• This topic has 46 odpovedí, 6 hlasov, and was last updated 05.11.2010/16:01 by .
Zobrazuje sa 15 príspevkov - 16 až 30 (z celkového počtu 47 )
  • Autor
    Príspevky
  • #14744
      @m-kruty

      to sú úvahy. toľko špekulujem až nič nevymislím…ako to býva zvykom ,,obuvník chodí bosí”

      #14745
        @crusher

        Ja ti vravim, zober 375H&H. Cena streliva je uplne v pohode, balisticky sa vzdy postavi ku kalibru 30-06 s tazkou strelou a ten ucinok pri 9,55mm projektile je impozantny. Zbran sama o sebe je velmi dobre vyvazena a ver mi, ze nekope viacej ako 30-06. O kopani sa bavia len ti, ktori sa z toho boja vystrelit a nikdy taku zbran nedrzali v rukach.

        #14746
          @m-kruty

          hm… ešte to nie je ten správny priemer. Ja viem , že s týmto kal. nič nepokazím ale to chce ,,šulec” 458Lott ma ťahá viac….

          #14747
            @crusher

            To ano, ale najprv si zisti cenu nabojov, ich dostupnost a s akou strelou sa vyrabaju

            #14748
              @m-kruty

              ja polujem na volnej nohe takže tá cena nemá pre mňa zvlášť význam. Aj to je jeden s dôvodov. Ak by som poloval aktívne v horách určite by som riešil cenu a rôzne prevedenia striel v prvom rade. no mne vystačí krabička na dva roky…

              #14781
                @lovec

                crusher napísal:

                A k tym rychlym kalibrom: boli urcene na inaksie vzdialenosti, ako na 100-150 metrov. Potom sa niekto divi, ze pri rychlych strelach mu zver odchadza. No urcite, lebo gula sa nestaci naplno deformovat a zver len preleti/nemyslim tym lahke strely, ako je napr 222 rem a pod 5,6mm kalibre/

                Gula sa nestaci deformovat? A to uz ako? Nie nahodou, cim vyssia dopadova rychlost na rovnaky ciel, tym vacsia deformacia (pri rovnakej strele)??? Nezamienat si ucinok strely s inymi fyzikalnymi javmi.

                tajfi napísal:

                Osobne na spoločnej polovačke budem radšej stáť vedľa strelca ktorý ktorý má 375H&H ako 300WM. Viem že tá 300-ka sa skôr odrazí , zmení smer a je nebezpečnejšia ako 375. Ten sa zakope do zeme a je pokoj.

                To je prilis zovseobecnene porovnanie, na ktore by som sa nespoliehal…..5-6 gramov vo vahe strely je zanedbatelny rozdiel na to, aby vzniklo zasadne odlisne spravanie strely, co sa tyka jej stability…..

                Inak 375H&H je fajn kaliber, naposledy,co som strielal z Mauser M03,tak absolutna pohoda, pocitovo ako 7×64 alebo 30-06……samozrejme vela zalezi od konkretnej zbrane.

                #14782
                  @crusher

                  Pre lovca
                  Vysoka rychlost na blizke vzdialenosti je nevyhoda v tom, ze zver najcastejsie prestreluje s minimalnou deformaciou. A k tomu rozdielu v tych, pre teba zanedbatelnych 5-6 gramov:
                  1-Skus ist do afriky so napr 300 win mag s 13gr strelou na byvola a 375H&H s 19,4 gr strelou. Ten ti to rychlo vysvetli, ak ho zasiahnes tou 300 win, ako je to so strelami.
                  2-Pocitaj s tym, ze ta 375H&H ma priemer projektilu 9,55 mm, je tazsia o tych 6 gramov, ale ta plocha ponuka ovela vacsiu moznost deformacie, ako plocha strely 7,62mm. Ta 9,55mm sa deformuje na dvojnasobok strely 7,62mm. A to je uz ucinok. A k tomu patri aj hybnost strely, ved ta 375H&H je ako rozbehnuty vlak. Urcite ju nezastavi klb. Je to, ako by do steny naburalo osobne auto a nakladne pri rovnakej rychlosti. Poskodenie steny bude ovela vyssie pri tom nakladnom aute-to bolo len na porovnanie.
                  3- Na nejaky hydrodynamicky sok zveri pri vysokych rychlostiach zabudni. To by musel projektil mat polovicu hmotnosti ulovenej zveri. Videl som uz strielanie takychto hyperrazantnych opakovaciek a poviem ti, ze ovela radsej by som do 300 win mag dal strelu o vahe 13 alebo 14,3 gramov pri nizsej rychlosti, ako tam vopchat naboj napr 10,7gr s rychlostou cca 970m/s. Tie rychle a lahsie strely su urcene na vacsie vzdialenosti a tazsie na blizsie.
                  4- Udaje v balistickych tabulkach su zavadzajuce, pretoze tam je vacsinou zobrazena balistika naboja na 300 metrov. Tato informacia je ale cisto len pre informacny charakter. Ved kto by strielal na taku vzdialenost. Skus sa pozriet na nejake kontrolne strelby, kde sa vacsinou striela z malokalibrovky a uvidis, ze 90% polovnikov nenastriela limit. A to je vzdialenost 50 metrov. Jelena, na ktoreho natrafis pri pochodzke a si zadychany, mas problem udrzat v krizi na 100 metrov. Chcel by som vidiet toho ostrostrelca, ktory by strelil na jelena napr na 250-300 metrov, ked stoji niekde v lese na cakanej. Potom sa bude cudovat, ze mu postrielany utecie, pretoze pri zameriavani mu lietal kriz kade-tade a spust stiahol len instiktivne.
                  Ked som si minule kupoval v polovnictve naboje, prisiel tam jeden mlady chlapec, cerstvy adept polovnictva s este “horucim zbrojakom” a chcel od predavaca, aby mu objednal zbran v kalibri 300 win mag. Bolo to tusim v Bardejove u Remety s.r.o. Ked na predavacovu otazku, ci si dobre rozmyslel, naco mu bude taka vykonna ráž odpovedal, ze podla balistickych tabuliek ma tento kaliber klesavost na 300 metrov len 22 centimetrov, uz neviem, ake strelivo hovoril, tak vyhlasil, ze srnec na 150 metrov, pri rane na krk musi lahnut. Darmo sa mu predavac snazil vysvetlit, ze srnca bude mat problem chytit na komoru na 100 metrov a nieto na krk na 150 metrov, no on sa ohradzoval vybornou balistikou daneho kalibru. Tak ked budeme mat este viacej takych ostrostrelcov v nasich polovnych zdruzeniach, tak nam boh pomahaj a nedovol nam ist do reviru, kvoli obave o svoj zivot-amen. Uz da troch zabrat zameriat poriadne jelena na tych 200 metrov, aby sa kriz ako tak ustalil. ved nestrielame z polohy lezmo, ako odstrelovaci, ale stojime na stande. A kto neveri, nech si spravi kocku z kartonu o velkosti 20×20 cm a skusi dat na odmeranu vzdialenost tych 200 metrov-no a trafit tam kazdu vypalenu ranu s oporou len obcajnou palicou, s akou sa chodi do lesa na cakanu. Ovela lepsie rozumiem vsak pouzivaniu kalibrov, ako su 9,3×62, 9,3x74R, 8x57JS, 375H&H a pod. Ja mam doma uz dva tyzdne CZ 550 Magnum Lux-375H&H a poviem ti, ze sa toho vobec netreba bat. Spatneho narazu sa boja len ti, ktorych hadze o zem, este len o strelbe pocuju, ale vzdycky to vedia lepsie, hoci taku zbran este nikdy nedrzali v rukach a nieto z nej este strielali. Uvedene kalibre maju pri ONV do tych 200 metrov vybornu balistiku, kde netreba menit zaneriavaci bod. To polovnik chvejucou sa rukou urobi niekedy az taku odchylku, ze netrafi. LOVU A LESU ZDAR

                  #14783
                    @slavoslav

                    crusher, to co ti citoval lovec tvoj prispevok, ma pravdu mas tam blbost, hadam nam nechces nahovorit, ze strela ktora narazi na ciel v rychlosti 900m/s sa zdeformuje menej ako ta ista strela co narazi na ten isty ciel v rychlosti 700 m/s, ze i napriek deformacii, neodovzda cielu ako je napr srna vsetku energiu a preleti nim je uz druha vec

                    #14785
                      @crusher

                      Ako som uz pisal, rychla strela preleti telom za kratsi cas, ako strela pomalsia. A ta pomalsia sa ma viacej casu do prekazky “opriet”, teda deformovat. Mal som kaliber 30-06 osem rokov a vyskusal som snad vsetky dostupne streliva pre tento kaliber. Jaosvedcenejsie boli 14,3gr sako hammerhead a 13 gramova norma oryx. Nevhodne boli hornady TM light magnum BTSP interlock-11,66gr, ktore mali vysoku rychlost a zver casto odbiehala. Asi pol kilometra som dohladaval jelenicu strelenu so strelivom KWS a strelou 11,9gr EVO.m Pritom bola akoby prepichnuta ceruzkou, teda zaidne dolezite zranenie. Strela len preletela dez deformacie. strielal som z posedu na vzdialenost cca do tych 150 metrov s podopretou zbranou. Rana bola komorova. Keby som radsej pouzil 13 zr. oryx, asi by sa to nestalo, ale bola by ostala na mieste. Strely s vysokymi rychlostami boli urcene na vacsie vzdialenosti, ako napr na 100 metrov.

                      #14786
                        @slavoslav

                        je to podobne ako keby si tvrdil ze auto iduce 200 km/h sa menej deformuje pri naraze do steny ako to co do nej narazi v 50 km/h pretoze cez nu prejde rychlejsie takze este raz:

                        ta ista strela pri naraze na ten isty ciel v roznych rychlostiach sa bude zakonite viac deformovat pri naraze vo vacsej rychlosti a teda pri palnych zbraniach pri strelbe na kratsiu vzdialenost, to je fyzika a neviem si predstavit konstrukciu beznej strely ktora bude menit materialove charakteristiky podla dopadovej rychlosti pripadne si este bude merat aj vzdialenost v akej dopadla

                        to co pises, ze boli vyvinute na vacsie vzdialenosti a tam sa viac deformuju je pre mna sice novy no podobny mytus ako to, ze niektore naboje su skonstruovane na strelbu na velke vzdialnenosti a maju tam lepsi rozptyl ako na vzdialenosti mensie, teda ze zo vzdialenostou sa zmensuje

                        #14787
                          @lovec

                          crusher, tvoje teorie su hore nohami, vecer napisem.

                          #14788
                            @crusher

                            Samozrejme, ze strely s vyssou rychlostou boli vyvinute na vacsie vzdialenosti, pretoze vyssou rychlostou sa da dosiahnut ovela lepsia balistika. Predstav si, zeby si strielal na velku vzdialenost s nabojom 9,3x72R. V minulosti to bol velmi oblubeny naboj, nazyvany aj lesnicky naboj, no a te ma balistiku ubohu. To by si nusel hodne nadsadzovat, aby si trafil na vacsiu dialku. A teraz- ked poznas kaliber 45-70 gov, tak ten ma mizernu balistiku, ustovka niekde pri 530m/s a predsa sa tanto kaliber teraz rozsiruje pre svoju spolahlivost. Inak, vcera sme si vypisovali s Tajfim a napisal toto: to čo som napísal. strela niekde pri 7g rýchlosť okolo tisícky , srnec na 80m a po zásahu na teba čumí čo ho strašíš. odbehne ešte 60m a keď ho otvoriš zistíš že nemá srdce. bohužiaľ to už má napratané v raticách. Niekoľko rokov tvrdím , že znížená rýchlosť a vyššia váha strely lepšie odovzdá energiu a zver lepšie padá. to som mal na mysli.
                            Tak s tym sa uplne stotoznujem. Strielal som s nabojom 30-06 hornady BTSP interlock 11,66gr light magnum, ustova rychlost 884m/s – asi na 50 az 70 metrov mi vyslo jelienca. Strelil som do neho na komoru-na tak blizko sa nedalo chybit, no jelienca zostalo stat a pozera smerom do lesa. Myslel som, ze mu uz dochadza, tak som nestrielal dalsiu ranu. No po par sekundach sa pohlo k lesu. Vyplestil som oci, ze co to ma znamemat, taky vykonny naboj a jelienca sa chysta odist? Uz sa chystam strelit este raz, no v tom sa jelienca zakymacalo a padlo na zem. O chvilu prisiel ku mne noj otec, ktory stal nizsie mna a postili sme sa ho vyvrhovat. S prekvapenim som zistil, ze vykonna strela prestrelila srdce, no vnutorne poskodenia neboli takmer ziadne. Keby som trafil par cm vedla, mohlo mi odskocit a uz by som ho mozno nenasiel

                            #14789
                              @crusher

                              Pisem len to, co som sam odskusal. Pre mna plati: tazka pomala strela na vzdialenost, na ktoru si trufnem dobre zamierit a strelit. Nestrielam na nemozne velke vzdialenosti. Je vzdy lepsie si nechat zver prist blizsie, na istejsi zasah. A k tym dalekostrelcom: cest vynimkam, ale 90% takychto strelcov su len katalogovi maniaci s hlavami zaborenymi v balistickych tabulkach, ktori porovnavaju, ci je lepsia energia 3900 joulov 7mm rem mag, alebo 3850 joulov z 375H&H

                              #14790
                                @krnac

                                Páni kolegovia, doporučujem pozrite si http://www.strelecke.stranky.sk, kliknite vpravo na – Zoznam rubrik- potom kliknite na – Balistika -a potom kliknite na článok- Konštrukcia striel a lovecká terminálna balistika – a prečítajte si celkom zaujímavý článok.

                                #14791
                                  @slavoslav

                                  ja tu neriesim ranivost, riesim tvoje tvrdenie, ze nejaka bezna strela sa bude viac deformovat pri nizsej dopadovej rychlosti (vacsia vzdialenost) co je a znova to zopakujem blbost

                                  co sa tyka druheho, v praxi tiez uprednostnujem pomalsie a tazsie strely, osobne som zvedavy co k tomu popise lovec, viem, ze zastava skor tie rychlejsie a ma toho dost odstrielane, nacitane, aby dal hodnotny prispevok

                                Zobrazuje sa 15 príspevkov - 16 až 30 (z celkového počtu 47 )
                                • Musíte byť prihlásený, aby ste mohli odpovedať na túto tému.