Kaliber 6,5X65R RWS

Vážení poľovnícki kolegovia a priatelia. Skúsim v krátkosti zhrnúť moje skúsenosti s kalibrom 6,5x65R v poľovníckej praxi. Tento kaliber používam tretí rok v prevedení guľová kozlica. Pôvodne som chcel známy a rokmi osvedčený kaliber 7x65R ale zvedavosť po niečom,,jedinečnom” ,,neznámom” a novom zvíťazila. Predpokladal som,že tento kaliber bude používať viac poľovníkov, no ostal som prekvapený. Nie je až tak rozšírený. Prejdime k praktickým skúsenostiam.

Pred týmto kalibrom som poľoval pomerne dlho s opakovacou guľovnicou v kal.7 rem.mag. O tomto kal.sa nebudem rozpisovať. Len krátko. Super. Kedˇ som začal používať guľovú kozlicu,bolo to hnedˇniečo úplne iné. Iný spôsob streľby, mierenia. Akonáhle som len trošku neoprel do pleca ako sa má…už tá guľa išla inak . Je nutné si uvedomiť,že kedˇ vykloním zbraň na jednu alebo druhú stranu,v podstate nakláňam rovinu. Dve hlavne su dve hlavne.Ale aj to sa postupne podarilo odstrániť. Takže už som bol veľmi netrpezlivý a nevedel som sa dočkať prvého uloveného kusa. Začal som so strelivom RWS KS 8,2g s úsťovou rychlosťou 870 m/s a energiou 3103 J.

Ako prvý kus sa podaril diviačik okolo 60kg. Po rane sa mi diviak otočil a podˇme preč. A teraz tie otazky v mysli.Kde si to do čerta mieril? Prečo tam neleží ako si bol zvyknutý? A milion iných myšlinok a zdvôvodnení,že predsa som ho nemohol minúť,červený bod bol presne na komore.Poznáte to. Po príchode na nástrel som hnedˇ vysmiaty.Všade dostatok farby.Hnedˇ bolo jasné,že ho mám.Diviačika našla moja Lara ( jazvečík) asi 40-50m od nástrelu. Strela KS spôsobila priestrel a aj dostatočnú ranivosť.S touto muníciou som odlovil ešte niekoľko kusov diviakov,pričom bol výsledok takmer totožný.KS sa celkom osvedčil. Táto malá 8,2g ,,ceruzka”ako ju nazval jeden môj kamarát mi začala čoraz viac a viac prirastať k srdiečku. Po čase som začal používať strelivo Blaser CDP. CDP je výkonnejšie strelivo ako KS od RWS. 890m/s a 3300J energia. CDP-čko sa správa ako trochu tvrdší Nosler Partition. Pri srnčej zveri je poškodenie zveriny úplne minimálne, a zver takmer vôbec neodbehne od nástrelu.Pri diviakoch má táto strela vynikajúci ranivý efekt.Vždy dostatok farby a priestrel aj pri ťažších kusoch. Pri zveri jelenej rovnako. Priestrel a dostatok farby a minimalne odchádzanie zveri od nástrelu.CDP sa pri vitalnejšej zveri správa veľmi účinne.Jeleňa som ešte s týmto kalibrom neulovil Ak to zhrniem,voľbu tohto kalibra neľutujem.

Za pozitívne považujem slušnú ONV:180-190m. neskutočne príjemnú streľbu.Tento kaliber absolútne ,,nekope” Je to ako z malokalibrovky.Ale zvukový prejav je impozantný. Čo sa dá robiť.65mm nábojnica má niečo do seba. Poškodenie zveriny je naozaj minimálne.

Ako negatívum vnímam naozaj veľmi úzky sortiment streliva. RWS a Blaser CDP ako serioví producenti streliva je dosť málo.Lahôdka ako Moellerove KJG sa hodí skôr do jednoranovej zlamovačky. Čo Na záver? Ako kamarat povedal,táto ,,menšia 270 tka.” Je celkom fajn.Môžem potvrdiť, že kaliber 6,5x65R ma dostatočne presvedčil,že na naše podmienky je úplne spoľahlivý a účinný.

Autor: Jager68

 

Subscribe
Notify of
guest
15 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
mmobile
mmobile
11 years ago

Súhlasím
Ja mám v tejto ráži jednoranovú zlamovaciu guľovnicu Ferlach aj momentálne a mal som ich viacej a môžem potvrdiť, 6,5x65R RWS je vynikajúci kaliber, strieľa sa ľahodne, nerobia problémy ani dlhé vzdialenosti a zver zostáva často v ohni, keď kúsok odíde farbí, používam strelivo 8,2g KS

pepies
pepies
11 years ago

Peťo mňa tie tvoje argumenty nepresvedčili namiesto ceruzky som si kupil 9,3x74R ale strelivo KJG takže balistika alla banán sa nekoná.

Jager68
Jager68
11 years ago

Nevadí…s KJG suhlasim pokial by si to mal ako jednu zbran a dve optiky k nej..jedna optika nastrelana s KJG a dalsia na spolocne na nejake kladivo….

Gojo1
Gojo1
11 years ago

Farbiara mam vdaka 6,5×65
Rychly s plochou drahou letu:) pouzivam ho uz 6 rokov na Blaser R 93. Rws naboje. Srncie prestreluje a podlieva, mensie diviacky pri komorovych ranach odbiehaju do 50 m kludne aj do kopca, vacsie diviaky a vysoka takmer neznacia komorovy zasah a odbiehaju do 80 m. Zopar kusov dohladanych v hustych porastoch az na druhy den v dosledku slabej farby a znehodnotena divina bol dovod ku kupe psika. Odvtedy spokojnost s kalibrom… Mne sa javi ako vyborny na strelbu nad 150 m, excelentna balistika bez prepocitavania v hlave… Vacsie kusy lovim 8×57 ickou ktoru som ako hlaven dokupil. Odvtedy ale dilema s cim pojdem do lesa… Urcite 6,5x 65 nie je univerzalny kaliber do nasich hor ale na dobreho srnca v dialke idealny… Ale nezabudnite na farbiara

Jager68
Jager68
11 years ago

Odp.: Kaliber 6,5X65R RWS
TAk už sa mi s R kom podarilo na konci minulej sezony ulovit aj jelena a par jelienčat. Strelivo CDP.
Jedno jelienča ostalo na mieste druhé po značení zásahu a rane na komoru odbehlo cca 50-60m.
Jelen spravil cca 10 krokov. Vždy priestrel.Dostatok farby bolo pri jelenovi. Farba pri jelienčati po 20m…CDP sa naplno prejavi tak od cca 80m+.Ale pozor.. neodpustí zlú ranu..ako takmer každa 6,5-ka

jarik
jarik
8 years ago

Zlú ranu….
…neodpustí žiadny kaliber !

kiri
kiri
8 years ago

Na čo je 6,5mm?
Ako píše jarik – zlú ranu neodpúšťa nijaký kaliber…
Viete páni – 6,5×65 je v podstate trochu výkonnejší 6,5…napr. 55, alebo 57…ale furt je to len 6,5. Keby bol taký dokonalý – asi by sa nevyrábali 7mm…7,62mm…8mm, 8,5mm…9,3mm
Tak ako to teda je? Na akú zver je vhodný 6,5mm?
Nuž a – ak niekto zväčší nábojnicu – resp. použije z inej ráže – asi nie je primárom zvýšenie výkonu udávaného v Jouloch – ale asi skôr je to predĺženie účinného dostrelu = či inak – dočiahnutie ďalej – ale na tú istú zver. Zvýšenie papierovo vyrátaného výkonu nie je dôvodom na používanie na inú kategóriu zvere.
Ok – môžete povedať – riskol som to – a vyšlo to. Ale učiť tu napr. mladých poľovníkov že strieľať vysokú rážou 6,5mm je ideálne -he-he…už tu boli páni poľovníci, čo pustili informácie, že pri skúšaní 223Rem strelil jelenicu na 300m odzadu – a padla mu.
Páni – je toto účel?
6,5×65 je normálna 6,5mm ráž, ktorá je určená na zver veľkosti srnca a kamzíka – ale na streľbu do 400m. Závisí to na balistike – teda klesaní strely v súvislosti s výškou tela tej zvere. Je jasné, že aj iné sa tým dá “spasiť” – ale – je to naozaj správne?
Potom by sme do 50m mohli strieľať jelene do hlavy malorážkou…nem?
Veľa tu poľovníkov argumentuje vysokou energiou 6,5×65…ale existuje aj 6,5×68….a ten je ešte silnejší – a čo teraz? pôjdeme s ním preto na slony?..ale pozor – čo sú vlastne Jouly? Je to vypočítaný údaj, ktorý vychádza z rýchlosti – viacmenej tiež vypočítanej na základe balistického koeficientu strely a teda poklesu rýchlosti…kto meria rýchlosť v 300m hradlami pri tom rozptyle, čo strely majú???
Takže vypočítané…a čo je to teda vypočítané?
Schopnosť vykonať určité množstvo práce. A akej?
Neberte tie čísla ako modlu.
Je to len 6,5mm s dlhším doletom. A to je jej určenie. Používanie 6,5mm x65 do 150m asi nie je to, na čo bol tými, čo tomu rozumejú – skonštruovaný – takže nič na chválenie…sorry…
A pri všetkej úcte – je to len môj názor.

kiri
kiri
8 years ago

ešte som chcel
pochváliť veľmi realistický príspevok od Gojo1.
Tento chlap to vystihol na plných 100%.
Toto je naozaj reálna skúsenosť.
Aj ja som si zaobstaral psíka, keď som používal ráže 7mm. A precvičoval som si ho v dohľadávke. Po prechode na 8mm – a chvíľu aj 9,3mm – sa psíček už len poprechádzal…nebolo veľmi prečo dohľadávať – teda so psom. Únikové trasy boli pofarbené tak statočne, že psíka som musel po takej dohľadávke – napr. v tráve – poumývať z farby, aby nezaváňal.
Ak sa dakto zamýšľa – ako to, že som po 8mm dohľadával – tak je to síce z inej témy – ale NESNAŽÍM sa pribiť zvera v ohni – naopak – nech beží – a behom nech sa odkrví.
Nech je čisté mäso – teda – hygienicky nezávadné.
A 8mm – tiež 9,3mm robia dostatočné diery presne na toto. A bez veľkého podlievania.

Nuž a ešte otázka – akú veľkú výhodu má 6,5×65 oproti klasickému 7×65? Hmotnosť flinty je totožná – nábojov do 6,5×65 je menej a sú drahšie – a výkony má 7×65 – s ľahkými strelami – ešte vyššie ako 6,5×65. Tak prečo teda???

Popozerajte diskusie – jednu ponúkam:
http://forum.wildundhund.de/showthread.php?15945-6-5×65-R-vs-7x65R

napr: jedna ľahká otázka – porozumiete aj bez nemčiny:

Die gibts nur mit 8,2 g KS (V0=870 m/s), was kann die besser als die 7x65R (8,0g KS, V0=930 m/s)?

Jager68
Jager68
8 years ago

RE: Kaliber 6,5X65R RWS
kiri a načo potom vyvinuli 6,5×55, 6,5×57 6,5-284 atd..načo je 6,5×65 (R)? na poľovanie. Ako ostatné kalibre. Nik tu predsa tento kal. nevelebí do nebies..ako ten najlepší. mne sa s nim poluje velmi dobre. Kiri sam dobre vieš,že dnes to uz nie je ani o kal. ale o strelive. Ja som ten kaliber skusil zo zvedavosti…zatial mi vyhovuje.

kiri
kiri
8 years ago

Cau jage88
Tvoje obidva horné príspevky sú Ok a súhlasím s nimi…aj s CDP súhlasím. Doplním, že CDP je v prevažnej väčšine vylaborovaný na horný okraj výkonnosti danej ráže – a horný okraj tlakov, čo daný náboj dovoľuje = namáhanie zbraní je tiež na hornom okraji. Ale koho by to zaujímalo? Pre mňa je to strelivo na výnimočné príležitosti – alebo pre maximalistov. Má dobrú reklamu – a dosť sa na zveri podpisuje…mám osobnú skúsenosť.

k otázke 6,5mm kalibrov všeobecne – ich hlavný rozvoj spôsobilo zmenšovanie vojenských ráží – pretože náboje cca v tejto diere boli v ére čierneho prachu a teda celoolovených gulí slabučké…nové možnosti dali až oplášťované strely, ktorých vznik zase vypýtal vývoj výkonných polodymných a bezdymných = vojenských prachov. Bez toho by nebolo výkonných 6,5mm.

A teraz odpoveď na posledný príspevok.
Z tých, čo menuješ bol prvým 6,5×57, ktorý bol charakterizovaný ako náboj na lov srnčej zvere. 6,5×55 vraj vznikol zo 7×57 – ale ako náboj na ľudí. 6,5×57 nebol vojenským nábojom – je čiste poľovníckym…nuž a ostatné náboje? Dôvody vzniku sú všelijaké – niekde marketing – snaha o SVOJ náboj – alebo snaha vyrovnať sa konkurencii – prečítaj si vznik 30-06 – ako sa amíci snažili vyrovnať sa španielskemu 7×57 po Kube…takmer tiež zaviedli 7×57, ale nadutosť im to nedovolila – radšej použili 30-40-nedobre – potom vyvynuli tri iné a až 4. bol 30-06 – tu je krásne vidieť jeden z dôvodov vzniku…
Napr 30R Blaser – aby bolo možné premeniť 308 a 30-06 na iné…a aj rozmery sú tak urobené…ďalší dôvod vzniku = predaj SVOJICH nábojov…presne ako píšeš – je to o nábojoch. Mne je to jasné. Ale sú aj iné dôvody – viac menej majú zase spoločného menovateľa – peniaze.

Téma o 6,5mm je téma ako o babách – či je lepšia kuchárka čiernovláska – bloncka – či ryšavá – a ktorá je lepšia milenka…a ktorá je váčšia zlatokopka…a tak dokola…
Tu sú diskusie – prečítaj Lovca:
http://www.horar.sk/index.php/forum/strelivo-do-dlhych-aj-kratkych-zbrani-prebijanie/13645-6-5x
Cit:Lovec:
Vykonnych 6,5mm kalibrov je kopec – od nemeckych 6.5×65, 6.5×68 az po modernejsie ako 6.5mm WSM, 6,5 Remington Magnum, 25WSSM a spusta dalsich, nehovoriac o roznych wildcatoch, kde sa jednoducho zoberie nejaka hilzna, krcok sa stiahne/roztiahne na 6,5mm a voila – mame novy kaliber. Vymenovavat vsetky nema zmysel. Je to len o dostupnosti zbrane a municie, prip. komponenov na prebijanie a potrebneho naradia.
Dobré – že?…absolútly súhlas…
Preto moja otázka – akú výraznú výhodu mám dostať používaním tohto náboja,..iste drahšieho – ak tento istý účinok môžem dosiahnuť napr.7x65R ?…čo je o 300% viacej laborácií kúpiteľných na trhu? A na prebíjanie ľahko dostupné hilzne a viacej striel a všetkého…
Toto je otázka – daj Tvoje porovnanie výhod Tvojej 6,5 oproti 7x65R – ale konkrétne…v čom je výhodnejší 6,5x65R? A podpor to napr. číslami…čo sa dá 6,5×65 7x65R nie?
Tomu sa bude dať rozumieť…

sanchez
sanchez
8 years ago

Pekný deň prajem všetkým
Tak vidím, že KIRI sa zapojil – a pekne oživil diskusiu k článku.
Ale o to predsa ide.
Pridám teda aj ja svoju trošku do mlyna k téme článku – náboja 6,5x65R RWS.
Lebo čísla, ktoré KIRI iste myslel asi jager68 tak rýchlo nepridá.

Jager68 – myslím, že si napísal pekný reklamný – či pekne po slovensky – PR článok, oslavujúci jeden celkom logicky nelogický nezmyslíkový nábojček, ktorý bude mať asi taký životík, ako mnohé 6,5-lky pred ním…napr.6,5×63 a pod.
Veď samotný jeho zhotoviteľ – vývojca – firma RWS – jedna z koncernu DNAG – ho vyrába v jednej jedinej variante!!! – aj R-kový a aj sólový typ.
A aj somárovi už toto čosi ukazuje. Takto sa vyrábajú len výbehové typy, alebo čosi ako ojedinelé typy streliva.

Ak teda KIRI položil otázku – veľmi správnu – akú že takú úžasnú výhodu nám – bežným poľovníkom – má toto strelivo ponúknuť – tak si položme otázku, komu ešte má ponúknuť výhodu – či zisk – predajcom, čo im to zostalo na sklade?
Možno by dakomu v hlave skrsla otázka, že komu teda článok slúži?
Kiri sa pýta – akú výhodu oproti 7×65 to ponúka. Ja súhlasím – a pridávam – tak si to porovnajme AJ s osvedčeným 6,5x57R a teda aj s výborným 7x65R.

Opýtajme sa teda samotnej RWS ako to teda je. Tu nájdete – dole v katalógu – celý sortiment aj s balistikou – a dĺžkami balistických hlaví:
https://rws-munition.de/fileadmin/rws/bilder/Service/Download-Bereich/Englisch/issuu_englisch/ENG_rws_centerfire-rifle-cartridges_brochure__1_.pdf

S TOU ISTOU STRELOU – 8,2g je 6,5x65R v rýchlosti oproti 6,5x57R výkonnejšia LEN o 4,2% – 835m/s oproti 870m/s.

A s inou strelou – ale tej istej hmotnosti 8,2g je 7x65R od 6,5x65R RWS výkonnejšia o 7%.
Pritom – ak si kúpiš zbraň v 6,5x65R – máš k dispozícii len jednu laboráciu – LEN JEDNU JEDINÚ !!! – nuž a v náboji 6,5x57R 4 laborácie a v náboji 7x65R – dokonca 9 laborácií. priamo od materskej firmy!!! – tak o čom to je?
Pritom 6,5x57R dáva možnosť, čo 6,5x65R RWS nedáva – kúpiť strelivo so 6g strelou TMS – klasický špicatý poloplášť s úsťovkou 960m/s a s padaním 25,7cm na 300m, čo sa hravo vyrovnáva tomuto novému náboju.

Nuž teda- pozrime sa aj na tú geniálnu balistiku 6,5x65r RWS – čo je ospevovaná – hmmm?!?!?!

Podľa vlastného katalógu RWS je padanie na 300m pri 6,5x57R pri 8,2g strele – -34,3cm – a pri 6,5x65R RWS je to -29,5cm – teda rozdiel len 4,8cm…vieš, čo je na 300metroch rozdiel 4,8cm???
Ani ho cez streleckú optiku nedokážeš poriadne rozpoznať – nieto ešte v ruke udržať, alebo z poľovníckej pušky a za reálnych poľovníckych podmienok – nie na strelnici zo stojanu – cielene trafiť dve rany na rozdiel 4,8cm.

A za aký peniaz mám takúto výhodu dosiahnuť?

A POZOR – AK SI DOBRE POZRIEŠ TIE TABUĽKY – NÁBOJ 6,5x65R RWS POTREBUJE NA TIETO VÝKONY 65cm HLAVEŇ – ALE NÁBOJ 6,5X57 TIE VÝKONY DOSAHUJE LEN S 60cm HLAVŇOU.

Ak si kúpiš pušku v ráži 6,5x65R RWS so 60 cm hlavňou – si na tom tak isto, ako keby si strieľal so 6,5x57R – zase úžasná výhoda?!?!?!

Nuž a – celé to zaklincuje 7x65R – nielen že má 9 laborácií oproti jednej jedinej 6,5x65R RWS – ale navyše – 7x65R má menšie padanie pri 8,2g strele o 5,9cm oproti 6,5x65R RWS – tak na kieho beťaha by som mal kupovať nezmysel, čo :

1- je drahší ako puška oproti puške – lebo je to príplatková ráž a nie štandardná;
2 – je drahší ako jednotlivý kusový náboj;
3 – má len jednu laboráciu od samotného autora a minimálne minimum od ostatných;
4 – lepšie výkony poskytuje bežný náboj, čo má oveľa – naozaj oveľa širší sortiment a je úplne bežný- 7x65R;
5 – aj bežný 6,5x57R poskytuje len o 4% nižší výkon a navyše – s kratšou hlavňou o 5cm;
6 – a 7x65R tie výkony dosahuje – ako RWS uvádza – ako 6,5x57R – tiež len so 60cm hlavňou;
7- ak chceš mať v 7x65R vyššiu rýchlosť- môžeš – v 7x65R RWS robí 8g Kegelspitz s úsťovkou 930m/s – čo na 300m padá len 22,1cm – čo 6,5-lka neurobí;
8 – a ako sa dočítate v mnohých diskusiách – na prebíjanie dostanete len nábojnice od RWS, čo sú hodne drahé, hodne tvrdé a skoro praskajú a nie sú k dispozícii kedykoľvek, lebo RWS chce predávať hotové náboje s ich pridanou hodnotou a nie podporovať lacnejšie prebíjanie.

Tak a ešte je tu výrobca Blaser – tiež člen DNAG.
http://www.blaser.de/fileadmin/editor/downloads/Infomaterial/Blaser/CDP-Prospekt-DE.pdf

Tam je situácia veľmi podobná. V úsťovej rýchlosti presne s tou istou strelou má 6,5x65R RWS len o 5,3% vyššiu rýchlosť ako 6,5x57R ( tá s tou kratšou hlavňou o 5cm) 845m/zo 60cm hlavne oproti 890m/s zo 65cm hlavne.

V 300metroch padá 6,5x57R -31,3cm a 6,5x65R RWS -25,9 – to je LEN o 5,4cm…čo je na 300 metroch dosť malý rozdiel – ZA TÚ CENU?!?!?!

A pri nutnosti mať o 5cm dlhšiu hlaveň u 6,5x65R RWS – len aby sa aspoň toto dosiahlo?

No jager68, čo povieš k tomuto?

Prečo teda 6,5x65R RWS a nie 7x65R? Veď sedmičkový je 10x lepší a oveľa-oveľa výhodnejší !

Tak prečo nám tu motáš hlavy že aká úžasnosť je tento náboj 6,5x65R RWS?

Jager68
Jager68
8 years ago

RE: Kaliber 6,5X65R RWS
Kiri (sanchez)..ja predsa neoslavujem tento kaliber. Pisal som niekde,že je lepší alebo výhodnejší ako iné kalibre? U mna to bolo o výskúšaní niečoho ineho..Ake skusenosti som pri používaní tohto kal.mal,to som napisal..sanchez polujem aj so 7x65R aj so 7RM..
Zdravim.

sanchez
sanchez
8 years ago

RE: Kaliber 6,5X65R RWS
Zvedavosť chápem – vedie k zaujímavým konaniam.
Mal som 7x65R a viem, čo dokáže.
Ak by si sa ma vopred opýtal, že chceš dať do 6,5x65R RWS peniaze – a vediac, že máš 7x65R – asi by som ti to takto vopred rozhovoril. A keby mi dakto hovoril, že chce 6,5x65R napr. na kamzíka – iste by som mu radšej odporučil 7×65 – lebo je výkonnejšia – či na kamzíka – či na kozoroha – či kozu bezoárovú – či na vysokohorskú ovcu napr. v Španielsku – a je použiteľná aj doma a veľmi dobre.
Preto ten môj postoj. Dávať do 6,5x65R peniaze je možno dobré pre niekoho, kto má napr.5,6x50R Mag či 223Rem a poľuje srnčie a chce dačo väčšie. Ale aj tak je 7x65R lepšou voľbou – môj názor Je to hooodne nadupaný patrón a aj na väčšiu zver – len mnohí ho podceňujú, lebo tu sa používa tak do 150m, hoci jeho potenciál je oveľa väčší. Pravdou však je, že tenkostenné hlavne v kombinovaných zbraniach nie je obvyklé používať na tak dlhé trate.
Priznávam, že zo zvedavosti som si aj ja dakedy pokúpil kadečo. Zvedavosť ti teda uznávam ako dôvod, lebo ho poznám.
Všetko v mieri, jager68.

Jager68
Jager68
8 years ago

RE: Kaliber 6,5X65R RWS
Mne sa v 7x65R osvedcilo 10,5g ID-cko. Teraz by som dal TOG. Do jednoranovky aj KJG .7x65R je po 7RM moj naj.sedmickovy kaliber. Na Gamsa som mal 7RM s KJG prebijane na 1150m/s. A dost ma berie 8,5×63. Aj,ked by si asi oponoval ze do 338 Win. mag je viac streliva a dostupnejsieho…suhlas. Aj 338WM mam odskusane….je to diagnoza…

kiri
kiri
8 years ago

OK
Dobrá diskusia – páni.