
Už veľa krát v praxi sme sa kolegovia poľovníci mohli presvedčiť o to, ako nás lesná zver dokáže niečím prekvapiť. A nie je to len jej správaním, ale tiež farbou srsti ( albíni, strakaté diviaky ), rôznymi tvarmi parožia a pod. No prekvapiť nás môže lesná zver aj svojím chrupom.
Aj keď v prípade chrupu to nie je tak časté a často tomu nevenujeme takú pozornosť, akú by sme tomu mohli venovať. V prípade chrupu ide o anomáliu, aj keď sa v literatúre môžeme stretnúť aj s označením abnormalita.
Na vysvetlenie podľa Wikipédie:
– anomália je odchýlka od normálnych tvarov
– abnormalita je značná odchýlka od normálu
ale v podstate je anomália a abnormalita jedno a to isté a tieto slová sa používajú ako synonymá. V článku si povieme niečo o anomálii ( abnormalite ) chrupu srnčej zveri. U srnčej zveri je vzorec trvalého chrupu.

Kelce – Pomerne vzácnym zjavom sú kelce – či už vytvorené obojstranne alebo jednostranne. Tieto degenerujúce očné zuby sú akousi spomienkou na skoršie vývojové štádium chrupu. Aj keď sa nachádzajú v chrupe, na spracovávaní potravy sa nezúčastňujú. Majú špicatý tvar a podľa zverejnených informácií dorastajú do dĺžky 8 – 15 mm s priemerom 2-3 mm. Vyskytujú sa u oboch pohlaví. Nečas (1975) uvádza, že rast kelcov je dedičný. Podľa Boessnecka (1955) je potrebné ich považovať za určitý prejav atavizmu ( výnimočne sa vyskytujúci nadbytočný orgán ).
Oligodoncia – V prípade tejto anomálie ide o tzv.málozubosť, ktorá sa prevažne vyskytuje na premolároch ( predstoličkách ) a molároch ( stoličkách ), či už v sánke alebo čeľusti. Príčinou môže byť nevyvinutie zubu (-ov), neexistujúci zubný zárodok, zápal ďasna, mechanické poranenie alebo iné príčiny. V dôsledku chýbajúceho zubu resp.zubov dochádza k vyššiemu zaťaženiu ostatnej časti chrupu, čo môže sťažiť odhad veku jedinca. Nakoľko srnčia zver patrí medzi prežúvavcov je prekvapením, ako s takýmto chrupom môžu v prírode takéto jedince prežívať.

Polydoncia – Na rozdiel od oligodoncie v tomto prípade ide o tzv.mnohozubosť vo forme zdvojených niektorých z premolárov ( predstoličiek ) v čeľusti rastúcich paralelne so zubami. No ako bolo písané v časopise Myslivost 01/2006 bola u uloveného 6.ročného nepravidelného vidliaka vytvorený ešte 4.molár ( stolička ) v dôsledku čoho došlo k značnej deformácii v zadnej časti chrupu v sánke.

Okrem vyššie uvedených anomálií chrupu je možné pozorovať aj ďalšie napr. stratu zubov v dôsledku ochorenia a zápalu ďasien, alebo rôzne zakrivenie radov zubov, čo vedie k zmenám oteru zubov. Som presvedčený, že kolegov poľovníkov by zaujímal názor odborníkov na túto problematiku, ale tiež skúsenosti z loveckej praxe ( ak už niekto zver s takýmito anomáliami ulovil ). Nakoľko tento článok nemohol a ani si nekládol za cieľ obsiahnuť celú problematiku anomálií chrupu srnčej zveri, necháva ďalší priestor na diskusiu k problematike kolegom poľovníkom.
Autor: Ján Krnáč
V článku použité zdroje:
https://jagderleben.landlive.de/boards/thread/25237/page/1/
Zahnanomalien beim Rehwild, Der Anblick, 12/201
http://www.kampolovat.sk/sk/clanky/starostlivost-o-zver/aktinomykoza