„Tiché” nebezpečenstvo

ilustračné foto
Minulý týždeň sme mali v našom PZ brigádu – výsadbu stromčekov . Brigáda sa nám až na daždivé počasie celkom vydarila a za ca 5 hodín sme vysadili 2450 stromčekov ( buk, smrek, jedľa ). Predseda urbariátu, ktorý bol prítomný, nám poďakoval za vykonanú prácu a potešil správou, že nami vysadené stromčeky v inej lokalite minulý rok sa uchytili a rastú.
 
Nechcem sa tu podrobne rozpisovať o brigádnickej pomoci členov poľovných združení pri obnove lesa – výsadbe stromčekov, aj keď by si táto činnosť poľovníkov zasluhovala väčšiu mieru ocenenia . Áno páni ochranári, obnova lesa nie je práca od stola a rečnenie do mikrofónu, ale tvrdá poctivá drina v lese. A túto drinu vykonávajú už od nepamäti vo svojom voľnom čase a na úkor rodín aj členovia poľovných združení. Ale poďme k tomu, o čom hlavne chcem písať.
 
Na nás poľovníkov číha pri výkone práva poľovníctva veľa nebezpečenstiev. Či už pri pohybe v lese napr. možnosť zlomeniny končatín pri potknutí sa, pádom s nedostatočne zabezpečeného posedu, poškodenia očí ostrým konárom, uhryznutie jedovatým hadom, poranenie pri útoku postreleného diviaka, alebo nedajbože úraz spôsobený strelnou zbraňou sebe, kolegovi poľovníkovi alebo inej osobe. Sú tu však aj “tiché” nebezpečenstvá, ktoré nás môžu prekvapiť bez predošlého varovania. Na jedno také „tiché” nebezpečenstvo chcem poukázať.
 
Počas vyššie spomínanej výsadby stromčekov došlo k situácii, kedy sa z nenazdajky zjavili uprostred lesa dvaja jazdci na koňoch. Aj keď sme ich upozorňovali spolu s predsedom urbariátu, že tam nemajú čo robiť, jazdili ako by sa ich to netýkalo. Podotýkam, že nejazdili po lesnej ceste ale jazdili stredom lesa. Vyšli z lesa a pokračovali po lúke, ktorá rozdeľovala les na dve časti. A tu vzniká nie len možnosť zničenia náletov ( sú to vlastne malé stromčeky, ktoré neboli zasadené ľudskou rukou, ale narástli v dôsledku vysemenenia jadier zo spadnutých šišiek ) ale pre nás poľovníkov „tiché” nebezpečenstvo. Nemáme nič proti koňom, veď kone aj nám poľovníkom už viac krát pomohli pri našej chovateľskej činnosti – napr.doprave krmiva ku krmelcom.
 
Predstavte si modelovú situáciu napr. sedíte na posede, čakáte na zver, tá sa objaví, vy sa pripravíte na výstrel a zrazu z lesa za ňou náhle vystúpia jazdci na koňoch čím pre nás vznikne spomínané „tiché” nebezpečenstvo. Kôň nevydáva trvalé zďaleka počuteľné zvuky podobné tým, aké vydáva auto alebo motorka pri jazde v teréne.

Preto mi to nedalo a začal som skúmal, ako je jazdenie na koňoch vyriešené v zmysle platnej legislatívy. Túto problematiku rieši novela zákona č.326/2005 Z.z.o lesoch v zmysle ustanovenia § 31 ods. 1 písmeno d), v ktorej sa píše:

§ 31
Zákaz niektorých činností
d) jazdiť alebo stáť motorovým vozidlom, skútrom, motorovou trojkolkou alebo štvorkolkou mimo vyznačených miest, a jazdiť na bicykli alebo na koni mimo lesnej cesty45a) alebo vyznačenej trasy”.
Poznámka pod čiarou k odkazu 45a znie:
„45a) STN 73 6108 Lesná dopravná sieť.”.


Slovenská technická norma (STN) č. 73 6108 – Lesná dopravná sieť definuje lesnú cestu ako pozemnú komunikáciu, ktorá je súčasťou lesnej dopravnej siete; určená je na dopravu dreva, osôb, materiálu, prejazd špeciálnych vozidiel (požiarna, zdravotná služba), ale môže slúžiť aj na iné ciele; má vybudované zemné teleso a aspoň jednoduché odvodnenie. To znamená, že súčasťou lesnej dopravnej siete sú aj nespevnené lesné cesty, ktoré slúžia na sústreďovanie dreva – zvážnice, ktorých teleso tvorí prirodzený podklad (zem, hlina, piesok a pod.). Z uvedeného vyplýva možnosť jazdenia na koňoch po všetkých lesných cestách spĺňajúcich kritériá citovanej STN v zmysle ustanovenia § 31 ods. 1 písm. d) novely zákona č. 326/2005 Z.z. o lesoch.

Podľa novely občania nemôžu jazdiť po lese na bicykli alebo na koni mimo lesnej cesty alebo vyznačenej trasy. Za porušenie tohto ustanovenia hrozí pokuta do ca. 167 Euro.

Ako riešia túto situáciu v zahraničí ? Napr. v Lichtenštajnsku platí, že akékoľvek využívanie lesov so škodlivým vplyvom na les, ako je jazda na koni a bicyklovanie mimo lesných ciest, lyžovanie mimo zjazdoviek, táborenie, rozkladanie karavanu a podobne je zakázané. O výnimkách rozhodujú orgány lesnej správy. V Česku platí zákon, podľa ktorého je jazda na bicykli, koni či lyžiach mimo cesty a vyznačenej trasy priestupkom. Pretože Slovensko je súčasťou EÚ, musíme aj v týchto zákonoch smerovať tam, kde pôvodná pätnástka štátov EÚ už dávno je.

Pán prezident Gašparovič v jednom rozhovore na margo tohto povedal, že základom nášho zákona o lesoch je princíp, filozofia, že každý má právo vstúpiť na lesné pozemky. Každý je však povinný chrániť a nenarušovať lesné prostredie rešpektovať práva a oprávnené záujmy vlastníka, správcu a obhospodarovateľa lesa.

V našom prípade išlo o zjavné porušenie zákona č. 326/2005 Z.z. o lesoch. Aj keď tu máme zákon, ktorý rieši aj otázku jazdenia na koňoch po lese, ale je možné v praxi zabezpečiť jeho uplatňovanie ? Nedopadlo by to tak, ako pri motorkách, štvorkolkách, psoch a mačkách ? Poľovníci nemôžu „robiť nič”, ale majitelia motoriek, štvorkoliek, psov a mačiek sú tresne nepostihnuteľní. A keď aj náhodou poľovníci proti nim zakročia, potom sú ešte oni tresne stíhaní. Takže pre jedného zákon môže platiť a pre iných nie ? Pripomína mi to boj s veternými mlynmi.

Nechcem tu rozvíriť akúsi nevraživosť voči tým, ktorý jazdia na koňoch. Väčšina poľovníkov bude so mnou iste súhlasiť, keď poviem, že najkrajší pohľad na svet je z konského chrbta. Chceme len to, aby tak ako to musia poľovníci, tak aj jazdci na koňoch dodržiavať literu platného zákona. Nič viac a nič menej. Veď nedodržiavaním platného zákona sa nielen oni ale hlavne nás poľovníkov vystavujú veľkému „ tichému” nebezpečenstvu, ktoré si neuvedomujú alebo len nechcú uvedomiť ? Je iste dobré, že zatiaľ k nejakému poraneniu pri jazdení na koňoch v lese nedošlo, ale „tiché” nebezpečenstvo tu stále je, ak sa nebude aj z ich strany dodržiavať zákon. Pri predstave, že by k niečomu takému vôbec došlo, neviem si celkom predstaviť, akým „represiám” by sme poľovníci zo strany verejnosti boli vystavení.

Už tento mesiac ( rozumej máj ) sa začína lov srncov. Aby sme obmedzili „tiché” nebezpečenstvo na minimum, doporučujem aby sa členovia poľovných združení spojili s urbáriátom resp.vlastníkmi lesov, často krát sú to tie isté osoby, lesnými úradmi a spoločne začali za výdatnej pomoci lesnej stráže a aj polície uplatňovať zákon. Viem, že je to veľmi nepopulárna činnosť, ale opäť to zostalo len na nás poľovníkoch. Vhodné by bolo aj informovanie obyvateľstva obcí o pravidlách jazdenia na koňoch v lesoch cez obecný rozhlas. Prínosom by bolo aj vydanie výstražných plagátov, ktoré by sme mohli umiestniť na inkriminované miesta. Ale kto by ich vydal ? Táto otázka ostáva nezodpovedaná.

Autor: Ján Krnáč

 

Subscribe
Notify of
guest
36 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
HromDoToho!
HromDoToho!
11 years ago

no toto!
co to tam ti jazdci robili!!! A este nebodaj hubari, turisti, ci vedci ci studenti ekologie, biologie-ktori sa v lese spravaju velmi nenapadne, aby nevyplasili zver, ale naopak poodkryli tajomstva prirody a uz nehovorim o fotografoch, ktori od vcasneho rana sedia zamaskovani a cakaju na pekny zaber….tolko drzosti vojst do lesa potichu! To, aby ste vy polovnici mali strach, ze uz ani vo “svojom” reviri si nemozete zastrielat! NO FUJ. Uz sa mi stalo, ze som cakal ako fotograf v lese na pekny zaber, ked tu zrazu sebranka polovnikov si to strilala len tak, kade tade, ked som visiel na luku a opyatal sa ich co robia, tak s usmevom odpovedali, videli sme tu stado srn sa past, tak sme ich trochu chceli preplasit, aby mali kondiciu!!!! Ste uplne ubohi! Stromceky by ste mali sadit povinne, uz len za to kolko zveri postrielate na cierno! a netvarte sa, ze tu teraz pisem somariny, lebo vsetci dobre vieme aka je pravda! Je Vas 50 000 -cova armada a zacinate si mysliet ze ste panmi lesa- konecne si uvedomte ze su ludia, ktori les len pozoruju a staci im to a nepotrebuju si naplnit mrazak len preto, ze som polovnik a v lese mi zadara vyrastie stehno! Cely tento clanok je je len hlboky povzdych, nad vasou ubohostou a zaslepenostou a do istej mieri aj zvrhlou posadnutostou zabijat zver! Amen!

Ján Borčin
Ján Borčin
5 years ago
Reply to  HromDoToho!

Ty si riadny pacient ! koľko si ročne platíš za revír, že si osobuješ právo kydať na poľovníkov ? Sedíš v papučkách pri telke je z teba najväčší ochranár na svete.

lovec
lovec
11 years ago


Tolko debilnych kecov v par vetach som uz zsae dlho necital…….Zaujimave, ze najvacsiu papulu maju vzdy ti, ktorim nic nepatri a o nic sa nemusia starat.

jergus
jergus
11 years ago

zamyslenie sa
myslim si ze v prvom rade by les mal sluzit ludom a to vsetkym, nie len polovnikov,

pokial Vam nema kdo vysadzat stromceky tak robte facebook akcie urcite by tam vela mladych ludi prislo a pomohlo by.

preco je tak polovnikov vela 50000 , zda sa mi to vela , kolko je ich v ceskej republike na ake uzemie ? kdo ich reguluje? kdo im vydava povolenie ? je tento pocet obmedzeni?

to si vsetci pokupime kusok lesov a si ich ohradime ?

pokial viem tak polovnik nema strielat pokial si neni isty ze je to zviera ktore chce zabit . pokial zabije cloveka alebo niekomu zviera tak asi by sa ho patrilo postrelit lebo v podstate zneuzil svoje postavenie voci spolocnosti, alebo ked mi zastreli psa tak zobrat mu povolenie , pokial ja som sa nenachadzal aktualne na polovacke kde sa plasila zver . ako mam vediet ze polovnik niekde striehne na zver a ja tam v tom vojdem zo psom. kedze minuly clanok ste pisali o technologiach urcite by bolo super keby mate na internete mapu a tam ste sledovany gps-kou aby som vedel ze tam nemam ist alebo aspon keby je na internete zoznam ze dnes lovim tam a tam davajte si pozor a pohybujte sa opatrne. dakujem za zodpovedanie otazok. zelam prijemny den a uzivajte si les s rozumom

S pozdravom Jergus

jergus
jergus
11 years ago

pocet polovnikov
nasiel som na internete databazu kde je v roku 1991 17000 clenov potom v roku 1992 je tam 18271 ale v roku 1993 je 36846 clenov polovnikov, v roku 1994 je 47000, 1995 je 48545, chcel by som sa spytat co sposobilo rast poctu polovnikov v rokoch 92 az 95 kedy krivka prechadza z linearnej na exponencialnu ?? dakujem

Jarik
Jarik
5 years ago
Reply to  jergus

Jednoznačne to bolo viac faktorov.Podľa mojej mienky sú hlavnými tieto : ad.1: veľa novodobých užívateľov (pôvodných vlastníkov) lesa a poľnej pôdy (fyzické osoby,členovia pozemkových spoločenstiev a pod.) si uvedomilo, že sa stali majiteľmi práva poľovníctva ad.2: znamená to svojim spôsobom aj skutočnosť, že ľudia sa vracajú do prírody ,pričom majú o svojom “návrate” k prírode trochu iné predstavy ako “slniečkári”,motorkári,štvorkolkári ,koniari ,glideri a pod. ad.3: nebývalé finančné možnosti “horných desaťtisíc” umožnili bohatým jednotlivcom a skupinám nadobudnutie revírov ,alebo aspoň ich nájom (najčastejšie od št.lesov a to s využitím “šedej” ekonomiky ,alebo politických prepojení).A zopakujte si analytickú matematiku, lebo sa určite nejedná o exponenciálny nárast.Počet poľovníkov u nás i v ČR (ba dá sa povedať, že vo väčšine štátov sa dlho drží približne na 0,7- 1,2 % z celkovej populácie,pričom sú štáty, kde je na tisíc obyvateľov ďaleko viac poľovníkov ako u nás (napr.Taliansko,Nórsko,Švédsko, Fínsko,Rusko a pod.).A ak sa stane, že štátne lesy budú sprivatizované, tak na voľný pohyb v lese zabudnite.(pána Majského sa raz v televízii pýtali, či nemá problémy s pytliactvom či rušením svojich revírov.Odpovedal asi tak, že “jeho chlapci” majú jasné pokyny čo majú s takýmito ľuďmi robiť a práve preto on žiadne problémy nemá ! Tak si ešte chvíľu poplačte a potom porozmýšľajte, či Vám je až tak zle .Lebo k tomu ,aby bolo ešte horšie už veľa nechýba !

HromDoToho!
HromDoToho!
11 years ago

Jergus
co sposobilo narast polovnikov?? Jednoducha odpoved: zla ekonomicka situacia a prazdna chladnicka, po druhe neukojeny chtic vlastnit trofej a neukojena tuzba clovek pan tvorstva, po tretie- je to urcity trend bohatych, ktori nemaju problem s peniazmi a tak si dovoluju nielen polovat, ale aj vlastnit reviry- daj si t vsetko do kopy a mas armadu..neukojencov 😀

este na margo toho posledneho odstavca v clanku co by mali polovnici urobit: napriklad ked uz chcu tak chranit vsetkych len nie zver, tak ohlasovat polovacky v rozhlase a to kde v ktorej lokalite bude polovacka prebiehat a cas, dalej ked sa uz tak ohanate spoluprace s policiu tak si ich po kazdej polovacke sami zavolajte nech vam skontrolju pocet zastrelenych kusov a pocet vydanych povoleniek…a mozno by objavili aj nejake chranene zivocichy ze????

Mirec35
Mirec35
11 years ago

Bóóóóže, mám rád pubertálnych vševedilov. Synku múdry si ako kýbeľ gytu. O problematike poľovníctva však vieš veľké h…o ! Ak chceš o niečom písať, tak si najskôr danú problematiku naštuduj a potom sa môžeš k téme vyjadriť. Aj s tvojích emociálne chudobných výlevov je jasne vidieť, že si úplne ale úplne vedľa. Prosím ťa nestrápňuj sa ešte viac. Ahoj.

HromDoToho!
HromDoToho!
11 years ago

…aaa polovnici su ti najlepsi ochrancovia prirody! Oni rozhoduju o zivote a smrti, my ostatni sa strapnujeme! neboj sa problematiku velmi dobre poznam, az by si sa cudoval kto pise!

kero
kero
11 years ago

Drahy Mirec35
Na rozdiel od Teba ten príspevok mal aspoň úroveň … ak už máš tak primitívne obmedzený a arogantný prejav (čo je mimochodom u “poľovníkov” celkom bežné) tak aspoň uveď nejaké fakty kde sa daný prispievateľ mýlil a oprav ho rozumným spôsobom, nie ako posledný opilecký hulvát. Inak jediný kto sa tu strápňuje svojim vystupovaním si Ty.

lovec
lovec
11 years ago


Nezmysel. Naco vypisovat zaslepencovi x-stranove elaboraty, ked jeho obmedzeny “akoze” rozhlad dosiahne len po plnenie mrazaku. To zial chlapcek zaspal dobu. Rady polovnikov rozsiruju najma ti, ktori maju v sucasnosti dostatok fin. prostriedkov a nejake to kilo diviny nie je pre nich tou podstatnou motivaciou. Skor pride doba, ked fin. slabsi budu musiet polovnictvo opustit, kedze nebudu mat prostriedky na najom revirov. Navyse stupidity typu “povzdych, nad vasou ubohostou a zaslepenostou a do istej mieri aj zvrhlou posadnutostou zabijat zver” – nemaju na tomto serveri co hladat. To si nech si chlapcek ide fnukat na forum psik a macicka…..a na obed moze horko zaplakat nad smrtou prasata z ktoreho mu mama naklepala rezne……

HromDoToho!
HromDoToho!
11 years ago

lovec
ak si si nevsimol, plnenie mrazaku je len jedna pricina narastu “armady” polovnikov, ktoru som spomenul a to som rozpraval o 90 -tych rokoch, kedy ekonomicka situacia nebola najruzovejsia…to si asi pamatas, pokial mas viac ako 20 rokov a narodil si sa pred 89tym….vo svojich riadkoch mi ale davas za pravdu a potvrdzujes jedno tvrdenie, ze polovnictvo sa stalo zabavkou bohatych (to je dalsia pricina, ktoru spominam) – potvrdzuje to aj fakt, ze polovnici su vo vsetkych vrstvach a takmer vo vsetkych politickych postoch-priama umera na ovplyvnovanie zakonov….mal som moznost citat a pripommienkovat ten posledny, kde ste si opat chceli presadit aj strilanie mimo pravidiel EK, predlzenie lovu vlka, niektore druhy vtakov aj v hnniezdnom obdobi a podobne.,…ak si v tom trosku doma vies o com rozpravam. Takze mi nehovor o zaslepenosti, jediny zaslepeny ste vy, so svojou vasnou. Lebo je coraz viac takych medzi vami, ktori sa k polovnikom pridavaju ako lovci trofeji-to je asi ten najhorsi trend, aky mohlo polovnictvo zaznamenat, nic mi nechyba, ale chcem mat trofeje vo svojej zbierke-je jedno ci je to chranene alebo vzacne, uz som sa stretol aj s takymi, ktori lovia vyhradne vzacne druhy!!! cim vzacnejsi druh, tym vacsie ego..bohuzial, ako som spominal maju take konexie, ze su beztrestni a vedia si vybavit povolenku aj u pana Boha, takze asi tak…velmi fandim tym, ktori si nestavaju posed a chodia sa do lesa len prejst a zregenerovat, ale tych by som asi spocital do 100vky na SK…inac kazdy z vas si stavia vlastny posed, ak nie dva. Jedine tiche nebezpecenstvo v lese je POLOVNIK!

lovec
lovec
11 years ago

….
Kopec teorii a domnienok. Prepac, mas prilis maly objem realnych skusenosti a obmedzeny rozhlad z ktoreho vychadzas a snazis sa vsetko napasovat do tejto mnoziny. Neustalym replikovanim vseobecnosti, ktore sa trvalym opakovanim medzi “beznymi ludmi” stali ludovymi dogmami popisujucimi polovnictvo na SK pre mna nie si partnerom do diskusie. Skus tak o dvadsat rokov.

HromDoToho!
HromDoToho!
11 years ago

najlepsie je sa vyhovorit na kopec teorrii a malo skusenosti!!! takto koncia vsetky diskusie s polovnikmi, vy najlepsie rozumiete prirode, koniec koncov nebyt vas tak take selny ako vlk, rys ci medved by uz na SK ani neboli, ze? Obycajni ludia ich strielali motykami… Vies pocs jessennych polovaciek v 2011 v Levocskych vrchoch (vojensky obvod Javorina) padlo 90 kusov vysokej!! Tomu vy hovorite polovnictvo? Ja jatky z nenazranosti! A to uvadzam len jedeno pohorie- resp revir!!! (Va)lovu zdar!

TKeli
TKeli
11 years ago

🙂
Na zamyslenie aj ja by som Vám rád v krátkosti napísal jednu historku, čo sa mi stalo včera. Dostal som od kamaráta telefonát, že z blízkeho stromu kde hniezdila sova, vypadla malá sova, tak sme informovali jedného človeka známym tým, že je velký ochranár aby proste niečo spravil v tej veci, ako poľovník som videl že je v dobrej kondícii, že by bolo jej škoda. No a zaznel telefonát a odpadol som, čo som počul to ma nasss, že vraj to je normálne v prírode,že to matka príroda tak chcela. …takže milý moji ochrankári, pýtam sa Vás, na čo ste tu? Ked by sa patrilo dačo zachrániť vyriešite to takto primitívne, lebo sa vám asi nechce, proste nevysvetlitelné. Je zaujímavé, že ked je núdzové obdobie, ani jedeného ochrankára nevidím kŕmiť zver. No moji milý, v mojich očiach ste len jedným slovom ………… ( netýka sa to fotografov ani turistov, les a príroda patrí všetkým)

Jarik
Jarik
5 years ago
Reply to  TKeli

Synku ,z toho čo si napísal vidieť, že prírode rozumiete obaja aj s kamarátom asi ako hus pivu.Keby to bolo naopak, tak by ste vedeli, že malá sova možno z hniezda vypadla, ale jej rodičia ju tak nenechali. Určite ju síce do hniezda naspäť nevyniesli (lebo by sa tam už asi kvôli svojim rastúcim súrodencom nezmestila),ale kŕmili by ju mimo hniezda až kým by nezačala lietať a nenadobudla loveckú samostatnosť.Keby si nepozeral Markízu a podobný brak ,ale prírodopisné kanály ,tak by si túto abecedu zoológa ovládal.Takže to ponechanie na prírodu bolo tej sovičke nie na škodu ,ale na osoh …Lenže pre Teba nebol rozhodujúcim fakt, či mal poľovník pravdu, ale to ,že Ty ich nemáš rád .A tak si si kopol ….Urobilo Ti to aspoň trochu dobre ?!

RomanV
RomanV
11 years ago

23 rokov po nežnej
máme 23 rokov po nežnej a donedávna som bol presvedčený, že rešpektovanie vlastníckych práv a povinností, a opustenie dogiem, že všetko ( les, príroda, voda) patrí všetkým, je už jasné a zrozumiteľné. Nie je. Na Slovensku môže byť 1000 legislatívnych noriem, ktoré upravujú vzťah človeka k prírode a voľne žijúcej zveri, mimo prirodzeného ľudského správania, vždy tu bude skupina ľudí, ktorí to jednoducho nerešpektuje a búcha po stole rozprávajúc frázy. Stále budeme dookola počúvať, akí sú vlastníci a nájomcovia zlí, to čo robia pre les , pastviny a prírodu je vlastne ich psia povinnosť, chovateľské povinnosti vrátane schváleného regulačného odstrelu sú nezmyslom , ba až prehreškom voči prírode, a naopak, všetci ostatní si môžu robiť v lese a na lúkach či už na bicykloch , autách, s lukmi či foťákmi, granulovými psami či koňmi, kedykoľvek a čokoľvek čo sa im zažiada, pretože vždy zakričia, že najväčší vrahovia a debili sú len poľovníci a jasné že aj vlastníci, kedže neupratali ten bordel, ktorí oni v lese zanechali. Čo nám teda zostáva – rezignácia ? alebo hnev a vášeň ? Nie priatelia. Tliachať na internetových fórach nemá zmysel. Je potrebné začať na školách. Ja som tiež bol u nás viackrát na ZŠ a piatakom a siedmakom som sa snažil objasniť vzťah medzi človekom, domácky chovaným maznáčikom, voľne žijúcou zverou a prírodou ako takou. Deti sú veľmi citlivé, ale zároveň veľmi chápavé. Som presvedčený, že tadiaľto vedie cesta. Vodiť ich do prírody, ukazovať a vysvetlovať súvsťažnosti, nechať ich priložiť ruku k dielu – vybudovaním krmelčeka, alebo len jednoduchého násypca, či kŕmnej búdky pre vtáčikov, vyčistenie chodníka a pod. A každému, kto v lese vysadí aspoň jeden stromček, vyčistí bahnisko, studienku, prinesie v čase núdze krmivo alebo soľ, odoženie pytliačacieho psa alebo tlmí škodnú, alebo len nerozhadzuje plastový odpad, patrí veľká vďaka. Nielen za tú divo žijúcu zver, ale najmä za naše deti. A my ostatní môžme len trpezlivo čakať, že sa naše predpisy chrániace vlastníkov a užívateľov dajú do súladu s európskou legislatívou a najmä zdravým rozumom a tá kritika z druhej strany začne byť konštruktívna a tým nás to všetkých posunie ďalej v prospech prírody a voľne žijúcej zveri.

PEREC1
PEREC1
11 years ago

:DDD
Narast polovnikov v 90tich rokoch bol sposobeny nie chudobou ale zmenou spolocnosti..pred 89tym,nemohol byt polovnikom tak lahko ako dnes hocikto.boli obmedzenia vo veku,povoleni na gulovu zbran a dalsie..
A nezalezi na tom ci je niektory polovnik chudobny alebo bohaty..vzdy je to o konkretnom cloveku.ked je niekto chrapun je jedno co ma alebo nema na ucte.
Je blbe si mysliet ze vsetka ulovena zver konci v mrazaku strelca polovnika.a zver nespadla z neba,tak ako ani ryby nepriniesol dazd.ked je v prirode zver je to aj zasluha polovnikov a dalsich zucastnenich stran.a pocet zveri kazdym rokom narasta.sposobuje skody na lese aj polnohospodarstve..tak ze je potrebne ju regulovat.
Tazko pochopi tuto skutocnost niekto kto je uplne mimo diania.
pre laikov je to zly polovnik co odstrelil zvieratko.
Ale takto jednoduche to v skutocnosti nie je.
Komentovat ma pravo kazdy.ale ci je to aj k ,,veci´´ je uz nieco ine..

s pozdravom.

Perun!
Perun!
11 years ago

HromDoToho!
Aj tu vidiet loajalitu tejto komunity a stranky! Dakujem adminovi za vymazanie mojho konta, som rad, ze sa kritikov vypocujete a date im priestor….aj toto svedci o vasej ubohosti, nie ste schopni ani len zniest nejaku kritiku na svojau adresu!!!
FEREC1: 1.) nikde som nepisal o tom, ze ulovena zver konci len v mrazaku polovnika- samozrejme, ze sa s nou aj obchoduje a nie za male peniaze-ale to je o inom dopyt je dopyt..
2.) “ked je v prirode zver je to aj zasluha polovnikov a dalsich zucastnenich stran.” Toto hadam nemyslis vazne!!! Z tejto vety vyplyva,, ze bez vas a zaiteresovanych stran, by ebolo v prirode zveri…O com??? Skus sa trocha zamysliet nad tym co pises, lebo púises somariny! To clovek by neexistoval bez zvierat, ak to mam povedat takto… Cize zase mi davas za pravdu, ze co polovnik, to pupok sveta…trocha mimo misu! Vidim, ze som sa dostal do osieho hniezda-co polovnici aj su… Nekritizovat, oni su najlepsi!
Pozdravujem teda este raz celu tuto bandu, a adminovi odkazujem, ze uz davno som sa nestretol s takymto zaobchadzanim! Ste jednoducho uzasni kasta polovnicka!
HromDoToho!

adoxmin
adoxmin
11 years ago

pre hromdotoho alebo perun
Chape hamuj ! kto ti vymazal konto ??? Rozhadzuješ tu beztrestne svoje obvinenia a pritom sa len nevieš prihlásiť ! Spamätaj sa !

Krnac
Krnac
11 years ago

Ako autorovi článku nedá mi pár vetami reagovať na komentáre p.HromDoToho! či Peruna!. V prvom komentári píše okrem iného, že ….a v lese mi zadara vyrastie stehno. V prírode nie je nič zadarmo. Poznajú to všetci kolegovia poľovníci, pred zimou plníme krmelce a potom každého poteší, keď pri ich kontrole v zime zistí, že zver berie. Chcete p. HromDoToho či Perun povedať, že zver má v lese dostatok napr.soli, tak potrebnej pre trávenie ? Prial by som Vám vidiet oči zveri, ktorá v čase vysokej snehovej pokrývky obmedzuje svoj pohyb a zdržuje sa v blízkosti krmelcov, a čaká na Vás kedy prinesiete dalšie krmivo. V druhom komentári píšete ….tak ohlasovat polovacky …Keby ste bol tak znalý problematiky, ako sa rezentujete vo svojich kometároch, tak by ste vedeli, že spoločné polovačky sa musia nahlasovať na Lesné úrady a aj na Políciu. Polícia potom náhodne chodí na miesta zrazu a prevádza kontroly. Okrem toho sa pred návštevou revíru so zbraňou musí každý poľovník zapísať do knihy návštev revíru. V prípade, že bude pristihnutý v revíri so zbraňou a nebude zapísaný, posudzuje sa to ako pytliactvo. V treťom komentári píšte …neboj sa problematiku velmi dobre poznam, az by si sa cudoval kto pise! … Veru čudujem sa kto to píše, skrývate sa svoj pseudonym a nemáte odvahu sa podpísať svojim pravým menom… Premeškali ste možnosť, aby sme Vás brali vážne – ako chlapa. Ćo sa týka Vášho štvrtého komentáru, keby ste boli čítali pozorne článok, tak by ste tam našli aj tieto vety, ktoré hovoria o čo nám ide _ Chceme len to, aby tak ako to musia poľovníci, tak aj jazdci na koňoch dodržiavať literu platného zákona. Nič viac a nič menej. A ešte jedna dôležitá vec, ako znalec zákonov zabúdate, že činnosť poľovníkov nie je nejaká živelná činnosť, ale striktne uzákonená. V poslednom komentári nazývate poľovníkov komunitou resp.kasta polovnicka. Ale aj tu sa mýlite, komunita je spoločenstvo ľudí, ktorí žijú na určitom priestore, nezávisle od toho ako a nakoľko spolu komunikujú. Poľovníci nežijú na určitom priestore, sú to bežný občania Slovenska a kasta je prísne ohraničená a uzavretá spoločenská skupina s presne vymedzenými právami a povinnosťami členov líšiaca sa spoločenským postavením od iných členov spoločnosti. Poľovníci nie sú členmi uzavretej skupiny a nelíšime sa spoločenským postavením. Aj keď Vás osobne nepoznám, aj tak si myslím, že Vaše pseudonymi HromDoToho a Perun ( staroslovanský boh hromu a blesku ) Vás plne charakterizujú a to, že len Vy a nikdo iný máte pravdu. Na záver chcem poďakovať všetkým ktorí napísali komentár.

simo
simo
11 years ago

Na zamyslenie.
Vážený páni, v minulosti stať sa poľovníkom bolo cnosťou. V dnešnej dobe byť dobrým poľovníkom je umenie. Po revolúcii v roku 1989 a po rozdelení republiky v roku 1993 skupinky ľudí začali privatizovať lesné plochy a z toho začali vytvárať svoje súkromné revíry, kde tak povediac neplatili a doteraz neplatia žiadne zákony, okrem ich vlastných. Veľa podnikateľov, predstaviteľov štátnych orgánov a predstaviteľov štátnej moci si v tej dobe, ale aj teraz berie za prestíž byť poľovníkom a robia si skúšky za bagateľ, alebo za niečo iné (dlhodobé prenajatie ( predaj, výmena) revírov, atď.). Poľovník srdcom aj dušou si ctí svoje práva a povinnosti, právo naplniť si mrazák!!!! si berie za posledné, ale musím s poľutovaním konštatovať, že takých poľovníkov je na Slovensku málu. A keď sa nájdu, je potrebné im vzdať česť. A na margo tzv. ochranárov prírody; „nehaňte to, čo bolo budované stáročia našimi predkami, učte sa na ich chybách ale aj na ich skúsenostiach, študujte prírodu priamo a nielen z rozprávania odborníkov od zeleného stola.“

katuss31
katuss31
11 years ago

Jazdenie na koni v lese
Dobre, chápem, že je neprípustné, aby sa jazdilo krížom krážom na koni po celom lese a ničili sa rastlinky. To by aj mňa hnevalo. Ale čo je preboha zlé na tom, keď ide kôň po turistickej trase ??? Tam kde chodia aj ľudia ? Kde je chodník vyšlapaný a nič tam nemôže zničiť ? Teraz ako pôjdem do lesa, vyteperým sa s koňom po nejakom svahu kde sa zvážalo drevo a ak to ten kôň prežije a nezlomí si na tých kusoch driev nohy, tak čo budem robiť, keď sa mi nebodaj začne križovať turistická cesta označená na žlto a inam sa nebude dať ísť? To sa mám akože vrátiť dole tým svahom a to bude moja celá vychádzka s konom ? To je nenormálne. Ako už len môže kôň prekážať na turistickej ceste !!

stempi
stempi
11 years ago

Prázdne reči
Poľujem už vyše 30 rokov,každú zimu vynášam na chrbte seno a jadrové krmivo pre zver aby ľahšie znášala utrpenie.Zatial som NIKDY nestretol takzvaných ochranárov prírody a zveri v zime,po kolená v snehu s batohom plným krmiva.S plnou hubou rečí o ochrane áno.Tých stretávam stále.Prevracať a podpaľovať posedy.Toto je pomoc pre strádajúcu zver?

lovec
lovec
11 years ago

Jazdenie na koni v lese
katuss31, turisti urcite ocenia, ked im tvoj kon oznackuje chodnik svojimi exkrementmi. Alebo ma vari podveseny lapac, ci to nebodaj po nom zberas? Mne konickari absolutne neprekazaju, len treba trosku premyslat, kam sa s tvojim tatosom vyberies. Naco sa trepat do terenu, kde svojmu konovi mozes lahko ublizit? To je taky problem vybrat si nieco schodnejsie a zaroven sa nemotat po turistickych trasach? Fakt mam dojem, ze niektore skupiny (psickari, konickari) si obcas nedovidia dalej ako po nufak svjho stvornoheho kamarata. Ja mam psa, on sa MUSI niekde vybehat. Ze su nejake obmedzujuce predpisy v tomto smere? Kaslat zvysoka na ne……detto konickar. Predsa si nezadovazil kona na to, aby mu stal kdesi v stajni, on si MUSI predsa zajazdit, co na tom, ze nejaky turisti sa budu vyhybat celou cestou “kôpkam” po jeho konovi……..Miesta je pre vsetkych dost, stacilo by tak malo, dodrziavat vseobecne zavazne ustanovenia, tolerovat zaujmy ostatnych. Zial, ak su dotknute skupiny upozornovane polovnikmi, okamzite z nich urobia triedneho nepriatela. Co na tom, ze vinu nesu obvykle oni…..

pohronie22
pohronie22
11 years ago

Mam pocit, ze snaha “nedovidiet si dalej ako na spicku nufaku” je spolocna pre vsetky strany (vid cela diskusia hore vyssie)… je to dialog hluchych…

katuss31
katuss31
11 years ago

Milý lovec,

píšeš mi tu, že jazdiť na koni po turistických trasách sa nemôže kvôli výkalom…tak mi prosím ťa vysvetli, ako je možné, že jazdiť síce nemôžem ale môžem koňa viesť na vodítku po turistickej trase ??? Akože vtedy kadí menej ? To, že nemôžem jazdiť na koni v lese nie je kvôli ich pozostatkám, ktoré tam zostanú. Navyše na koni môžem jazdiť aj v meste, kde je omnoho viacej ľudí pod podmienkou, že si výkaly pozbieram. Ak by bol toto jediný problém v lese, tak zosadnem, pozbieram hovienka a pri najbližšom smetiaku vyhodím…no do čoho ich budem zbierať ? Do igelitových sáčkov…a čo je ekologickejšie ? Nechať tie výkaly aby sa do týždňa rozložili v lese …alebo ich zbierať do igelitu, ktorý sa ti nikdy nerozloží ?
Tým chcem teda povedať, že tie argumenty, ktoré sem píšeš sú irelevantné. A stále mi nikto teda nedal vysvetlenie, prečo na koni nemôžem byť na turistickej ceste.

Jarik
Jarik
5 years ago
Reply to  katuss31

Prečítaj si ešte raz ten článok (par.31)a už nenariekaj (alebo choď k očnému)…

lovec
lovec
11 years ago

….
Irelevantne? Hahaha, to je dobre. Najprv sa vyjadri, preco sa musis premavat/prechadzat s konom po trasach urcenych pre ludi? Ja nepisem, ze sa nemoze, najprv si skus poriadne precitat, co pisem. Ak sa ti to podari aj pochopit, potom sa zamysli – nie, nie je to zakazane…..prezradim ti tajomstvo, hovori sa tomu ohladuplnost. Takze stale neviem, co sa tu snazis obhajovat, resp. dokazovat….?? Jazdi si s konom kde len chces, ale neotravuj s tym ostatnych (vyrusovanie, vykali atd.). Ci to uz ti nevonia? Vysvetlenia ti nikto nebude davat, ak nechces vidiet zaujmy aj druhej strany, tak skkoda akejkolvek snahy….Znovu pre istotu opakujem, mne jazdci na konoch neprekazaju, ak su schopni brat ohlad aj na ostatnich navstevnikov lesa, ci uz turistov alebo polovnikov.

katuss31
katuss31
11 years ago

Keď chcem chodiť s koňom na turistiku, kde mám chodiť ? A nehovorím o turistike len na pár hodín, ale niekoľko dní, Nehovorím, že by som chodila stále po turistickych trasach, no keď sa chceš niekam dostať a poobdivovať prírodu, tak niekedy sa tomu nedá vyhnúť. Po ceste kde chodia autá nechcem chodiť, vodiči sú neskutočne bezohľadní, nezastavia ani keď vidia jazdca na koni. Zraziť autom sa naozaj nechcem dať. Rovnako ako cesty pre cyklistov a lesne cesty, to su same asfaltky, ani neviete ako ten kôň trpí na kopytá, keď musí kilometre chodiť po asfaltke. Určite že sú aj iné cesty, ale hovorím o tom, že keď sa náhodou ocitnem na turistickej trase tak čo …dostanem pokutu alebo po mne budú strielať ? Kôň do lesa patrí, je prirodzené, že vždy chodili jazdci po lesoch, v minulosti aj teraz aj v iných štátoch. Keď pojdem po nejakej cestčke, ktorá nie je označená turistickou značkou, skôr tam si ma spletú polovníci a zastrelia, než na turistickej trase. Ja som ohladuplna pri jazdení, rozhodne tam kde su ludia predsa nebudem na koni cválať a krokom nikoho ten kon neruší. By the way, jazdci sú braní ako cyklisti, môžem teda chodiť po cestách, ktoré sú označené pre cyklistov ? Aj keď naozaj nechápem prečo sú jazdci braní ako cyklisti…cyklista sa po lesnej ceste spúšťa dole rýchlosťou aj 20 km/h…len tak pri Vás prefrčí a vy sa ledva stihnete uhnuť…no jazdec dole kopcom ide pomaly, pretože ten kôň ked s Vami zostupuje z kopca ide pomaličky a nikomu nemoze ublizit. Proste mi to príde všetko ako nonsense…rovnako ako to, že na turistickej trase nemozem jazdiť ale mozem vodiť koňa. Takže tak, nemám k tomu už viac čo dodať a nikdy nepochopím ľudí, ktorým kôň v lese prekáža, pretože je to úplne prirodzená súčasť prírody, vždy bola, odkedy sa naučili ľudia jazdiť na koni a to len novodobá vymodernizovana spoločnosť si vymýšľa pravidlá, že ich kôň na turistickej trase vyrušuje.

Jarik
Jarik
5 years ago
Reply to  katuss31

A koho má zaujímať, že Ty si sa pri kúpe koňa nezaujímal o to , kde môžeš s koňom jazdiť? To je ako keby som si kúpil tank a nemal poruke tankodrom…Ovšem za mňa môžem povedať, že radšej stretnem v lese na povolenej trase 100 jazdcov (nesmú ovšem vykrikovať!) ,ako jedného štvorkolkového,krossového či snežnoskútrového “milovníka” prírody…A som tiež poľovník…

kolecko
kolecko
11 years ago

????
kopec nazorov, tak napišem aj môj. Som majitešom lesa a každu chvilu mi tam chodia nejaki ludia, ktorych si tam neprajem tak ako si oni nepraju mna vo svojej obyvačke. Takže pani holoritnači polujte, robte si fotky a jazdite si na konoch na svojom a nikto nebude mať žiadny problem. Ak chcete chodiť do cudzieho tak rešpektujte pokyny majiteša a budeme vychadzať. Časy spoločneho vlastnictva sa skončili v 89 a to ste si asi nevšimli. a tie vaše nazory, to jak blchy ked sa vadia či je pes (tiež su na cudzom)

magister32
magister32
11 years ago

pre katuss31
Milá moja “trubka” Načo si kúpiš koňa, keď s ním nemáš kde jazdiť ? Tak si kúp tryskové lietadlo a rozčuľuj sa, že nemôžeš s ním lietať kde sa ti zachce ! Si trubka a poriadna. To že kôň trpí na asfalte je holá skutočnosť, ale za to môžeš len ty ! Nemôžeme mať všetko čo vidíme v televízii, len preto, lebo momentálne máme peniaze. Keď chceš koňa, tak prosím – kúp si aj zopár ha lesa, alebo lúk a tam si jazdi od večera do rána. Daj však pokoj a nezavadzaj v lese niekoho iného !

Mountain man
Mountain man
10 years ago

jazdenie na koni v lese
osobne si myslím, že by zákaz jazdenia na koni v lese by nemal platiť celoplošne – nedáva logiku. Na Slovensku sú miesta, kde je naozaj ochrany hodná príroda ( napríklad Belianske Tatry s výskytom vzácnych kvetov) kde by tento zákaz bol rozumný, lebo by nedošlu k zničeniu daných rastlín. Ale sú aj také lesy kde máte nasekaný iba smrek a skroro nič iné v takejto monokultúre nerastie – tam nevidím dôvod prečo by som nemohol tadiaľ ísť na koni. A už vôbec nechápem, prečo by som v lese nemoho jazdiť v zime, samozrejme za predpokladu nebudem plašiť zver, ktorej aj malá strata enregie v tomto období môže zapríčiniť uhýn. A to čo autor opisuje by aj mňa nahnevalo,keby mi niekto brázdil po tom čo som práve nasadil, ale takéto prípady treba riešiť konkrétne a nie tým spôsobom, že uvidím nič nerušiaceho jazdca na koni mimo cety a – BACH – pokuta… Ľudia, veď aj Matej Korvín poľoval v našich lesoch na koni a my máme mať zakázané, čo nebolo zakázené v stredoveku??

Jarik
Jarik
5 years ago
Reply to  Mountain man

Ale Matej nemal okrem luku,šípov, oštepa,honcov a svorky psov žiadny iný lovecký sersam .Takže to musel nahrádzať rýchlosťou.A keďže vtedy neboli ešte ani len mountbiky,nieto že vrtuľníky musel na koni …(Sranda musí byť…)

putiak
putiak
10 years ago

Pre polovníkov.
Súhlasím s autorom článku p. Krnáčom v tom, že nás pri výkone poľovania môže jazda na koni mimo LC alebo vyznačenú trasu nemilo prekvapiť. Máme účinnú ochranu vo forme priestupku § 63 ods. 1 písm. b zák. 326/2005 Z.z., no problém je s identifikáciou a oznamovaním priestupku. Sankcia je cca. 160.-Eur. Ja väčšiu rezervu vidím vo vlastníkoch koňa. Nik si nemôže myslieť, že ak mám koňa môžem chodiť v lese kade chcem. Aj pani Katuss by si mala uvedomiť, že zákony SR by mala dobrovoľne a uvedomelo dodržiavať, v tom spočíva demokracia. Nemôže dodržiavať len tie zákony, ktoré sa jej hodia alebo sú na prospech jej koníčka, to by bola anarchia. Odporúčam jej, aby si zodpovedne načítala § 1 ods. 2 cit. zákona, ktorý hovorí o tom čo je účelom zákona. Potom sa dozvie, prečo nemôže jazdiť kade chce ale môže jazdiť iba tadial kde jej to zákon umožňuje. Ostatným ” PORADCOM” doporučujem aby boli trpezliví a snažili sa veci vysvetliť tak aby ich koníčkári dokázali pochopiť a nie ich urážať, prípadne im nadávať. Zbierať skúsenosti a učiť sa je treba po celý život. Ešte nikto učený z neba nespadol. Pripomínam, že vlastníci a chovatelia koní sú riadne evidovaní na príslušných RVPS a u súkromných veter. lekároch. S pozdravom Lovu zdar.