• This topic has 61 odpovedí, 7 hlasov, and was last updated 12.04.2015/20:20 by .
Zobrazuje sa 15 príspevkov - 1 až 15 (z celkového počtu 62 )
  • Autor
    Príspevky
  • #19303
      @com3533

      Zdravím kolegov poľovníkov !

      Obraciam sa na Vás skúsenejších súkmeňovcov, v otázke výberu správneho streliva do zbrane 270WIN. .
      Pred sviatkami sa mi podarilo skoliť medailového kanca, čím sa nechcem chváliť (možno trošku 🙂 ), ale apelovať na zlú, až katastrofálnu penetráciu streliva S&B.
      Pri rozoberaní som zistil že 3 streli, prešli len pod pancier a skončili zapichnuté v lopatke. O “prebití” sa tu nedá ani “snívať” resp. len to. Nieje to na vzdialenosť cca 10 m dosť úbohý výkon ?

      Za rady a prípadné skúsenosti Vám vopred ďakujem.

      PS – pre ilustráciu prikladám aj párik fotiek

      #19304
        @lkilvady

        Prajem pekný večer a gratulujem k peknému úlovku ,,Lovu zdar!”
        270 W je podľa mňa rýchly a dobrý kaliber, vhodný aj na vačšie vzdialenosti.Výber streliva s kvalitnými strelami je dostatočný.Doporučoval by som napr. od Federalu strelivo so strelami Nosler AccuBond alebo Partiton.Partition je dvojjadrová strela.Má dobrú penetráciu pri každej rýchlosti,prekonáva riadený rozklad a zadná časť zostáva v celosti.AccuBond je novší typ strely v ktorej sú spojené vlastnosti dobrej penetrácie,riadeného rozkladu a vynikajúcej presnosti.Strelu Nosler Partition používam vo viacerých kalibroch a skoro vždy dochádza k priestrelu aj pri love ťažších kusov jelenej a diviačej zveri.Taktiež Norma laboruje v tomto kalibri náboje s kvalitnými strelami Oryx a Vulkan.Prajem veľa pekných zážitkov. S pozdravom Kilvády

        #19309
          @slavoslav

          teraz pravdu povediac na zaklade tvojho prispevku neviem ci chces pocut, ze pouzivas nekvalitne strelivo, alebo sa chces len pochvalit 😉

          ale ano S&B je co sa tyka rozbijania katastrofalne, na druhej strane snim poluju ludia uz desatrocia a zver po nom pada, nie vzdy idealne, ale pada, koniec koncov ako tvoj kan

          ak chces slusnu priebojnost poobzeraj sa po dvojjadrovej, alebo bondovanej strele, 270tku doma nemam, aby som ti poradil konkretne

          #19313
            @com3533

            Slavo ahoj,

            ok, tak sa chválim, stačilo napísať “super úlovok”, pomastíš šašovi ego a je to…
            pre tých čo si nemyslia, že si masírujem ego tým, že Vám tu ukazujem priemerného kanca, veľmi pekne ďakujem za prípadné rady a skúsenosti. Mám v tom fakt “guláš”, preto žiadam radu od skúsenejších poľovníkov.

            Dík

            Martin

            #19314
              @slavoslav

              neurazaj sa, dal som tam smaila na odlachcenie a urcite to nebolo to myslene v zlom

              ako som ti napisal ak chces “zarucenu” penetraciu aj na tvrdsich kusoch tak dvojjadro, monolit, alebo bondovanu strelu

              osobne pre 8×57 pouzivam normu oryx, ako sa bude spravat v 270tke netusim, ale je to dost tvrda strela

              #19316
                @com3533

                Neurazil som sa…

                možno mi to prišlo trochu divné, že mi niekto napíše, že sa chcem pochváliť úlovkom atď. Táto stránka horar.sk, je o poľovníctve ku ktorému neodmysliteľne patria aj úlovky. Jeden som sem pridal. Nemám sa prečo urážať, ale ani ospravedlňovať.
                Za radu dík “čoto” som si pohľadal na nete.

                #19318
                  @slavoslav

                  nj, mohlo to tak vyzniet, napisal som to len preto, ze si nato aj sam narazal vo svojom prispevku, tiez zo smajlom

                  co bolo to bolo

                  #19319
                    @kiri

                    corn:
                    Nie je to na vzdialenosť cca 10 m dosť úbohý…
                    Chcem sa opýtať – pán poľovník – myslíš si, že ktorákoľvek munička pripravuje guľovnicový náboj a jeho strelu na strieľanie na 10m?
                    Nie je skôr to použitie ako nesprávne?
                    Alebo otázka?
                    lkilvady: 270 W je podľa mňa rýchly a dobrý kaliber, vhodný aj na vačšie vzdialenost.
                    270Win je PRÁVEŽE robený na väčšie vzdialenosti. Je to 30-06 stiahnutý z 7,62mm na 6,9mm aby mohol s ľahšou strelou a vyššou rýchlosťou účinkovať na dlhé trate. Teda výber tohto kalibru na spoločnú poľovačku na diviaky je hooooodne nevhodný…pri tej rýchlosti sa ľahko odráža a ohrozuje….tak ako všetky prirýchle kalibre – 7×64, 7mmRem Mag, 300Win Mag – to sú náboje na šíre pláne a nie na spoločné poľovky v hustom lese. To si dakto môže kúpiť Porsche 911, dať urobiť na neho ťažné a na vozíku voziť cement na stavbu…a sťažovať sa, že to moc nefunguje…samozrejme – auto je sprosté – nie majiteľ.
                    Na spoločnú poľovku čo najväčší priemer a najťažšia guľa. Preto je – páni poľovníci -na spoločnú poľovku dovolená brokovnica s jednotným strelivom – kvôli tomu, že čím väčší priemer a ťažšia strela na blízko má výrazný stop efekt…TKO. 270Vin – účinkuje tak, ako účinkovala…na 10m. Opýtajte sa v SellierBelote, čo vám odpíšu. A oni predávajú do celého sveta náboje a teraz ešte viac, ako predávali voľakedy. Oni nerobia hlúpe náboje. Corn – ak by si mal 8×57…či 9,3x72R, alebo 9,3×62 – iste by sa toto nestalo. A tiež brokovnica by urobila super robotu. Časom na to prídeš.

                    #19320
                      @kiri

                      ešte dopĺňam – zdroj en.wikipedia – ľahko overiteľné :
                      The cartridge demonstrated high performance at the time of its introduction and was marketed as being suitable for big game shooting in the 370 to 910 metres (400 to 1,000 yd) range.

                      (Náboj preukázal vysoký výkon v dobe svojho uvedenia na trh a je vhodný pre lov vysokej zveri od 370 až 910 m ( 400 až 1000 yd ).)

                      Komentár – ak sa na to pozriete ako konštruktér strely – vypočítajte si, ako sa má strela rozkladať – teda fungovať – pri rýchlostiach v menovaných vzdialenostiach. A na toto sa strela projektuje. Nie na streľbu na 10m – na to sú konštruované pištoľové strely…nie guľovnicové….tá musí pri rýchlostiach na ktoré je laborovaná 270Win doslova vybuchovať…čo sa asi aj stalo. Zaujímavá by bola fotka toho mäsa…asi by to veterinár vylúčil z ľudského požívania – jedovaté olovo musí byť fragmentované v mäse…a teda mohlo by byť požité – zjedené…už starovekí Rimania umierali v strašných bolestiach na otravu olovom – odchádzajú ľadviny….mali z olova vodovody…kým na to prišli, že im olovo ničí ľadviny. Zjesť kúsok olova do žalúdka plného kyseliny – no dobrú chuť…to mäso darujte susedovi v spoločnom dvore. Na toto chodíme na poľovačku – aby sme mali BIO zdravé mäso z lesa…a nie plné antibiotík z farmového chovu – a nie aby sme si ho sami zaplienili hnusnou otravou.
                      Ale 270 Win za to nemôže….a ani SellierBellot nie.

                      #19321
                        @com3533

                        Ahoj Kiri to som ja COM.

                        píšeš mi to dosť ostro, neviem čím som ťa takto naštval, proste som sa pýtal na názor skúsenejších poľovníkov. V týchto dňoch poľujem druhú sezónu. Veľa skúseností nemám a pravdu povediac, nemám sa na koho vo svojom okolí obrátiť. Po prejdení si niekoľkých článkov, na tejto stránke som zistil, že prispievatelia majú skutočne bohaté skúsenosti, ktoré by som rád “obšlahol”. V neposlednom rade by som bol rád, aby mi nabudúce takýto “macko” nerozdriapal nohavice aj s tým čo je pod nimi.
                        Keď tak nad tým rozmýšľam, na vzdialenosť 100 som penetráciu mal dobrú, aj na “vysokej”.
                        Reagujem teraz na výber “nesprávneho” kalibru. Je to moja prvá guľovnica, ktorú som si vybral na základe jej všestrannosti, samozrejme možno z pohľadu začiatočníka. Zbraň som si vyberal tak, aby mi podľa možností slúžila na všetko. Teraz, by som už rozhodne rozmýšľal inak, ale ako problém nevidím v kalibri. 270win je super, akurát by to chcelo skutočne dobre zvoliť typ strely na daný účel. O to mi šlo.

                        Nabudúce vypusť trochu pary, keď chceš niekomu pomôcť, bude sa to lepšie prijímať. Dačo o tom preštudujem Vďaka ti.

                        Martin

                        #19322
                          @com3533

                          OK, berem Slavo ! 😉

                          #19323
                            @lkilvady

                            Neviem koľko guľovníc roznych kalibrov máte ale ja som sa snažil len poradiť v konkrétnom prípade a neriešil som,ktorý kaliber je vhodnejší na spoločnú poľovačku.Nemá totiž každý v skrini 5 guľovníc roznych kalibrov.So strelami,ktoré som uviedol mám vlastné skúsenosti.Poloplášťová strela SaB je makká a často sa oddeľuje olovo od plášťa.Veď aj SaB laboruje svoje náboje strelou Nosler Partition a nemyslím si,že len preto aby zdvihli cenu,ale hlavne koli kvalite strely.A tých 10 m? Vpraxi sa stáva,že je potrebné vystreliť na rozne vzdialenosti,takže v tom osočovaní kolegu vidím skor niečo iné ako dobrú radu.K tej streľbe na veľké vzdialenosti len toľko.Neviem aké máte poľovnícke a strelecké skúsenosti,ale už streľba na 300m v poľovníckej praxi nieje jednoduchá.Prajem Vám pekný večer. Kilvády.

                            #19324
                              @com3533

                              Presne tak pán Kilvády.

                              – poľovačka nieje strelnica, mnohokrát na štande musí človek strieľať na 150 m a v opačnom prípade, “skoro pomedzi vlastné nohy”.
                              Ten kanec, bol tvrdý ako drevo, nešlo mu ten pancier prebiť.
                              Pripadá mi, že som pichol do osieho hniezda, keď som spomenul slabú penetráciu SaB.
                              Apeloval som na Vaše skúsenosti, či sa s tým napríklad niekto už stretol, zmenil stelivo a je spokojný, poprípade odporučí konkrétny druh strely.

                              Vďaka Martin

                              #19325
                                @kiri

                                Martin – neplač. Jednoducho 270Win nie je na strieľanie na 10m. Iba ak v sebaobrane. Asi si aj NEMUSEL strieľať – ale veľmi chcel. Nikde nie je napísané, že musíš strieľať v situácii, ktorá je nevhodná alebo krajná. To si priznaj. Na 10m sa strela naozaj môže odraziť či roztrieštiť a ohrozíš okolie. Píšeš, takú zaujímavú vec: Pri rozoberaní som zistil že 3 streli (y…pozn.), prešli len pod pancier a skončili zapichnuté v lopatke. A to ako sa ti podarilo?…strieľa si tri strely do neho?…a to ako? Či posledná bola na 10m?…či prvá? A všetko 270Win, či spolupracovali aj ďalší strelci? A teda na čo vlastne umrel ten kanec, keď neprešli cez lopatku? Infarkt?

                                Čo sa týka Sellier a Bellotu – nie som ich obchodný zástupca, ale iste nerobia zlé náboje. A situácia sa zlepšila od r.2009 Takto – je to z ich stránky: rok 2009, kdy se vlastníkem Sellier & Bellot a.s. stala brazilská společnost Companhia Brasileira de Cartuchos (CBC), která je rovněž známa pod značkou Magtech. Dalším členem skupiny je německý výrobce MEN, celosvětově uznávaný výrobce malorážové munice pro vojenský, policejní a komerční trh.
                                Ak by to bola aj v minulosti zlá firma, nekúpil by ju Magtech.

                                Vhodné strely: – toto je lepšia otázka – ale záleží na čo to mieniš používať – ak aj na 10m – tak iste dačo s prepážkou, alebo monolitické. Ten Nosler Partition môže byť, ale aj Oryx od Normy – ten je však na severskú tvrdšiu zver…ale ak mieniš dlhodobo strieľať veľké kance s pancierom – tak sa iste hodí. Ja som voľakedy používal do 7×64 (čo je takmer to isté ako 270W) Sierru RN – ( Round Nose = s guľatým nosom) 11,3g nalaborovanú na nižší výkon – asi 750m/s a fungovala super. Veľké diery robí aj strelivo Prvi Partizan – a nedaj sa mýliť, že je lacné – oni už za socíku konkurovali nemcom a celému západu, lebo mohli…len nám to dávajú zalacno. Pozri si ich stránku, alebo ak pôjdeš p. Fraňovi do Nitra – kukni v centrále, aké náboje má od nich.
                                Alebo použi medenú strelu – ja používam aj Lutza Moellera – síce len strela je od neho drahšia ako celý patrón od Selieru Bellota – ale účinok je úžasný. Z 8x57JRS máš zrazu kopanie 222Rem, balistiku 223Rem a TKO a slaughter výkon 8×57…
                                Alebo si nechaj vyrobiť patróny so strelou Hornady, čo je jedno z naj…majú krásnu strelu GMX z medi…
                                Ale – ak sa mieniš venovať spoločným poľovkám na diviaky – asi treba uvažovať nad kladivom na 70m. Ja som používal pomalé strely – 8x57R.360, 8x57JRS, 9,3×62 s najťažšími a najpomalšími strelami. A stále mám aj 8x57JS, aj 8x57JRS a zase bude 9,3×62.. Tvoja 270W zďaleka nie je univerzálny náboj. Dačo môžeš vyriešiť strelou – ale je to náboj na ďaleko…ja z 8×57 dosiahnem aj balistiku 270W – s Moellerom – a aj kladivo so 14,2g strelou – na spoločnú poľovku…a mám to v trojáku – teda aj dva olovené štuple…to ty nikdy nedosiahneš. A to isté urobím aj s 9,3×62 – dám tam Moellera a ten je s rýchlosťou 910m/s…a lieta presnejšie ako 270W…ale zároveň – keby na spoločnú -dám tam hoci SellierBellot s 18,5g…alebo sú aj 22,5g Degoly alebo Woodlajty…ale to 270W nedokáže. 270 je dosť úzko vymedzený a rýchly stroj – na určité príležitosti hlavne naďaleko- srnčie na poliach, kamzíky, svište, horské kozy a ovce…vidlorohy na stepiach, antilopy…iste to nie je najlepší náboj do našich lesov na diviaky. To je lepší 45-70Govt. Ten by aj na 10m zrazil 300kg obludu bez reklamovania. Skús kúpiť starú ZH a namiesto brokovej hlavne daj tam 45-70GOVT a máš ručné delo na spoločnú – aj 7×57 (7×65) je dobrý a spolu s veľkým – ak sa chceš špecializovať na kance – máš ručné palné delo s istým účinkom aj do 100m s GOVT a aj nad 100m – s tou tenšou guľou. Dáš na to kolimátor a nemáš problém. Dnes dostaneš – napr. u Fraňa kúpiť do broku 12 a 20 brokové náboje, kde sú osadené celomedené pištoľové strely s gumeným hrotom a je to v brokovom náboji – v 12tke je strela zo 45ACP a v 20 je strela z 357Mag…a úžasná rýchlosť a nádherný lovecký = zabíjací účinok medi – dačo famózne.
                                Študuj…študuj…a študuj…možností je veľa.
                                Predavač ti natlačí čokoľvek = chce predať – on je tam nato. Ale ty musíš vedieť čo chceš a HLAVNE prečo to chceš.

                                #19327
                                  @com3533

                                  Ahoj Kiri,

                                  pre objasnenie toho s tým strieľaním. Na 10 m strieľať na diviaka, nieje pre mňa žiadny, obtiažny, alebo okolie ohrozujúci úkon. Prvou strelou som ho chytil na hrebeni na chrbticu. Všetky streli šli na 10 metrov. Začal sa ťahať na predných, zamieril som na lopatku bum. Skúrilo z neho ako s prachovky, šmahom hlavy sa hodil na predné a pokračoval v jazde. Ešte dva krát som to zopakoval. Veselo pokračoval. Tak som mu nadbehol a spredu som to ukončil strelou do čela. Na fotke vidno vyfúknuté oči, ak si všimneš. Takže odpoveď na tvoju veľmi “trefnú” otázku znie, “nie nezomrel na infarkt”. Ďalej som si tvoj príspevok preštudoval a čoto si ešte prejdem.

                                  Neplačem Kiri, ale nemám rád rýpačov. Ale, každým tvojím novým príspevkom sledujem progres, možno sa pomaly dostaneme aj ku normálnej komunikácii, čo sa ale na internete veľmi “nenosí”.
                                  Idem študovať ! 😉

                                  Dík

                                  Martin

                                Zobrazuje sa 15 príspevkov - 1 až 15 (z celkového počtu 62 )
                                • Musíte byť prihlásený, aby ste mohli odpovedať na túto tému.