Pri nátlačke nie je otázkou len kaliber flinty

Pozná to každý kolega poľovník z praxe, pri nátlačke na diviaky je veľakrát nutné vystreliť aj viackrát za sebou na unikajúcu zver. Samozrejme, že pri takejto streľbe zohráva svoju úlohu nie len kaliber opakovačky ale vplyv na rýchlosť streľby má aj opakovací systém.

Výrobcovia poľovníckych flint ponúkajú okrem klasického aj ďalšie opakovacie systémy. Preto som rád, že môžem kolegov poľovníkov oboznámiť s výsledkami testu rôznych opakovacích systémov, ktoré boli publikované v nemeckej odbornej tlači ( Vieser ). Pri teste boli použité nasledujúce flinty –

Blaser R8 s priamoťažným záverom, ktorý sa podľa firemných údajov vyznačuje mohutnosťou a premyslenou konštrukciou a v nemeckej skúšobne DEVA odolal tlaku 14.500 bar.

Krieghoff Semprio so systémom „In-Line“ bola prvý krát predstavená na veľtrhu IWA 2007. Flinta bola vyvinutá pre rýchlu, intuitívnu streľbu a rýchle opakovanie.

Marlin 1895 GBL so spodnou lúčikovou pákou, tento systém si mnohí kolegovia pamätajú z filmov o divokom západe a indiánoch.

Merkel RX.Helix kombinuje priamoťažný záver s rotačnou hlavou, umožňujúci rýchle prebitie bez brzdiacich pohybov ruky.

Remington 7600 využíva systém PumpAction

Flinty s výnimkou Marlin 1895 GBL, kde sa použil kaliber .45-70 Government, mali kaliber .30-06 Springfield. Okrem toho boli flinty vybavené optikou, ktorá bez alebo s minimálnym zväčšením umožňovala rýchle zamierenie na cieľ pri otvorených obidvoch očiach. Pre úplnosť je potrebné uviesť, že flinty Blaser a Krieghoff mali pažbu vybavenú pištoľovou rukojeťou. Testu sa zúčastnili 4 skúsený strelci, z ktorých jedna bola žena. Pri praktickom teste nešlo v prvom rade o to, ako rýchlo je možné s vyššie uvedenými flintami 3-krát vystreliť. Oveľa viac sa test zameral na to, ako tieto opakovacie systémy umožňujú rýchle zamierenie s možnosťou presnej streľby. A práve nátlačky musia byť o presnej a v neposlednom rade o bezpečnej streľbe. Samotný priebeh testu bol taký, že sa strieľalo na tri oválne terče, ktoré boli vo vzdialenosti 50 metrov. Po troch sekundách po tom, čo strelec oznámil zacielenie prvého terča sa ozval signál elektronickej časomiery ( IPSC –Timers ) oznamujúci začiatok merania času, po ktorom mohol strieľať na jednotlivé terče. Čas sa zastavil po tom, čo zaznel tretí výstrel. Pritom bol zaznamenaný len ten čas, počas ktorého boli všetky tri zásahy v ováloch jednotlivých terčov. Dosiahnuté výsledné top časy prehľadne znázorňuje nasledujúci graf.

1

Ako môžete na grafe vidieť, pri dvoch strelcoch a flintách nebol zaznamenaný žiadny čas tzn. že nezasiahli všetky tri terče. 

 

Samozrejme, že samotný časový údaj Vám nemusí nič hovoriť a preto pre lepšiu predstavivosť som sa rozhodol, že dosiahnuté časy pri jednotlivých flintách spriemerujem. Potom tieto priemery dosiahnutých časov premietnem do vzdialenosti, ktorú ubehne lanštiak pri uvažovanej rýchlosti 11 m/s. Veď to poznáte z praxe, kedy po prvom výstrele na zver sa táto snaží čo najrýchlejšie uniknúť. Vypočítané vzdialenosti sú znázornené v nasledujúcom grafe.

2

 

Nesmieme pritom zabúdať na to, že časy boli dosiahnuté pri streľbe na vzdialenosť 50 metrov. Viem, že aj tieto vzdialenosti nemusia byť pre niekoho dostačujúce a preto som hľadal ešte niečo, čo by malo ešte lepšiu vypovedaciu hodnotu o dosiahnutých časoch. Pretože som vedel na akú vzdialenosť sa strieľalo a akú dráhu ubehne pri vyššie uvažovanej rýchlosti lanštiak, ľahko som si mohol vypočítať, akú dráhu by muselo vykonať ústie flinty pri predpokladanej dĺžke flinty ca 1 meter. Výsledné hodnoty sú opäť graficky znázornené.

3

 

Ešte si dovolím uviesť jednu pomôcku, ktorá Vám kolegovia môže pomôcť. Podľa dostupných odborných informácií by mala byť pri výsadbe bukov dodržaná vzdialenosť medzi sadenicami 1,2 metra.

Viem, že niekto môže namietať proti výberu rýchlosti lanštiaka alebo dĺžke flinty. Výber hodnôt bol s cieľom lepšej predstavy o dosiahnutých priemerných časoch.

Na záver chcem ešte poukázať na skutočnosť, že pri streľbe na diviakov napr.v bukovom lese nám úsek pre streľbu budú obmedzovať samotné stromy. A práve tu je možné riziko odrazu strely. Preto ako bolo už vyššie napísané pri nátlačkách musí ísť každému zodpovednému kolegovi poľovníkovi o presnú ale hlavne o bezpečnú streľbu.

Na záver mi dovoľte kolegovia poľovníci zaželať Vám do nového roku 2018
 

Les je krásny, ale zradný.
Život v ňom je veľmi vzácny,
nech Vám muška presne sadne,
nech Vám diviak k nohám padne,
nech Vám život dožičí zdravie,
šťastie aj pohodu.
 

 

Autor:  Ing. Ján Krnáč

 

Prihlásiť sa na odber
Upozorniť ma na
guest
6 x komentované
Inline Feedbacks
View all comments
kiri
kiri
6 years ...

je dobré vedieť, jak to soudruzi z NSR dělají…
Mám takúto úvahu:
..je veľmi dobré, že máme možnosť čítať, ako to soudruzi z NSR dělají…

…a ako sa robia takéto pokusy…už raz som sa k tomu vyjadril – pri oslave olovených striel. Je to len môj dojem, alebo všetci Nemci sú akože padnutí na gebuľu? Alebo majú – či musia byť?
Zdá sa mi nad slnko jasnejšie, kto to platí – a tak sa robia výsledky -“testov” .

Napríklad – je super, že prezentujú – sa starajú – o “rovnoprávnosť” a dali tam jednu ženu – jednu na troch nie je rovnoprávnosť – mali urobiť test štyri ženy a štyria muži.

Remington – čo je pump action – a chodí ako hodinky – je najrýchlejšie strieľajúca zbraň z týchto všetkých. Prečo?..[b].pretože strelec nemusí odlícovať pri prebíjaní – oko je stále v smere zámernej, prst je neustále na spúšti a nabíjajúca ruka chodí úplne niekde inde. A čo je hlavné – u Remingtonu a streľajúca ruka nespúšťa zo spúšte [/b]- ale pri ostatných zbraniach ruka so strieľajúcim prstom sa zdvíha ( či klesá u Merlinu) a uchopuje prebíjaciu páku a musí sa zase chytiť pažby a dotknúť spúšte – to spomaľuje celý proces! – čo je u pumpy vylúčené, lebo nabíja druhá ruka! Už v tomto to musí byť rýchlejšie. Tie kecy, že pumpa Remington je najpomalšia môžu hovoriť tomu, čo seno žerie a ešte tomu, čo nikdy pumpou nestrieľal! Nič z ručného pohonu nie je rýchlejšie ako pumpa.
A oni – tí, ktorí ten pokus organizovali – či zadávali – veľmi dobre vedeli, že MUSIA hlavného konkurenta odstaviť – aby nekazil výsledky Ako inak vylúčiť to najrýchlejšie??? – len podvodom – chytákom na blbých, čo uveria.
Podľa grafov je jasné, kto platil, kto mal vyjsť ako najlepší a komu má výsledok slúžiť – inak by bola Remington pumpa istý víťaz, ktorý je však nežiadaný ako víťaz.

Ešte jedna poznámka – mali dať do súťaže starý Enfield MK. 4 v 303 Br – a ten by pobil nové nemecké flinty napriek tomu, že nie je priamoťažný. Totiž v mnohých pojednaniach o búrskych vojnách, kde sa stretli Mauser proti Enfieldu sa spomína, že keď Nemci obsadili pozície, kde boli Austrálčania a mysleli si, že tam boli guľomety – zistili, že tam boli len pešiaci – ale tak rýchlo strieľali z Enfieldu, že vytvárali dojem guľometov. Prečo? Lebo Enfield je tak konštruovaný, že ruka, ktorá hýbe pákou je tak blízko spúšte, že malíčkom dokáže odpaľovať bez toho, aby strelec skladal ruku z páky! – a toto u Mauseru nejde…
Možno aj staručký Enfield by pokazil želané výsledky….a možno aj Manlicher 95, lebo aj ten u Buďoneho boľševickej gardy prideľovali útočným jednotkám kozákov, lebo strieľal oveľa rýchlejšie ako ich ruský Mosin – napriek tomu, že to bola konkurenčná zbraň, účel svätil prostriedky. Zdroj nájdete v českej wikipédii v kapitole Bojová taktika rudé jízdy (alebo vo Voj.hist.archíve – na otázku odpovedia)
https://cs.wikipedia.org/wiki/Semjon_Michajlovi%C4%8D_Bu%C4%8Fonnyj

A to nehovorím o poistke – o tom, že americké zbrane obe zhodne boli vylúčené, kvôli netrafeniu terča – nemeckým strelcom…primítívne…až sa človek ľakne takej manipulácie.

A posledná poznámka k takto organizovanému “testu” je iné, keď sa loví neútočiaca zver a iné, ak útočiaca – ako tiger, lev…a úplne iné, ak tá “zver” opláca paľbu a strieľa po strelcovi. Tam by som takýto test ešte pochopil. Ale je scestné riešiť takýto problém pri “veľkozabíjaní” diviakov, či vysokej – dáva sa ochranárom zapravdu – pozabíjať čím viac a čím rýchlejšie ???

To aké zlé čísla predaja musia mať, ak súdruhovia z NSR robia takéto testy a ešte aj takto manipulované?
Je toto ešte obchod, alebo je to už čisté zúfalstvo z predaja – nepredaja?

lovec
lovec
6 years ...

Pre ilustráciu – z reálnej praxe
…žiadne pumpy, žiadne vergle ako Semprio, ale seriózne opakovačky:

Sauer 202: https://youtu.be/7ob0fgc0I7A

Blaser R8: https://youtu.be/AoH73eSsCAc

V tom druhom videu sa dá krásne odpočítať, koľko skokov urobí zver, kým strelec prebije. Holt tréning a kvalitná zbraň.

kiri
kiri
6 years ...

RE: Pri nátlačke nie je otázkou len kaliber flinty
Lovec, ja neobhajujem pumpu – sám ju nevlastním, hoci by mohol hocikto z nás. Môj štýl streľby z opakovačky je asi tak severský – odkukal som to od Nórov, čo som videl osobne na poľovke – vtedy som čumel, lebo som tak (filozoficky) nestrieľal. Môj typ streľby bol taký – obyčajný – so všetkými chybami ako je odťahovanie hlavy a pod. Potom som videl severskú rýchlostreľbu a asi 30 rokov sa to učím…hoci v poslednom období mám len jednu ranu – lebo používam trojáka – tak to je zase iný typ mierenia – na úplnú istotu – ako keď máš posledný patrón…alebo ako odstreľovač. So zarátaním všetkého – všetkých opráv, čo do streľbu ovplyvňuje. Aj keď stále mám opakovačku, na spoločné nosím trojáka – a dávam dole optiku, lebo tam mám výbornú klapku. A strieľam ako brokovnicou – len to sa už moc nenosí…

Tieto videjká poznám, videl som ich na IWA a aj som si priniesol zopár CD, ktoré so rozdal, je pravda, že 11-ty princ Oettingen je výborný strelec a má to jednoznačne natrénované. Bola to prezentácia Aimpointu, Saueru s 10 ranovým zásobníkom a strelivom 270Win RWS KSpic – ako je aj vidieť v daktorých videjkách – aj krabicu a aj náboj pri prebíjaní. Mali kúpenú poľovačku na reklamné účely a bol tam celý filmový štáb s perfektnou technikou. Aimpoint si zaplatil to lepšie, čo sa dá. Tak ale – učiť sa strieľať podľa tohoto je asi tak, ako učiť sa milovať podľa porna…všetko je tak dokonalé, že neuveriteľné – samozrejme vystrihli nepodarené zásahy a dali len úspešné – potom tá úspešnosť vyzerá neuveriteľne – zase obchodnícka manipulácia…jedno, čo sa nedá uprieť je, že zbrane ovládajú famózne – to je to severské – držanie, neodlícovanie, predstih a rýchlosť prebijania. Je to vyšší level bojovej streľby. Niekoľko krát som si skúšal to “strieľanie” s tým Enfieldom…musel by som dlhšie cvičiť, ale tá puška a výkon 303Br (cca 308W) to pri tej váhe pušky umožňuje. 30-06 by asi kopal viac…
Inak – nekritizoval som kvalitu zbraní – len som hovoril o rýchlosti prebíjania a čo ma serie je, to podvodné a nespravodlivé nastavenie a realizácia podmienok. Kľudne tam nemuseli tie pumpy a leveractiony zbranme zaradiť a bolo by to čisté…
pár príkladov:
Tu nerobí strelec žiadnu chybu – stále prebíja s okom v zámernej a prst stále na spúšti.
30-06 Remington Game Master Pump
https://www.youtube.com/watch?v=egtvbuHPf3U

tu strelec robí spomaľujúcu chybu – zdvíha hlavu od optiky – evidentne si kontroluje dopady streľby – skrátka sa neponáhľa.
The Remington 7600 Pump action 30-06 burns…..
https://www.youtube.com/watch?v=j2s1QjqAcp0

lovec
lovec
6 years ...

RE: Pri nátlačke nie je otázkou len kaliber flinty
Gratulujem, dal si ideálne príklady ako nič netrafiť.
Strelec zaklonený dozadu, strach pred výstrelom, zle založená puška v ramene…. Skús niečo iné. Alebo nechaj tak, aj tak nemôžeš sám pred sebou uznať, že si ako obvykle zaťal vedľa.
Druhé tvoje video treba chápať ako ukážkový príklad nevhodnej, vysokej montáže, absolútne nepadnúcej pažby a zlého postoja strelca – evidentne si NIČ nekontroluje, spätný ráz mu rozhodil postoj. a úchop zbrane. Žiadna kontrola dopadu strely, buď tak láskavý a nezavádzaj ostatných.

Smiešne je aj to, ako ti vlastné ego nedovolí uznať, že v tých aimpointových reklamných videách sú práve vďaka špičkovým strelcom a unikátnym spomalený záberom výborné možnosti ako sa POUČIŤ a zlepšiť. No ale nie, ty radšej zatrúbiš takú somarinu, že je to ako podľa porna…. klasická prízemnosť. Vôbec nejde o nejaké vystrihnuté zábery s chybenými kusmi, alebo marketing konkrétnej firmy – chytrý človek si uvedomí, že vďaka tomu kvantu peňazí, čo do toho tie firmy naliali má jedinečné výukové video, kde je takmer všetko predvedené bezchybne – a ak to dokáže prevziať a napodobniť, tak ho to posunie riadny kus dopredu – stačí sa oprostiť tej malosti, že je to “len marketing” a vziať si z toho to najlepšie. Také video tu nikdy nikto nenatočí a dupľom nie s komentármi mladého Oettingena, ktorý krok za krokom, veľmi detailne vysvetľuje techniku streľby – to inde sú chytrejší a pozvú si ho na seminár, kde prednášal a predvádzal streľbu na bežiaci cieľ – napr. tu:

[url]https://www.youtube.com/watch?v=6P-4rzYImNY[/url]

[url]https://youtu.be/AlDRvh7SyO0[/url]

[url]https://youtu.be/amsutXVkWAw[/url]

[url]https://youtu.be/Ke9XsWMjDJI[/url]

Prezradím ti tajomstvo – človek sa najviac naučí od tých najlepších.

Toto všetko ti však na druhej strane nebráni hneď z toho vypichnúť kúsok v prospech tvojho výmyslu o severskom strieľaní… Mal by si radšej skúsiť písať nejaké severské rozprávky – ságy, to by bolo asi zmysluplnejšie.
Apropó, aimponotové videá – v týchto prvých dieloch vôbec nešlo o prezentáciu Saueru. To bola Oettingenova vlastná zbraň, ktorú mu stavali na mieru, s úplne iným typom poistky ako má S202, ten 10-ranový zásobník bol takisto produkt toho puškára. Keď neskôr Sauer priniesol edíciu S202 Schwarzwildfieber – s 8-RANOVÝM vlastným zásobníkom a zväčšenou guličkou na kľuke záveru – tak sa mladý Oettingen veľmi tvrdo ohradil proti tomu, že on strieľa S202. Jeho puška len stojí na závere 202-jky, okrem tohto je to komplet kusová výroba jeho puškára. Sauer sa potom poponáhľal stiahnuť, resp. opravil svoju propagáciu a už Oettingena nesmel spomenúť. Toto bola edícia od Saueru:
[url]http://www.waffen-beer.shop/media/image/g0/31/4c/343864_559ef16333de63_200x200.jpg[/url]

Kiri, s tebou sa diskutovať NEDÁ, ty si totiž symptomatický bájkar a neustále máš nutkanie niečo si vymýšľať a prikrášľovať.. Na teba sa dá len reagovať a vyvracať tieto tvoje rozprávky, aby si s tým náhodou nepomýlil ľudí, ktorí to čítajú.

Neviem, kde si prišiel na to, že je to nejaký “severský” typ strieľania, ale každý normálny, prakticky založený človek si je schopný uvedomiť, že s opakovačkou sa opakuje v ramene a v mieridlách/optike sleduje cieľ. Žiadny severský štýl, ale obyčajný zdravý rozum. To, že to málokto praktizuje je chyba jednak mizernej streleckej príprave v kurzoch a po druhé takmer úplna absencia streleckého tréningu poľovníkov, okrem nejakého zanedbateľného percenta. Strelnica je pre drvivú väčšinu našich poľovníkov sprosté slovo – na ich vlastnú škodu.

[url]http://www.waffen-beer.shop/media/image/14/d7/dc/343864_259ef16327b75f_200x200.jpg[/url]

Ivan Horváth
Ivan Horváth
6 years ...

rýchlosť streľby
Na rýchlosť streľby – opakovania bude mať v prvom rade vplyv samotný strelec.

lovec
lovec
6 years ...
Odpoveď pre:   Ivan Horváth

RE: rýchlosť streľby
Je to stále to isté dookola – človek a jeho strelecké (ne)schopnosti sú najpodstatnejšími faktormi.