Ďalekohľad Canon 12X36 IS III

Už dlhšiu dobu som sa pohrával s myšlienkou kúpy menšieho a ľahšieho ďalekohľadu vhodného na dlhšie nosenie pri potulkách po revíri. Moja staršia Leica Geovid mala niečo okolo 1 kg a pri dlhom nosení na krku, bola naozaj dosť cítiť. Aj druhá Meopta MeoStar 8×56 mala cez 1kg. Preto som ich nosil prevažne len na posed.

Pôvodne som si chcel kúpiť len niečo jednoduché s “mušou” váhou, napr. 10×30 alebo 12×32, čo by som na krku tak veľmi necítil. Potreboval som ďalekohľad na nosenie cez deň, neplánoval som ho používať po zotmení a v noci. Po zotmení je už nanič aj drahý ďalekohľad, tu pomôže len prístroj na nočné videnie a termovízia. (O nočnom videní a termovízii tu nájdete aj iné články.)

Po preliezaní internetových stránok a hľadaní vhodného kandidáta som narazil na značku Canon a ich ďalekohľady s elektronickou stabilizáciou obrazu. Ihneď ma to zaujalo, lebo kedysi dávno som sa trošku venoval technológii stabilizácie obrazu a to v súvislosti s fotoaparátmi a ich objektívmi s touto funkciou. Viem aké zázraky táto technológia dokáže urobiť s obrazom, hlavne pri veľkých priblíženiach a vzdialenostiach. Celkom ma zaujímalo, ako by sa táto technológia dala využiť aj v našej poľovníckej praxi. Aké by to bolo pozorovať parožie napr. srnca na veľkú vzdialenosť a to bez trasenia obrazu. Všetci sa s tým už určite stretli, aké je dôležité správne určiť vek a chovnosť trofejovej zveri. Nie vždy máme možnosť sa k zvieraťu priblížiť na takú vzdialenosť, aby sme ho vedeli bezpečne prečítať. Mnohokrát sa potom stane, že dôjde k nesprávnemu odlovu. Samozrejme je to potom škoda, hlavne pre genofond zveri. Podaktorí naši kolegovia si potom spytujú svedomie niekoľko rokov. Mnohí už potom radšej ani nelovia trofejovú. (Ale sú aj takí, ktorým je to jedno, dokonca som raz počul aj takú hlášku že, “chovného srnca pozeráme až keď ho ulovíme ! “ … radšej to ani nekomentujem …)

Takže späť k ďalekohľadu Canon. Keďže som hľadal niečo menšie a ľahšie, ani som neuvažoval o veľkých modeloch výrobcu. Skôr som hľadal kompromis medzi priblížením, veľkosťou a váhou. Moju pozornosť upútal model Canon 12X36 IS III. Pozrel som si zopár videí na Youtube a prečítal recenzie. Mnoho recenzentov sa vyjadrovalo veľmi pozitívne práve k tomuto modelu a tak som si práve tento objednal. Ceny som prebehol len zbežne. Aj tak skoro všetci predajcovia držia približne rovnaké ceny. Nakoniec som ho objednal u firmy s ktorou mám viac rokov dobré skúsenosti a ktorá sa predajom optiky zaoberá už dlho. Bez toho aby to firma vedela, alebo aby som firme robil akúkoľvek reklamu ju sem kľudne uvediem. Link na eshop kde som prístroj zakúpil – tu:

Uvedomujem si, že ďalekohľad Canon 12X36 IS III nie je vyslovene poľovnícky ďalekohľad. Nie je ani nejako špeciálne chránený proti vlhkosti a oroseniu, ako špecializované ďalekohľady renomovaných značiek ako Zeiss, Swarovski, Leica a pod., ale má stabilizáciu obrazu a nadštandardné priblíženie v relatívne malom a ľahkom tele. Tento model váži niečo tesne cez pol kila a je aj na pocit ľahší ako moje poľovnícke ďalekohľady. Chcem ho na dlhšie nosenie pri posliedkach v revíri, na pozorovanie správania sa zvierat z veľkej vzdialenosti a hlavne na správne prečítanie trofejovej zveri. Nemám v úmysle ho používať za zlých svetelných podmienok či po zotmení. Na ten účel mám iné prístroje. V zlom počasí ho nosím v jednoduchom dodanom púzdre, ktoré síce nie je top, ale svoj účel spoľahlivo plní.

Asi znovu nebudem opisovať podrobne technické parametre. Všetko si nájdete buď na stránke predajcu či výrobcu. Popíšem len v jednoduchosti základné ovládanie a napájanie prístroja. Prístroj má elektronicky stabilizovaný objektív. Stabilizácia sa vykonáva jednoduchým stlačením tlačidla na hornej strane prístroja a jeho držaním. Prístroj môžete používať aj bez stabilizácie ako klasický ďalekohľad. Nehrozí teda situácia, že sa vám vybijú batérie a vy nemôžete prístroj používať ako napr. je tomu pri nočných prístrojoch. Na stabilizáciu obrazu prístroj používa dve tuškové dodané alkalické batérie typu AA, teda klasické tuškovky.

Vrelo odporúčam dodané batérie do prístroja nedávať, kúpte si kvalitné líthiové batérie AA a používajte len tie. Líthiové vám vydržia násobne dlhšie a nestane sa, že keď ich vybité zabudnete v prístroji, tak vám z nich vytečie elektrolyt a zničí kontakty prístroja, ako sa to veľmi často stáva práve u alkalických batérii.

Stabilizácia obrazu je u tohoto prístroja veľmi kvalitná. Pozorovanie aj veľmi vzdialených objektov bez trasenia je priam chuťovka. Spočiatku som sa toho nevedel nabažiť. Pozorovanie pasúceho stáda danielov na protiľahlom kopci vzdialenom cez 1500m bolo zážitkom, ktorý s klasickým ďalekohľadom neviete dosiahnuť, lebo už pri priblížení 8x je vzdialený obraz nedoostrený kvôli traseniu. Tento malý zázrak má až 12x priblíženie a so zapnutím stabilizácie je obraz kľudný a dostatočne ostrý na pohodlné pozorovanie.

Canon samozrejme vyrába celú paletu ďalekohľadov so stabilizáciou obrazu. Podrobnejšie o iných modeloch nájdete tu:

Ďalekohľady so stabilizáciou vyrábajú v menšom rozsahu aj iní výrobcovia napr: Fujinon, Bresser, SigSauer, Opticron …

Na Youtube je veľa videí,  kde skúšajú a predvádzajú tento ďalekohľad ako aj iné varianty. Zoznam linkov nájdete tu:

Ďalekohľad som už stihol vyskúšať v revíri. Má naozaj veľmi pekný obraz. Pozorovanie s ním je príjemné. Samozrejme nie všetko sa mi na ňom páči, určite by som vedel aj niečo vytknúť. Sú to napr. krytky očníc, alebo teda aj kvalita toho dodaného puzdra. Možno aj to, že nemá ochranu proti oroseniu a určite by sa ešte zopár vecí na kritizovanie našlo,  ale kupoval som si ho so zámerom a práve kvôli stabilizácii obrazu, takže nejaké nedostatky mu tolerujem. Upozorňujem však znovu, že je vhodný prevažne na pozorovanie cez deň a pri dobrom svetle.

Nakoniec ešte zopár fotiek Canon 12X36 IS III.

Lovu zdar priatelia.

Autor: Volodo

Používate aj vy ďalekohľad so stabilizáciou obrazu ?

Prihlásiť sa na odber
Upozorniť ma na
guest
2 x komentované
Inline Feedbacks
View all comments
nahoj
nahoj
1 year ...

Mal som možnosť pozerať cez kanon18x50 IS. Keby som mal toľko voľných euráčov, tak si ho ihneď kúpim. Len neviem či by sa so mnou potom stará nedala rozviesť 🙂

jojo
jojo
1 year ...

Parádny ďalekohľad..