the British double rifles, the Mauser was a far cheaper rifle to manufacture and therefore cheaper to acquire. The double rifles gained little from industrialization whereas the Mauser rifles had gained from mass production due to contracts to produce military rifles for many countries. The result was cheap magazine rifles capable of firing one of the very best candidates for the all round hunting cartridge in Africa. The influence of Mauser’s 98 action should not be understated; British gunmakers such as Rigby were purchasing the Mauser 98 actions for use in their own rifles with their own cartridges.[8] The popularity of the 9.3×62mm Mauser was such that everyone from the German farmers in Africa to the White Hunters from Europe discarded their previous doubles and less powerful magazine rifles and took to the 9.3×62mm. The 9.3×62mm demonstrated that it was adequate for everything from the Elephant to the dik-dik and had acquired a reputation to match.[7]

This trend did not go unnoticed by British rifle manufacturers. Between 1909 and 1911 Holland & Holland, Jeffrey, Rigby and Westley Richards introduced their own competing designs: .375 H&H Magnum, .404 Jeffery, .416 Rigby and the .425 Westley Richards in an effort to stem the tide of the 9.3×62mm. Furthermore, the influence of the high-velocity craze begun by the Canadian .280 Ross rifle had a marked effect on the Holland & Holland’s final design which also drew from their experience with the .400/.375 H&H cartridge.
čo znamená asi toto:
Zavedenie 9,3 x 62mm Mauser v roku 1905 mal hlboký a trvalý vplyv na lovcov v Afrike. V porovnaní s britskými dvojákmi pušky Mauser boli oveľa lacnejšie zbrane na výrobu a dali sa lacnejšie získať. Dvojáky získali málo z industrializácie (vyrábali sa kusovo!) zatiaľ čo pušky Mauser získali od masovej produkcie, ktoré sa produkovali ako vojenské pušky pre mnoho krajín. Výsledkom bolo lacné pušky schopné rýchlej streľby ako jeden z najlepších kandidátov na všestranný lovecký náboj v Afrike. Vplyv Mauser je 98 by nemal byť podceňovaný; Britské gunmakers ako je Rigby nakupovali systémy a aj celé pušky Mauser 98 pre použitie ako ich vlastné pušky pre ich vlastné náboje. Popularita 9,3 x 62mm Mauser bola taká, že každý z nemeckých poľnohospodárov v Afrike zlikvidoval svoje predchádzajúce dvojáky a menej výkonné pušky a kúpil si výkonnú a hlavne rýchlo strieľajúcu 9,3 x 62mm.

9,3 x 62 mm preukázal, že je dostačujúci pre všetko od slona do dikdik (je to najmenšia antilopa) a získal povesť na dobrý lov.

Tento trend nezostal bez povšimnutia britských výrobcov pušiek. V rokoch 1909 a 1911 Holland & Holland, Jeffrey, Rigby a Westley Richards predstavil svoje vlastné konkurenčné návrhy: 0,375 H & H Magnum, 0,404 Jeffery, 0,416 Rigby a 0,425 Westley Richards v snahe zastaviť príliv 9,3 x 62mm ,

lovec
lovec
7 years ago

****
Ach jaj, bože môj.
Kiri, môžeš nejako rozumne zdôvodniť, že načo si do komentárov nakopíroval kostrbatý preklad z Google, keď tie isté informácie už článok obsahuje???

Keď sa nudíš a máš potrebu písať – nech sa páči, napíš článok na nejakú tému, admin sa iste poteší a uverejní ho.

kiri
5 years ago

Ešte jedno aktuálne doplnenie k hodnote ríšskej marky oproti súčasnej “marky” celej európskej ríše – doplnenie k cene guľovnice.
Ruský Sputnik dnes 20.4.2019 priniesol informáciu, čo píše Nemecký Spiegel: Řecké orgány zvažují možnost konfiskace německých aktiv jako reparace za škody způsobené během 2. světové války, píše Der Spiegel s odkazem na informované zdroje.

A zaujímavé je toto: Athény chtějí především vrátit povinný úvěr poskytnutý nacistům ve výši 500 milionů říšských marek, v současné výši je to asi miliarda eur. – teda oficiálne sa berie – cez bankový prepočet – že

1 ríšska marka z druhej svetovej sú dnes 2 Eurá

– a teda 4 nemecké marky z čias zavedenia Eura, lebo tak Nemci menili svoje Marky za Eurá. Nás naši páni obrali o 30,126 Korún, čo bolo dohodnuté na nejakej jachte na párty elít…

Pri tomto oficiálnom prepošte si človek kladie otázku o reálnej výkonnosti ekonomík.

https://cz.sputniknews.com/svet/201904209682768-recko-chce-zabavit-nemecka-aktiva-v-hodnote-stovek-miliard-eur/

kiri
4 years ago

V Matúšovom článku sú fotky minimálneho poškodenia zveriny po použití 9,3×62 a strely MJG Lutz Moeller.
http://sk.matthewshunting.com/9_3x62-mauser/

kiri
2 years ago

Už dávnejšie som dal do témy : Čo by sme mali vedieť o výbere streliva jednu stránku, kde je uverejnený test účinnosti rôznych nábojov a reakcií STRIEL práve v náboji 9,3×62 :
Fínsky testovací tím skúmal balistický výkon a zameranie štrnástich nábojov 9,3 x 62, ktoré sa vo Fínsku používajú veľmi často. Tento článok predstavuje výsledky streľby na vzdialenosť viac ako 150 m…teda vhodnosť streliva – jeho NIE balistiku, ale už fungovanie ( otváranie) na vzdialenosti 150m. Skúmali teda lovecký účinok – cez otváranie strely –
– zväčšovanie priemeru strely pri prechode loveným telom,
– zostatkovú hmotnosť strely po otvorení strely
– a tvorbu strelného kanála po konkrétnej strele.
Je zaujímavé, koľko super značiek pohorelo v reálnom teste. Práve preto si dovoľujem upriamiť vašu pozornosť na štúdium tohoto testu a výsledkových tabuliek.
Ktorá náplň je účinnejšia?
http://weaponland.ru/publ/kakoj_patron_ehffektivnee/13-1-0-1794

kiri
2 years ago

Pri príprave vecí okolo Afriky a jej záhadných tvorov som našiel v poznámkach dva pekné články o náboji 9,3 x 62 Otto Bock. články sú v angl, ale to dnes nevadí – kto nepozná – otvorte si link a do článku kliknite PTM = pravým Tlačítkom Myši a vyberte zospodu štvrtý riadok – preložiť do jazyka slovenčina – a čítajte. Občas kostrbatý preklad nie je prekážkou na pochopenie. Prvý článok je s názvom: Je 9,3×62 najlepším nábojom vôbec?

https://thebiggamehuntingblog.com/the-93x62mm-mauser-html/

Druhý článok je hodne obsiahlejší – hodne sa dá poučiť. Dole v článku tabuľky. Pobavte sa dobrým čítaním.

https://www.ballisticstudies.com/Knowledgebase/9.3×62.html