Smutný obraz Slov. Kyn. Jednoty.

ilustračné foto

Skôr ako som sa rozhodol napísať moje postrehy z MDSJ, tak som si musel položiť par otázok. Chceš sa zúčastniť na MBSJ? Chceš sa opať zúčastniť MDSJ? Chceš suku uchovniť? A budem chcieť ak sa nič nezmení? Prečo? Lebo jeden z rozhodcov varoval tých čo chcú odstúpiť, že na účasť na podobných podujatiach nech zabudnú ak tak urobia.

Na MDSJ v Malackách, nám hlavný rozhodca potom, čo sme 5 odstúpili, z dôvodu ignorovania skúšobného poriadku, povedal, že nepoznáme SP. Ano má pravdu! Nepoznáme ten podľa ktorého posudzoval rozhodcovský zbor. Ten ale ani nemôžeme poznať, lebo sa mení podľa momentálne sa vyvíjajúcej situácie pre vyvolených vodičov.

Pes, ktorý sa nevráti do ukončenia poľovačky a to z troch pohonov 2 x , kedy ho majiteľ našiel až večer keď sme už boli všetci po večery, dostal s orientácie, a teraz sa podržte, čistú 4-ku.

Iný príklad: Jedna sučka tak zle hľadala, ( dostala papierovú 2), že našla v druhom pohone diviakov už 50m za pohonom, durila ale diviačiu zle ( papierovú 2) , ale na druhej strane durila tak hlasito, že dostala 4 a odvážne ich prenasledovala na 3. Čo toto je za nezmysel a kombinačnú hlúposť? Takto sa to páni v tríbe ani nedá realizovať. S takýmto hodnotením to je nereálna blbosť.

Vysvetlite mi niekto, ako môže suka s takýmto hľadaním na 2 nájsť diviakov, a keď už ich nájde, tak ich durí nedostatočne na 2, ale odvahu pri durení má za 3 a durí ich tak nedostatočne, že hlasitosť má za 4. Ba dokonca sa pri tomto durení diviak postrelil na zadok a pri tejto suke bol aj dostrelený. Takto posudzoval rozhodca, ktorý sa celého aktu, hľadania, durenia, postrelenia a dostrelenia diviaka osobne zúčastnil. Dvaja strelci z voj. lesov Mal. to osobne hovorili Hlavnému rozhodcovi, že tá sučka perfektne pracovala a že aj pri nej diviaka strelili. Márne. Ja nie som ochotný trpieť a nemo sa prizerať, ak niekto so mňa robí hlupáka.

Ešte jeden príklad. Keď večer roz. zbor zhodnotil práce psov, tak zistil, že musia znížiť známky z 3 na 2, z odôvodnením, že by bolo moc kandidátov na víťaza. Odkiaľ to viem? Povedali nám to viacerý z rozhodcov.

Tak páni rozhodcovia, tomuto sa všeobecne hovorí ” ROBENIE PAPIEROVÝCH VÍŤAZOV ” Kto sú vlastne títo chlapi? Čo ich oprávňuje bez mihnutia oka takto odignorovať všetky zásady čestnosti, hrdosti a úcty? Ba dokonca stanovené pravidlá .Nezaslúžila by si takáto medzinárodná akcia viac objektivity, a lojality k naším psom a jedného k druhému? Podľa mnohých vodičov a aj účastníkov z vojenských lesov, ktorí krútili hlavami a pýtali sa Kto to vlastne je? ANO! Tiež boli prekvapený keď nahlásili rozhodcom, že suka Radima Ileho preduril cez rady strelcov diviaka, a vo výsledkovej tabuľke uvideli durenie, Zajac, líška. Pritom ich pán Hl. roz na nástupe poprosil o pomoc, lebo vraj všade nemôžu byť, čo je pochopiteľné.

Keď sme si ráno 23.11. pozreli hodnotenie, tak 8 sme sa rozhodli nepokračovať a odstúpiť na znak nesúhlasu z objektívnym rozhodovaním. Ale ako to v živote chodí, tak medzi ľuďmi sú aj taký, ktorým slovo chlapa nič nehovorí. Mená im darujem, oni vedia, ktorí mali plné ústa žlče na pánov rozhodcov, a ktorým po súťaži atakovali análne otvory. Keď ráno mali vystúpiť, tak uvideli väčšie šance pre seba ak mi 5 odstúpime. Na rok budú mrmlať opäť a zase niekoho oklamú. Toto je ich cesta k víťazstvu.

Pán Hl. roz. nám na nástupe povedal, že sme to mali oznámiť už večer aby sa zbytočne nezakladali všetky stopy. Ale ako sme mohli, keď výsledky vyvesili v noci, keď už väčšina z nás oddychovala a zberala sily na ďalší deň.

Ľutujem to, že nevidím vo vrcholných kynologických funkciách ľudí, ktorým by lepšia a krajšia Slovenská kynológia ležala na srdci. Je to veľká škoda pre celú kynologickú verejnosť a plemená psov najviac. Toto sú moje subjektívne postrehy a verte, že by som radšej písal len samé pozitívne hodnotenia a chvály na rozhodcovskú úroveň v našej kynológií.

Ak som niekoho urazil vopred sa ospravedlňujem, nebolo to cieľom tohto príspevku. Chcem aby sa zamysleli tí čo pochybili a robili tak , aby sme raz na nich spomínali v dobrom a nie ako na účastníkov likvidačnej skupiny SKJ. Raz ich to bude mrzieť, že vtedy v roku 2008 sa ešte dalo veľa napraviť a oni to neurobili.

S pozdravom
Za krajšiu a lepšiu kynológiu
M. Učeň.

 

Prihlásiť sa na odber
Upozorniť ma na
guest
11 x komentované
Inline Feedbacks
View all comments
sauer2000
sauer2000
15 years ...

Držím ti palce
O tú nápravu sa musíš pričiniť aj ty, je dobré že si to zverejnil, nedaj sa zastrašiť a pokračuj. Takéto praktiky tu nemajú miesto. Držím ti palce.

hospodar50
hospodar50
15 years ...

Toto sa predsa deje skoro vo vsetkych kluboch.
Vsade je protekcia a korupcia. Je to smutny fakt sucasnej doby. Pre upokojenie ti mozem napisat, ze ja som urobil podobny krok v jednom nemenovanom klube u nas. Psika som viac na vystavu nezobral. Je mu dobre aj bez medaile.

bucko
bucko
15 years ...

RE: Smutný obraz Slov. Kyn. Jednoty.
Máš celkom pravdu, slovo chlapa sa dnes už nenosí, dnes sa nosia peniaze alebo iné drobnosti.

spongy36
spongy36
15 years ...

Plný súhlas……
Plný súhlas s tebou Miro……… a takéto veci sa robia aj na výstavách rozhodcovia uprednostňujú svoje suky resp. svojich psov aj keď na to nemajú…….. Kto si chce kúpiť šteňa tak nech nepozerá na skušky v ktorej cene má ale ako pracuje v teréne…..

Kratkis
Kratkis
14 years ...

Nie svetová výstava” Word dog schou, ale Bossova
Na Štefíkovej výstave v BA boli v triede pracovnej u plemena farbiar, prihlásený 3 psy.Do kruhu sa dostavili iba dvaja a ten tretí i napriek tomu, že v kruhu nebol, tak na výsledkovej tabuli stojí, že dostal CAC, a aby to nebolo málo tak to pozichrovali aj CACIB om. No Hnus.
Miro držím palce. Potrebovali by sme takých ako ty, viac.

kubko435
kubko435
14 years ...

súhlas
takyto ludia by sa mali nad sebou zamisliet.

petrojag
petrojag
14 years ...

RE: Smutný obraz Slov. Kyn. Jednoty.
MIRO ja som zazil nieco podobne tiez na jednych skus.som si otvoril hubu a povedal som jednemu pan rozhoc.co si myslim o jeho rozhodovani a odstupil som a odtedy sa mame radi kde moze tak ma poskodi tiez na medzinarodkach som bol v skupine korej rozhodoval doticny pan a co myslis ako to dopadlo,v dvoch honoch diviky neboli tak durila len jeleniu a srnciu v tretom nasli diviaky psy perfektne pracovali aj moja suka no len doticny pan posudil ze odignorovala diviky a na vlastne oci aj ked bol odomna tak 600m a teren tak ye si nevidel na 20krokov dostala z durenia 1zajac=liska a komentar ze nema zaujem o diviaky druhy den z odvahy dostala 4 aj ked nema zaujem o divika tak taky je zivot a ludia ja som tiez rozhoca par psov som uz predviedol a dufam aj este prredvediem a ako sa hov.co ta nezabie to ta posilni nedaj sa znechutit a pracuj s psykmi oni sa ti odvdacia svojov pracov a nie par dvolez.ujov co nevedia so sebov tak sa odbavuju na skuskach.Prajem vela uspechov

jager
jager
12 years ...

RE: Smutný obraz Slov. Kyn. Jednoty.
Zase to isté, absolutná ignorancia žiadna náprava. Žaolstné a do neba volajúce.

jarik
jarik
12 years ...

nič nového
Už som to raz (tuším v Hubertlove )napísal a opakujem znovu : Pokiaľ bude chovateľským klubom aj naďalej dovolené otvárať prístup ku jednotlivým druhom skúšok len pre favorizované plemená ,tak sa zo súčasného marazmu nedostaneme .Prečo by napr. nemohli byť PF prístupné napr aj stavačom ,sliedičom ,brlohárom ,severským plemenám a pod. Dôležité musí byť či to psík na skúškach dokáže ,alebo nie .Potom by sa už ťažšie varila kaša len v jednotlivých kluboch, kde prevládajú predovšetkým komerčné záujmy -hlavne- ich funkcionárov !Jediným kritériom by boli 50 cm výška v kohútiku pre durenie (aj keď ja osobne nie som o správnosti tohto kritéria presvedčený)a telesná výška psa pre skúšky v brlohovaní – potom by už skutočne rozhodoval len výkon psa ! A možno by sme sa čudovali koľko psíkov nefavorizovaných plemien (ale dobre pripravených) by svojim výkonom predčilo tradičné plemená…

grúber
grúber
6 years ...

Smutný obraz
Zúčastnil som sa niekoľkých skúšok, niekde rozhodcovský zbor sa správal profesionálne ale niekde to bol hnus, rozhodca viedol vodičov so psami za kriak a tam po vyfajčení cigaretky sa vrátili , že je v všetko v najlepšom poriadku, pri jednej zo skúšok som zistil , že pes má 14 rokov . Áno dobre to čítate ale rozhodcovi vôbec nevadilo že rodokmeň je po psovi ktorý je už nebožtík. Ke´d som to videl ja musel to vidieť aj on, Som kynológ už 45 r. ale celá Slov. kynológia je nulová a nehovoriac o Tatranský durič Ak chcete mať skúšky tak si kúpte ono plemeno lebo tam prejde každý pes. Mnoho psov so skúškami je neupotrebitelná v praxi, ale aspoň keby to nepredávali, lebo tak to vidí každy. To je Slovensko !!!

Roman
Roman
4 years ...

Treba takych rozhodcov verejne menovat aby sme sa im mohli pripadne vyhnut. Myslim ze to cele (myslim polovacka,kinologia) by malo byt o zabavea relaxe…