Úvodná stránka Diskusné Fóra Z B R A N E Bez zbrojného preukazu Karpatski bandit-Polski bandit-Zbojnícky nôž

Zobrazuje sa 9 príspevkov - 1 až 9 (z celkového počtu 9 )
 • Autor
  Príspevky
 • #47356 Odpovedať
  @kiri

  Tak ako som dávnejšie označil v téme Poradte dobrý nôž typ noža Plastúnsky nôž za jeden z najkrajších, tak tento Bandit je ten ďalší z tých najkrajších. Poprvé – jeho názov hovorí, že je ro jeden z nožov používaných v Karpatoch. Podruhé – v Karpatoch bolo toľko banditov, že mali aj svoj typický nôž! Treba si uvedomiť, aké veľké sú Karpaty – 1500 km dĺžky a cez 210 000 km2 plochy = 21 miliónov hektárov!  – a k tomu priľahlé oblasti. Po Škandinávskych vrchoch druhé plošne najrozsiahlejšie pohorie Európy! Idú cez 8 štátov – od Srbska na juhu po Rakúsko na severe. U nás máme ich najvyšší vrchol – Gerlach, ale ich plošne najrozsiahlejšia hornatá časť je v Rumunsku, kde žije cca 7000 medveďov – u nás „len“ 2700. Tento nôž má ešte aj iné názvy…ale som hlboko presvedčený, že jeho tvar je vám známy, len ste doteraz nevedeli, že je to ON ! A tiež som presvedčený, že sa hneď teraz stane vašim obľúbencom..a možno práve tento nôž bude dôvodom, že si ho necháte urobiť, alebo si ho do Poľska pôjdete kúpiť, alebo práve tento nôž bude impulzom, aby ste si ho sami urobili. Je to proste nádherný nôž…

  #47361 Odpovedať
  @kiri

  Môžete si vybrať z mnohých vzorov, ktoré si aj sami viete dohľadať, ak by vám tieto obrázky nestačili.

  #47366 Odpovedať
  @kiri

  V tomto príspevku sú asi najkrajšie nože tohto typu – práve tieto by stáli za vykovanie.  No a ak si dobre pozriete tú čepeľ – odkiaľ asi aj pán Bowie čerpal inšpiráciu? Je veľmi možné, že nejakí vysťahovalci z Karpát – teda zbojníci – utiekli pred zákonom práve do Ameriky a priniesli si tam svoje nože…lebo ten tvar pripomína tak Bowie Primitivo, ako aj všelijaké typy ostatné.

  #47371 Odpovedať
  @kiri
  #47372 Odpovedať
  @kiri
  #47399 Odpovedať
  @kiri

  Kto čítal dejepis a kto ho aj študoval, nielen čítal – dočítal sa iste o slove HAJDÚCH – a všelijaké jeho obdoby – hajdúk a pod. Ale ak by ste mali povedať, čo to presne je – asi by nastalo ticho – isté je, že to bol ozbrojený človek! No a práve tento nôž bol tou krátkou zbraňou tohoto hajdúcha! Teda hajdúcky nôž – to je to označenie, ktoré som spomínal v úvodnom príspevku – že sa ešte aj inak volá…ale nik sa nepridal – či nik nevedel? Zaujímavé je, že za moje návštevy na výstavách nožov som ešte nevidel nikoho, kto by tento nôž prezentoval. Asi tak, ako keď som sa na jednej výstave opýtal jedného tam vystavujúceho nožiara – dnes asi cez videá najznámejšieho výrobcu jakutov na Slovensku – či vie, čo je jakutský nôž… vraj nie…tak si to teda naštudujte…opýtal som sa práve jeho, lebo jeho práca sa mi páčila…a ajhľa – oplatilo sa – dnes robí pekné veci. Veľa razy stačí opýtať sa – resp. nasmerovať toho správneho. Možno teraz naštartujem dakoho, aby sa primäl k výrobe tohoto noža. hajdúch bol celkom hybnou silou v celom Uhorsku a na Balkáne – https://www.slovensky.eu/hajduch/ 

  Knives from Zakopane region

   

   

   

   

  #47400 Odpovedať
  @kiri

  A k tomuto nožu patrí aj kultúra – s čím žili jeho užívatelia – zbojnícke tance – japonci by ich nazvali KATA – v tanci sa cvičila bystrosť, finty a techniky – aj boja s palicou, valaškou, aj s nožom. Palica bola zbraň chudobných, nôž bol prazáklad a Valaška, či sekierka už bola vyššie v boji. preto – je tu čítanie o našej histórii:

  https://docplayer.cz/109820327-Muzsky-solovy-tanecni-projev-v-karpatech-lucie-navratilova-ed.html

  A tu jeden hajdúcky nôž z Balkánu

  mil7

   

  #47457 Odpovedať
  @kiri

  Pekné videjko:   NÓŻ ZBÓJNICKI BY KOSIARZ

   

  #47941 Odpovedať
  @kiri

  Teraz dávam fotečky mojich obľúbených a nosených nožov typu Karpatský bandit. Jeden je značka Pegas – ten menší, a druhý neviem. Ale ocele sú hodne tvrdé a odolné. Na to prídeš pri brúsení. Obdiva sú veľmi príhodné do ruky, menší je rýchlejší na body ( je ľahší), väčší hodne lepší na seky – je väčší a ťažší. S menším musíš prísť bližšie – je to útočný nožík, s väčším lepšie na obranu – kto aký spôsob preferuje. Veľmi dobré napr. pri nočnom pohybe či v revíri, alebo po neznámej ulici. Ceny – dajú sa ( do 100E). Kvalita nespochybniteľná. V každom prípade – je to Karpatski Bandit – teda aj na obranu, ale aj na prácu. Stále poruke navšetko. Jeden z mojich najobľúbenejších. Som hlboko presvedčený, že aj Bowie sa BUĎ inšpiroval, alebo tak nejako vývojom prišli k tomu, čo UŽ DÁVNO FUNGOVALO. Nože podobných tvarov sú staré keltské ( kto boli Kelti, keď tak rýchlo zmizli, pričom boli všade???), ale hlavne slovanské, ktoré následne boli odnesené do celého vtedajšieho sveta ( aj do Španielska -španielske bojové nože), keď VAN-dali – teda Váni...ako im potom začali nimi porazení Rimania hovoriť slo-Váni – Rím dobyli a vyplienili v r. 455, potom dobyli celú Európu, až Iberský (španielsky) poloostrov, prešli do Afriky a dobyli aj Kartágo. A tu sa usadili, keď sa vracali. Ten menší je šikovný na menšiu zver, ten veľký skôr na vysokú a veľkú. Ale nie sú to sekáče na sekanie do kostí ! – pozor – sú skôr natenko nabrúsené – teda na prácu s mäsom. Sekáč má úplne iné brúsenie!..ako sekera. Nôž je nôž – sekáč je konštrukčne úplne iné. Mýli si to hlupák a neskúsený človek. A používa nástroje vyložene a na prvý pohľad neskúseným spôsobom – pričom sa tvári, akože presne tak to má byť. Dajte sprostému nôž do ruky a – dívajte sa, ako sa to nemá robiť. Či odborne mäsiarsky – či hygienicky. pozn.: ak sa dívate na nejaké REKLAMNÉ video o nožoch, kde predvádzajú nože aj hrubým spôsobom – to len dokazujú budúcim KUPUJÚCIM, že ich peniaze sa oplatí dať práve tej ich firme za ich nôž. Neznamená to však, že tým spôsobom sa MÁ nôž používať. Ani reklamáciu za také používanie vám neuznajú! Je to tzv. chyták na blbých…kto sa chytí je kto?

Zobrazuje sa 9 príspevkov - 1 až 9 (z celkového počtu 9 )
Odpoveď na: Karpatski bandit-Polski bandit-Zbojnícky nôž
Vaše údaje: