• This topic has 28 odpovedí, 10 hlasov, and was last updated 03.01.2017/22:10 by .
Zobrazuje sa 14 príspevkov - 16 až 29 (z celkového počtu 29 )
  • Autor
    Príspevky
  • #19550
      @pito

      KIRI prosím ťa prečítaj si o čo som sa zaujímal pri zadávaní tejto témy a prestaň tu ohúrovať s vyguglenými sprostosťami.

      #19557
        @karasek

        Igorko, velmi si Ta vazim a aj obdivujem za Tvoje vedomosti v tejto tematike, o kt. malokto asi vie, ale za to, ako dokazes dlho a slusne komunikovat s odbornikom, aky sa zapojil do tejto diskusie, Ti dam urobit plaketu majstrovi do banskej Stiavnice..ozaj kalap dole :laugh:
        Hadam ma tu nezvozia, ze pisem bez diakritiky :laugh: a to som teda ozaj Slovacisko a nie pohraniciar s Mongolskom :laugh:

        #19558
          @marlin450

          Mám osobnú skúsenosť s 338WM, môžem len odporučiť, poškodenie je otázkou strely a nie kalibru. Osobne som používal 180 GR Accubond – Vo okolo 940 m/s, ale aj tak
          poškodenie zanedbateľné, za čas čo som tento kal. používal som nezaznamenal žiadnu katastrofu. V jednom prípade som sa “sekol” o 120 m, a vtedy som ocenil prebytok výkonu a aj excelentnú balistiku. Laň v pohybe /krokom/ namiesto 200 m, 320 m. Takže zásah nie za lopatku ale takmer na prostriedok tela a trocha nižšie. Ostala na nástrele, ani krok. Je pravda že nejakou 7×57 by som si tú ranu odpustil, ale v tom je práve tá 338 WM niekde inde.

          #19559
            @lovec

            Ešte krátke sprostredkované info od dvoch majiteľov 338WM. Žiadne strašenie ( “…keď sa 5000J oprie do zveri a pod.”) sa nekoná, žiadna exotika, proste kaliber vhodný aj do našich podmienok na dospelú vysokú a čiernu. Chvália účinky a šetrnosť voči divine zároveň. Používajú fabrické strelivo so strelami Barnes TTSX a Nosler Accubond.

            #19567
              @arko

              Ahoj lovec je zaujimave ako meniš svoje názory . Ked som ja pred istym časom odpisal na temu 8,5×63 Reb, kde som prehlasil že nič lepsieho nepoznám tak tak si to nemohol predychat. Prešiel určity čas a teraz vychvaluješ naboj 338Win Mag.Tento naboj je len o 5percent silnejši ako 8,5Reb.
              Logicky mi s toho vyplyva že si si s takej pusky pred nedavnom vystrelil.Možno Len do terča ale stačilo ti to.Suhlasim s tebou že 338WM.je viborny aj do našich podmienok.Pred 7rokmi som s tym nabojom poloval niekolko mesiacov v Kanade.Zabil som s tym niekolko Deerov.Ja patrim medzi tych ktory malo pišu na fora ale ked už pisem tak to musim mat odzabijane s tym kalibrom niekolko kusov zvery.Lovit možeš s hocičim ale uspešny lov sa konči zabitim zvieraťa. Na druhej strane som však zastancom nazoru -Každa gula zabíja , treba sa len trafiť.Lovu zdar.

              #19568
                @lovec

                Normálne som ti najprv naletel a desať minút som (zbytočne) písal relevantný text. Potom ma trklo a pozrel som si tú starú debatu – mal som to urobiť hneď. Tie tvoje vtedajšie novoročné blbosti mi znovu zlepšili náladu. Fyziku si sa už doučil? Teda aspoň tie elementárne veci, vieš, šírenie tlaku a pod., je to už jasné?

                #19579
                  @kiri

                  pito – pýtal si sa : Mám na mysli spetný ráz,účinky na zver.

                  Nuž a na čo si nedostal odpoveď?

                  Lovec – píšeš: Chvália účinky a šetrnosť voči divine zároveň.
                  A si si istý, že chválili šetrnosť aj keby triafali lopatku?
                  Si úplne zbytočne agresívny – ja ťa osobne nepoznám – aspoň o tom neviem – ale preto som dal videjko – čo si kritizoval všetko okolo – farmu a pod – čo je irelevantné k tejto téme – ale preto som to tam dal, že je vidieť, aké diery robí na rebrách. Nuž a čo by urobil na lopatke? Naozaj tu chceš hovoriť o šetrnosti? Čítal som o tom, čo píšeš o práčke nábojníc – dačo vieš…ale prečo sa musíš prezentovať tak, že každý kto to prečíta jasne vidí, že prekrúcaš a meníš podstatu veci? Veď išlo len a len o ukážku účinku na zveri – presne ako (pôvodne) chcel ten, čo má nick pito .
                  Nuž a že diviak ľahne po akomkoľvek zásahu do chrbtice, alebo CNS – vie každý…asi aj ty. A aj po tvojej 308 či 9,3×62. A čo je teda na tej ukážke zlé?
                  Či to, že okrem nej tu zatiaľ nie je žiadna iná?
                  A prečo nieje?
                  Ozaj – ak si napísal, že si ten zaslúžil kopanec do čela – kvôli dačomu tam…prečo nepíšeš Marlinovi výtku, že sa omýlil o 120m?….hoci – aj to sa ľahko dá…aj v ľahkom opare sa menia optické podmienky…aj v príliš suchom vzduchu je inak vidieť – napr. v Afrike – a aj vo vysokých výškach, kde je vzduch redší je to zase inak…
                  Len ty si tuším neomylný.
                  A nakoniec – ja som nehovoril o nevhodnosti tohto náboja sem na Slovensko…nakoniec aj ten 8,5x63Reb a aj 9,3×62 – sú spolu s 338WinMag veľmi podobné. 9,3×62 som mal a zase si ju chystám…a možno aj Reba budem mať…ide len o zváženie a uvedomenie si skutočností.
                  Lovec – ak sa oprie 2000Joulov zo 7×57 a 4000Joulov z 338WinMag – ty osobne – chceš povedať, že rozdiel nebude?
                  Fakt nebude?
                  Toto nám tu všetkým naozaj chceš tvrdiť?
                  A neotáčaj moju otázku – každý to tu uvidí.

                  #19583
                    @miso243

                    Nemám s 338 strelenej veľa zveri. Ale zatiaľ sa mi nepotvrdilo ani že je to mobilný mlynček na mäso ani ultimatívny ozemplesk. Strelil som aj srnca 1. vt do cca 10 m tak,že jednu lopatku zasiahlo úplne a jednu čiastočne a čuduj sa svete z oboch zostalo dosť. A videl som aj relatívne slabé kusy diviačej a jelenej prebehnúť po komorových zásahoch 100 m.
                    A ešte mimochodom aký je rozdiel medzi 5000 J z 9,3×62 a z 338?

                    #19586
                      @lovec

                      [quote=”kiri” post=19404] Nuž a čo by urobil na lopatke? Naozaj tu chceš hovoriť o šetrnosti? ……[/quote]

                      [quote=”miso243″ post=19408]….. zatiaľ sa mi nepotvrdilo ani že je to mobilný mlynček na mäso ani ultimatívny ozemplesk. Strelil som aj srnca 1. vt do cca 10 m tak,že jednu lopatku zasiahlo úplne a jednu čiastočne a čuduj sa svete z oboch zostalo dosť. A videl som aj relatívne slabé kusy diviačej a jelenej prebehnúť po komorových zásahoch 100 m……[/quote]

                      Tu máš odpoveď a reálne skúsenosti, nie domnienkológiu, založenú na videách z youtube. B)

                      #19591
                        @pito

                        Miso243 aké strelivo používaš?

                        #19593
                          @miso243

                          Hornady 250 gr RN predtým v3-820 m/s ale zdalo sa mi to na tú strelu veľa – často neprestreľuje- tak som znížil na 720m/s ale odvtedy som nič nestrelil tak neviem či pomohlo. Ak sa nezadarí špekulujem nad Swift A-frame 250 g ale neviem či nebude veľmi tvrdá.
                          Skúšal som ešte Hornady 225 gr Interbond v3-870 m/s ale zatiaľ len jedna jelenica , tiež neprestrelila, spravilo to takýto hríb http://miso243.rajce.idnes.cz/Desktop/#P1010062.jpg
                          Asi tiež skúsim ísť s rýchlosťou dole.

                          #19601
                            @marlin450

                            Miso 243, tie rýchlosti máš zmerané? Zdá sa mi divné že ti 338WM neprestreľuje. Niečo málo som s 338WM odpoľoval a s tým že niečo neprestrelila som sa nestretol. Používal som Federal Premium 180GR Accubond. Max spokojnosť vo všetkých smeroch. Ísť cestou podstatného znižovania úsťovej rýchlosti sa mi nevidí, aj keď tvoju voľbu nemám dôvod spochybňovať. Môj názor je, že ten kaliber degraduješ na úroveň niečoho slabšieho a potom stráca význam vlastniť kal. 338WM. Ešte zopakujem svoj názor, poškodenie po normálne umiestnenom zásahu nespôsobuje prebytok výkonu ale konštrukcia strely. Takže u takto výkonného kalibru určite len konštrukčne kvalitné strely. Moja voľba, ktorú nikomu nevnucujem, Nosler, Barnes.

                            #19605
                              @miso243

                              Mám zmerané. Teraz som si to overoval a posledného diviaka som strelil s tou zníženou rýchlosťou a cca 80 kg kančeka na 160 m tiež neprestrelilo. S degradáciou výkonu máš pravdu. Ale strela sa mi zdala mäkká, tak som si povedal, že jej trochu uberiem a zvyšok striel z krabičky dostrieľam na strelnici a spoločných poľovačkách, kde sa spravidla strieľa na menšie kusy a malé vzdialenosti. Na ostatné príležitosti som pripravil Interbondy ale hoci jeden kus nemusí nič znamenať začínam mať aj tu pochyby.

                              #20469
                                @jarik

                                Chlapi čudujem sa Vám, že okolo jedného kalibru toľko meliete.Veď ak si niekto myslí, že bez .338 Win.Mag. nemôže žiť nech si ho nechá.Chce to však splnenie jednej podmienky : musí to byť dobrý ,vystrieľaný jáger.Lebo vlastniť takéto kladivo môže hocikto ,ale výsada dobre z neho strieľať už určite nepatrí každému.O poškodení diviny tiež platí, že niekto znesie toto, iný zas hento.Dokonca sú aj názory ,že na niečo musel ten kus zhynúť !.Ale aby slabý strelec s vedomím partie spolupoľovníkov špintal zver kalibrom , na ktorý ako strelec nemá, to už je pre parťákov takéhoto “jágra” na zamyslenie… Môj názor – na jeleňa u nás všetko od 6 mm,6g a 1500 J/100 m – proste podľa zákona .A nakoniec – mám s 5,6×50 R Mag.a Rem.223 ulovených cca 30 ks hlavne jelenej,ale aj diviačej,srnčej a danielej veri s jednou jedinou neúspešnou dohľadávkou (pri podozrení ,že jeleňa nám cez noc ukradli).Čiže najprv sa zaujímajme ako strieľame a až potom čím strieľame …Teraz napr.poľujem s guľobrokom 7×57 R/20 Mag. a 6 mm Norma BR . A zase bez problémov…

                              Zobrazuje sa 14 príspevkov - 16 až 29 (z celkového počtu 29 )
                              • Musíte byť prihlásený, aby ste mohli odpovedať na túto tému.