Zobrazuje sa 9 príspevkov - 1 až 9 (z celkového počtu 9 )
 • Autor
  Príspevky
 • #50777
   @kiri

   Už to stojí za vlastnú tému.

   Nutria – Pre človeka nutria nepredstavuje žiadnu hrozbu, ale pre prírodu áno. Preto je zaradená aj do zoznamu inváznych druhov, ktoré sú v našej prírode nežiaduce,“ ozrejmil hovorca Národnej zoologickej záhrady Bojnice Jaroslav Slašťan. . „Naším pôvodným druhom totiž uberá na potrave, to znamená, že im potravinovo konkuruje. V našej prírode nemá prirodzených nepriateľov. V Južnej Amerike nutriu loví jaguár, aligátor alebo anakonda, prípadne niektoré druhy orlov,“

   Ešte raz: Nutria riečna alebo nutria vodná patrí medzi invázne druhy, to znamená, že je to nepôvodný druh Slovenska

   https://dromedar.zoznam.sk/cl/1002011/2010877/Obec-na-strednom-Slovensku-ma-zaujimavu-atrakciu—mimoriadne-priatelske-nutrie

   Ak by ste teda v revíri našli niečo ako „králika vodného“ – tak skúste potom toto:

   https://www.receptyonline.cz/recept/jidlo/pecena-nutrie-na-vine-a-zelenine/

    

   #50778
    @kiri

    Nuž a dnes začína pokračovanie – Nutria ako ohrozenie:

    https://www.hlavnydennik.sk/2023/10/29/pozor-nebezpecne-hlodavce-ohrozuju-hlavne-okolie-nitry-a-piestan

    Hlodavce nebývajú najpríjemnejšími susedmi. Hlavne keď sa premnožia. Môžu šíriť choroby, črevné parazity a dokážu zaútočiť aj na človeka. Momentálne najviac ohrozujú obyvateľov Nitry, Piešťan a Rožňavy.

    Nutrie z Južnej Ameriky

    Nutrie patria medzi invázne druhy živočíchov, ktoré vytláčajú naše zvieratá a spôsobujú aj škody prírode. Dokonca v ohrození zaútočia aj na človeka. Nutrie pochádzajú z južnej Ameriky a na Slovensku  obsadzujú dokonca aj centrá miest.

    Darí sa im hlavne v Nitre

    Nutrie sú podobné bobrom. Z južnej Ameriky ich do Európy priviezli na chov mäsa a pre vysoko cenenú kožušinu. Z chovov sa im podarilo ujsť a keďže v našej prírode nemajú prirodzeného predátora, darí sa im. Veľké problémy má hlavne Nitra, píše portál nitra.zoznam.sk. Radnica vyzvala ľudí, aby nutrie na brehu rieky neprikrmovali, ale ľudia zákazy nerešpektujú. Podľa ochranárov ich žije v Nitrianskom kraji približne 3000. Poľovníci ich síce na podnet Štátnej ochrany prírody strieľajú, ale v intraviláne to nie je možné a ony sa usadili práve tam.
    <h6>Vzbudzujú obavy celej Európskej únie</h6>
    Nutria riečna, ako invázny druh živočícha, vzbudzuje obavy celej Európskej únie. Predstavuje ohrozenie biodiverzity a spôsobuje straty hospodárskym a bezpečnostným záujmom človeka. Pre človeka predstavuje zvýšené riziko prenosu črevných parazitov či bakteriálneho ochorenia.

    Na druhom mieste Piešťany

    Okrem Nitry majú podobný problém aj Piešťany. Nutrie tam ničia brehy vodných tokov. Tabule sa zákazom kŕmenia sa neosvedčili, lebo ľudia nutrie vnímajú ako atrakciu a prikrmujú ich. Pobehovali dokonca po sídlisku  Na  jar jeden z obyvateľov povedal pre denník Pravda: “Začínalo to byť neúnosné, pobehovali po celom sídlisku. Úplne strácali plachosť, boli až otravné. Niektoré dokonca útočili na ľudí.”

    Už aj v novozámockom okrese

    V obci Veľký Kýr v Novozámockom okrese sa stal prípad, že jeden z obyvateľov na nutrie strieľal pomocou takzvanej fúkačky oceľové šípky dlhé pätnásť centimetrov. To však nie je dovolené, hoci nejde o chránený druh, zviera nesmie byť usmrtené trýznivým spôsobom, píše portál nitra.zoznam.sk.

    …………………

    Jeden fakt je ten, že nutria má BIO mäso – v socializme sa vykupovalo od chovateľov a dodávalo sa nemocniciam. Štátna ochrana prírody Slovenskej republiky (ŠOP SR) v súvislosti s medializovaným prípadom usmrtenia nutrií riečnych v obci Veľký Kýr upozorňuje verejnosť, že nutrie na Slovensku patria medzi invázne nepôvodné druhy živočíchov vzbudzujúce obavy Európskej únie (EÚ).

    https://www.sopsr.sk/web/?cl=20991

    Pri živej hmotnosti dospelého jedninca 10 -12 kg sa približuje mladému srnčiemu, teda dva kusy tohto hlodavca dá hodne BIO kvality čistého bylinožravého mäsa. Ako zajac, králik, koza, ovca, hovädzí dobytok, jeleň, daniel, srnec, ťava, osol a pod. Tiež veľmi – naozaj veľmi blízke kvalite mäsa BOBOR. Ten je MOMENTÁLNE – a U NÁS chránený – lebo bol zožraný! – cirkev ho považovala za rybu – preto bolo možné ho jesť vo sviatkoch ako Veľká Noc a Vianoce – teda cez pôst – a preto ho ľud vychytal – a zjedol. A naši múdri ochranári ho následne zaradili medzi chránené. Podobne ako huby hľuzovky – nie že by nerástli – len ich už ľudia nevedia nájsť – pozabíjali takých hľadačov v 1. svetovej vojne – a preto že sa už nehľadajú – sú akože vzácne! Choréééé…ako celé myslenie štátnych ochranárov! Len vyhľadávajú – a ak nie sú – tak vyrábajú problémy!

    Ako v Austrálii – najprv problém vyrobia – a potom ho akože riešia – a tak zdôrazňujú svoju potrebu a tzv.užitočnosť.

    Nutria už je problémom – a doteraz pre to nič neurobili – čakajú, kým to bude problém vypuklý – a potom akože nastúpia a budú užitoční.

    Ale – je to tak naozaj???

     

    #50811
     @kiri

     Potok Dubová (prítok Váhu, dlhý 21,5km)v Piešťanoch – nájdete na google map – priteká do Piešťan od obce Orvište (Pobedim, Bašovce), pramení v obci Čachtice. pekné videjko – život nutrie v prírode:
     Nutrie v Piešťanoch obsadili už viacero miest pri potoku Dubová. Stratili plachosť, ľudia ich kŕmia

     A možno preto ich kŕmia:
     Grilovaná Nutrie

      

     #50812
      @kiri

      Kto nevie, ako vyzerá nora divokej nutrie – je to niečo ako ondatra, tunel priamo z vody pod breh, z ktorého vychádzajú von plávaním. Tu je krásny návod, čo hľadať – priam prírodopisné videjko. Tak isto ako vyzerajú “zjazdy” nutrií z brehu do vody – dohlboka vychodené mokré chodníčky. A vo videjku je aj návod, ako ich odchytiť ( ak ich nemôžete strieľať kvôli blízkosti domov). Mnohí možno používajú vzduchovky – ako na potkany. POZOR – nutria ja hlodavec a má ozaj silné zubiská žltej farby – a vie hlboko pohrýzť – a má to značné komplikácie – do hlboka pohryznutia prinesie zlé baktérie, čo ma stále vystrčených zuboch.
      Zvířata v Praze – Nutrie na Rokytce – Zima 2013

      Nuž ale – mäsko z nich – najmä z BIO chovu – je úžasné a je ho hodne. všetky recepty, čo platia na zajaca/králika platia aj pre nutriu:

      https://www.jidlo.cz/nutrie+grilov%C3%A1n%C3%AD+recept

       

      #50813
       @kiri

       Očistenie NUTRIE od tuku, vykostenie ( cca ako králik), spracovanie a výroba klobás z nutrie. Vo videu – prirovnanie Nutrie k Vietnamskému prasiatku.

       Takže – je jasné, že čisté mäsko pôjde do klobás a orezané kostičky môžu ísť na vývar, či guláš.

       CHYTÁME NUTRIE NA VÁCLAVÁKU A DĚLÁME Z TOHO KLOBÁSY

       ………………..

       Videjko z močiarov americkej Louisiany – priamy návod ako na to – lov brokovnicou a dlhou palicou s hákom na vyťahovanie z blata a vody.
       Hunting GIANT Marsh RATS for Food | Louisiana Nutria Hunting and Cooking

        

       #50814
        @kiri

        Jedno krátke (shorts) videjko o príprave na ohni vo WOK-u. Teda liatinová  hlboká panvica – použiteľná kdekoľvek v prírode, na chate, na dvore.

        Cooking huge RAT – Nutria

        Videjko z východu – je očividne vidieť hmotnosť a veľkosť stiahnutého tela. A sympatická bojová Xena s výraznými nechtíkmi vie ako narábať veľkým nožom, tak aj pripraviť PÁC – moridlo – nálev. A aj mačičke sa ušlo dajaké čerstvé BLJUDO…

        A zase – sledujete? Mäsko pečie na zelenine prikryté – aby bolo mäkkučké od vody – teda dusené v pare z vody zeleniny. Až úplne nakoniec zapečie na kôrku bez prikrytia. Úplne dokonalé a osvedčený postup. čo nesklame.
        Как Приготовить НУТРИЮ в Печи?

         

        #50815
         @kiri

         Nutria ako významné Mäso-hospodárske zviera – a diétne ako ryba – bobor. A všímajte si, ako lovec vie aj variť a svoj úlovok si VIE PRIPRAVIŤ a aj vychutnať !!!


         První úlovek z Labe na pekáči +bonus.natrávený dip na boilies

          

         #50816
          @kiri

          A v chlebovej peci – to majú mnohí už doma postavené. Z lesa si privezú BIO DREVO – raždie tiež haluzinku, rozpália pec a už sa pečie.

          Pečená nutria potretá domácou marinádou – tu je jeho TIP, môžete primiešať aj iné, podľa vašej chuti, či skúsenosti.

          A iný TIP – údená nutria !

          Ukážka nasolenia, nacesnakovania a zavákuovania na 2 dni – na prejdenie nasolenia – a potom sa údi  (tak 8-9 hod!) – zasurova – presne ako filety z rybičky:…si děláš prdel, jak je to vinikající..SUPR !

           

          #50817
           @kiri

           Niečo v rúre Nutriové ale aj s mandarínkami ( možno aj s pomarančami?):

           Na prípravu nutrie v rúre budeme potrebovať tieto suroviny: 1 celú nutriu, 2 cibule, 2 sladké papriky, 3 paradajky, 2 mandarínky, 3-4 strúčiky cesnaku, Soľ, mleté ​​čierne korenie a iné korenie podľa chuti Na ozdobu budeme potrebovať: Listy šalátu 1 nakrájanú mandarinku…

           Jednoduchý recept zo starých surovín – vhodný aj pre Nutriu – cibuľa, cesnak, soľ,mletá paprika, mleté čierne korenie, biele víno…dobre odležať v chlade – neponáhľať. Variácie a obmeny možné..či smer južný – taliansky – bazalka, tymián, či grécky – jogurt..či ako chcete skúsiť.

            

          Zobrazuje sa 9 príspevkov - 1 až 9 (z celkového počtu 9 )
          • Musíte byť prihlásený, aby ste mohli odpovedať na túto tému.