• This topic has 30 odpovedí, 11 hlasov, and was last updated 15.06.2015/14:23 by .
Zobrazuje sa 15 príspevkov - 16 až 30 (z celkového počtu 31 )
  • Autor
    Príspevky
  • #4195
      @lovec

      Flinta s tlmicom-pre predstavu
      1: 3rany bezna muncia
      2: 3rany subsonik

      http://www.youtube.com/watch?v=socgmULGVOA

      #19584
        @kiri

        TinkyPinky…zatiaľ nikto tu z odborníkov ti neprezradil, že existuje iná možnosť – redukované strelivo – a je úplne legálne.
        Na Slovensku – čo ja viem – to robí len a len Ivan Spurný z Bratislavy. Viem to preto, lebo tie špeciálne nábojnice na tieto náboje berie cezo mňa…pre toho výrobcu som jediný odberateľ na Slovensku…a chodia mi normálne poštou.

        A Spurný má odskúšané aj laborácie a projektily pre jednotlivé ráže.

        Len pozor – je to strelivo pre ODBORNÍKOV…a nie hlupákov.

        Možno aj preto o tom tak málo ľudí vie.

        Ale ešte raz opakujem – je to úplne legálne.

        Ako vidíš z titulky – písal o tom – a mal to dokonale a dávno zmáknuté už v roku 2005…
        Používa to neveľa ľudí…len tí, čo študujú veci v zahraničí…a chodia na IWA do Norimbergu a pod.

        Čítaj viacej tu:
        http://www.krivjansky.sk/files/NP%2010_2005_PS.pdf

        #19585
          @katka1978

          O tomto som fakt nevedela, super, ďakujem za info kiri :kiss:

          #19587
            @lovec

            A ten Spurný má to redukované strelivo určite so značkou CIP a otestované štátnou skúšobňou, však…. :woohoo: Ale predpokladám, že odpovede sa ako obvykle tak ľahko nedočkám. Dúfam však v aspoň to, že keď mu ty kiri dodávaš tie nábojnice a on ich používa na výrobu streliva na ďalší predaj, tak že si podnikateľom na úseku zbraní a streliva so zbrojnou licenciou. A že ako taký máš na tento sortiment platnú dovoznú licenciu. Je to tak, dúfam?!

            Inak na redukované strelivo stačí otvoriť niektorý knižný manuál, (napr. úplne bežný od firmy SPEER, staršie vydanie ešte zo začiatku 90.rokov minulého storočia – to by ho však niektorí odborníci museli najprv naživo vidieť) a človek zistí, že na to nepotrebuje extra náboj z Nemecka za 5,15€/ks (konkrétne 9,3×62), ale stačí mu jeho vlastná nábojnica, strelu kúpi za pár halierov napr. od S&B a použije vhodný prach podľa manuálu. Celková cena je malý zlomok toho výdavku za nábojnicu s tretinovým objemom, extra matricu, dopravu z Nemecka, v prípade nábojov zbrojný sprievodný list atď., atď.

            Takisto je potrebné spomenúť, že takéto strelivo má voči bežnému náboju so štandardným výkonom výrazne zníženú priebojnosť a ranivosť. Priebojnosť výrazne obmedzuje ľahučká strela (nízke prierezové zaťaženie) a nízka rýchlosť, ranivosť je limitovaná minimálnou deformáciou – ktorá rezultuje z nízkej dopadovej rýchlosti. Čiže takýto náboj je prakticky vhodný na lov hmotnostne malej zveri, v našich podmienkach napr. srnčej alebo škodnej – a to všetko len na krátke vzdialenosti. Viem ako je to u ľudí s jej odhadom, takže sa dá očakávať viac problémov ako úžitku.

            Toto všetko si treba uvedomiť predtým, než človek v prvotnom nadšení vypáli na lanštiaka z posedu na sto metrov a potom sa bude strašne čudovať, že kam ten kus uteká….. Aby z toho nebolo len ešte viac dokaličenej zveri a zbytočných dohľadávok.
            Pre tieto dôvody klasický knižný manuál prezieravo označuje takéto redukované náboje ako vhodné len pre terčovú streľbu pre ľudí, ktorí začínajú s puškou, pre deti a pre lov – ale iba škodnej.

            #19588
              @arko

              Mili Lovecko Samereierove redukovane naboje nepodliehaju žiadnej skusobni ani u nas ani v celej EU.Prečo to si vie každy normalny človek domysliet.Ver tomu že takich mudrlantov ako si ty ktory pisali na Spurneho kadejake nezmysly adresovane na jednotlive zložky MV.je viac ako si mysliš.Od roku 1999 až podnes nepochodil ani jeden.S toho čo pišes usudzujem že ty ani nevieš čo to ten CIP.vlastne je.Predstav si ty inteligent že Spurný Si sam vymyslel jeden naboj konkretne sa jedna o naboj 8,5x57R-Spurný,….Tento naboj si nechal odtlakovat v mnichovskej skusobni,a v zapeti na to ho normalne zaregistrovali programatory v kriminalnoexpertiznom ustave v prebijacom manuale Qick load a,urobil na to jeden trojak a za 4,50eura mu na to vystavyli kartu zbrane.nikde mu nerobili žiadne problemy ani v skusobni. Firma Shm vyraba na objednavku normalne nabojnice s jeho logom.Každy zbrojar ma vo svojej licenci výrobu zbrani a streliva. Keby vsetky naboje boli v cip.Tak by neboli žiadne wildkety.Lovecko ty si vo svojej hlave vymýšlaš zakony stale žiješ niekde v starom sociku spred 89roku.Ale dnes mame slobodu zbrani a chvala bohu take technicke brzdy ako si ty , už dnes vuobec nič neznamenaju.

              #19589
                @arko

                Lovecko ver tomu že ten Spurný ma určite vyskušanu vyrobu aj redukovaneho streliva v normalnych nabojniciach.Len ten čitatel ktory ma jedno aj druhe vyskusane ,okamžite pochopil čo za nezmysli vypisuješ.

                #19590
                  @lovec

                  arko, ty máš nejaký komplex, že píšeš o sebe v tretej osobe? Alebo sa len hanbíš priznať, že ty si Spurný? No inak po tých blbostiach, čo si tu pod nickom “arko” natáral za ten čas, ani by som sa nedivil – tiež by som sa hanbil priznať.

                  Vyplodil si odstavec hodný bulvárneho denníka, ale fakty žiadne. Konkrétne nula celá nula.

                  Večer k tomu niečo napíšem, zatiaľ ti dávam do pozornosti zákon 397/1999. Aby som ti to uľahčil, stačí do Google napísať “397/1999”, je to voľne dostupné. 😉
                  No a ako píšem, večer sa téme povenujeme, aby si tu zase neplietol ľudí svojimi mylnými domnienkami.

                  #19592
                    @slavoslav

                    lovec, obdivujem tvoju vydrz

                    priznam sa, ze ja som to v inom vlakne vzdal

                    #19594
                      @lovec

                      Keď vznikala stránka, sľúbil som adminovi, že sa budem snažiť postrážiť určité oblasti, aby sa tu nešírili bludy. Všetko sa pokryť nedá, ale aspoň to najviac do očí bijúce. Vieš ako to býva, ľudia, alebo nejaký začiatočník si tu niečo prečíta a utkvie mu to – však to písali na poľ. stránke, tak to bude pravda – takých je veľa.
                      Pamätám si na seba, keď som začínal s poľovníctvom a so streľbou. Okolo plno chytrákov a bájkarov, ale ozajstné skúsenosti a kvalitné vedomosti u väčšiny absentovali. Nie v zlom. Proste nemali odkiaľ vedieť, ale mnohí ani nemali záujem to zmeniť a niečo sa dozvedieť. Našťastie sa však našli aj fundovaní kamaráti a posunuli ma správnym smerom.

                      Tak preto nemôžem nechať tie bľabotance bez odozvy.

                      #19596
                        @kiri

                        Takže píšeš – že si s adminom kamarát do takej miery, že ty máš nejaké vyššie právo právo tu niečo riešiť?
                        Ty si nejaký väčší občan?
                        Či nejaký väčší poľovník?
                        Či je vás v Šali takých viac?
                        Myslíš to vážne, že si hádam dostal nejaké poverenie modifikovať názory slobodných občanov v slobodnej diskusii?
                        Ak sa takéto tu môže diať – ako sa tu prekrúca právo na slobodný názor?
                        Admin???
                        To čo sa to tu dozvedáme???
                        Je to naozaj tak?
                        Má tu niekto právo od teba útočiť na slobodný názor a spochybňovať ústavné právo na názor slobodného občana?
                        Takéto niečo si tu dovolil a takúto činnosť tu pripúšťaš?
                        Koho je toto slobodné fórum majetkom?

                        #19597
                          @lovec

                          [quote=”arko” post=19413]Mili Lovecko Samereierove redukovane naboje nepodliehaju žiadnej skusobni ani u nas ani v celej EU.Prečo to si vie každy normalny človek domysliet.[/quote]

                          Tak sa na to pozrime. Na úvod ťa musím upozorniť, že s argumentáciou typu “Prečo to si vie každy normalny človek domysliet” u mňa nepochodíš, to môžeš vykladať nejakým slabomyseľným. Ak nie si schopný predložiť overiteľný fakt, alebo nalinkovať príslušný predpis na podporu svojich tvrdení – máš smolu.

                          KAŽDÉ strelivo, ktoré sa niekde uvádza na trh do obehu musí prejsť skúšobňou. Bodka. Dokonca v Nemecku došlo v tomto smere k sprísneniu (podľa mňa negatívnemu, škodí to malým firmám), kde navýšili objemy skúšaného streliva, takže sa “verejným prebíjačom” a rôznym maloproducentom zákazkového streliva už príliš neoplatí produkovať malé série nábojov (rádovo stovky kusov). Ak teda Samereier v Nemecku predáva nejaké strelivo, ku KAŽDEJ laborácii musí mať protokol z nem. skúšobne, kde je konkrétne uvedená zostava náboja – typ strely, prach, jeho navážka, zápalka, nábojnica. Ak sa ktorýkoľvek z týchto komponentov zmení, MUSÍ požiadať skúšobňu pred uvedením na trh o nové otestovanie laborácie.

                          Ak si si stihol už otvoriť 397/1999, tak po prečítaní §13 je jasné nielen tebe, že si tu znovu trepal nezmysly. Nebudem tu zaberať miesto citovaním paragrafového znenia, každý si to môže nájsť v priebehu 10 sekúnd. Špeciálne je zaujímavý pre našu debatu §13, ods. 3: (3) Autorizovaná osoba po vykonaní typovej kontroly vydá protokol a certifikát o typovej kontrole. Predkladateľ dostane po jednom výtlačku týchto dokumentov. Keby bol takýto dokument k dispozícii, tak nie je o čom diskutovať. Lenže skutočnosť bude asi iná, však. Odhadujem to podľa toho, ako tu zúfalo kopeš okolo seba tým nezmyslom, že redukované strelivo podľa tvojej mylnej mienky nepodlieha typovej kontrole streliva. No podlieha, veru áno. V zákone to máš čierne na bielom.

                          [quote=”arko” post=19413] …..Predstav si ty inteligent že Spurný Si sam vymyslel jeden naboj konkretne sa jedna o naboj 8,5x57R-Spurný,….Tento naboj si nechal odtlakovat v mnichovskej skusobni,a v zapeti na to ho normalne zaregistrovali programatory v kriminalnoexpertiznom ustave v prebijacom manuale Qick load a,urobil na to jeden trojak a za 4,50eura mu na to vystavyli kartu zbrane.nikde mu nerobili žiadne problemy ani v skusobni…. [/quote]

                          Tak toto je priam heroický výkon, čosi nevídané. Za 20 minút nakreslím komorový výstružník, povedzme, že si zoberiem nábojnicu 7×64, použijem priemer strely .358″, zmením uhol ramien na ostrejší a voilá, máme tu nový 9mm náboj s označením napr. “358 Lovec Light Magnum”. Za pár dolárov alebo eur si ten nástroj aj s matricami nechám vyrobiť, vysústružiť komoru, zaskrutkovať do prvého voľného puzdra záveru, tlakovky (a to sa ani nemusím trepať do Mníchova) a som slávny wildcatter. Dokonca slávnejší ako Spurný, pretože mám väčší náboj….. :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: :laugh: Takýchto nábojov je plný QuickLoad (aby z toho za chvíľu nebol KickLoad)…. :woohoo: Keď chcel mať Spurný svoj náboj, je mu dopriate. Označovať to však formou, že to “vymyslel” tak to je skôr pre pobavenie publika. Invencii sa však medze nekladú, pokojne môže prísť s “novovymysleným” nábojom aj každý rok, nič tomu nebráni.

                          [quote=”arko” post=19413] Firma Shm vyraba na objednavku normalne nabojnice s jeho logom.Každy zbrojar ma vo svojej licenci výrobu zbrani a streliva. Keby vsetky naboje boli v cip.Tak by neboli žiadne wildkety.Lovecko ty si vo svojej hlave vymýšlaš zakony stale žiješ niekde v starom sociku spred 89roku.Ale dnes mame slobodu zbrani a chvala bohu take technicke brzdy ako si ty , už dnes vuobec nič neznamenaju.[/quote]

                          Každý zbrojár to síce v licencii má, ale znovu si asi náhodou (alebo to žiadna náhoda nie je) zabudol na to, že pred uvedením na trh musí daný produkt prejsť skúšobňou. Pri puškách to veľmi dobre vieš, pretože bez toho by zbraň na polícii zákazníkovi nezapísali….no a presne tak je to aj so strelivom. Ak zbrojár niečo vyvinie, tak to môže uviesť na trh až po procedúrach vymenovaných už v zmienenom zákone 397/1999. U nás to však nie je až také jednoduché ako napr. v Nemecku – čo ty veľmi dobre vieš – a preto tu omieľaš ten nezmysel, že redukáče nepotrebujú skúšobňu.

                          Čo sa týka CIP-u, skús pre zmenu vyhlášku 70/1975 Zb., článok 1.

                          Musím ťa sklamať, ja si zákony nevymýšľam. Ja ich len poznám. Slobodu zbraní tiež nemáme, ale len boh vie, čo si ty zase pod tým predstavuješ. A k tej technickej brzde – aj som sa zasmial, ale nedá mi nepripomenúť tie tvoje minuloročné šplechy citujem “o šírení tlaku do bokov nábojnice a menej na dno” – aj takéto zázračné náboje vyrábaš?! :woohoo:

                          [quote=”arko” post=19414]Lovecko ver tomu že ten Spurný ma určite vyskušanu vyrobu aj redukovaneho streliva v normalnych nabojniciach.Len ten čitatel ktory ma jedno aj druhe vyskusane ,okamžite pochopil čo za nezmysli vypisuješ.[/quote]

                          No veď skús byť konkrétny. Síce tak nejak tuším, že to bude ťažké až nemožné, ale premôž sa. Uvidíš o koľko ti hneď stúpnu objednávky. :laugh: :laugh: :laugh:
                          Písal som ti hneď na začiatku – ak nie si schopný svoje názory relevantne vyargumentovať a podložiť, je to len trieskanie do vetra.

                          Ešte taký detail, určite poznáš zákon o poľovníctve – teda ak si poľovník (tvoja používaná terminológia o “zabíjaní zveri” tomu však veľmi nenasvedčuje) – určite si už počul o §65, ods. 3, písm. c, “Zakázané spôsoby lovu”: c) strieľať na raticovú zver brokmi, strieľať na raticovú zver okrem diviačej zveri jednotnou strelou z brokovnice, strieľať na srnčiu zver guľovými nábojmi s menšou dopadovou energiou ako 1 000 J/100 m a na ostatnú raticovú zver guľovými nábojmi s dopadovou energiou menšou ako 1 500 J/100 m a s hmotnosťou strely menšou ako 6 g a priemerom menším ako 6 mm, strieľať na medvede inými ako guľovými nábojmi s dopadovou energiou menšou ako 1 500 J/100 m,

                          Čo myslíš, spĺňajú tieto zákonom vyžadované parametre tie redukované náboje? Keď vychádzam zo Samereierových laborácii, tak na srnčie je použiteľných pár kalibrov od 8x68S vyššie a na ostatú raticovú len jeho redukovaný 375H&H, aj to s odretými ušami. Pripomínam to len preto, aby nadšený záujemca ma aspoň akú takú predstavu o možnostiach takéhoto streliva.

                          #19598
                            @lovec

                            [quote=”kiri” post=19421] Koho je toto slobodné fórum
                            majetkom?[/quote]

                            Fórum je majetkom admina a ten ako taký rozhoduje, čo si tu želá, alebo nie. O slobode môžeš vykrikovať na ulici, toto je súkromný majetok. 😉

                            #19602
                              @belson

                              Pozerám, že si tu riadne nakladáte. Problematika legálnej výroby nábojov, resp, prebíjania za účelom ďalšej distribúcie je u mňa už niekoľko rokov pasé, takže najnovší legislatívny vývoj v tejto oblasti nesledujem. Neverím však, že by došlo k podstatným zmenám oproti situácii povedzme v roku 2004, kedy som najčerstvejšie informácie čerpal od šéfa Lieskoveckej skúšobne, ktorú som za týmto účelom vtedy osobne navštívil. Ináč táto téma tu už bola “vetraná”, viď https://www.horar.sk/index.php/forum/7-dlhe-zbrane/14792-skusenosti-s-kalibrom-85-x-63#15007.
                              V príspevku spomínané schválenie výrobných priestorov bolo vtedy odhadované na cca 20 – 25 tisíc Sk s tým, že ďalšie periodické kontroly (tuším každé dva roky) sú už podstatne lacnejšie.
                              Za predpokladu, že je odvtedy legislatívny “status quo”, dávam za pravdu jednoznačne lovcovi, ktorý možno mohol byť k arkovi trocha šetrnejší, ale to už je o inom (tiež ma občas nejaké bohorovné “pravdy” zvykli vytáčať).
                              Zbrojnú licenciu v uvedenej oblasti možno označiť ako niečo, čomu matematická hantýrka hovorí “nutná, nie však postačujúce podmienka”.
                              arko, dnes bez schválenia akreditovanou skúšobňou bez rizík neuvedieš na trh ani detskú hračku, nieto ešte strelivo (akékoľvek).
                              Nikto ti ani nezávidí zákazky, ani na teba nepoľuje, ale zase treba veci uvádzať na pravú mieru a predísť tak prípadným negatívnym situáciám, ktoré by mohli vzniknúť z inšpirácie nejakými príspevkami nezodpovedajúcimi skutočnosti.
                              Ak sa za tú dobu legislatívna situácia zmenila, budem povďačný na šetrné upozornenie 🙂 a som pripravený sa arkovi ospravedlniť.

                              kiri, rád ťa čítam, ale aj v tom má lovec pravdu, toto fórum je súkromné a ak má s administrátorom nejakú dohodu o odbornom dohľade, treba ju rešpektovať. Pozri sa na české fóra, ako tam niekedy moderátori diskutujúcich “sekajú”. A ešte, pokiaľ nábojnice dovážaš ako súkromná osoba (pre vlastnú potrebu), OK. Ak to robíš ako biznis a bez dovoznej licencie (EÚ – nie EÚ), tiež by si sa mal legislatívne skorigovať.

                              Všetkým bratislavským diskutérom (s ktorými sa cez fórum poznám) držím palce a verím, že raz sa už niekedy ohlásim na tie plánované pivá, kávy a pod.

                              #19603
                                @lovec

                                [quote=”Belson” post=19427]……lovcovi, ktorý možno mohol byť k arkovi trocha šetrnejší, ale to už je o inom (tiež ma občas nejaké bohorovné “pravdy” zvykli vytáčať)……[/quote]

                                Snažil som postupne uberať plyn, ver mi, že niektoré príspevky som prepisoval aj 3x – napriek tomu aj sám viem, že sú už “behind the line”, ale v tom momente sa inak nedalo. Ja som ešte asi v štádiu, kedy ma niektoré veci viac naštartujú…. 👿
                                Správne pripomínaš ako fungujú niektoré napr. české fóra, tolerancia offtopic a pomenujem to “nepodložených vecí”, je na nízkej úrovni a trvalé zablokovanie užívateľa nie je nič výnimočné. Ak nepochopí na prvýkrát, nabudúce má smolu. Tunajšie pomery sú voči tomu selanka. Pokiaľ viem, tak trvalý ban tu bol udelený len dva-tri krát, možno ani to nie.

                                Posielam pozdrav, kdekoľvek v tejto chvíli práve si.

                                #19866
                                  @semo

                                  To lovec da sa aj kupit aj ,,,nalaborvat,,, a o tej presnosti bi som az tak netaral neviem ako idu fabricke na stovku ale ten kto sa v tom vyzna a ma dobru zostavu optika hlaven naboj tak 1moa neni problem priklad strela a max 208grs stupanie 1:10 staci aj 1:11 odskusane netreba ani ,,,redukovane,,, hilzne na to aj normalne postacia

                                Zobrazuje sa 15 príspevkov - 16 až 30 (z celkového počtu 31 )
                                • Musíte byť prihlásený, aby ste mohli odpovedať na túto tému.