Africký mor ošípaných: opatrenia na zabránenie šírenia

obr.: fxtribune.com

TLAČOVÁ SPRÁVA EFSA
11. júl 2018

Je známym faktom, že diviaky hrajú dôležitú úlohu pri šírení afrického moru ošípaných (AMO). Európsky úrad pre bezpečnosť potravín (EFSA) preto identifikoval stratégiu na riadenie populácie diviakov v rôznych štádiách epidémie AMO.

V nižšie uvedenom vedeckom stanovisku skúmajú experti EFSA denzitu populácie diviakov v Európe. Posudzujú tiež opatrenia na zníženie počtu diviakov a na oddelenie nakazených jedincov od neinfikovaných. Stanovisko tiež informuje o možnostiach skorej detekcie AMO.

Podľa expertov je vhodné zaviesť opatrenia vo forme intenzívneho lovu a zákazu kŕmenia diviakov. V prípade prebiehajúcej epidémie sa je nutné vyvarovať aktivitám, ktoré by mohli viesť k zvýšenému pohybu diviakov (napr. intenzívny lov).

Expertom sa nepodarilo stanoviť prahovú hodnotu pre denzitu diviakov, pri ktorej sa vírus v populácii nezachová – AMO sa rozšíril aj v oblastiach s nízkym počtom diviakov.

V predloženom vedeckom stanovisku je zdôraznený význam pravidelného dialógu medzi všetkými zainteresovanými stranami. Týmto spôsobom je možné zvýšiť pripravenosť na epidémiu AMO.

Christian Gortazar, ktorý je predsedom pracovnej skupiny EFSA pre AMO, sa vyjadril: „Odborníci sa zhodujú, že na boj proti AMO je nevyhnutné budovanie povedomia v spoločnosti o tomto ochorení a tiež povzbudenie zodpovedných, aby ohlasovali všetky nájdené mŕtve telá diviakov.“

Pasívny dohľad – hlásenie mŕtvych tiel diviakov – zostáva najefektívnejším spôsobom, ako odhaliť nové prípady AMO v počiatočnom štádiu v oblastiach bez výskytu choroby.

Potreba porovnateľných údajov
V stanovisku je zdôraznená potreba harmonizácie zberu dát o diviakoch naprieč celou EÚ. Len takto je možné získať porovnateľné údaje o AMO.

Z tohto dôvodu EFSA financuje projekt ENETWILD, ktorý je zameraný na zhromažďovanie a harmonizáciu údajov o geografickej distribúcii a výskyte diviakov v Európe.

Pôvodné znenie tlačovej správy v anglickom jazyku nájdete na webovej stránke úradu EFSA.

EFSA Media Relations Office
Tel.: +39 0521 036 149
E-mail: press@efsa.europa.eu

Prijala vaša organizácia opatrenie proti šíreniu afrického moru (AMO)?

 

4
Komentáre

  Upozorni ma  
Upozorniť na
mikus57
Člen
mikus57

Teraz som to už napísal v komentári v predchádzajúcom článku – Pozor na nebezpečenstvo v pohone, som proti spoločným poľovačkám na diviaky a to z dôvodov:

1. pri tomto barbarskom spôsobe lovu je veľké nebezpečenstvo zranenia zúčastnených, 2, dochádza k veľkému utrpeniu lovených zvierat a aj k veľkému poškodeniu diviny, mnoho postrieľaných zvierat sa nedohľadá a zhasínajú niekde v ukrutných bolestiach.
3, týmto spôsobom sú stresovaném iné prítomné zvieratá, srnčie, zajace, vysoká,
4, ako sa píše tu v správe EFSA – je nutné vyvarovať sa aktivitám, ktoré by mohli viesť k zvýšenému pohybu diviakov (napr. intenzívny lov)

Akela
Host
Akela

Mali by okamzite zakazat spolocne polovacky. Prospelo by to vsetkym. Diviakom, ale aj ostatnej zveri a myslim, ze aj polovnikom samotnym. Zver by sa nestvala z reviru do reviru, nestavali by sa nestastia a v pohode by sa odlovilo z posedu, pripadne posliedkou. Ale nepacilo by sa to chovatelom duricov. Tiez si myslim, ze spolocne polovacky su extremne nebezpecne a pri strelbe akoukolvek gulovnicou nikto nevie, kde sa gulka odrazi. A dementov mame aj v polovnickych zdruzeniach dost. A mikus57 to vystihol dost presne. Mam tie iste skusenosti.

kiri
Člen
kiri

Novinář promluvil o tom, jak USA testují biologické zbraně v Pobaltí
12. srpna 2018 Redakce AC24 Ze světa
Ohnisko afrického moru prasat (ASF) ve východní Evropě zapadá do celkového systému, ve kterém USA používá biologické zbraňě pro třetí světovou válku, píše zpravodaj Sputniku Lotyšska Alexandr Chrolenko.
Podle jeho názoru USA v tomto systému udělují zvláštní roli pobaltským zemím, které působí jako hlavní zkušební místo.

Aby potvrdil svůj výrok, cituje novinář několik faktů.

V červnu bylo zjištěno ASF u 165 prasat v Lotyšsku a poté bylo zabito dvacet tisíc zvířat, což vedlo k obrovským ztrátám zemědělců. Navíc v Litvě nabízejí farmám, aby úplně ukončily produkci prasat, protože bylo v zemi zaznamenáno 41 výskytů ASF.

Podle něj jsou taková ohniska velmi paradoxní, protože virus ASF se neliší svou odolností v podmínkách severních zeměpisných šířek. Tato vlastnost se nemohla objevit jen v krátkodobém období, mohou být vytvořeny pouze v laboratoři.

Ohniska ASF se téměř současně objevily v mnoha státech. Gruzii, Ukrajině, Moldavsku, Polsku a pobaltských zemích. Novinář spojuje tento paradox s příchodem rozsáhlé sítě biologických laboratoří Pentagonu v těchto zemích východní Evropy. Podle jeho názoru USA vyvíjejí a studují dopad nejnovějších typů virů na lidi v různých regionech. Přímo nebo nepřímo tak prostřednictvím ASF narušují bezpečnost potravin.
Současně však orgány těchto zemí nemohou odhadnout konečné výsledky biologického vývoje Pentagonu. Výsledná zpráva o výzkumu v rámci nebezpečných projektů rozšířených v různých laboratořích a zemích je vytvářena v centru biologického výzkumu v Pentagonu (ve Fort Detricku) ve Spojených státech, píše Chrolenko.
Kromě toho dodává, že v zemích SNS a v pobaltských zemích jsou národní systémy epidemiologického dozoru převáděny do amerických norem. Elektronické systémy pro shromažďování, zpracování, uchovávání a přenos informací zasílají zprávu o každém podezřelém případu onemocnění z laboratoří do USA.
Chrolenko se také domnívá, že časem se frekvence a riziko biologických nehod bude zvyšovat, protože takové biotechnologie umožní snížit cenu procesu očištění životního prostoru, zjednodušit boj o přírodní zdroje planety a také přinese obrovský zisk tvůrci viru.
https://ac24.cz/-/novinar-promluvil-o-tom-jak-usa-testuji-biologicke-zbrane-v-pobalti

Ochrana před migrujícími prasaty! Dánsko postaví plot na hranici s Německem
Autor článku: -heh- • 15. 08. 2018 v 06:35

KODAŇ | Dánsko se chystá postavit plot na hranici s Německem, chce tak zabránit rozšíření afrického moru prasat (AMO) do země. V úterý o tom informoval portál německé rozhlasové a televizní stanice Deutsche Welle.
Dánsko definitivně schválilo výstavbu 68 kilometrů dlouhého plotu na hranici s Německem, protože se snaží ochránit svůj obrovský průmysl, produkující vepřové maso, před divočáky, které mohou přenášet mor prasat.

Plot má být vysoký 1,5 metru a zapuštěný do hloubky půl metru, bude stát vedle celé dánsko-německé hranici. Mají ho zhotovit do konce roku 2019.

Plot má zabránit, aby divočáci nakazili prasata na farmách virem AMO. Kolem 5000 prasečích farem vyváží ročně 28 milionů prasat, co tvoří polovinu dánského zemědělského exportu a pět procent celkového exportu.
http://www.vlasteneckenoviny.cz/?p=204947

kiri
Člen
kiri

V Číně zabili 38 tisíc prasat, aby předešli rozšíření nebezpečného viru AMO
Zaujímavé je toto: zaregistrovali šest případů šíření viru v pěti provinciích během minulého měsíce ( august 2018).
A zaujímavé je tiež – jemne povedané že vedia, že ten niekoľkotisíc kilometrový skok víru nie je náhodný – Současná vlna onemocnění se datuje zpět k roku 2014, kdy přicházely zprávy o nemoci z Lotyšska, Polska, Litvy a Estonska.
Čínski súdruhovia iste preverujú nenáhodu šírenia vírusu a určite by nikto nechcel zažiť výsluch špecialistov čínskej vnútornej kontrarozviedky.
https://cz.sputniknews.com/svet/201809038007450-cina-prasata-virus-nebezpeci-zabijeni/