Ako im môžeme pomôcť ?

obr.: pixabay.com

Ranné slnečné lúče a čerstvo napadnutý sneh poteší každého poľovníka. Biela nádhera prináša svetlo do obdobia tmy a rozširuje možnosti vidieť líšky, srnky a diviaky aj vo večerných hodinách. Okrem nás poľovníkov majú z čerstvého snehu radosť aj naši štvornohí pomocníci – poľovne upotrebiteľný psy – šantia a zaujímajú sa o čerstvé stopy. Akokoľvek je zimná krajina krásna, sneh a ľad sa stávajú pre ich organizmus nie len fyzickou záťažou. Je potrebné im v tomto chladnom období pomôcť pomocou malých trikov.

Podobne ako u poľovníkov tak aj u poľovne upotrebiteľných psov je prvoradé postarať sa o ich labky. Najmä u psov s množstvom srsti na labkách sa pri kašovitom alebo pri topiacom sa snehu rýchlo tvoria hrudky, čo im sťažuje chôdzu. Ak váš štvornohý kamarát začne pri prechádzke v okolí divne chodiť, oplatí sa pozrieť mu medzi prsty na nohách. Aby ste tomu zabránili, skráťte chlpaté oblasti medzi prstami nožnicami. Ale pozor :

Neodstraňujte srsť úplne, pretože chráni labky pred chladom a zabraňuje prechladnutiu psa.

Ak brušká po zimnom používaní vyschnú alebo popraskajú, pomôže mliečny tuk alebo vazelína. Masť alebo vosk na labky sa môžu aplikovať aj ako preventívne opatrenie pred návštevou revíru. Masť na labky je možné si vyrobiť aj doma. Jednoduchý recept na takúto domácu masť je uvedený na konci článku.

V každodennom živote číha na našich štvornohých pomocníkov aj ďalšia nepríjemná pasca: cestná soľ!

Cestná soľ napáda brušká a môže spôsobiť podráždenie citlivej pokožky. Ak ju pes prehltne alebo olizuje, môže to byť preňho obzvlášť nebezpečné: komerčne dostupná posypová soľ zvyčajne obsahuje kuchynskú soľ, ale časť posypovej soli obsahuje etylénglykol ( vyrába sa z neho nemrznúca zmes do ostrekovačov ), ktorý je bez zápachu, chutí sladko a je obzvlášť obľúbený na olizovanie – existuje riziko otravy!

Možnými následkami u psa po jeho požití môže byť poškodenie alebo zlyhanie obličiek.

Dlhosrsté poľovne upotrebiteľný psy sú náchylné na tvorbu snehových chuchvalcov v ich srsti. Po návrate zo zimnej prírody je možné ich odstrániť jednoduchým umytím vlažnou ( pozor nie horúcou )
vodou, čo pomôže aj pri odstránení kúskov ľadu z ich srsti.

Tip: Takzvaný sprej na chvost a hrivu môže pomôcť s obzvlášť zraniteľnou, huňatou srsťou.
Prípravok je skutočne určený pre kone, no dokáže zabrániť aj tvorbe ľadových hrudiek u psov.

Ďalšie nebezpečenstvo, ktoré číha na našich štvornohých pomocníkov sú zľadovatené lúky a les. Psy, ktoré majú krátke nohy, sa rýchlo zrania o ostré stonky spôsobené ľadovými kryštálmi, napríklad na mäkkých, málo chlpatých vnútorných stranách nôh alebo na semenníkoch. Opäť platí, že mazivo nanesené na tieto oblasti môže poskytnúť určitú ochranu. Po poľovačke je potrebné skontrolovať, či nie je pes zranený a v prípade potreby použite hojivú masť. Ak dôjde k opakovaným zraneniam v dôsledku veľkosti psa, zodpovedný psovod v extrémnych poveternostných podmienkach svojho štvornohého pomocníka nepoužije.

Častým faktom, ktorý sa podceňuje, je, že zima s mrazom je veľmi suché obdobie aj pre nášho štvornohého pomocníka. Preto je dobré mať so sebou pre neho termosku s mierne zohriatou vodou. V opačnom prípade normálne fľaše s vodou v zaparkovanom vozidle príliš rýchlo vychladnú.
Dôležité je tiež sledovať, či pes žerie sneh, nakoľko mu to môže spôsobiť gastrointestinálne problémy, akou je hnačka. Ak pes zožerie veľa snehu, môže dokonca dostať angínu, pretože oblasť jeho hrdla sa podchladí. V prípade veľkého chladu môže u psa dôjsť až na zvracanie. Podobne ako destilovaná voda aj sneh neobsahuje žiadne minerály a voda bez minerálov má tú vlastnosť, že zbavuje telo minerálov.

Preto: energicky zastavte psom príjem snehu !

Nakoľko sa v zime sa rýchlo stmieva a v závislosti od srsti je potom pes ťažko viditeľný, odporúča sa použitie reflexných obojkov alebo signálnych viest. V poľovníckom batohu by tiež nemala chýbať výkonná baterka s plne nabitými batériami.
V prípade, že zostanete na štande, alebo si vyleziete na posed a budete mať pri sebe poľovne upotrebiteľného psa, myslite na teplú podložku nie len pre seba ale tiež pre neho. Rolovateľná plstená podložka napríklad neprospeje len zadku poľovníka, ale postará sa aj o to, aby sa chlad nedostal do kostí psa. Poďakujú sa vám za to najmä starší psy.

Preto prosím nezabudnite na podložku pre psíka.

Po skončení poľovačky je potrebné osušiť mokrého psa uterákom, ktorá by nemal chýbať v žiadnom poľovníckom aute. Ak musí náš štvornohý kamarát po poľovačke zostať chvíľu vo svojej boxe v aute, mala by byť pod ním zateplená deka. Krátkosrstého psa, ktorý má tendenciu mrznúť, môžete prikryť uterákom alebo dekou. Komerčne dostupné sú aj psie župany na „vypotenie“. Batériou napájané vyhrievacie podložky sú dobré, keď je chladno v zaparkovanom, nevykurovanom vozidle. Veľmi dôležité je, hlavne pri starších štvornohých pomocníkoch a tých, čo majú problémy s chrbtom alebo majú artrózu, aby boli udržiavaní v teple. V prípade chladu sa môžu príznaky zhoršiť a pri náročnom love so studenými svalmi sa zvyšuje riziko zranenia psa. V závislosti od srsti psa, môže byť psí kabát užitočný. Alebo zostane štvornohý pomocník na svojom teplom mieste v aute dovtedy, kým nie je potrebný.

Mnohokrát som bol pri tom, keď majiteľ poľovne upotrebiteľného psa povedal, že ten jeho pes je nejaký tlstý. Je potrebné si uvedomiť, že zima je vyčerpávajúcim obdobím nie len pre nás poľovníkov pri chodením po revíri, ale tiež aj pre našich štvornohých pomocníkov. Na udržanie teplotnej rovnováhy pri mínusových stupňoch je nutný zvýšený výdaj energie. Aby sa predišlo akejkoľvek podvýžive u psa, v zmysle nedostatočného energetického príjmu krmivom, je potrebné im zvýšiť denné dávky. To zaisťuje, že telo psa sa dokáže dostatočne chrániť pred chladom. Najmä vtedy, keď sa blížia spoločné poľovačky alebo je potrebná dohľadávka.

Klasikou medzi zdrojmi nebezpečenstva v zimnom živote psov sú ľadové plochy. Mali by ste sa takýmto oblastiam vyhýbať alebo psa včas pripútať. Netreba podceňovať ani nebezpečenstvo zľadovatených plôch na chodníkoch, cestách či zľadovatených, zaplavených lúk. Ak ho pes prejde, môže sa vážne zraniť napr. podvrtnutie, natiahnutie šľachy alebo svalu. Napriek všetkým výzvam, ktoré so sebou prináša chladné obdobie:
Nebezpečenstvo pre štvornohých pomocníkov číha aj pri našom zohrievaní sa pri ohni. Je to čas, kedy psy od hladu nenásytne chňapnú po všetkom, čo spadne alebo sa im podá rukou ako potrava. Hlavne pri tom, keď nám niečo spadne na zem ( nejedná sa v tomto prípade o potravu ) napr. to bude zapaľovač, môže jeho prehltnutie spôsobiť psovi vážne dýchacie ťažkosti, chronické ochorenie pľúc alebo smrť. V každom prípade nevyvolávajte zvracanie. V prípade vyvolaného zvracania sa zvyšuje u psa jeho poškodenie.

Takže si zhrňme, čo by mala obsahovať zimná výbava pre pobyt poľovne upotrebiteľného psa v prírode

  • uterák na vysušenie
  • deku na zabalenie
  • termoflašu s teplou vodou
  • záchrannú deku ako zdroj tepla
  • psí kabát
  • izolujúcu podložku
  • teplý hovädzí vývar
  • zdroj energia napr.glukózu
  • mliečny tuk alebo vhodný sprej na kožu a starostlivosť o labky

A na záver ako som bol na začiatku písal, prinášam jednoduchý recept na domácu masť na labky.

50 g včelieho vosku
chráni a na rozdiel od mliečneho tuku alebo vazelíny umožňuje pokožke dýchať; má antibakteriálny účinok; pomáha pri regenerácii a obsahuje vitamín A.

50 g hydratačného bambuckého masla ; obsahuje veľa vitamínov a minerálov; pomáha pri suchej, popraskanej a namáhanej pokožke; má protizápalový účinok

50 g kokosového oleja. Chráni pokožku pred vysušením; má protizápalový a antibakteriálny účinok

Voliteľné: kvety harmančeka alebo nechtíka
Tieto tri zložky sa zahrievajú vo vodnom kúpeli. Okrem toho je možné pridať uvedené kvety. Po roztopení a premiešaní sa zápar naleje do téglika a nechá sa vychladnúť. Ak používate kvety, precedíme cez sitko.

S trochou plánovania a prípravy nie je nič krajšie ako poľovačka so štvornohým pomocníkom v bielej zime. Užite si ich kolegovia !

Autor: Ing. Ján Krnáč

Subscribe
Notify of
guest
6 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
Bednarič Ľ.
Bednarič Ľ.
2 years ago

Poľovanie, ale aj samotný život so psíkom je zodpovednosť, náročnosť, radosť a šťastie.
Prekáža mi len jediné. Ak je zo zákona umožnený monopol a biznis pri tkz.uchovnení a poľovnej upotrebiteľnosti psa.

Ján Krnáč
Ján Krnáč
2 years ago

Pán Bednarič neviem, či ste chovateľom poľovne upotrebiteľného psa, ale pokiaľ nie, tak som toho názoru, že hovoríte o niečom, čomu nerozumiete, alebo nechcete rozumieť. Chovateľ poľovne upotrebiteľného psa je človek, ktorý musí nie len chovať takéhoto psa, ale starať sa oňho, venovať mu veľa času veľakrát aj na úkor svojej rodiny, študovať ho, snažiť sa mu pomôcť, ak mu niečo nejde, musí poznať rozsah predpísaných skúšok, ktoré musí pes absolvovať, zodpovedne ho pripraviť na ich absolvovanie, absolvovať predpísané lekárske prehliadky a štepenie. Myslíte si, že sa dá peniazmi zaplatiť všetko, čo tento človek pre psa urobil ? Chovateľstvo psa je veľká veda a nie každý ho dokáže vykonávať.

Bednarič Ľ.
Bednarič Ľ.
2 years ago
Reply to  Ján Krnáč

Pán Krnáč
Neviem, či ste chovateľom poľovne upotrebiteľného psa, ale pokiaľ nie, tak som toho názoru, že hovoríte o niečom, čomu nerozozumiete, alebo nechcete rozumieť.
Tu Vám teraz aj ja píšem podľa Vášho vzoru a ukazujem, aké je ľahké, ale primitívne niekoho zkritizovať a tvrdiť že niečomu niekto nerozumie.
K veci.
To čo píšete a ešte omnoho viac je pre každého chovateľa poľovne upotrebiteľného psa , ale aj každého psíčkara úplne samozrejmé. Nepíšete nič nové.
Nemám záujem písať o Vás. Trápi ma problém, že napriek tomu všetkému čo chovateľ a majiteľ psa musí zabezpečiť / ako ste aj sám správne napísal / , tak dnes bohužial nerozhoduje chovateľ o výbere a zaradení vhodného jedinca do vlastného chovu, ale rozhoduje monopol 2-3 funkcionárov vo forme občianského združenia, ktoré sa zo zištných dôvodov hlási k SPZ a z výkonu je to vo forme potvrdzovacej skúšky iba biznis a korupcia.

Ján Krnáč
Ján Krnáč
2 years ago

Nech mi čitatelia prepáčia, ale musím to napísať. Určite ste si svojim komentárom ohľadne mojej osoby “pohladil” svoje ego.

Bednarič Ľ.
Bednarič Ľ.
2 years ago

Reagoval som rovnako ako Vy, až na Vaše nedôstojné, zbytočné poznámky na moju osobu.

Wow
Wow
2 years ago

Wow