Zobrazujú sa 3 príspevky - 1 až 3 (z celkového počtu 3)
  • Autor
    Príspevky
  • #20571

    Hľadám odborníka na zbrane, ktorý by mi vedel poradiť. Môj strýko zdedil od svojho strýka guľobrokovú kozlicu od výrobcu Ferdinanda Fricsa s neštandardným kalibrom 6,5 x 58R Sauer. Na zbrani je napísané, že bola vyrobená v Krasliciach v Česku. Nie je jednoduché zohnať do nej strelivo. Jediný výrobca je firma Romey v Rakúsku a jeden náboj stoji CCI 7 €. Nábojnica je rovná – kónická s rozšíreným okrajem. Už od strýka dostal prebíjané náboje. Teraz si dal doniesť originál strelivo z Rakúska. Veď aj tie prebíjané náboje boli s originál strelami od Sauer. Problém je v tom, že keď som to premeral, tak strely sú rôzneho priemeru. strely sú v rozmeroch: 6,51; 6,54; 6,62 a 6,67. Všetky sú o váhe 8,2 gram. V česku je dostať matricu na prebíjanie, ale teraz neviem, ktoré strely môžem bezpečne strieľať, resp. prebíjať. Ešte som sa nestretol, aby boli 4 rozmery striel.

    Vie niekto poradiť, čo mám robiť, alebo na koho by som sa s týmto problémom mohol obrátiť? Je tu síce ešte jedna možnosť prerobiť zbraň na 6,5 x 57R, ale týmto by zbraň stratila historickú hodnotu. Dosiahol by som výkonnejší náboj, ale za cenu hodnoty zbrane. To by som akosi nerád. Je to ojedinelý kaliber na trhu.
    Poraďte prosím, ako postupovať. Ďakujem.

    Attachments:
    #20572
      @kiri

      Asi to bude tým, že tento náboj sa prebíja diametrom .261 a nie obyčajnou 6,5-polkou.
      Niektorí “prebíjači” kúpia normálnu šesťapolku – lebo obchodný názov je 6,5x58R – a ešte zabudnú dodať že Sauer ! – a to k tomu označeniu neoddeliteľne patrí, lebo je to náboj z rodiny nábojov SAUER !
      Tie menšie strely z toho budú lietať tak, ako lieta 308 z Mosina, alebo 8x57J z 8x57JS.
      Ak chceš profi – vyhľadaj si napr. Prvá zbrojárska s r.o. a zavolaj.
      Tam si naisto nepomotajú strely… :woohoo:

      Samozrejme sa to dá prerobiť – ale stratíš osobitosť. A za cenu prerábky kúpiš inú flintu – je to nezmysel. V Rakúsku a Nemecku by tá puška mala inú hodnotu.
      Ten náboj je dostatočný aj na lov jeleňa na 100m – aj podľa nového zákona. Hoci nemá veľa papierovej energie navyše, konštrukcia pôvodnej strely je dostatočne účinná – a má aj značnú prieraznosť.
      Jedna pikoška – ja som dral jedného srnca, čo bol týmto nábojom jedným výstrelom 2x prestrelený – mal 2 vstrely a dva výstrely – rozmrdaný na šrot – cez obidve stehná a obidve lopatky – a najprv cez stehná – katastrofa – guľa mala dosť energie napriek tomu, že letela asi 20m cez vyrastené obilie kým narazila do zvera, ktorý vbehol do obilia a stál riťou k strelcovi a otočený späť telom – a strelec si myslel, že v tom obilí sa otočil celý…neotočil. Strela letela po zásahu ďalších asi 30m cez obilie preč..Bolo to strieľané trojákom od starého pána Tichavského z BA, ktorý som vyňuchal v obchode z jeho pozostalosti a s kamošom sme ho kúpili s jedným nábojom. Ja som potom náboje postupne zohnal. Dnes ich nie je problém urobiť nové. Treba zavolať, alebo napísať.

      #20573
        @kiri

        Ešte sa vrátim k tej téme prerábky – hlaveň má dieru väčšiu ako obyčajná 6,5mm – teda aj keby si urobil inú komoru – diameter strely – teda pôvodnej hlavne – nezmeníš, získaš akurát ľahšie dostupné nábojnice. Pravda je, že do 6,5x57R dáš aj výkon 6,5x58R. Druhá možnosť je výmena hlavne za 6,5x57R – ale to je zásah do pôvodného hlavňového zväzku. Urobíš z toho obyčajnú pušku. Takto je to zaujímavá puška napr. pre ženu. Ak by si sa bál o výkon, pozri si balistické a výkonové hodnoty tohoto náboja – napr. z produkcie firmy Labor fur balistic z Nemecka – dodáva ich na Slovensko p. Fraňo z Nitry. Je to drahý náboj, ale zase – koľko ich vystrelíš?

        Entfernung m 0 50 100 150 200 250 300
        Geschwindigkeit m/s 645 596 549 505 464 427 394
        Energie J 1.698 1.450 1.231 1.043 880 744 632
        GEE* +129 m cm -5,0 +2,7 +3,4 -4,3 -21,4 -49,7 -91,9

        http://www.lfb-munition.com/Jagen-weltweit/Verbundkerngeschosse–Jagdpatronen-mit-hochwertigen-und-starkwandigen–bleihaltigen-Geschossen.pdf

        Ako vidíš – v 300m vzdialenosti ( čo je dosť nepravdepodobná diaľka streľby) má strela o hmotnosti (8,2g) cca tej istej ako 9mm Luger rýchlosť vyššiu ako 9mmLuger takmer o 50m/sec a teda aj výrazne vyššiu energiu.
        Teraz si predstav, čo urobí kôň ako mu oprieš 9mm Luger o telo. A toto je ešte o 50m/s rýchlejšie. Nuž a na 300m s tým iste páliť nebudeš…hoci na 200m – s poklesom strely o 22cm ( pri nastrelení na GEE) budeš mať účinok náboja cca 357Mag opretý o telo. To asi nie je málo, že?

      Zobrazujú sa 3 príspevky - 1 až 3 (z celkového počtu 3)
      • Musíte byť prihlásený, aby ste mohli odpovedať na túto tému.