• This topic has 46 odpovedí, 6 hlasov, and was last updated 05.11.2010/16:01 by .
Zobrazuje sa 15 príspevkov - 31 až 45 (z celkového počtu 47 )
  • Autor
    Príspevky
  • #14792
      @crusher

      Jasne, ze sa bude pri zvysujucej sa vzdialenosti menej rozkladat, ale to zavisi aj na odporu ciela.

      #14793
        @slavoslav

        aha, ale to je nieco uplne ine, vlastne opak toho co si tvrdil na zaciatku kde si operoval s casom za ktory preleti strela ciel preto som zdoraznil ta ista strela a ten isty ciel vo svojich prispevkoch, slusny clanok sa tu pokusil nalikovat Krnac i ked tam je tiez jedna cast ktora je trochu nestastne napisana, ale to by uz bolo chytanie za slovicka

        http://www.strelecke.stranky.sk/view.php?cisloclanku=2004061401

        #14794
          @crusher

          Ano, mas pravdu, ja som tam zabudol napisat, ze deformacia zavisi na rychlosti, komstrukcii strely a aj na velkosti odporu ciela. este raz SORRY OSPRAVEDLNUJEM SA

          #14795
            @crusher

            Chlapi, ale aj na tej adrese http://www.strelecke.stranky.sk/view.php?cisloclanku=2004061401 je niekde zadrhel. Autor tam pise o dopadovej rychlosti hydrosoku min 600m/s. V inej literature som sa docital, ze by to malo byt 700 az 800 m/s. No a chcel by som vidiet, ze ktory kaliber bezne pouzivany v nasich podmienkach to splna. To znamena, ze je potreba sa drzat tazsej strely s vhodnou konstrukciou na lov daneho druhu strely. Ja osobne mam radsej tazsie strely s tupym nosom, ako strely rychledsie a ostre, teda aj s plastovym spicom. Tieto sa pri vysokych rychlostiach extremne, az nekontrolovatelne rozkladaju. Predsa tazsia strela napr. oryx si udrzi svoju drahu letu a nemala by ju vybocit ani kost

            #14796
              @slavoslav

              nemusis sa ospravedlnovat, od toho je tu forum a diskusia, aby sme diskutovali a pripadne vniesli svetlo do nejakych problemoch, to co si tvrdil na zaciatku a co ti citoval lovec bolo nestastne napisane a bola to hlupost co by mohla niekoho pomylit pretoze s casom preletu cielom nema deformacia naozaj nic spolocne, teda ak cez ten cas nechces vypocitat jej rychlost a pod. a i vtom pripade by to bol opak kedze cim kratsie tym rychlejsia strela a tym vacsia deformacia

              #14797
                @lovec

                crusher napísal:

                Pre lovca
                Vysoka rychlost na blizke vzdialenosti je nevyhoda v tom, ze zver najcastejsie prestreluje s minimalnou deformaciou.

                Toto fyzikalne neplati, ako sa uz medzitym ujasnilo. Rovnaka strela,rovnaky ciel….cim vyssia rychlost,tym vacsia deformacia. To nemusi automaticky znamenat vyssi ranivy ucinok.

                crusher napísal:

                A k tomu rozdielu v tych, pre teba zanedbatelnych 5-6 gramov:
                1-Skus ist do afriky so napr 300 win mag s 13gr strelou na byvola a 375H&H s 19,4 gr strelou. Ten ti to rychlo vysvetli, ak ho zasiahnes tou 300 win, ako je to so strelami.

                Nepamatam si presne, niekde som cital spravu zo zahranicia (DWJ alebo Wild und Hund), bud z minuleho roka,alebo zaciatku tohto. Pankovi na loveckom vylete v Afrike dovolili kvoli jeho zdravotnym problemom pouzit na kaferaka prave tristovku Winchester Magnum (tusim mal naladovane Barnes X). Byvol sem,byvol tam, ale padol na fleku, Barnesik ho prefukol krizom. Zasahova zona high shoulder, cize vysoka lopatka. Keby zakonom nebol obmedzeny kaliber na Velku patku od 9,5mm vyssie…..tak je ako v tridsiatkovych tak aj v 8,5mm priemeroch dostatok kalibrov,ktore nielen byvola zmetu ako tornado…..co vsak tiez neznamena,ze nie je vhodnejsie pouzit “poriadnejsi” priemer strely. Moj osobny favorit by bol .416 Rigby.

                crusher napísal:

                2-Pocitaj s tym, ze ta 375H&H ma priemer projektilu 9,55 mm, je tazsia o tych 6 gramov, ale ta plocha ponuka ovela vacsiu moznost deformacie, ako plocha strely 7,62mm. Ta 9,55mm sa deformuje na dvojnasobok strely 7,62mm. A to je uz ucinok. A k tomu patri aj hybnost strely, ved ta 375H&H je ako rozbehnuty vlak. Urcite ju nezastavi klb. Je to, ako by do steny naburalo osobne auto a nakladne pri rovnakej rychlosti. Poskodenie steny bude ovela vyssie pri tom nakladnom aute-to bolo len na porovnanie.

                Pokial sa bavime o tazkej africkej zveri, tak je ta vysledna plocha po deformacii urcite pri 375ke zaujimava…..ak sa bavime o zveri europskej,potazmo nasej, mame problem, Houston…..pretoze 98% striel pre kaliber .375″ je konstruovanych pre lov tazkej vitalnej zveri. Co v praxi moze znamenat, ze ucinok moze byt nakoniec neprijemnym prekvapenim. Pred istym casom zaznamenal napr. v Madarsku boom kaliber 375H&H pri poplatkovych polovackach….ako sa to rozbehlo,tak to aj skoncilo. Tvrde strely s hrubym plastom sa minimalne deformovali a jelene behali po puszte sice s centimetrovymi vstrelmi, ale dalej od nastrelu ako bolo komukolvek mile. Preto by som bol vo vseobecne pochvalnych vyjadreniach radsej zdrzanlivy. Co ktory klb zastavi,alebo nie, o tom rozhoduje do znacnej miery aj typ a konstrukcia strely. Medzi 300WM a 375H&H nie je v ziadnom smere rozdiel ako medzi osobnym autom a nakladakom……

                crusher napísal:

                3- Na nejaky hydrodynamicky sok zveri pri vysokych rychlostiach zabudni. To by musel projektil mat polovicu hmotnosti ulovenej zveri. Videl som uz strielanie takychto hyperrazantnych opakovaciek a poviem ti, ze ovela radsej by som do 300 win mag dal strelu o vahe 13 alebo 14,3 gramov pri nizsej rychlosti, ako tam vopchat naboj napr 10,7gr s rychlostou cca 970m/s. Tie rychle a lahsie strely su urcene na vacsie vzdialenosti a tazsie na blizsie.

                Prve dve vety su nezmysel, hydrodynamicky efekt a nim nasledne sposobeny traumaticky sok vznika prave pri dopade striel s vysokou rychlostou……okrem toho, nemam rad podvyzivene naboje. Ked to je raz Magnum,tak to ma mat vykon a rychlost. Napr. 13,5g A-Max na sportove ucely z toho 300WM sice leti len 890m/s (a mohol by aj 910m/s,ale papier. terc v kilometrovej vzdialenosti to nepotrebuje), zato vsak 11,7g Scirocco II na ucely lovecke uz vali slusnych 990m/s (66cm hlaven, odmerane s chronom). 😛 Nehovoriac o 8g Möller KJG,ktore s Vo=1160m/s posobilo na lubovolnu zver v lubovolnej vzdialenosti ako elektricky vypinac…..(ten,kto cakal brutalne hematomy bol kruto sklamany….) Rychlejsia a lahsia ma obvykle horsi balisticky koeficient, cize ubytok rychlosti je znacnejsi ako pri tazsej a pomalsej. Na bezne vzdialenosti do tych obligatnych 300-350 metrov je to fuk, na skutocne dlhsie vzdialenosti je uz rozdiel zasadny. Preto sa vsade tam,kde sa lovi na dlhe vzdialenosti (povedzme od 800 metrov dalej….) prichadza k slovu tazka a relativne rychla strela, resp. dostatocne vykonny naboj, ktory jej tu rychlost dokaze udelit.

                crusher napísal:

                4- Udaje v balistickych tabulkach su zavadzajuce, pretoze tam je vacsinou zobrazena balistika naboja na 300 metrov. Tato informacia je ale cisto len pre informacny charakter. Ved kto by strielal na taku vzdialenost. Skus sa pozriet na nejake kontrolne strelby, kde sa vacsinou striela z malokalibrovky a uvidis, ze 90% polovnikov nenastriela limit. A to je vzdialenost 50 metrov. Jelena, na ktoreho natrafis pri pochodzke a si zadychany, mas problem udrzat v krizi na 100 metrov. Chcel by som vidiet toho ostrostrelca, ktory by strelil na jelena napr na 250-300 metrov, ked stoji niekde v lese na cakanej. Potom sa bude cudovat, ze mu postrielany utecie, pretoze pri zameriavani mu lietal kriz kade-tade a spust stiahol len instiktivne.

                Prvej vete nerozumiem – teda z toho,co si napisal. Je sice pravdou,ze balistika na skatulkach je velmi,velmi orientacna,ale nie kvoli tomu, ze je len do tristo metrov….Kto by strielal na taku vzdialenost? Dva druhy ludi – prvy bude dobrodruh,ktory to bude “skusat” rovno na zveri, druhy bude strelec, ktory to ma x-krat vyskusane a overene. Tomu je ale popis na baleni nabojov ukradnuty, lebo vie, ze skutocnost je ina. To je vsak tema na inu debatu. Kontrolne strelby su jeden velky nicnehovoriaci vysmech. Ak by mali taku vaznost, ako sa im priklada napr. v skandinavskych krajinach, tak by to tu inak vyzeralo. A navyse este prckanie s malorazkou…..vrchol srandy.
                Ked som zadychcany,nestrielam. Bodka. Na vacsiu vzdialenost NIKDY nestrielam bez patricnej opory. Bodka. Instiktivne by som nieco stiahol, ked vidim peknu babu….:laugh:
                crusher napísal:

                …… este viacej takych ostrostrelcov v nasich polovnych zdruzeniach, tak nam boh pomahaj a nedovol nam ist do reviru, kvoli obave o svoj zivot-amen.

                Takemu adeptovi-zaciatocnikovi treba vysvetlit co a ako, on sa pri realnom pouziti rychlo presvedci, ze katalogy su jedna vec a skutocnost druha. Pravda je,ze ked vyjde kandidat z kurzu,tak minimalne v oblasti zbrani,streliva a strelby vie obvykle, povedzme to mierne, uplne houby. Ale prax nam ukazuje,ze aj stari “skuseny” polovnici nie su ziadne neviniatka – kolko nehod a nehod s tragickymi nasledkami maju kazdorocne na konte? To nie su ucha, co maju pol roka polovny listok….(vsetko je relativne, z pohladu niektorich priatelov,co poluju 30-35 rokov som ucho ja. Polujem len 11 rokov 🙂 )

                crusher napísal:

                Uz da troch zabrat zameriat poriadne jelena na tych 200 metrov, aby sa kriz ako tak ustalil. ved nestrielame z polohy lezmo, ako odstrelovaci, ale stojime na stande. A kto neveri, nech si spravi kocku z kartonu o velkosti 20×20 cm a skusi dat na odmeranu vzdialenost tych 200 metrov-no a trafit tam kazdu vypalenu ranu s oporou len obcajnou palicou, s akou sa chodi do lesa na cakanu…..

                …..by nemal byt s trochou cviku neprekonatelny problem takmer pre kazdeho. To ja vsak neviem, pretoze sa vzdy snazim maximalizovat predpoklady na uspesny vystrel a pokojne si k tomu aj lahnem ak je to potrebne….

                Trosku zbytocne dlhy prispevok,ale vsak miesta je na fore zatial dost. :laugh: Neviem odkial si, ked budes mat niekedy casu a ty chut, mozeme otestovat 375ku v nasom “konarikovom” teste, pripadne jej postavime do cesty nieco vacsie a mozeme porovnat s dalsimi kalibrami….

                #14799
                  @lovec

                  crusher napísal:

                  ….. Mal som kaliber 30-06 osem rokov a vyskusal som snad vsetky dostupne streliva pre tento kaliber. Jaosvedcenejsie boli 14,3gr sako hammerhead a 13 gramova norma oryx. Nevhodne boli hornady TM light magnum BTSP interlock-11,66gr, ktore mali vysoku rychlost a zver casto odbiehala. Asi pol kilometra som dohladaval jelenicu strelenu so strelivom KWS a strelou 11,9gr EVO.m Pritom bola akoby prepichnuta ceruzkou, teda zaidne dolezite zranenie. Strela len preletela dez deformacie. strielal som z posedu na vzdialenost cca do tych 150 metrov s podopretou zbranou. Rana bola komorova. Keby som radsej pouzil 13 zr. oryx, asi by sa to nestalo, ale bola by ostala na mieste. Strely s vysokymi rychlostami boli urcene na vacsie vzdialenosti, ako napr na 100 metrov.

                  Prakticky od zaciatku polujem s 30-06 a neosvedcilo sa mi toho dost malo. Ano, S&B (11,7g HPC, uplny srot), nie celkom uspokojivo fungoval povodny Barnes X, ktory nie je koncipovany pre zver,ktora sa u nas vyskytuje.
                  Naopak s hornadackym Interlockom 12,3g (850m/s, vlastna laboracia) som dodnes spokojny. Presny, dobry stop-efekt.
                  Tvoja skusenost s RWS EVO ma len utvrdzuje v tom, ze je to predrazeny hnoj s nepredvidatelnymi ucinkami. Foto:

                  Povodny popis:
                  V sobotu jsem při bourání lončáka našel v prakticky v kloubu v zadní kytě tuhle střelu ráže 7 mm.Plášt je ocelový ponikolovaný s začínající korozí.Rána krásně shojená.Jen je mi divné , že se nedloupla balistická čepička za druhé proč střela neprošla kost.Prase melo 52 kg před vývrhem.

                  Chybaju sice presne detaily, ale inak je to bullet failure (zlyhanie strely) ako vysite.

                  RWS je u mna out, som sem-tam ochotny vyskusat fabricky naboj,ked nemam dost casu na prebijanie, ale do tohto by som nesiel….Lenze ked pre niektorych je dolezite,ze strela ma zlatu spicku a strieborne telo…:laugh: Pekny naboj na ukazovanie. Do 30-06 ale existuju desiatky vhodnejsich fabrickych nabojov….A nebolo to vysokou rychlostou – RWS tomu udava papierovych 835m/s (pri SIlver Selection dokonca 845m/s – skutocne uzasne :laugh: ), ale realita bude niekde okolo 800m/s, cize nic extra rychle. Problem je v konstrukcii strely – ak sa nezacne jej expanzia dostatocnou deformaciou balistickej kukly, je to v kybli. Naopak,ak sa zdeformuje prilis,tak to narobi paseku aj v podvyzivenej 308Win. (kde udavaju 775m/s pri 60cm laufe). Ale nevadi, teda niektorym. Hlavne,ze strela je strieborna, hilzna je strieborna, najlepsie aj s vygravirovanym podpisom strelca, skatula 30 nabojov za 300€. Po Silver Selection pride Gold Edition, potom Diamond Line, potom Titanium Style :laugh: :laugh: :laugh: a furt je to rovnaka potvora…..pre RWS je dolezite,ze zakaznika zaujme pekne balenie a esteticky naboj a NAJMA,ze zaplati.

                  #14802
                    @crusher

                    Pre LOVCA
                    Ak by mali taku vaznost, ako sa im priklada napr. v skandinavskych krajinach, tak by to tu inak vyzeralo.
                    Napis mi nieco o tom, ako sa robia kontrolne strelby v skandinavskych krajinach-zaujima ma to
                    A k tym vysokym rychlostiam striel: Pisem z vlastnej skusenosti, lebo kamarati maju kalibre ako 300 win mag a 7mm rem mag. Nehovorim, ze je to spatny naboj, ale chce to tazsie strely. Lahke boli vyvinute na vacsie dialky z dovodu lepsej balistiky. A k tej ranivosti a deformacii striel: tym som myslel, nie to, ako velmi sa strela deformuje, pretoze je ich vela druhov, ale aku maju ranivost bez nejakych vacsich devastacnych ucinkov. Kazdy vsak ma pod slovom devastacne ucinky inu predstavu. Niekomu vadi, ze vyhodi deko zveriny, inemu nevadi aj dva kila, len nech to lezi. Ja som strelil jelenicu-to som este zacinal polovat s nabojom sellier bellot, HPC 11,7gr. kal 30-06sprg. Podla tabuliek vyborne parametre. Avsak aky som bol sklamany, ked mi jelenica odisla po komorovej rane a to som strielal na 50 metrov. Jelenica napokon zhasla a pri vyvrhovani som nasiel kustik plasta, zverina bola rozbita na nepoznanie a olovo nikde. Sice ma starsi kolegovia varovali pred nabojmi sell-bell, ale ja som si nedal povedat. A tak sa ucime na vlastnych chybach. Zatial u mna vedie norma oryx-to bolo dobre do 30-06 a mam ho aj teraz do svojej 375H&H. A k tej ranivosti o tom madarsku, co strielali jelene: urcite nepouzili vhodny typ strely, pretoze aj do tak vykonnych kalibroch sa robia tzv.-lion heads-to su strely na nasu beznu zver. Oryx sa vyraba tvrdsi pre africky lov, ale aj makksi pre nasu zver. Momentalne mam objednane hornady interlock 17,5gr superformance do 375H&H. Uvidime, aky to bude ucinok, potom napisem.

                    #14803
                      @krnac

                      Ako čítam Vašu diskusiu na túto tému, tak čítam, ale nemôžem si pomôcť stále mi tam niečo chýba. Nechcem robiť zo seba nejakého super experta na strelivo, ale mám ten dojem, že na problém by sa malo pozerať trochu ináč. Opisuje sa tu napr., že jelenica strelená na komoru ešte odbehla, kým zhasla. Spýtajme sa preto, čo sa dialo pred výstrelom, pásla sa, vetrila, vyšla z lesa ( nemusela pritom prekonať nejaké kopce, nenaháňal ju niekto pred tým než vyšla a pod. ). Chcem tým naznačiť asi toľko, že keď sa nám objaví zver, mi nevieme čo “robila” predtým. A to je dôležitý faktor, ktorý môže ovplyvňovať reakciu zveri na strelu bez ohľadu na použitú strelu. Chodil som už ako malý chlapec na polovačku z mojím nebohým dedom, ktorý mal guľobrok Sauer a používal aj tu “zatracované” náboje ( SB ) a pokiaľ si pamätám, vo väčšine prípadov zver zhasla na mieste. Na prstoch na ruke by som mohol spočítať prípady, pri ktorých som bol, kedy zver odbehla na krátku vzdialenosť. V súčasnosti napr.kamarát tiež používa “zatracované” náboje a vo väčšne prípadov zver tiež zhasne na mieste. Z toho vyvodzujem, že sa asi nevyhodnocujú všetky vstupy, ktoré súvisia z termínom “zostať” v ohni. Neviem, ale zdá sa mi, že konkrétne náboje sa vyrábajú pre konkrétne zbrane. Pokiaľ sa použijú v inej, tak nemusia splniť všetko. Ak som niekoho “nahneval” tak sa mu ospravedlňujem, ale toto je môj názor.

                      #14804
                        @crusher

                        Ono s tymi nabojmi sellier bellot- mam kamarata puskara a az ten mi povedal, preco nepouziva strelivo sellier-bellot. Po rozobrati niekolkych nabojov a prevazeni striel a hmotnosti strelneho prachu v nabojoch dosiel k velmi zaujimavym rozdielom. Strely mali velmi velku vychylku v hmotnosti-chyba vyroby striel SP, HPC a SPCE. No a naplne strelneho prachu-tak tam boli vychylky takisto velke. On sa zbraniam venuje uz asi 30 rokov a hovoril mi, ze ked mas stastie na urcitu seriu, tak to je este v pohode. Ale ze rozdiel medzi seriami je velmi velky. Je to vsak jeho skusenost. Ja som to neskusal, pisem len to, co mi povedal a nemam dovod mu neverit, lebo sme dlhorocni kamarati.

                        #14805
                          @lovec

                          crusher napísal:

                          Pre LOVCA
                          Ak by mali taku vaznost, ako sa im priklada napr. v skandinavskych krajinach, tak by to tu inak vyzeralo.
                          Napis mi nieco o tom, ako sa robia kontrolne strelby v skandinavskych krajinach-zaujima ma to

                          Je to velmi jednoduche, ides do Svedska (napr.) na losa, nech sa paci na strelnicu, pod dohladom opravnenej osoby strelis X-potrebnych zasahov do takej a takej zony – OK, “povolenka”, mozes ist lovit. Nenastrielas, prepac, prid znovu za X-dni (neviem presne ci sa moze skuska opakovat po troch alebo piatich dnoch), zatial si uzivaj krasy Stockholmu alebo Malmo,ale nepolujes.

                          crusher napísal:

                          A k tym vysokym rychlostiam striel: Pisem z vlastnej skusenosti, lebo kamarati maju kalibre ako 300 win mag a 7mm rem mag. Nehovorim, ze je to spatny naboj, ale chce to tazsie strely. Lahke boli vyvinute na vacsie dialky z dovodu lepsej balistiky. A k tej ranivosti a deformacii striel: tym som myslel, nie to, ako velmi sa strela deformuje, pretoze je ich vela druhov, ale aku maju ranivost bez nejakych vacsich devastacnych ucinkov. Kazdy vsak ma pod slovom devastacne ucinky inu predstavu. Niekomu vadi, ze vyhodi deko zveriny, inemu nevadi aj dva kila, len nech to lezi.

                          Tu sa dostavame do slepej ulicky, ja mam ine predstavy o “vacsej” vzdialenosti ako ty. To,ze je papierovo rozdiel medzi napr. 10,7g a 14,3g strelou na 300 metrov v poklese povedzme o 25cm v neprospech tazsej je akosi nepodstatne. Pretoze jednak bude ten pokles obvykle vacsi ako udava vyrobca a po druhe,ci musi strelec korigovat pokles strely o 30 alebo 55cm (vsetko cisla z brucha,len pre ilustraciu) je jedno – nejaku opravu urobi musi a ci uz klikne 20 alebo 35 klikov nie je rozhodujuce. Takisto ak sa rozhodne “nadsadit” tiez musi mat predstavu o realnom poklese strely a podla toho sa zariadit. Znovu musi robit nejaku opravu, bez ohladu na jej velkost. Ale to je jedno, vacsina polovnikov aj tak nema potrebne skusenosti a prax, aby mohli zrealizovat uspesny vystrel na vacsiu vzdialenost, aj za predpokladu, ze maju vhodny kaliber a strelivo a podmienky.
                          Moje osobne skusenosti s 300WM hovoria, ze na vahe strely prilis nezalezi za predpokladu ze je kvalitna a pri spravnom umiestneni zasahu (sice 1000x opakovana vec, ale predsa). Napriek tomu – uprednostim pri predpoklade strelby na daleko tazsiu strelu s vysokym balistickym koeficientom, lahka strela v rovnakom kalibri jej nemoze konkurovat. Z tohto pohladu je v tridsiatkovom kalibri uzasny Nosler Accubond 13,0g, ktory ma BC=0,588!
                          Tiez su dobre skusenosti v 7mm RM pri pouziti naboja Norma so strelou Scirocco 9,7g, to ma ustovu rychlost udavanu 965m/s, napr. jager68 moze napisat skusenosti….
                          Pokial ide o devastacne ucinky, ja osobne radsej ozeliem kilo diviny,ako by som mal prehanat kolegov po hore pri dohladavke.

                          crusher napísal:

                          Ja som strelil jelenicu-to som este zacinal polovat s nabojom sellier bellot, HPC 11,7gr. kal 30-06sprg. Podla tabuliek vyborne parametre. Avsak aky som bol sklamany, ked mi jelenica odisla po komorovej rane a to som strielal na 50 metrov. Jelenica napokon zhasla a pri vyvrhovani som nasiel kustik plasta, zverina bola rozbita na nepoznanie a olovo nikde. Sice ma starsi kolegovia varovali pred nabojmi sell-bell, ale ja som si nedal povedat. A tak sa ucime na vlastnych chybach. Zatial u mna vedie norma oryx-to bolo dobre do 30-06 a mam ho aj teraz do svojej 375H&H.

                          :laugh: Ja som zacinal s tym istym nabojom, papierovo najsilnejsi, v praxi nevyspytatelny. Pred rokmi som na spolocnej polovacke strelil na 30-35 krokov lanstiaka na komoru,ca. dlan za lopatku. Znacil zasah, vyrazil dopredu…..po skonceni kola prideme na nastrel, trochu farby,diviak nikde. Pre psa a pod ho….az k hranici reviru (min. kilometer v kopcovitom terene),….nenasli ho ani u susedov. Chudak diviak. A to som minutku predtym strelil dva dalsie, ktore ostali v ohni. S tym istym nabojom, prakticky na rovnaku vzdialenost. S&B na polovne ucely u mna odvtedy nikdy viac….
                          crusher napísal:

                          A k tej ranivosti o tom madarsku, co strielali jelene: urcite nepouzili vhodny typ strely, pretoze aj do tak vykonnych kalibroch sa robia tzv.-lion heads-to su strely na nasu beznu zver. Oryx sa vyraba tvrdsi pre africky lov, ale aj makksi pre nasu zver. Momentalne mam objednane hornady interlock 17,5gr superformance do 375H&H. Uvidime, aky to bude ucinok, potom napisem.

                          Neviem,co presne pouzili, ale vysledky neboli presvedcive….samozrejme, ak existuje nieco vhodnejsie a makksie (mozno napr. Hornady DGX, alebo Sierra Pro-Hunter 13,0g by nemuseli byt zle), preco nie…..ak je moznost prebijat, tak ma clovek viac alternativ…

                          #14806
                            @lovec

                            Krnac napísal:

                            Ako čítam Vašu diskusiu na túto tému, tak čítam, ale nemôžem si pomôcť stále mi tam niečo chýba. Nechcem robiť zo seba nejakého super experta na strelivo, ale mám ten dojem, že na problém by sa malo pozerať trochu ináč……………………

                            Nikto sa nema preco hnevat, toto je diskusia (ano,sice sme odbocili trochu od temy, pardon).
                            Skor tu rozoberame strelivo a kalibre samotne, ucinky samozrejme zavisia aj od toho ako dalej pises, ze v akom stave bola zver pred ulovenim (v pokoji,vystresovana, poranena atd.,atd.).

                            #14807
                              @crusher

                              Mas pravdu k tej dalekej strelbe. Ja tiez osobne prejerujem tazsie strely, ako strely lahsie. No a do tej 375H&H vyraba strelivo aj federal a laboruje tam nosler a trophy bonded. Ja si myslim, ze obe strely su vyborne, hoci som ich zatial neskusal. V minulosti som skusal-to som mal este 30-06 strelivo RWS so strelami TIG-teraz ID. Pri nastrelovani som bol nadseny, strelivo bolo velmi presne a strielalo fakt dieru do diery. Takto vychystany som siel po povolenku a pod ho do lesa. Vysla mi jelenica, niet co spekulovat, zamieril som a prask. Vzdialenost mohla byt tak okolo 70 metrov, rana bola komorova, siel so mnou brat a ten mi to potvrdil, no na moje pocudovanie sa lahkym krokom brala prec. Podotykam, ze zver vysla uplne kludna a o mne nevedela. Od prekvapenia som zostal stat s otvorenou hubou a keby mi brat nebol povedal, ze strielaj este raz, tak by som tam stal asi doteraz. Po druhej rane sikmo zo zadu sa jelenica konecne zrutila na zem. Otvorime ju a prva strela zachytila rebro a no neviem, ako je to mozne, ze zmenila smer letu takmer o 90 stupnov smerom do zadu na creva. Strelu som potom nasiel uz na zemi medzi crevami-hladal som ju, lebo som vedel, ze je vnutri, pretoze len druha ju prestrelila. Bola, ako keby ste sikmo od spicky po kraj ju obili kladivom. Teda neviem, ci to bol zly material, alebo nejaka chyba vo vyrobe strely, ale ako som uz pisal skusenost s EVO 11,9gr, tak strelivo RWS uz nikdy nekupim a ani zadarmo ho nechcem. Podla mna tie RWS predava uz len znacka a nie kvalita. Je drahe, ale ovela radsej si kupim NORMU, alebo SAKO a LAPUA, ako RWS. Ten federal, bol som prekvapeny, neni vobec taky drahy. asi tam maju inu cenovu politiku. No a so strelou nosler, to musi byt teda riadne kladivo. Skoda, ze tie naboje nemozem u nas zohnat. Tak zatial LOVU a LESU…

                              #14808
                                @lovec

                                crusher, s tymi rozdielnymi seriami je to u S&B x-krat overena pravda. Samozrejme sa to moze stat aj u inych nabojov, otazne je do akej miery sa rozdiely prejavia.
                                Vies, nejaka municka nakupi povedzme 5 ton prachu, naseka naboje, musi kupit novu varku. Technologicky NIE JE MOZNE,aby bol ten prach rovnaky ako predchadzajuci. Ale je velky rozdiel,ci ten prach pochadza z Boforsu alebo Vihtavuori (vyrobcovia strelneho prachu),alebo ci je to priemyselny strelny prach, nakupeny tam, kde je zrovna najlacnejsi ( to je pripad S&B ). A potom su jednak rozdiely medzi seriami, ale aj v ramci samotnej sarze. To uz suvisi s kvalitou vyroby v municke samotnej.
                                Napr. firma SAKO ma svojom katalogu na internete ku kazdemu naboju typ a mnozstvo strelneho prachu. Takze si prebijac moze doma postavit naboj podla takpovediac originalneho receptu. V S&B sa tvaria, ako keby to bolo najstrazenejsie tajomstvo na svete….:laugh:

                                #14809
                                  @lovec

                                  crusher napísal:

                                  Ten federal, bol som prekvapeny, neni vobec taky drahy. asi tam maju inu cenovu politiku. No a so strelou nosler, to musi byt teda riadne kladivo. Skoda, ze tie naboje nemozem u nas zohnat. Tak zatial LOVU a LESU…

                                  Zavolaj Jedličkovi do Zelenča pri Trnave (0905 248 478), on by mal mat krmivo do 375H&H od Federalu.

                                Zobrazuje sa 15 príspevkov - 31 až 45 (z celkového počtu 47 )
                                • Musíte byť prihlásený, aby ste mohli odpovedať na túto tému.