• This topic has 21 odpovedí, 8 hlasov, and was last updated 27.08.2008/22:32 by .
Zobrazuje sa 15 príspevkov - 1 až 15 (z celkového počtu 22 )
  • Autor
    Príspevky
  • #2367
      @milos49

      Niekde na internete som cital, ze sa u ceskych priatelov daju kupit naboje 308W na sportovu strelbu v “kbelikoch” za vybornu cenu.
      Nikde tu stranku uz neviem najst. Neviete niekto kde kupit lacno velke mnozstvo 308W na vyblbnutie na strelnici?

      #3722
        @walther

        308W je uplne identická ako 7,62 NATO. Je to presne ten istý náboj, len prach a strely sú iné. Strela kvôli priebojnosti má oceľové jadro.

        #3725
          @lovec

          Walther,s nabojom mas pravdu,ako neskor napisem vecer v mojej eseji…:cheer:
          Naboj s ocelovym jadrom samozrejme je,ALE zdaleka najpouzivanejsi je klasika FMJ,celoplast s olovenym jadrom.
          Len standardizovanych verzii pouziva US a GB armada viac ako 14 (celoplast,stopovka,protipancier,zapalny protipancier,tazka strela pre odstrelovaca,protipancierovy sabot…)a u vacsiny z nich existuju este 2-3 subverzie podla specifickeho ucelu pouzitia.

          #3730
            @lovec

            Takze po kratsej uvahe som sa rozhodol nezahlcovat virtualny priestor esejou,ale len kratuckym zaverom,ku ktoremu som dosiel po prestudovani viacerych zdrojov informacii,pocinajuc online debatou s americkymi reloadermi az po field manualy US armady.

            Rezultat: Naboj 7,62x51mm NATO je dokonale zhodny s komercnym/civilnym nabojom .308 Winchester,co sa tyka vonkajsich proporcii.
            Prakticky kazdy clensky stat NATO,ktory ma svoju municku, si vyraba “vlastnu” verziu naboja 7,62mm NATO,aj ked tato musi vyhoviet rozpatiu, ktore urcuje STANAG.
            Zmienovanych 0,013″ (trinast tisicin palca),co predstavuje 0,3302mm-je vlastne rozdiel o ktory je dlhsia nabojova komora u NIEKTORYCH (zdaleka nie vsetkych) vojenskych zbrani.Nemusia to byt len automaticke zbrane.
            To v praxi znamena,ze lubovolny vojensky naboj mozete nabit a bez rizika vystrelit zo zbrane komorovanej na civilny .308W.
            Samozrejme je mozne nabit a vystrelit komercny naboj .308W z lubovolnej zbrane komorovanej pre 7,62mm NATO – ALE moze dojst k havarii naboja,predna cast nabojnice v oblasti dosadacieho kuzela sa moze separovat a poskodit,resp. znefunkcnit zbran.
            To sa deje z troch hlavnych pricin – jedna je zmienovanych o 0.3302mm (v priemere-ani toto nie je jednotne) dlhsia komora vojenskej zbrane a teda material nabojnice nemusi byt natolko pruzny,aby vydrzal takuto mieru roztaznosti.Druha priamo navazujuca pricina je material nabojnice,vojenske by mali mat/maju podstatne hrubsie steny nabojnice oproti civilnym nabojniciam naboja .308W. Tretia pricina je ta,ze civilny .308W pracuje s vyssimi tlakmi ako vojensky 7,62mm NATO.(3O8W podla SAAMI 62000 psi,7.62mm NATO podla standartu 50000 psi).
            Presne cisla,typy striel,vhodnost urcenia jednotlivych typov nabojov pre rozlicne zbrane (napr. z M60 E4 sa sice da vystrelit naboj so strelou HPBT pre odstrelovaciu pusku,ale presnost bude kupodivu v kybli.A naopak nie je mozne chciet presny zasah na napr. 700m s tracerom-stopovkou,aj ked vypalenym z odstrelovacej pusky) su pomerne obsirne uvedene na strankach venujucich sa hlbsie military problematike,takze vzhladom na zameranie tohto fora nevidim dovod to sem trepat.
            Dakujem za pozornost. 😛

            #3731
              @milos49

              Lovec tvoje znalosti a prehľad sú fantastické. Kde čerpáš informácie?

              PS. Dobrý článok, od teba si vždy rád prečítam príspevky.

              #3732
                @lovec

                milos49: Vdaka za uznanie!
                Zdroje-vela veci je volne dostupnych na nete.Co nie je,sa da bud vydiskutovat s ludmi spoza velkej mlaky,co sa tomu venuju x-rokov,alebo oni sami maju obsiahle knizne zdroje,co sa tohto tyka.
                Ale vela zaujimavych informacii bolo postahovanych a uz nie su dostupne,aby sa vraj nedostali do nespravnych ruk.(otazne je ci to ma zmysel,ale to uz sem nepatri).

                #3733
                  @jaro1

                  Rozmery nábojníc – ich priemer Ja zastávam názor, že nie sú identické.

                  http://cs.wikipedia.org/wiki/.308_Winchester

                  Reference
                  Tento článek je zčásti nebo zcela založen na prekladu článku 7.62×51 NATO na anglické Wikipedii.
                  Tento článek je zčásti nebo zcela založen na prekladu článku .308 Winchester na anglické Wikipedii.
                  Tento článek je zčásti nebo zcela založen na prekladu článku List of firearms na anglické Wikipedii.

                  P.S. Možno stojí “tento dôkaz” na vratkých nohách, ale je ihneď viditeľný a dostupný pre všetkých. Poprosím Vás o Vaše stanovisko, vážení kolegovia, ako to vidíte Vy. Ďakujem.
                  lovec, poprosím Ťa, daj viditeľný dôkaz, že tomu tak nie je, ďakujem.

                  #3734
                    @fantomasov_priatel

                    Jaro1 pátral som na internete po mnohých zdrojoch, ale musím sa prikloniť k nároku lovec. Jaro1 Ten preklad na vikipédii môže byť naozaj neúmyselne zlý. Kto vie kto to prekladal. V konečnom dôsledku o nič nejde. Táká malá odchýlka vo veľkosti nábojnice, alebo vo veľkosti nábojovej komory je v praxi zanedbateľná. Ten udávaný rozdiel mohol vzniknúť ešte v začiatkoch, keď sa 308W začal štandardizovať. Mnoho problémov stále vzniká aj kvôli prepočtu palcov na mm. Amerika aj iné krajiny, nelogicky stále odmietajú výlučne používať jednotky SI a aj v dnešnej dobe požívajú svoje historické merné jednotky. To prináša mnoho problémov aj v iných odboroch, nedávno to bol problém aj v NASA s modulom vyslaným na Mars.

                    #3735
                      @lanus

                      Po teoretickej stránke bola táto téma už zodpovedne rozobratá,skúsme postúpiť do praxe, a to : ak niekto vie ,nech uvedie ,či pozná prípad kolízie vzájomného použitia 308 Win./7,62 NATO ?!

                      #3743
                        @walther

                        Zopár informácií o 308 nájdete na tejto stránke
                        http://www.municion.org/762×51/762×51.htm

                        #3744
                          @jaro1

                          Áno, aj tuto je čosi.

                          http://www.6mmbr.citymaker.com/f/Sierra308Win.pdf
                          http://en.wikipedia.org/wiki/.308_Winchester

                          treba kliknúť na jednotlivé miery náboja pre zväčšenie. Asi to všetko preložíme, uvidíme.

                          #3759
                            @lovec

                            jaro1: 🙂 Paci sa mi ako obiehas vsetky fora s rovnakou otazkou….
                            Obavam sa vsak,ze relevantnu odpoved tam tak lahko nedostanes.
                            Ked by si si poriadne poprezeral vlastne zdroje nemusel by si sa namahat.
                            Nebezpecne kombinacie podla americkej normy SAAMI-vlavo je uvedeny urcity naboj a vpravo zase taky,ktory sa da do jeho komory nabit a vystrelit,len to ZLE dopadne.Schvalne si pozrie nebezpecne ekvivalenty pre 308Win.
                            http://www.saami.org/Unsafe_Combinations.cfm

                            A vies preco medzi nimi neuvadza SAAMI ako nebezpecny 7,62mm NATO?
                            Pretoze jednak rozdiel medzi nimi je vo VNUTORNOM objeme nabojnice a nie vo vonkajsich proporciach (na co sa stale bezvysledne dookola vypytujes)a po druhe SAAMI “osetruje” civilne/komercne naboje,resp. civilne klony vojenskych nabojov.

                            Chces relevantne zdroje a nie pochybny cesky preklad na wikipedii???(vies preco pochybny? Pretoze ten osol,co to prekladal nepozna ani rozdiel medzi slovami naboj a komora-to je to,co ta doteraz pletie.V original anglickej vetve je SPRAVNE vysvetleny rozdiel medzi komorami .308W a 7,62x51mm NATO – ROZDIEL je len v komore dlhsej o 0,3302mm – vacsia headspace u naboja 7,62mm NATO)

                            http://www.6mmbr.com/308win.html

                            citat:
                            [i]”.308 Win vs. 7.62×51–The Straight Scoop
                            Before we go much further, we want to address the oft-posed question “Are the .308 Winchester and 7.62×51 NATO one and the same?” The simple answer is no. There are differences in chamber specs and maximum pressures. The SAMMI/CIP maximum pressure for the .308 Win cartridge is 62,000 psi, while the 7.62×51 max is 50,000 psi. Also, the headspace is slightly different. The .308 Win “Go Gauge” is 1.630″ vs. 1.635″ for the 7.62×51. The .308’s “No-Go” dimension is 1.634″ vs. 1.6405″ for a 7.62×51 “No Go” gauge. That said, it is normally fine to shoot quality 7.62×51 NATO ammo in a gun chambered for the .308 Winchester (though not all NATO ammo is identical). Clint McKee of Fulton Armory notes: “[N]obody makes 7.62mm (NATO) ammo that isn’t to the .308 ‘headspace’ dimension spec. So 7.62mm ammo fits nicely into .308 chambers, as a rule.” You CAN encounter problems going the other way, however. A commercial .308 Win round can exceed the max rated pressure for the 7.62×51. So, you should avoid putting full-power .308 Win rounds into military surplus rifles that have been designed for 50,000 psi max. For more information on this interesting topic, read the following articles: Gun Zone’s 30 Caliber FAQ; Cruffler.com Technical Trivia, June 2001; and last, but not least, Steve Redgwell’s .308 vs 7.62×51 Analysis, which really provides a definitive explanation. Reloaders should also note that military ammo often is made with a thicker web. Consequently the case capacity of 7.62×51 brass is usually less than that of commercial .308 brass. You may need to reduce recommended .308 Winchester loads by as much as 2 full grains, if you reload with military 7.62×51 brass, such as Lake City or IMI.”[/i]

                            Zvyraznenie v texte je upozornenie pre prebijacov-pokial sa maju pouzit na prebijanie nabojnice vojenskeho povodu,je potrebne vziat do uvahy,ze maju steny z hrubsieho materialu,takze vyuzitelna kapacita je oproti civilnej nabojnici .308W MENSIA.

                            Navazne zdroje:
                            http://www.thegunzone.com/30cal.html

                            Tu je aj pomerne obsirny zoznam verzii vyrabanych roznymi krajinami:
                            http://www.cruffler.com/trivia-June01.html

                            A aj tu:
                            http://www.303british.com/id36.html

                            VSETKY spomenute zdroje zdoraznuju rozdiel vo velkosti komory,konkretne u 7,62mm NATO o 0,3302 mm vacsiu headspace oproti civilnemu .308W.

                            VSETKY spomenute zdroje potvrdzuju,ze je mozne bez AKYCHKOLVEK problemov mozne pouzit vojenske strelivo v zbrani komorovanej na civilny .308W

                            Takze ako vidis,pochybne definicie o “inej velkosti v URCITOM mieste” su vyplodom nekvalitneho prekladu,co akurat pomyli citatela.
                            Dalej doporucujem prestudovat web SAAMI(http://www.cip-bp.org/) su tie NAJrelevantnejsie informacie.

                            #3760
                              @jaro1

                              Osobne Ti ďakujem za príspevok a som naozaj rád, že si snaživý, čo iste ocenia aj čitatelia. Zaslúžiš si minimálne panáka, čo u mňa máš. Čo sa týka mňa, držím sa „ hesla“ múdry sa pýta a hlúpy odpovedá , alebo opačne sprostý sa pýta a múdry odpovedá. Čiže pýtam sa všade preto, aby som to vedel, lebo to chcem vedieť a budem to vedieť. Aj keď ide len o technický detail, pre mnohých možno nezaujímavý, resp. zlý preklad, ako uvádzaš, ešte raz sa na to dôkladne pozriem / nie z nedôvery k tebe / a po zadovážení si všetkých už čiastočne rozbehnutých vecí a náležitostí súvisiacich s vecou vydám konečné stanovisko. Toto samozrejme potrvá nejaký čas ( angličtinár – mám rodinu na zárobkoch ešte dva mesiace ). Čiže v tejto chvíli píšme príspevky a ja Ti prajem veľa dobrých príspevkov. Na zdravie, lovec, lesu a lovu zdar!

                              #4269
                                @lovec

                                Jaro1 – dotaz – neviem teraz ako mam presne tomu rozumiet.

                                Mam to chapat tak,ze Hanak,Krivjansky a pani z S&B,maju stanovisko,ze naboje 7,62mm NATO a 308W nemaju zhodne rozmery nabojnice???

                                Ale tvoj link,ktory odkazuje na americky web The Gun Zone,tvrdi presny opak…a to co je na Gun Zone –to je prave to SPRAVNE-cize zhodne nabojnice,ALE rozdielne komory,ine dovolene MAX.tlaky.

                                Krivjansky ma neprekvapuje,ten pan napriek zrejme dlhorocnym skusenostiam publikuje veci,ktore nie su celkom zhodne so skutocnostou.Co mu bolo vytykane viackrat,a v PaR mu to dost razne vysvetlil Peto Cekovsky,ze Krivjansky jednoducho tara…(islo vtedy o spravanie strely,ako ma vyzerat strela po zasahu atd.).Predsa len sa pustil na tenky lad,kde asi nie je doma.

                                Hanak,netreba komentovat,detto.
                                Nie je vhodne to chapat,ze ten pan nic nevie,to nie.Len v tomto jednoducho nema pravdu.

                                Pani z S&B sa cudujem,stacilo zist k linkam a pozriet,ze ich vojenska a civilna produkcia ma hilzne s rovnakymi vonkajsimi rozmermi….

                                DEFINITIVNE su oba NABOJE zhodne,maju ale rozdielne KOMORY,a vojenske maju kvoli hrubsiemu materialu nabojnice NIZSIE max.tlaky.
                                Staci si precitat spomenuty link,je to velmi jasne vysvetlene.
                                Takze prosim,odkaz kolegom z Ciech a zo Slovenska,ze su zial na omyle.
                                (za predpokladu,ze som spravne pochopil tvoj prispevok)

                                Mozno sa niekomu bude zdat horeuvedene ako ohovaranie poza chrbat,ale spomenute osoby nie su schopne akceptovat iny nazor (Myslim,ze aj Belson ma podobnu vlastnu skusenost v inej oblasti),ako ich vlastny,aj ked ZIAL nespravny.Na skodu mnohych,pretoze vela ludi ich slovo berie ako nemennu pravdu.

                                #4277
                                  @jaro1

                                  Pokúsim sa “zamontovať” do našej debaty a TU pána Tomáša Krivjanského, ktorý mi dňa 22.08.o 19:06 v poradí našej druhej mail komunikácie poskytol na moju presnú a nezameniteľnú otázku jeho presnú a nezameniteľnú odpoveď – stanovisko, v ktorom s výkričníkom uvádza, že ich rozmerové, priemerové parametre v určitom bode nie sú zhodné. Toto tvrdenie uvádza aj napriek tomu, že som mu zaslal tebou uvádzaný link.
                                  P.S. Dôvod späťvziatia-výmazu príspevku bol, že ráno 23.08. som dostal správu od dlhoročného priateľa puškára, ktorý jednoznačne potvrdzuje správnosť Tvojho stanoviska lovec. Ešte doplním, že som naozaj rád, že si tu na tejto stránke spoločne s Belsonom a ďalšími skvelými prispievateľmi. Vaše príspevky majú naozaj vysokú a objektívnu informačnú hodnotu.

                                Zobrazuje sa 15 príspevkov - 1 až 15 (z celkového počtu 22 )
                                • Na tému ‘naboje 308W’ už nie je možné odpovedať.