• This topic has 22 odpovedí, 13 hlasov, and was last updated 23.08.2016/15:24 by .
Zobrazuje sa 8 príspevkov - 16 až 23 (z celkového počtu 23 )
  • Autor
    Príspevky
  • #11317
      @lovec

      Dobre,dobre……lenze chlapi moji zlati,toto je presne dosledok toho,co som uz spomenul v inej teme. Cerstvy polovnik,ktory ukonci kurz,kde im mali co to odprednasat aj o polovnickom strelectve a zbraniach,ma prave taketo vedomosti. Ano,pytali sa ho na skuskach aky je rozdiel medzi Greenerom a Kerstenom,pretoze je to v tych zastaralych osnovach….. Zeby im niekto vysvetlil pre prax potrebnejsie veci,tak to by som chcel teda kua na vlastne usi pocut. Ja som tiez vedel o zbraniach a optike po kurze velke gulove,cirou nahodou som si kupil dobru gulovnicu,ale optiku total na hovno…….Nejaka prax so zbranou? Par kol na baterii a cau…..Teraz po rokoch sme vsetci chytrejsi,tak preco sa nepodelit so zaciatocnikom,nech z neho nerobia vola ked pride do obchodu? Nie kazdy ma hlavnu zalubu zbrane,niekto je fanatik do psov….atd. Co vy nato priatelia?

      #11326
        @robo84

        lovec mas cistu pravdu ale pan alebo neviem co je pod nickom 1lubos je taky mudry ze neni nad neho! ale nevadi nikto svoj tien neprekroci 😀 a on teda urcite po rokoch sa k niecomu priucil alebo odkukal a teraz je velky kápo 😀 lovu zdar

        #11329
          @brunom03

          Asi tak nejak!!!!!:woohoo:

          #11682
            @peto-peto007

            1LUBOS LUBOŠ CHCEL BY SOM VIDIET TVOJ ZNALOSTI KED SI ZACINAL..

            #20137

            Robo 84 ťažko sa mi vyjadruje k tvojim otázkam ale každý kto sa strelectvu kúsok rozumie žasne nad tebou a tvojou odbornosťou ohladom zbraní.Tak isto aj s 56 cm hlavňou ako aj 60 cm strelíš na 300 metrov bez problémov pokial si dobrý strelec.Ako tu už bolo prezentované 56 cm hlaveň je spratnejšia.Dnes už skoro všetky firmy prešli na 56 cm hlavne pri štandartných kalibroch.

            #20138
              @kiri

              Treba si uvedomiť, že tie 4cm hlavne robia dosť z úbytku rýchlosti – od mínus 8 do mínus 10% – a z toho vyrátaj energiu.
              Veľmi zjednodušene povedané – takým skrátením hlavne z 30-06 urobíš výkonovo 308W. …alebo zo 7×64 si urobíte 7×57.
              Ale aj to stačí na ulovenie – ak dobre trafíte.
              Treba ale lepšie vyberať projektil – čím tvrdší – tým horšie sa bude pri nižších rýchlostiach otvárať – napr. s nižšou rýchlosťou a na 300m…hmm…treba viacej zvažovať.
              A značne zvýšiš hlasitosť výstrelu!
              A v noci budeš kvalitne oslepený výšľahom plameňa.
              Samé výhody.
              Spratnosť tu vyzdvihovaná vyhovuje najmä auto-strelcom – komu by inak prekážali 4cm ak nie pri manipuilácii s puškou v aute?
              Takže – všetci s kratšími hlavňami ako 60cm si z tabuliek rýchlostí a výkonov odrátajte rýchlosť a výkon.
              S kratšou hlavňou sa robili také – ŠPACÍRFLINTY – s ktorými sa strieľalo do 100m – skôr do 70m…
              Mať výkonný náboj a krátku hlaveň – hmm…
              To sa hodí na určité náboje – ktoré sú prednostne robené na k tomu konštruované náboje – typické sú napr. lever action pušky – 30-30Win, 44Mag, 357Mag , 32 Win Spec, 307Win ( nie je to preklep – je to 308 pre Leveraction – trubicový zásobník, iný prach a použitie tam, kde zákon zakazuje použitie vojenských ráží… a tak).
              Mať 30-06, 7×64 a pod. s krátkou hlavňou je somarina…asi ako natiahnuť si frcgumu a lebo je dlhá – odstrihnúť konček. A ešte si priplatiť za skrátenú hlaveň – dokonalý ojeb výrobcov a obchodníkov. Ušetria materiál a robotu a ešte aj drahšie predajú.
              Stačí len prichváliť – a predajú..podľa hesla: .přijde hloupý co to koupí…

              #20139
                @kiri

                Tak a nejaké čísla – aby to nebolo len teoretické – časopis Poľovníctvo rybárstvo a článok o krátkych hlavniach – výňatok:
                Výkon strely
                Pri teste podľa nemeckého časopisu Pirsch použili všeobecne rozšírené náboje .308 Win s projektilom 10,9 g HP. Tento univerzálny kaliber sa považuje za ideálny pre guľovnice s krátkymi hlavňami. Použili rovnaké hlavne tej istej produkcie s dĺžkou 76,2 centimetra, 65, 60 a 50 centimetrov. Pri hlavni s dĺžkou 76,2 centimetra, ktorá sa používa pri športovej streľbe, bola rýchlosť projektilu V10 850 metrov za sekundu, čo zodpovedá energii 3 933 joulov. Pri hlav­ni dlhej 65 centimetrov, ktorá sa pri dnešných podmienkach lovu štandardnými kalibrami používa zriedkavejšie, bola rýchlosť V10 812 metrov za sekundu a energia projektilu 3 589 joulov. Pri 60-centimetrovej hlavni bola rýchlosť 810 m/s a energia strely 3 571 joulov. Pri dĺžkach hlavní 65 a 60 centimetrov bol rozdiel v rýchlosti strely minimálny. Treba si uvedomiť, že aj medzi rovnako dlhými hlavňami môže byť diferencia v rých­losti projektilu viac ako desať met­rov za sekundu. Pri streľbe z pušky s hlavňou dlhou 50 centimetrov už bola rýchlosť strely len 785 metrov za sekundu a dosahovala energiu 3 354 joulov. Na presnosť streľby má v závislosti od dĺžky hlavne vplyv aj bočný vietor. Pri rých­losti vetra päť metrov za sekundu a pri streľbe na vzdialenosť dvesto metrov bol rozptyl zásahov pri 76,2-centimetrovej hlavni 7,9 centimetra, pri 65-centimetrovej 8,5 cm, pri 60-centimetrovej 8,5 a pri 50-centimetrovej bol rozptyl presne 9 centimetrov.

                a tu nájdete zdroj:
                http://polovnictvo.pluska.sk/polovnictvo-rybarstvo/polovnik/polovnicka-prax/strelectvo/2011/kratka-je-dobra.html

                #20140
                  @kiri

                  ááá – nakoniec – vedel som, že tu je práve na toto samostatná téma – chvíľu trvalo pohľadať:

                  https://www.horar.sk/index.php/forum/dlhe-zbrane/13144-vplyv-dlzky-hlavne-na-balistiku

                  Ale je viacej takýchto diskusií na loveckých fórach:
                  http://www.lovuzdar.sk/diskusia/2218/rara-gulova-hlaven-dlzky-60-alebo-53-cm

                  http://www.loveckeforum.info/viewtopic.php?f=2&t=6913&start=30

                Zobrazuje sa 8 príspevkov - 16 až 23 (z celkového počtu 23 )
                • Musíte byť prihlásený, aby ste mohli odpovedať na túto tému.