Zobrazuje sa 15 príspevkov - 1 až 15 (z celkového počtu 18 )
  • Autor
    Príspevky
  • #48004
      @kiri

      Ako prvú vec treba povedať hneď na začiatok: základ je v kvalitnom OČISTENÍ tela od VNÚTORNÉHO tuku ! Bez toho je to zlé. Vnútorný tuk zajaca je veľmi aromatický a väčšine ľudí páchne. Každé mäsko má svoju vôňu, ale na niektoré vône sme už privykli viac, iné si uvedomujeme až príliš a idú silno do nosa…aj do chuti. Preto sa Zajko tradične robí na smotane, lebo smotana (mlieko) sťahuje pachy a zakrýva AJ nesprávne očistenie zajaca. Neskôr vám prezradím recept mojej babky a mamy, ako robievali domácich ušiakov – chutili dokonale. Teraz ale pán Ivlev predvádza recept použiteľný na hocijaké mäsko – aj to pod videom píše – recept je použiteľný aj na kačicu, hus, morku – ale ak uvidíte – viete tak urobiť takmer všetko. Nie je to len recept, ale návod všeobecne platný a použiteľný – a mám rád tento typ receptu – tu môžete zmeniť a doplniť čo len chcete – či zeleninu ( mrkvičku, ak chcete sladšie, slaninku dovnútra – ak chcete šťavnatejšie aj zvnútra alebo klobásu, ak chcete červenšie zvnútra…etc..). Ako hovorí – podstatné je vytlačiť všetok vzduch z rolády – aby všetko tesnilo – ale to je len  jemná práca rúk – a ukazuje to celkom jasne. No veď posúďte, aký sa mu podaril výsledok. Toto je na zajaca Pán recept. Je mi trošku ľúto, ak na spoločnej vidím bežať jedného zajaca, tri líšky 5 srnčích a 10 diviakov. Trošku málo je tých horských zajov..asi by si zaslúžili nejakú podporu. РУЛЕТ ИЗ КРОЛИКА – Rolka z králika

      No a tu je recept vo svojej podstate totožný – ale s obmenou ale úplne inej omáčky – tu je hubová – šampiónová – čo sa mi tiež veľmi pozdáva. Takto si predstavujem napr.  slávnostný narodeninový obed..možno vás navnadím. Ako vidíte, dosť sa to podobá na porchettu tu z receptov – len urobenú z menších kúskov mäska – a ide to! Ešte sa mi páči, ako namiesto špeciálneho tĺčika na mäsko použije kastról ( toto robila aj moja babka – vôbec sa s tým nehrala – preplieskala to a zrovnala hrncom! alebo ťažkou smaltovanou panvicou. Veľmi nebezpečná zbraň..či útočná, či obranná – aj proti nožu. Užite si toto videjko: Константин Ивлев: РУЛЕТ ИЗ КРОЛИКА

       

      #48103
        @kiri

        Zase dačo pre chlapov – VEĽA MRKVY ! – aj na oči, aj na testosterón. A to je veľmo dôležité a treba podporovať tvorbu v každom veku. A prečo zajo? (králik je u nás relatívne vzácny, skôr strelíte zajaca poľného – recepty platia pre všetkých, dokonca aj “střešní zajíc” sa takto vraj dá!). Ale s tým zatiaľ skúsenosti nemám. To by som skôr guláš tipoval, alebo džuveč – to je typ rumunského, tureckého gulášu. Pečený králičí chrbát na rozmaríne s mrkvou

        http://nemehlo-v-kuchyni.blogspot.com/2016/04/peceny-kralici-chrbat-na-rozmarine-s.html

         

        #48119
          @kiri

          Vcelku ozaj jednoduchý recept. Takmer to jednoduchšie nejde.

          https://dobruchut.aktuality.sk/recept/28507/zajac-na-kyslo/

           

          #48120
            @kiri

            Hodne starý recept – a tiež nie zložitý. Toto je jeden z tých SUPER receptov na pomalé pečenie mäsa pri nízkej teplote.  Môj poľovnícky priateľ ( dnešný veľvyslanec SR v Južnej Amerike, najprv vyznavač 243W, potom prešiel na 8x57JRS a zaľúbil sa…) – tiež výborný kuchár typu – čo ulovil – to aj zjedol, poľovali sme spolu v Európe a aj v Ázii – hovorí, že niet lepšieho pečenia, ako pomaly a dlho. Raz robil muflóna – a odvolali ho. Tak vypol rúru. A dopiekol na druhý deň – a všetko robil na malej teplote – a nikdy sa mäsko tak nerozpadalo ako pri tomto type pečenia. Aj toto je niečo podobné. Ak to chcete na 12 tu hodinu, musíte dať do rúry o 7 hod ráno. Ale – aj za roky sa o tom jedle bude hovoriť! Cibulový králík ( pomaly pečený) od Lenky Glogarové

             

            #48121
              @kiri

              Niečo o spracovaní diviny – je na to sama téma, ale toto patrí k tejto téme.

              Porcování králíka – Roman Paulus – Kulinářská Akademie Lidlu

               

              #48122
                @kiri

                Vykostenie králičieho chrbta:

                Jak vykostit králičí hřbet – Roman Paulus – Kulinářská Akademie Lidlu

                 

                #48123
                  @kiri

                  Tiež máte pocit, že si čosi pomýlil? Inak – technicky dobrá práca.

                  Jak vykostit králičí stehno – Roman Paulus – Kulinářská Akademie Lidlu

                   

                  #48124
                    @kiri

                    Možno sa v duchu pýtate – načo tie vykosťovačky? Viete, videl som – a bol som zúčastnený poľovačiek na drobnú zver, kde sa viacerí poľovníci dali dokopy a svoje úlovky spoločne urobili na – klobásy! Normálne divinové klobásy – nie však z vysokej, či dančej, ale zo zajacov. Tiež možné aj z domácej produkcie. Z kostí vývar, ktorý sa odvarením vody zahustil – zredukoval a zamrazil do ľadových vrecúšok ako klasický vývar. Jeden recept na ušaté klobásy: Klobásy z králičího masa

                     

                    #48125
                      @kiri

                      Ten super recept – česká klasika – švestková omáčka…a prečo nie?  Dušený králík na víně se švestkovou omáčkou – Roman Paulus – RECEPTY KUCHYNE LIDLU

                       

                      #48126
                        @kiri

                        V minulom recepte bolo vínko – a v tomto je pivko.  A zase je ukázaná práca s mäskom:

                        Králík na pivu

                         

                        #48127
                          @kiri

                          Zajac na kyslo – obľúbený spôsob – viac receptov..aj iných ( zase recepty použiteľné aj na iné druhy mäsa):

                          http://www.receptnajedlo.sk/zajac+na+kyslo+%7C+recept

                           

                          #48337
                            @kiri

                            Dobrý recept, lebo je tu veľa cibule. A môžete dať ešte viac cibule.

                            A kľudne nahraďte plátky bôčiku celým bôčikom.

                            Moja mam to robila naopak – králika prikryla tým bôčikom – teda králik sa piekol POD bôčikom – a v masti, ktorá sa vypiekla z bôčika. A či dole dáte cibuľu, či kapustu, či si vymyslíte obdobu receptu po svojej fantázii – asi sa tu pokaziť moc toho nedá. My sme používali na toto pečenie hlinený pekáč na HUSI a KAČICE – a bolo to dokonalé. Zajko sa rozpadával a bôčik sa dal aj na studeno. Berte tento recept ako návod na rôzne varianty a obmeny:

                            https://varecha.pravda.sk/recepty/kralik-po-francouzsku-na-cibuli-a-bcku-fotor/35227-recept.html

                             

                            #48338
                              @kiri

                              Tak – a toto je dačo pre ozajstných “zálesákov”. Ak sa toto dobre urobí – je to super bašta. Len vás musím upozorniť na veľkú chybu pri tomto pečení. Pečte nad BOHATOU PAHREBOU – a NIE !  NAD OHŇOM! Teda najprv spáľte kopu dreva a vytvorte hodne veľa pahreby – a nad sálavým teplom pahreby pečte. Oheň neviete regulovať – a pripálite to. Pahreba hreje štandardne. Tam sa môžete hýbať nižšie – vyššie a tým regulujete teplotu. Záverečné “odstrojenie” z alobalu a opečenie – to je na vás. Môže byť, aj nemusí. Ale z mojej skúsenosti – prihodenie zopár hrstí suchého lístia a také “okiadzanie” .. “zaúdenie” dáva každému jedlu na ohni nezameniteľnú arómu. To v kuchyni asi ťažko dodáte. PEČENÝ KRÁLÍK s tučňákem v kuchyni 47. díl

                               

                              #48339
                                @kiri

                                Toto videjko ma vracia do časov mojich malých detí. Toto decká zbožňujúú..najmä, ak sa to potiahne do noci – a to tajomno tmavého lesa, praskajúceho ohňa a tajomných zvukov tmavého lesa. Veľmi príjemné miesto na takéto výlety s deckami je cestou na Pezinskú Babu od Pezinka – rovno oproti kameňolomu asfaltová odbočka na opačnú stranu – označená názvom ulice. Privedie vás po asi 300m k mostíku cez potom, tam je parkovisko a lúčka. Je tam studnička, aj potok, dobrý prístup, auto neďaleko, pritom ste kúsok od hlavnej cesty a s dobrým výjazdom. A decká sa môžu ozaj slušne vyblázniť. A môžete im urobiť výšlap po potoku, či hore po asfaltovej ceste zopár km do hory. A sú tam aj nejaké besiedky na posedenie, tiež zopár väčších balvanov na lezenie. Podobné čarovné miesto je na Červenom Kameni – ide sa k nemu z parkoviska pešo cez rampu okolo Židovského cintorína – a bolo tam filmovaných niekoľko rozprávok – pozor – treba si to prejsť za dňa, lebo je tam ozaj strmina dole do dedinky Píla – pád dole by skončil ozaj zle! Ale sú tam čarovné skaliská, je tam kamenný stôl Jánošíkov klobúk a smerom do hory po hrebeni to končí tzv. Jelením skokom – miestom, ktoré spôsobilo zmenu erbu Pálffyovcov – a teda aj BA samosprávneho kraja – jeleň vo výskoku a zlomené koleso voza. Kone sa splašili a leteli do tmy. Hukotom voza vyplašený jeleň skočil do voza, zlomil koleso, sám sa zabil, ale hintov zastal..kúsok od 200m strmého zrázu, kde by sa všetci vo voze zabili. Z vďaky jeleňovi, ktorého poslal Boh, aby zachránil rod Pálffy si ho na večnú pamiatku dali do erbu. Už ako malým deťom nám toto na školských vychádzkach všetci učitelia hovorili, tiež to hovorili na prehliadkach hradu. A od školských čias sme tam chodili na opekačky. A všetky decká to tam milovali. A trošku menšie a aj bezpečnejšie je aj na opačnej strane – cez lúky na Kalvárii, teda pri tej hradnej hrobke. Tam sa aj moje decká učili od 2 rokov loziť po balvanoch, ktorých je tam požehnane, hlavne tie menšie, čo sú roztrúsené za Kalváriou po lese.

                                 

                                #48340
                                  @kiri

                                  Okrem králika,či zajaca na smotane je obľúbený aj zajac na cesnaku. Obe tieto úpravy sú jasné tým, že odstraňujú charakteristický pach mäsa. Ale to vlastne nepáchne mäso, ale VNÚTORNÝ TUK – v brušnej dutine. To je horšie pri domácich zvieratách, poľné ho majú menej – je vybehaný. Ale, práve v dobe lovu ( jeseň) sa chystajú na prekonanie zimy a tuku je v tele oveľa viac. Ten treba starostlivo vybrať a všetko očistiť., lebo ten pri pečení značne páchne. Je to teda skôr o dvojitom čistení – raz po ulovení a druhý raz pred kuchynskou úpravou. No a cesnak je značne aromatický, ale veľmi dobre príjmaný ako vôňa aj chuť – preto sa ho dáva bohate. Či pretlačený, či nadrobno nakrájaný, ale aj celé strúčky – alebo ich kombinácie. Jasné je, že sú k tomu prípustné aj iné voňavé byliny – tymián, bazalka – stredomorské vône a čokoľvek, čo zverinu príjemne prevoní.

                                  https://www.mimibazar.sk/recept/21451/lahodny-kralik

                                  https://www.mimibazar.sk/recept/28390/kralik-na-cesnaku

                                   

                                Zobrazuje sa 15 príspevkov - 1 až 15 (z celkového počtu 18 )
                                • Musíte byť prihlásený, aby ste mohli odpovedať na túto tému.