Kedy nastane jej čas (hlaveň zbrane)

Ilustračné foto: pixabay.com

Motoristi to poznajú veľmi dobre, kúpite si nové pneumatiky a hoci niektoré môžu byť lepšie ako iné, žiadne z nich nevydržia večne. Všetky sa nakoniec tak opotrebujú, že je potrebné ich vymeniť. Podobne je to aj s topánkami, ani tie nevydržia večne. Poľovníci si tiež kupujú výstroj a výzbroj s hlavným cieľom, aby im vydržala čo najdlhšie. V súvislosti s tým musíme hovoriť o životnosti čo je vlastnosť predmetu, ktorá označuje ako dlho si predmet udrží svoje pôvodné, alebo takmer pôvodné vlastnosti. Dĺžka životnosti je ovplyvnená nielen pri výrobe, ale významne ju ovplyvňuje spôsob používania produktu.

Nakoľko čo sa týka výzbroje je flinta veľkou investíciou, tak otázka jej životnosti, môže byť horúcou témou. No nejde tu o celú flintu, ale o jej podstatnú časť a tou je hlaveň.

Dôležitým znakom konca životnosti hlavne sú dve veci, znižovanie úsťovej rýchlosti a pokles presnosti.

Ďalším znakom, ktorý poukazuje na blížiaci sa koniec životnosti hlavne je zväčšujúca hĺbka sedenia guľky a tiež bočné nárazy guľky na cieľ zo všetkých vzdialeností.

Celý koncept životnosti hlavne je subjektívny a líši sa od človeka k človeku. Preto na fórach môžeme čítať celú škálu zaokrúhľovaní, keď ľudia hovoria o životnosti hlavne v súvislosti s konkrétnym nábojom. To, čo jeden strelec považuje za prijateľnú presnosť alebo úsťovú rýchlosť, sa môže líšiť od iného, ??čo sťažuje diskusiu o životnosti hlavne.

Pri samotnom výstrele prebiehajú v hlavni rôzne mechanické, chemické a tepelné procesy, ktoré sa podieľajú na erózii ústia hlavne, čo je často hlavným určujúcim činiteľom jej životnosti. Na ústí sa začína puškový proces, alebo jednoduchšie povedané, kde sa flinta načína.

Jedným z najväčších nepriateľov životnosti hlavne sú práve tepelné procesy, jednoduchšie povedané teplo.

Ako je napísané vyššie, čo nastane ako prvé ( zníženie úsťovej rýchlosti alebo pokles presnosti ), je závislé od použitého náboja, ktorým sa strieľa, a od toho, koľko nábojov sa zvyčajne vystrelí, kým sa nechá hlaveň vychladnúť. Životnosť sa meria väčšinou na opakovanie alebo na čas. V prípade hlavne flinty môžeme a často sa to uvádza na fórach, hovoriť v prípade opakovania o počte výstrelov. V nasledujúcom ( tieto údaje som našiel na jednom webe ) uvádzam takéto počty výstrelov pre niektoré kalibre. Tieto údaje sa samozrejme môžu v skutočnosti líšiť (v závislosti od širokej škály premenných), ale poskytujú dobrú informáciu o tom, čo môžete v súvislosti so životnosťou od uvedených kalibrov očakávať.

 • 308 Winchester 5000 výstrelov
 • 223 Remington 4200 výstrelov
 • 6,5 Creedmoor 3800 výstrelov
 • 30-06 Springfield 3100 výstrelov
 • 243 Winchester 2800 výstrelov
 • 338 Lapua Magnum 1700 výstrelov
 • 50 BMG 1500 výstrelov
 • 270 Winchester 1400 výstrelov
 • 300 Winchester Magnum 1350 výstrelov

Uvedené údaje sa môžu líšiť v závislosti od použitého streliva a preto sú určené iba na porovnávacie účely. Ak sa rozhodnete, že budete sledovať životnosť hlavne svojej flinty týmto spôsobom, mali by ste mať založenú „knihu“ streleckých záznamov, do ktorej si budete zaznamenávať všetky Vaše výstrely.

Ako bolo už vyššie spomenuté, životnosť sa meria aj na čas, čo je možné tiež využiť aj pri hlavni. Nevyžaduje si to vedenie „knihy“ streleckých záznamov ale len jednoduchú matematiku, počítač a prístup na internet. Na internete existuje program na výpočet životnosti hlavne, ktorý zohľadňuje 5 premenných :

 1. Priemer strely
 2. Hmotnosť prachovej náplne
 3. Tepelný potenciál prachovej náplne ( kJ/kg )
 4. Tlak
 5. Povlak strely ( áno/nie )

Po zadaní príslušných premenných dostanete počet výstrelov, ktorý využijete pri ďalšom výpočte.
Ak viete dĺžku hlavne svojej flinty a tiež úsťovú rýchlosť použitého streliva, môžete si vypočítať za aký čas sa strela dostane k ústiu. No skutočný čas bude vyšší, nakoľko strela začína od nuly a postupne zrýchľuje. Tu si pomôžeme hodnotou, ktorú vypočítal inžinier Varmint Al keď pracoval v laboratóriu Lawrence Livermore a tou je 0,002 sekúnd, čo zodpovedá času, kedy sa strela pohybuje v hlavni. Preto ak vynásobíme vypočítaný počet výstrelov touto hodnotou, dostane životnosť hlavne zohľadňujúcu skutočný čas streľby. Zoberme si mne veľmi blízky kaliber 308W a údaj o počte výstrelov, ktorý som uviedol vyššie, potom po jeho vynásobení hodnotou 0,002 s dostaneme životnosť 10 sekúnd. Takto môžete vidieť, aká krátkodobá je životnosť hlavne Vašej flinty.

Aké sú možnosti na zvýšenie životnosti hlavne flinty ?

Existuje niekoľko vecí, ktoré môže strelec urobiť, aby znížil opotrebenie hlavne flinty. Jedným z najjednoduchších spôsobov je zvoliť takú náplň nábojnice, ktorá nemusí nevyhnutne produkovať najrýchlejšiu úsťovú rýchlosť, ale skôr berie do úvahy životnosť hlavne v porovnaní s efektívnym dostrelom a potrebnou energiou.

Na lepšie pochopenie problematiky využijem údaje pre kaliber 300 Winchester Magnum, ktoré boli vypočítané pomocou už spomínaného programu na výpočet životnosti hlavne. Použil sa náboj Hornady 195 gr ELD Match s prachovou náplňou Vihtavuori.

V prvom prípade išlo o prachovú náplň 75,5 gr Vihtavuori N560 a úsťovú rýchlosť 922 m/s. Životnosť bola vypočítaná na 1003 výstrelov.

V druhom prípade išlo o prachovú náplň 75,5 gr Vihtavuori N165 a úsťová rýchlosť klesla na 894 m/s. Životnosť sa zvýšila na 1895 výstrelov.

V poslednom treťom prípade išlo o prachovú náplň 70.5gr of Vihtavuori N165 a úsťová rýchlosť klesla na 837 m/s. Životnosť sa zvýšila na 2705 výstrelov.

Niektoré z ďalších spôsobov ako zvýšiť životnosti hlavne a znížiť eróziu hrdla sú tieto:

 • medzi výstrelmi nechať hlaveň vychladnúť
 • vyhýbať sa rýchlej a nepretržitej streľbe
 • zabezpečiť správne metódy čistenia a údržby ( pušku však tiež príliš nečistite; čistiť iba v prípade potreby )
 • Možno budete chcieť vystreliť guľky potiahnuté molym, aby ste predĺžili životnosť hlavne. O výhodách potiahnutej guľky sa horlivo diskutuje, preto ju dôkladne preskúmajte a postupujte opatrne, ak sa tak rozhodnete.
 • strieľajte s menej výkonnými nábojmi ako bolo ukázané vo vyššie uvedených troch prípadoch

Z vyššie uvedených informácií je zrejmé, že neexistuje ľahká odpoveď na to, koľko nábojov môžeme z flinty vystreliť, kým klesne jej presnosť. Je tam jednoducho príliš veľa premenných. Odpoveď sa tiež veľmi spolieha na vaše ciele:

zodpovedný poľovník na posede zvažuje dlhšiu dobu či a hlavne na čo vystrelí, ako to robí lovec

 

Autor:  Ing. Ján Krnáč

 

 

5 Comments

 1. hmm, clanok klze po povrchu a v podstate viac zavadza ako vnasa svetlo do problematiky. Mimochodom, bocne narazy strely na ciel, ergo nedostatocna stabilizacia nesignalizuju bliziaci sa koniec zivotnosti hlavne, ta je uz vtedy po smrti

 2. Článok bol koncipovaný tak, aby poskytol dostatočný priestor na diskusiu v širšom pléne. Ak máte ďalšie poznatky alebo informácie k danej téme, tak ich napíšte. Čo sa týka zavádzania tak napíšte v čom.

 3. Zavádzanie som myslel skôr v tom, že po téme len kĺže a človek ktorý problematiku neovláda, bude ho brať ako mernú mincu bude toto brať ako fakt pričom veľa veci chýba. Od technológie výroby, preťahovaná vs kovaná hlaveň ktorá má vyššiu životnosť vďaka mechanickému spevneniu. Tvar a hĺbka drážkovania. Kaliber a s tým súvisiaci priebeh tlaku. Profil hlavne a tepelná kapacita jej hmoty

  • inak co sa tyka opotrebenia hlavne (puskovy proces je velmi divny vyraz) tak najvacsie je na zaciatku hlavne kde je strela mechanicky pretvarnena – prechodovy kuzel + dalsich par cm kde je najvacsie tepelne posobenie kedze prachova napln este hori. Nasleduje najmenej namahana cast hlavne kde strela ide s najmensim odporom vdaka pomerne vysokemu tlaku ktory hlaven roztahuje cim ulachcuje priechod strely a nasledne na usti je zas vysoke opotrebenie kde je uz tlak nizsi a o to viac tlaci strela na steny hlavne, laicky povedane. Preto zalezi aj na konstrukcii strely kde plati cim tvrdsie jadro tym vacsie radialne namahanie hlavne a tym vacsie opotrebenie. Preto napriklad vojenske strely s ocelovym jadrom (kvoli cene ocele vs olovo, nie priebojnosti) maju toto jadro v olovenej kosielke a komplet je nasledne v tombakovej kosielke kde olovo je makka deformujuca sa cast ktora znizuje razdialne namahanie. Vycislenie vsetkych tychto vplyvov je velmi tazke, az nemozne. Naviac tam este vstupuje xy dalsich faktorov od kvality povrchu vyvrtu az po jeho pripadnu povrchovu upravu ci dalsie v predchadzajucom prispevku spomenute veci

 4. Dobrý den, všem střelcům.Pokud má někdo jako koníčka vést si evidenci počtu výstřelů,aby zjišťoval opotřebení hlavně,tak nic proti tomu.Není to ovšem nutné,protože opotřebení se projeví samo.A to obvykle větším rozptylem,oproti dřívější střelbě,popřípadě elipsovitými průstřely terče.To ještě nemusí být znak úplného opotřebení hlavně,ale při větším rozptylu může být poškozené ústí.V tom případě je možnost nechat u puškaře zahloubit ústí a střelbou zjistit, zda se podařilo problém odstranit.Pokud je zbraň špatně udržovaná a v hlavni jsou viditelné měsíční krátery,potom se nedá nic jiného dělat, nežli hlaveň vyměnit.Myslivosti zdar.

Napíšte komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zobrazená.