Remeň nie je len na prevesenie

remen0

Vplyv dnešnej uponáhľanej doby môžeme pozorovať aj u niektorých kolegov poľovníkov. Všetko sa snažia urýchľovať, všade chcú byť rýchlo, rýchlo niečo uloviť a hneď rýchlo naspäť. Neviem či sa to zdá len mne, ale ochudobňujú sa o jednu dosť podstatnú stránku poľovníctva.

Tou je pocit s príjemne strávených chvíľ v prírode, ktoré priaznivo pôsobia na naše tak ťažko skúšané zdravie, ale tiež prispievajú k duševnej pohode. Okrem toho dlhším pobytom v revíri majú možnosť zistiť, aký je v ňom stav zveri.

Ale aj nám, ktorí sa snažíme spomaliť, často pri ceste k posedu, na posliedke, pri výstupe na vysoký posed alebo prekonávaní terénnych prekážok v revíri, znepríjemňuje život nekontrolovateľne sa hompáľajúca flinta, jednoducho povedané robiaca si čo chce. A tu sa dostávame k jednoduchej otázke, týkajúcej sa remeňa na flintu. Je to tiež jedna časť, ktorá by mala poľovníkovi uľahčovať jeho poľovnícky život. 

V prípade remeňa nejde len o kus spracovanej kože, plastových aj kovových materiálov, ktorá má slúžiť len na prevesenie flinty cez plece.

Dobrý remeň na flintu musí spĺňať viac účelov, ktorými sú:

  • nosenie poľovnej flinty nesmie spôsobovať únavu
  • musí zabezpečovať kontrolu flinty aj v prípade, kedy ju poľovník nedrží priamo v rukách
  • nesmie sa skĺznuť z ramena, keď napr. poľovník pozoruje zver ďalekohľadom
  • musí byť rýchlo nastaviteľný, aby bolo možné flintu rýchlo zalíciť
  • nesmie brániť a prekážať pri mierení

 

remen1

Aby sa pri dlhých presunoch v revíri zabezpečil komfort a pohodlie pri nosení flinty, je žiaduce aby bol remeň na flinte vybavený „čalúnením“. Ide o to, aby sa staršie tenké pásiky kože nezarezávali do pleca, ale aby došlo k rovnomernému rozloženiu hmotnosti flinty na ramene. Aby nedošlo ku skĺznutiu remeňa flinty z ramena, musí byť jeho trecí povrch minimálne 5 cm široký. Pre vytvorenie dostatočného trenia na styčnej ploche je vhodné použiť mierne hrubozrnné textilné materiály. Vhodné sú aj gumové strany zaťaženia, ktoré majú obzvlášť dobré vlastnosti z hľadiska pevnosti, trvanlivosti a trenia. Gumové poťahy ale zvyšujú hmotnosť. Preto je potrebné pri výbere remeňa dbať na to, gumové plochy boli zapustené a okraje boli v materiálovej štruktúre, čo prinesie úsporu hmotnosti.

Materiály remeňa na flintu by preto nemali byť príliš ťažké a nemali by obsahovať veľké kusy plastov, gumy alebo kože. Čo by sa nepriaznivo prejavovalo nie len na hmotnosti flinty ale aj jej zhoršenou stabilitou pri streľbe z voľnej ruky. Zosilnenie zhoršenia stability pri streľbe z voľnej ruky môže spôsobovať aj púzdro na náboje umiestnené na remeni. Aj keď z druhej strany púzdro na náboje umožňuje strelcovi mať strelivo rýchlo na dosah ruky.

Ak však použijete ťažší remeň na flintu, potom pri streľbe z voľnej ruky je nutné tento uchopiť rukou, ktorá sa prikladá na predpažbie. Toto zabezpečí, že sa pri namierení flinty nemôže pohybovať a nedôjde k narušeniu a posunu hmotnosti.

Že je nový remeň na flintu dobrej kvality dokazuje čisté spracovanie a dobre zašité jednotlivé úseky tkanín. Potvrdením dobrej kvality je aj to, že použité čalúnenie by nemalo byť príliš mäkké a pevné. Je to preto, lebo pri používaní je materiál stále natiahnutý. Materiál pracuje a časom sa stáva hladším. Medzi materiály, ktoré sa osvedčili môžeme zaradiť napr. CORDURA® ( špeciálna ľahká, priedušná polyamidová tkanina, ktorá je vysoko odolná proti oderu ), neoprén, guma a koža.

Čalúnenie na remeni by nemalo byť príliš hrubé a malo by byť rozdelené na menšie plochy. Aj keď sa remeň na flintu bude zdať pohodlným, po nejakom čase sa stáva nepríjemným. Toto sa prejavuje pri nesení okrem flinty aj batohu, ktorý už má veľké čalúnenie. Znamením komfortu nie je ani hrubé čalúnenie. Čo najviac široká, ergonomická nosná plocha zabezpečuje rovnomerné rozloženie hmotnosti flinty. Čalúnenie brániace únave nie je preto nutné.

Časť remeňa by mala byť uchytená na predpažbie flinty. Popruh by mal mať dĺžku niekoľko centimetrov od uchytenia na predpažbie až k rozšírenej časti čalúnenia. To zabezpečí nie len správne zalícenie flinty, ale tiež prispôsobenie sa jej užívateľovi.

V každom prípade musí byť remeň nastaviteľný na dĺžku a musí umožniť prispôsobiť sa veľkosti poľovníka. Základným pravidlom je, že pažba by mala byť na jednej úrovni s bedrovým kĺbom či už pri nesení na ramene alebo zavesením flinty.

Toto umožňuje poľovníkovi niesť flintu dvomi spôsobmi t.j. ústím flinty smerujúcim hore buď cez ľavú alebo pravú stranu chrbta; vľavo alebo vpravo optikou smerujúcou k zemi a ústie smeruje dopredu. Prvý spôsob je vhodný pri pohybe po voľnej ploche alebo pri pochode. Druhý je vhodný pri posliedke v lese alebo pri pohybe v nerovnom teréne. Periférnym videním môže poľovník sledovať flintu a tiež ovládať jednou rukou hlaveň. Pri vybitej hlavni môže tiež palcom chrániť ústie hlavne pred prípadným poškodením alebo vniknutím nečistoty, čo by mohlo viesť až k jej prípadnému roztrhnutiu a zraneniu strelca. Okrem toho rameno prekrýva optiku, čím ju tiež chráni pred prípadným poškodením.

Okrem toho by mal remeň na flintu umožňovať rýchle nastavenie, pomocou ktorého má poľovník možnosť jednoducho meniť jeho dĺžku. Pomocou tohto môže byť preložená flinta krížom cez chrbát ústím hlavne smerujúcim hore. Zjednodušilo by to poľovníkovi vstup do úzkeho vstupného otvoru na kazateľnicovom posede alebo pri prekonávaní terénnych prekážok.

remen2

 

Domnievam sa, že väčšina mladých kolegov poľovníkov tomu nepripisuje požadovanú váhu, ale mi poľovníci v zrelom veku už veru „cítime“ každý gram, ktorý nosíme so sebou. Veď nosíme nie len flintu s puškohľadom, ale tiež ďalekohľad, baterku, ruksak, prípadne v jesennom a zimnom období hrubšie oblečenie. So skúsenosti všetci vieme, že aj keby išlo o pár gramov, tak po určitom čase nosenia sa nám zdá, že to oťaželo.

Na tomto mieste je potrebné uviesť, že v neprebernom množstve ponúkaných výrobkov na trhu ( cieľom týchto riadkov nebola reklama na konkrétny remeň na flintu ) väčšina vyzerá na prvý pohľad síce veľmi pekne, ale prípadných majiteľov v praxi veľakrát sklamú. Aby k tomu vo väčšine prípadov nedochádzalo, uviedol som kritériá, ktoré im majú pomôcť pri výbere remeňa na flintu.

Na záver dovoľte povedať, že v prípade remeňa na flintu by podľa mňa nemalo ísť o to, či je in ale hlavne o jeho funkčnosť a vhodnosť pre znižovanie únavy pri nosení flinty.

A čo Vy kolegovia poľovníci, podľa čoho ste si vybrali alebo vyberáte remeň na Vašu flintu ? Podeľte sa s nami o Vaše skúsenosti a prispejte k rozšíreniu kritérií vhodných pri výbere. Tieto môžu pomôcť nie len začínajúcim poľovníkom, ale tiež ostatným kolegom. Tak ako u poľovnej zveri hľadáme kvalitu, tak začnime túto hľadať aj pri takej banálnej veci, akou je remeň na flintu. Veď za to platíme našimi ťažko zarobenými peniazmi. Kvalita nevznikne sama, ale musíme ju hľadať.

 

Autor:  Ing. Ján Krnáč

 

Prihlásiť sa na odber
Upozorniť ma na
guest
2 x komentované
Inline Feedbacks
View all comments
lanus
lanus
6 years ...

Nielen remeň je dôležitý !
Aby bol remeň na flinte náležite pohodlný musí byť v prvom rade na [b]správnom mieste ukotvený[/b] .Predný záves ak nieje dostatočne v predu (najlepšie na hlavni alebo aspoň na prednom čele predpažbia ) spôsobuje preklápanie flinty smerom dopredu ! Ak je zadný záves (najmä pre širší remeň) moc v zadu tak pri streľbe v stoji zapiera do hrudníka strelca. Dostatočná vzdialenosť medzi predným a zadným závesom zabezpečuje tiež pohodu nosenia ako aj svižnosť ovládania zbrane.
Ak si niekto myslí,že chyby v umiestnení závesov tzv. protišmykovým remeňom eliminuje tak ho prax veľmi skoro presvedčí,že to tak nieje ! Naviac táto vychytávka výrazne spomaľuje zhodenie zbrane z pleca a niekedy sa jej obeťou stáva strelcova košeľa .

Walter
Walter
6 years ...

remene pre iné krajiny s iným zvykom nosenia zbrane
Stále čítam o polstrovaní a materiáloch remeňa na zbraň, ale málokto si všimne aj jeho tvar a vhodnosť pre naše podmienky!!, Dovážajú sa k nám remene na zbrane ktoré sú určené pre “lovcov” v iných krajinách a nie pre Slovenského poľovníka. Pracka na uchytenie na hlaveň, alebo podpažbie je našitá hneď pri rozšírenej časti určenej na plece. Prečo? Preto, lebo tieto remene nie sú určené pre európskeho poľovníka. Preto, že za veľkou mlákou nosia lovci zbraň na pravom pleci , vzadu na chrbte a ústím nahor, tak sa nosili kedysi predovky nabíjané spredu (aby guľa nevypadla!) ktoré si tam doniesli dobyvatelia, a zostalo im to dodnes!!!. Zvyky v poľovníctve európskeho ponímania sú však iné. Poľovník, ktorý si ctí poľovníctvo, tradície a zvyky našich predkov, nosí guľovú zbraň na ľavom pleci v podvese!!!. V prípade dažďa, alebo sneženia si popustí hlaveň vodorovnejšie. Všimnite si umiestnenie rozšírenej (náplecnej) časti “zámorského”remeňa na prvom a poslednom obrázku. Keď si guľovnicu dáte s týmto remeňom na ľavé plece do podvesu a popustíte hlaveň nižšie, dostane sa vám na plece tá úzka časť a zarezáva sa, a zarezáva sa do pleca!!!! ….a široká vám zavadzia pred očami pri pohľade pod nohy medzi plecom a hlavňou a je tam na dve veci!!!, ….ani psíka čo vám ide pri ľavej nohe cez tú širokú časť dobre nevidíte. Tí obchodníci čo tieto “amícke” remene objednávajú z Číny, by si mali skúsiť ponosiť guľovnicu na takomto remeni na ľavom pleci ” podľa našich zvykov a úcty k tradíciám” pár rokov!!! nič len toto im prajem, potom by zistili akí sú indolenti , a viac by ich nenúkali na Slovensku