Africký mor ošípaných: opatrenia na zabránenie šírenia

obr.: fxtribune.com

TLAČOVÁ SPRÁVA EFSA
11. júl 2018

Je známym faktom, že diviaky hrajú dôležitú úlohu pri šírení afrického moru ošípaných (AMO). Európsky úrad pre bezpečnosť potravín (EFSA) preto identifikoval stratégiu na riadenie populácie diviakov v rôznych štádiách epidémie AMO.

V nižšie uvedenom vedeckom stanovisku skúmajú experti EFSA denzitu populácie diviakov v Európe. Posudzujú tiež opatrenia na zníženie počtu diviakov a na oddelenie nakazených jedincov od neinfikovaných. Stanovisko tiež informuje o možnostiach skorej detekcie AMO.

Podľa expertov je vhodné zaviesť opatrenia vo forme intenzívneho lovu a zákazu kŕmenia diviakov. V prípade prebiehajúcej epidémie sa je nutné vyvarovať aktivitám, ktoré by mohli viesť k zvýšenému pohybu diviakov (napr. intenzívny lov).

Expertom sa nepodarilo stanoviť prahovú hodnotu pre denzitu diviakov, pri ktorej sa vírus v populácii nezachová – AMO sa rozšíril aj v oblastiach s nízkym počtom diviakov.

V predloženom vedeckom stanovisku je zdôraznený význam pravidelného dialógu medzi všetkými zainteresovanými stranami. Týmto spôsobom je možné zvýšiť pripravenosť na epidémiu AMO.

Christian Gortazar, ktorý je predsedom pracovnej skupiny EFSA pre AMO, sa vyjadril: „Odborníci sa zhodujú, že na boj proti AMO je nevyhnutné budovanie povedomia v spoločnosti o tomto ochorení a tiež povzbudenie zodpovedných, aby ohlasovali všetky nájdené mŕtve telá diviakov.“

Pasívny dohľad – hlásenie mŕtvych tiel diviakov – zostáva najefektívnejším spôsobom, ako odhaliť nové prípady AMO v počiatočnom štádiu v oblastiach bez výskytu choroby.

Potreba porovnateľných údajov
V stanovisku je zdôraznená potreba harmonizácie zberu dát o diviakoch naprieč celou EÚ. Len takto je možné získať porovnateľné údaje o AMO.

Z tohto dôvodu EFSA financuje projekt ENETWILD, ktorý je zameraný na zhromažďovanie a harmonizáciu údajov o geografickej distribúcii a výskyte diviakov v Európe.

Pôvodné znenie tlačovej správy v anglickom jazyku nájdete na webovej stránke úradu EFSA.

EFSA Media Relations Office
Tel.: +39 0521 036 149
E-mail: press@efsa.europa.eu

Prijala vaša organizácia opatrenie proti šíreniu afrického moru (AMO)?

 

Prihlásiť sa na odber
Upozorniť ma na
guest
7 x komentované
Inline Feedbacks
View all comments
mikus57
5 years ...

Teraz som to už napísal v komentári v predchádzajúcom článku – Pozor na nebezpečenstvo v pohone, som proti spoločným poľovačkám na diviaky a to z dôvodov:

1. pri tomto barbarskom spôsobe lovu je veľké nebezpečenstvo zranenia zúčastnených, 2, dochádza k veľkému utrpeniu lovených zvierat a aj k veľkému poškodeniu diviny, mnoho postrieľaných zvierat sa nedohľadá a zhasínajú niekde v ukrutných bolestiach.
3, týmto spôsobom sú stresovaném iné prítomné zvieratá, srnčie, zajace, vysoká,
4, ako sa píše tu v správe EFSA – je nutné vyvarovať sa aktivitám, ktoré by mohli viesť k zvýšenému pohybu diviakov (napr. intenzívny lov)

Akela
Akela
5 years ...

Mali by okamzite zakazat spolocne polovacky. Prospelo by to vsetkym. Diviakom, ale aj ostatnej zveri a myslim, ze aj polovnikom samotnym. Zver by sa nestvala z reviru do reviru, nestavali by sa nestastia a v pohode by sa odlovilo z posedu, pripadne posliedkou. Ale nepacilo by sa to chovatelom duricov. Tiez si myslim, ze spolocne polovacky su extremne nebezpecne a pri strelbe akoukolvek gulovnicou nikto nevie, kde sa gulka odrazi. A dementov mame aj v polovnickych zdruzeniach dost. A mikus57 to vystihol dost presne. Mam tie iste skusenosti.

kiri
5 years ...

Novinář promluvil o tom, jak USA testují biologické zbraně v Pobaltí
12. srpna 2018 Redakce AC24 Ze světa
Ohnisko afrického moru prasat (ASF) ve východní Evropě zapadá do celkového systému, ve kterém USA používá biologické zbraňě pro třetí světovou válku, píše zpravodaj Sputniku Lotyšska Alexandr Chrolenko.
Podle jeho názoru USA v tomto systému udělují zvláštní roli pobaltským zemím, které působí jako hlavní zkušební místo.

Aby potvrdil svůj výrok, cituje novinář několik faktů.

V červnu bylo zjištěno ASF u 165 prasat v Lotyšsku a poté bylo zabito dvacet tisíc zvířat, což vedlo k obrovským ztrátám zemědělců. Navíc v Litvě nabízejí farmám, aby úplně ukončily produkci prasat, protože bylo v zemi zaznamenáno 41 výskytů ASF.

Podle něj jsou taková ohniska velmi paradoxní, protože virus ASF se neliší svou odolností v podmínkách severních zeměpisných šířek. Tato vlastnost se nemohla objevit jen v krátkodobém období, mohou být vytvořeny pouze v laboratoři.

Ohniska ASF se téměř současně objevily v mnoha státech. Gruzii, Ukrajině, Moldavsku, Polsku a pobaltských zemích. Novinář spojuje tento paradox s příchodem rozsáhlé sítě biologických laboratoří Pentagonu v těchto zemích východní Evropy. Podle jeho názoru USA vyvíjejí a studují dopad nejnovějších typů virů na lidi v různých regionech. Přímo nebo nepřímo tak prostřednictvím ASF narušují bezpečnost potravin.
Současně však orgány těchto zemí nemohou odhadnout konečné výsledky biologického vývoje Pentagonu. Výsledná zpráva o výzkumu v rámci nebezpečných projektů rozšířených v různých laboratořích a zemích je vytvářena v centru biologického výzkumu v Pentagonu (ve Fort Detricku) ve Spojených státech, píše Chrolenko.
Kromě toho dodává, že v zemích SNS a v pobaltských zemích jsou národní systémy epidemiologického dozoru převáděny do amerických norem. Elektronické systémy pro shromažďování, zpracování, uchovávání a přenos informací zasílají zprávu o každém podezřelém případu onemocnění z laboratoří do USA.
Chrolenko se také domnívá, že časem se frekvence a riziko biologických nehod bude zvyšovat, protože takové biotechnologie umožní snížit cenu procesu očištění životního prostoru, zjednodušit boj o přírodní zdroje planety a také přinese obrovský zisk tvůrci viru.
https://ac24.cz/-/novinar-promluvil-o-tom-jak-usa-testuji-biologicke-zbrane-v-pobalti

Ochrana před migrujícími prasaty! Dánsko postaví plot na hranici s Německem
Autor článku: -heh- • 15. 08. 2018 v 06:35

KODAŇ | Dánsko se chystá postavit plot na hranici s Německem, chce tak zabránit rozšíření afrického moru prasat (AMO) do země. V úterý o tom informoval portál německé rozhlasové a televizní stanice Deutsche Welle.
Dánsko definitivně schválilo výstavbu 68 kilometrů dlouhého plotu na hranici s Německem, protože se snaží ochránit svůj obrovský průmysl, produkující vepřové maso, před divočáky, které mohou přenášet mor prasat.

Plot má být vysoký 1,5 metru a zapuštěný do hloubky půl metru, bude stát vedle celé dánsko-německé hranici. Mají ho zhotovit do konce roku 2019.

Plot má zabránit, aby divočáci nakazili prasata na farmách virem AMO. Kolem 5000 prasečích farem vyváží ročně 28 milionů prasat, co tvoří polovinu dánského zemědělského exportu a pět procent celkového exportu.
http://www.vlasteneckenoviny.cz/?p=204947

kiri
5 years ...

V Číně zabili 38 tisíc prasat, aby předešli rozšíření nebezpečného viru AMO
Zaujímavé je toto: zaregistrovali šest případů šíření viru v pěti provinciích během minulého měsíce ( august 2018).
A zaujímavé je tiež – jemne povedané že vedia, že ten niekoľkotisíc kilometrový skok víru nie je náhodný – Současná vlna onemocnění se datuje zpět k roku 2014, kdy přicházely zprávy o nemoci z Lotyšska, Polska, Litvy a Estonska.
Čínski súdruhovia iste preverujú nenáhodu šírenia vírusu a určite by nikto nechcel zažiť výsluch špecialistov čínskej vnútornej kontrarozviedky.
https://cz.sputniknews.com/svet/201809038007450-cina-prasata-virus-nebezpeci-zabijeni/

kiri
5 years ...

Evropská komise ve středu informovala o tom, že je Česká republika jedinou zemí na světě, které se podařilo zbavit afrického moru prasat.

Zdůraznil však, že v určitou chvíli toho ČR dělala více a postupovala jinak, než doporučovala EU. Tedy, že není zapotřebí něco dělat a stačí pouze střílet divoká prasata. K motivaci lovců k intenzivnímu odlovu a vyhledávání uhynulých kusů bylo použito vyplácení zástřelného a nálezného,“ vysvětlil.

A zase zdôraznili úmyselné zavlečenie ! – je to výstraha pre diplomatov a presne tú konkrétnu diplomatickú misiu, ktorá to prvýkrát vykonala.Mali to dokonale odsledované a zadokumentované.

Státní veterinární správa však nevyloučila možnost opětovného zavlečení této nemoci do České republiky.
Zatím je podle vědců stoprocentně možné vyloučit jen možnost přenosu nákazy do ČR přirozenou cestou, a to v rámci populace prasat divokých.

https://cz.sputniknews.com/nazory/201903149440219-to-je-sila-cr-si-jako-jedina-zeme-na-svete-poradila-se-zvlastni-nemoci-ktera-trapi-eu/

kiri
5 years ...

Na čo je “dobré” naštiepenie AMO je uvedené a vysvetlené jednou vetou na konci článku. Všetko je jasné po prečítané tej jednej vety.

Africký mor ošípaných začína ovplyvňovať ceny bravčoviny aj v Rakúsku
20.4.2019 16:31 – Ceny bravčového mäsa, párkov a šunky pre spotrebiteľov onedlho citeľne vzrastú. Je to dôsledok rozšíreného afrického moru ošípaných v Číne, kde ich už zlikvidoval milióny. Ceny bravčového mäsa, párkov a šunky pre spotrebiteľov onedlho citeľne vzrastú. Je to dôsledok rozšíreného afrického moru ošípaných v Číne, kde ich už zlikvidoval milióny. Na rakúskej mäsovej burze sa ceny mäsa zvýšili o 25 %. „Rast cien nás už stál mnoho peňazí,“ povedal Rudolf Berger, šéf rodinného podniku Fleischwaren Berger, pre agentúru APA. Fleischwaren Berger so sídlom v dolnorakúskom Sieghartskirchene je v krajine najväčším producentom šuniek. Na nich a ďalších výrobkoch z bravčového mäsa dosiahol vlani tržby 144 miliónov eur. Z nich 85 % dosiahol v Rakúsku. Po Veľkej noci bude Berger rokovať s odberateľmi o raste cien. Kilogram šunky má zdražieť o 60 až 70 centov. Najväčšiu výzvu pre rakúskych výrobcov mäsových produktov predstavujú obchodné reťazce s vlastnými bitúnkami.

Ceny bravčového mäsa výrazne kolíšu podľa ročných období, ale za posledných desať rokov nestúpli.

https://openiazoch.zoznam.sk/cl/194283/Africky-mor-osipanych-zacina-ovplyvnovat-ceny-bravcoviny-aj-v-Rakusku

kiri
4 years ...

AMO je útočnou zbraňou obchodnej vojny, ktorú cielene používajú tí, ktorí sú neúspešní a potrebujú ovplyvniť výsledky hospodárskej súťaže. V článku sú zaujímavé čísla o AMO v Európe. Podstatné pre nás je to, čo je uvedené v príspevku z 14.3.2019 – jedna veľmi nepríjemná vec – že v krajinách Česko, Slovensko a Maďarsko stále funguje ešte socialistický model veterinárnej ochrany, ktorý je veľmi účinný – rozumej – nepríjemne účinný. Útočník s AMO bol nepríjemne prekvapený, lebo na Slovensko to skúšal dvakrát – raz vypustením AMO na česko-slovenskej hranici a druhý raz vypustením AMO na maďarsko -slovenskej hranici – a obidva štáty – aj Česko a aj Maďarsko AMO zlikvidovali bez toho, aby AMO dokázalo na Slovensko prejsť. Pritom bolo Slovensko v rámci fungujúceho systému včasnej výstrahy pripravené.
Cit: Evropská komise ve středu informovala o tom, že je Česká republika jedinou zemí na světě, které se podařilo zbavit afrického moru prasat.

https://openiazoch.zoznam.sk/cl/196017/Narast-cien-bravcoviny-je-vysoko-pravdepodobny-tvrdia-spracovatelia-masa

Nárast cien bravčoviny je vysoko pravdepodobný, tvrdia spracovatelia mäsa
Diskusia 6 Nárast cien bravčoviny je vysoko pravdepodobný, tvrdia spracovatelia mäsa
1. 7. 2019 – Ceny bravčové mäsa sa v najbližšom období pre africký mor ošípaných (AMO) môžu zvýšiť. Vyplýva to z informácií Zväzu spracovateľov mäsa (ZSM).”Celosvetový vývoj situácie s AMO, hlavne ázijských krajinách, má však aj iný aspekt, a to vo vzťahu k rastúcim cenám bravčového mäsa. Enormne zvýšený dopyt po bravčovom mäse zo strany ázijských krajín spôsobuje, že bravčové mäso sa za daných okolností stáva nedostatkovým tovarom. Táto situácia sa už prejavila aj na rastúcich cenách bravčových polovíc, ktorých cena na burze približne od 7. týždňa roka 2019 postupne vzrástla o viac ako 30 %, pričom na základe vývoja situácie s AMO je ďalší nárast cien bravčových polovíc na burze vysoko pravdepodobný,” uviedla výkonná riaditeľka ZSM Eva Forrai.

Priblížila, že situácia vo výskyte AMO u domácich ošípaných a diviakov sa od začiatku roku 2018 zhoršuje, najmä v Poľsku a na Ukrajine a výraznejšie aj v Rumunsku. Od začiatku roku 2019 bol AMO diagnostikovaný u 141 kusov ošípaných celkovo v 5 krajinách EÚ a u 3256 kusov diviačej zveri v rámci 10 krajín EÚ.

Vysvetlila, že AMO dosiahol v celosvetovom meradle zatiaľ najväčší rozmer v histórii. Epidémia najviac postihla ázijské krajiny, pričom najviac zasiahnutý bol Vietnam a Čína. Od vypuknutia epidémie v Číne bolo utratených viac ako 7,4 milióna ošípaných. Tieto čísla však stále nie sú konečné, pretože epidémiu AMO sa v ázijských krajinách stále nepodarilo zastaviť – účinná liečba zvierat voči tomuto ochoreniu zatiaľ stále neexistuje. Pre človeka však nebezpečný nie je. Pripomenula, že AMO je vírusová, vysoko nákazlivá infekcia domácich ošípaných a divo žijúcich druhov diviakov, ktorá sa prejavuje sa rýchlym priebehom, s vysokými horúčkami, celkovou apatiou, slabosťou, hnačkami, pneumóniou a krvácaniami rôznej veľkosti a tvaru v podkoží, na slizniciach a v tkanivách rôznych orgánov. Choroba sa vyznačuje vysokými úhynmi na úrovni 85 až 100 %. V prípade výskytu AMO sa v ohnisku nákazy usmrcujú všetky domáce ošípané a zastavuje respektíve obmedzuje sa obchodovanie so živými ošípanými, bravčovým mäsom a výrobkami z bravčového mäsa. Dodala, že podľa holandskej banky Rabobank tohtoročná čínska produkcia bravčového mäsa tak môže klesnúť až o 35 %. Najviac zasiahnutý je Vietnam, po ktorom nasleduje Čína, Laos, Hongkong, Taiwan, Severná Kórea, Kambodža a Mongolsko. Pokles počtu ošípaných avizuje aj americké ministerstvo poľnohospodárstva rovnako predpokladá, že jeho celkové stádo ošípaných sa v tomto roku zníži o 18 %, čo je najnižšia úroveň od 80. rokov.