• This topic has 56 odpovedí, 10 hlasov, and was last updated 22.12.2008/21:01 by .
Zobrazuje sa 15 príspevkov - 31 až 45 (z celkového počtu 57 )
  • Autor
    Príspevky
  • #6346
      @308w

      prsne tak – na takýto zásah postačí aj Rem – asi 4 roky nazad kámoš potiahol z 222remna 80m na krk na jeleň a padol jak hruška 🙂

      #6347
        @boker

        Nestrielam ine ako RWS, ale 6,5 jednoducho nema dost dopadovej energie. Splni ucel, ale v tazkom terene Ta mrzi kazdy meter, ktory zver prejde od nastrelu. Vacsinou polujem sam a stale niekoho otravovat, aby isiel pomoct dohladavat alebo tahat ma nelaka.

        #6348

          U nas by sa kamos s 222 ani do hory nedostal a keby sa mu sklbal prst na jelena, hospodar by ho kopal ako futbal az dole do dediny.

          #6349
            @308w

            hmm? prečo ? ved 222 Rem splna zákon na lov raticovej zveri – a hospodár mu môže fúkať práškový cukor do r… 🙂 Má prenajatý vlastný revír a tých pár lesných zamestnancov čo tam zobral ako čestných členov sa do neho nestarajú 🙂 nieže by bol odkázaný na 222 má doma zo 15 gulovníc. No jeho skrátkak baví experimentovať a zisťovať čo je aké účinné .

            #6351
              @jager68

              308W napísal:

              hmm? prečo ? ved 222 Rem splna zákon na lov raticovej zveri – a hospodár mu môže fúkať práškový cukor do r… 🙂 Má prenajatý vlastný revír a tých pár lesných zamestnancov čo tam zobral ako čestných členov sa do neho nestarajú 🙂 nieže by bol odkázaný na 222 má doma zo 15 gulovníc. No jeho skrátkak baví experimentovať a zisťovať čo je aké účinné .

              Zákon splňa-to áno.Ale na jelena je 222Rem.slabucke a nezodpovedné.A tie reci o experimentovani-(co este chcete experimentovat s 222 Rem.)strelbe na krk atd-to si nechajte pre deti a vnucikov.Strielat jelenovi na krk…vy ste iní borci alebo tak dokonale poznate anatomiu zveri,ze ju mozete vyucovať na veterine..Uz len samotna strelba na krk je nezodpovedna…a nie to este s 222rem.Este tzv.hruby krk beriem-prizmam sa,ze aj mne sa tam obcas zadari ale pouzivam 7RM.A to je trosku o inom.Podstatne viac energie a hlavne uplne ina konstrukcia strely.Aj 6,5x57R s tym 6g. SaB je trapas-akurat tak na srnciu.Tam by to chcelo ine strelivo a je to o.k.

              #6356
                @308w

                Bubi – prečo zovšeobecnuješ ? písal som snáď že ja strieľam na krk ? Ja som s 222Rem len reagoval na predošlí príspevok – kde bolo napísané že pri zásahu kraku stačí aj slabší kal. napr. Rem. – tak som len doložil príklad potvrdený praxou . Ja na krk zo zásady nestrieľam -lebo som tak už niečo pofušoval -ale našťastie aj našiel. je mi tu ale smiešne čítač keď niekto napíše že 6,5×57 nemá dostatok energie . Švédi s podobným kal, strieľajú 300-400kg losy a mi sa tu bojíme Jelienka či diviaka ?Už nežije v komunizme a na výber kvalitného streliva je dostatok – čo “Ty” sám dobre vieš kedže si tu niekde písal že v 7x65R používaš TIG. Ja som po 6,5 videl postrieľané veľké množstvo zveri a tak ma to trocha zaskočilo že nemá dostatok energie to sú proste tvrdenia postavené na vode alebo na zlom strelive poprípade strelcovi . To že sa jeleň po zásahu snažil postaviť ešte nič neznamená – ved predsa jedna lastovička leto nerobí – Aj po daleko razantnejšom kalibre zver odchádza a nie vždy ostáva na nástrele .

                #6358

                Myslím, že by patrilo dôkladne preštudovať predpisy a tam sa človek dozvie, či kaliber 222 Rem. spĺňa alebo nespĺňa požiadavky- zákonné požiadavky na lov vysokej zveri – ( 100m=1500Joulov ). Dĺžkou nábojnice áno, to nespochybňujem a zrejme to mnohých mýli. Ale výkonom na sto metrov – teda potrebnou dopadovou energiou ( 1500 joulov !!! ) nie!!! A v predpisoch je to uvedené. Ja to mám tak zafixované a nijako ináč.
                Čo sa týka kalibru 6,5x57R – vždy sa mi ľúbil a imponoval mi.

                #6359
                  @boker

                  Prave preto, ze si mozeme vybrat, tak si vyberiem silnejsi kaliber a neriesim, co mi pride. Los alebo liska, zena uz kozuch z lisky ma davno a nenosi ho. A to je strieborna.Nikdy som nestrielal na zver nekvalitnym strelivom a S&B vobec nekupujem. Jelen sa postavil a utekal po 6,5 RWS DK. Po 300vke sa nepostavi ziaden. Strelca hodnotit nebudem, ale snad by som obstal.

                  #6361
                    @lanus

                    Vážený,badám,že sa to trochu poprekrúcalo,skúsim to dať na pravú mieru :
                    1. je veľký anatomický rozdieľ strieľať na krk diviakom (len) a ostatnej raticovej zvery(v šírke a pohyblivostí krku) !!!
                    2. bolo podstatne viac postrelov zvery veľkými kalibrami ako 5,6mm,lebo ich hlavná príčina je nezodpovedná streľba v nevhodnej pozícii a veľká vzdialenosť(práve týchto necností sa 5,6-kári
                    dopúšťajú len minimálne)!
                    3. Boker- toho daniela na ,,rohoch”si mal fakt vyfotiť,ból by to unikát!
                    4. lesaj – v súčasne platnom zákone nie je ,,Joulový” limit !(Pomýlený si teda Ty !)
                    5. strieľať 5,6-kami raticovú nie je experiment,ale zákonná dlhoročná prax !

                    #6362
                      @boker

                      Lanus – nevidim velky rozdiel medzi sfusovanym diviakom a jelenom, ked po strele na krk zmizne v dialke s ovisnutou papulou. Zda sa mi zodpovednejsi strelec, co si zoberie ucinnejsi kaliber, hoci mu to zakon vyslovne neprikazuje a nestegoli remingtonom zver. Dovod, preco nie su urcene jouly ale dlzka nabojnice je len kvoli moznosti kontroly, ale uznas, ze vykon by mal byt v kazdom pripade, uz kvoli humannosti tj. rychlemu zhasnutiu. A danielovi ani nohy netrcali, ale tusim to boli ratice, to Ti uniklo, ked tak bazirujes na slovickach.
                      Mam viac kalibrov a nezbadal som doteraz, ze by som nejak inak “zodpovednejsie” mieril s jednym alebo druhym. Snad len pri vacsom uvazujem dokladnejsie, kde moze gula po prestreleni skoncit.

                      #6363
                        @308w

                        Boker
                        To v poslednej vete píšeš :po 300- vke sa nepostaví žiaden :)) tak toto je možné iba v ríši rozprávok :laugh: :laugh: :laugh: .1 : na spoločnej diviačik cca 30 Kg- strelená na 50m na komoru (zásah srdca ) uháňal bez znaku asi 60-70 kde padol a zhasol kal.300WM ,strele RWS -TUG :ohmy:
                        2 : dotyčný čo som ho spomínal že 222Rem šuchol jeleňa na krk – na spoločnej 300WM strelil prasa tiž okolo 40kg po zásahu pľúc ubehlo asi 50m kal. 300WM strelivo SaB -PTS .
                        V českej myslivosti (časopise ) píše o účinkoch rôznych striel ak ING . Šoule – použité kal. 300WM a 30-06- dalej len 300WM – ulovených zhruba 6 kusov diviačej strelou SaB – PTS a dalších 6ks strelou Hornady – SST – zver bud v ohni alebo do 30m – v par prípadoch do 60m 🙂 Takže Reči typu ” že po 300WM nič nevstane ” sú dobré do Ezopových Bájok a ni do bežnej reality .:laugh:
                        Dalej ale dotyčný píše že ked začal používať monolit od Bárnesu v 300WM a 30-06 tak všetko v ohni.
                        Takže s toho zas plynie že nie “Kaliber” ale hlavne “strelivo” rozhoduje .

                        #6364
                          @boker

                          Zver strielana v pohybe nikdy nezostane stat a nepadne, vzdy zotrvacnostou este pokracuje v behu, alebo robi vrby ( kotrmelce ). Vychadzal som zo skusenosti, ze strielam zver na vnadisku, alebo pri posliedke (pirsi) v klude, vtedy padne a uz nevstane. Aspon mne sa to este nikdy po 300-vke nestalo. Strelivo pouzivam RWS EVO a nemam najmensi dovod ho menit. Nejake blbe monolity a strely s umelou hmotou v spicke ma neoslovuju.

                          #6366
                            @lanus

                            Boker – práve pri zásahu na krk sa rozdieli v energii strieľ stierajú,dominuje len ich presnosť!

                            Termin ,,noha” ból správny (u pľovnej zvery je ukončená raticou a u hosp.zvierat kopytom) .

                            #6367

                            lanus
                            Pomýlený môže byť každý, to uznávam, len netreba príliš dlho zotrvávať v omyle. Ak si si istý, vyvracať ti to nebudem a ani nechcem. Ja mám tú vedomosť, že 222Rem, napriek tomu že má nábojnicu 43 mm, nespĺňa zákonnú požiadavku na lov vysokej zveri, pretože jeho dopadová energia nedosahuje v sto metroch 1500 joulov – čo je takisto určujúca zákonná požiadavka na lov vysokej zveri. Je to v predpisoch uvedené.. Podotýkam, že netreba čítať len zákon, ale aj jeho novely, dodatky, vyhlášky. predpisy. Tiež som bol dlhodobe v názore, že jadiný určujúci faktor je dĺžka nábojnice do 40 mm – nesmie sa raticová a od 40 mm – môže sa všetka raticová. Omyl. Ďalej uvádzam, že aj ja som zástancom malých šťipľavých kalibrov a vždy som tieto kalibre mal a aj budem mať. Teda uviedol som len to, čo som čítal, resp. na čo som bol hospodárom a inými upozornený.

                            #6368
                              @lisiak

                              lesaj napísal:

                              lanus
                              Pomýlený môže byť každý, to uznávam, len netreba príliš dlho zotrvávať v omyle. Ak si si istý, vyvracať ti to nebudem a ani nechcem. Ja mám tú vedomosť, že 222Rem, napriek tomu že má nábojnicu 43 mm, nespĺňa zákonnú požiadavku na lov vysokej zveri, pretože jeho dopadová energia nedosahuje v sto metroch 1500 joulov – čo je takisto určujúca zákonná požiadavka na lov vysokej zveri. Je to v predpisoch uvedené.. Podotýkam, že netreba čítať len zákon, ale aj jeho novely, dodatky, vyhlášky. predpisy. Tiež som bol dlhodobe v názore, že jadiný určujúci faktor je dĺžka nábojnice do 40 mm – nesmie sa raticová a od 40 mm – môže sa všetka raticová. Omyl. Ďalej uvádzam, že aj ja som zástancom malých šťipľavých kalibrov a vždy som tieto kalibre mal a aj budem mať. Teda uviedol som len to, čo som čítal, resp. na čo som bol hospodárom a inými upozornený.

                              Viem že sa uvažuje nad obmedzenim použivania lahšich kalibrov.Aj nad limitom 1500J.Myslim ale že to ešte neprešlo novym polovnym zakonom.Ak sa mylim,tak mi to schvalenie mohlo ujst.222 určite stači aj na vysoku…!sam som videl ked jelen približne na 150 metrov po zasahu na komoru ostal v šoku,a po nejakych 15 metrov tackavej chodze zhasol.Strelec je 90%,až potom kaliber…

                            Zobrazuje sa 15 príspevkov - 31 až 45 (z celkového počtu 57 )
                            • Musíte byť prihlásený, aby ste mohli odpovedať na túto tému.