Zobrazuje sa 15 príspevkov - 1 až 15 (z celkového počtu 15 )
 • Autor
  Príspevky
 • #45270 Odpovedať
  @kiri

  Niečo pre odborníkov  – najmä vlkobijcov – ako sú v rodine a logike vpredu vlci. Niečo aj do života ostatného hmyzu…

  Len tak mimochodom – tento vedný odbor sa volá ETOLÓGIA – skúmanie správania sa zvierat. Viem, lebo som to na Vysokej škole absolvoval.

  Attachments:
  #45276 Odpovedať
  @kiri

  čo hovorili horári v Nízkych Tatrách o taktike vlkov:

  Ako mnoho poľovníkov prišlo o svoje kopovy :

  …keď sa vlčica hára, večer, či v noci háravo zavýja a pozýva k sebe na párenie – vtedy kopov ( či iný pes), ktorý nie je na vodítku ale či je voľne na dvore, či práve poľovníkovi pri nohe, či práve dohľadáva – začuje toto volanie a zahučí mu v hlave ( a aj inde…) a ohluchnutý pudom ujde za tým lákavým volaním…a vlky zo svorky už čakajú – a pribehnuvšieho natešeného nadržaného nápadníka, ktorý prišiel na pozvanie sa páriť – roztrhajú a zožerú, za dve minútky je koniec, aj uprataný stôl. Pes sa už nikdy nevráti. Mnohí sa nevrátili…tak opatrne, ak toto neviete a idete do hlbokého lesa so psom na voľno, najmä v posledných dvoch mesiacoch zimy, kedy majú čas párenia, ale háranie feny môže byť dlhšie – od konca januára cca až do apríla, v závislosti od zemepisnej polohy, výšky, priebehu zimy, teplôt a všetkých možných vstupujúcich faktorov. Čím severnejšie, tým neskôr. Asi treba v tom čase viac počúvať, čo hovoria zavýjaním. Počúvať a zapisovať. A hlavne vedieť, čo sa môže stať, lebo už mnohým sa stalo. Pre majiteľa psa je toto pomerne drahá informácia. Dostali ste ju úplne zadarmo, tak sa ju naučte.

  #45278 Odpovedať
  @kiri

  Niečo o autorstve tej fotky – upresňuje p. Juraj Lukáč z VLK-a – článok z 10/2016 : fotografia je staršieho dáta, z roku 2011, jej autorom je  Chadden Hunter a urobil ju pre BBC reláciu Frozen Planet. Zobrazuje vlčiu svorku vo Wood Buffalo National Parku v severnej Kanade,

  https://www.topky.sk/cl/10/1579761/Odbornik-vysvetlil-zahadu-na-FOTO–ktora-dobyla-internet–Ako-ludi-oklamala-vlcia-hierarchia

  K danému jedna moja poznámka: vždy nás učili o Alfa samcovi – to je jasné, že existuje a riadi svorku ako firmu – ale on vo svojej rodine je podriadený svojej samici. Ale LEN v rodine – inak je vodca a ani ona mu do toho „nekecá“. V rodine ju rešpektuje – nechá sa vyhnať z brloha, ak ona rodí, stará sa o ňu a nosí jej potravu, keď je pri mladých – ale to je všetko jasné a v poriadku.

  Vždy nás učili, že dominantný Alfa samec je jediný, kto má vo svorke chvost hore – všetci ostatní MUSIA mať chvost dole! Inak ho Alfa strestá, alebo zabije. Práveže chvost hore od iného je výzva na boj o vodcovstvo vo svorke – a právo páriť sa!

  A vždy nás učili, že jediného vlka, ktorého Alfa znesie pred sebou je – práve jeho samica! Pred tou idú jej mladé – a pred nimi už ostatní…

  Tak zhodnoťte, ako sa toto kryje – či môže kryť – s fotkou…tí najstarší vpredu – tí sú najskúsenejší, najviac majú skúsené a odžité a svojou skúsenosťou ochraňujú svorku. Nenakráčajú do pasce len tak rýchlo zbrklo, ako neskúsení mladíci ochotní sa pobiť za akúkoľvek cenu. Tí sa práve učia, ako sa to má robiť, ak je zodpovednosť.

  V podstate – okrem inej svorky a človeka nemajú predátorov – oni sú tí najstrašnejší v chotári – trúfnu si aj na medveďa a na všetko.

  Sú prípady o útoku orlov na vlkov, aj psov – ale tú sú posielaní ľuďmi, teda je to ľudská zbraň. Videjká budú.

  #45279 Odpovedať
  @kiri

  Vlkmi sa zaoberajú viacerí. Jeden zo zaujímavých opisov je tu:
  <div>
  <h4><i>Organizácia vlčej svorky</i></h4>
  </div>
  Vlk žije svorkovým typom života, čiže so svojimi druhmi ako v rodine. Jednu svorku tvorí obvykle 6 – 8 vlkov, v zime sa môžu združovať aj do 20 až 25 členných svoriek, pričom na čele svorky stojí vždy alfa vlčica s vlkom. Vo svorke platí prísna hierarchia, v ktorej má každý jedinec svoje postavenie.

  Zmeny v postavení sa často rozhodnú jediným bojom. Porazeným boj spôsobí na určitú dobu psychický otras tak silný, že zviera môže poklesnúť o niekoľko hodnostných stupňov. Tieto súboje však len veľmi zriedka končia zranením, alebo dokonca smrťou.

  V čele celej svorky je alfa vlk a vlčica, spolu tvoria alfa pár. Zviera alfa nie vždy vedie lov alebo stojí v čele svorky a ani nemusí žrať skôr než ostatní. Jedinec môže byť alfou dokonca len za určitých okolností alebo pri určitých činnostiach (napríklad iba pri love). Alfa ale vždy používa úctu ostatných členov svorky. Alfa pár má ako jediný vo svorke právo páriť sa. Toto právo si alfa vlčica vymáha produkciou silných aromatických látok, ktoré „prebíjajú“ pachy ostatných samíc. Otcom mláďat nemusí byť vždy len alfa samec. Keď alfa nejaví o samicu záujem, spári sa s ňou nižšie postavený samec (väčšinou beta). Matkou mláďat je však vždy alfa samica.

  Alfa páru sú podriadení ostatní dospelí členovia svorky, z nich najvyššie postavenie má beta vlk a beta vlčica. Jedinec beta môže ako jediný ohroziť pozíciu alfy.

  Mláďatá si tiež vytvárajú vlastnú sociálnu štruktúru, ale bez ohľadu na pohlavie.

  Úplne najnižšie postavenie má jedinec omega. Tento jedinec už do svorky v podstate ani nepatrí, pretože nemá žiadne práva. Je to „obetný baránok“ – je odháňaný od potravy a smerujú proti nemu bezdôvodné útoky. Pri napadnutí svorky väčšinou nesie hlavný nápor a ak to vyžadujú vyššie záujmy svorky, môžu ho aj obetovať. Týmto spôsobom sa svorka zbavuje nežiadúcich členov.

  https://navzdyvlkmi.webnode.sk/news/organizacia-vlcej-svorky-alfa-beta-mladata-omega/

   

  #45281 Odpovedať
  @kiri

  od 2. min zavýjanie v priamom prenose, potom nejaké prirovnania k mackovi a psovi, nakoniec sorty vlkov – veľmi zaujímavé !
  <h1 class=“title style-scope ytd-video-primary-info-renderer“>The Largest Wolves In The World</h1>
  https://www.youtube.com/watch?v=uUotfuYEESo

   

  #45321 Odpovedať
  @kiri

  Vlk proti medveďovi – videjko Nat Geo Wild .- nastavte si titulky a preklad

  https://www.youtube.com/watch?v=ZuIu9ug3hdc

   

  #45344 Odpovedať
  @kiri

  Pekné a poučné videjko o prejavovaní dominancie – tu o skúšaní, či sa „súper“ podvolí prejavovaniu dominancie od dominantného jedinca. Ten si overuje, či sa potenciálny súper podvolí, alebo sa vzoprie. Jasný znak DOMINANTNÉHO jedinca je chvost hore ( ten druhý má chvost dole) a skúša ho jasným provokovaním – na toto pozor – dokonale funguje u psov – POKLADANIE HLAVY na chrbát- koreň krku! Ak uvidíte toto u vášho psa – ide to rýchlo k bitke! Ten čo pokladá hlavu prejavuje dominanciu nad tým druhým. A ten sa začne brániť.

  Mal som predchádzajúceho dlhosrstého jazvečíka Charlieho, s ktorým som mal zážitok spolu s bavorským farbiarom môjho dobrého kamaráta. Boli sme na poľovke, bývali spolu na chate v Slovenskom raji s našimi psami, mnohokrát sme spolu cestovali stovky km v aute, psy boli spolu bez problémov aj na izbe…šli sme po veľkej lesnej ceste vykopanej buldozerom v stráni – pod nami spár nad nami kopčisko. Medveď išiel nad nami, vedel o nás – predbehol nás a vykadil sa do stredu na cestu tak, že sa z hovna riadne parilo, keď sme k nemu prišli – nechal nám jasný odkaz. Jazvečík to oňuchával oňuchával, potom ukázal stopu a šiel po stope pomaly het, farbiar sa však hodil do hovna a vyváľal sa. Videl som, čo ide robiť, hovorím kamošovi – stiahni si ho – ale kým stačil – už sa váľal. No a potom to začalo. Asi si myslel, že je medveď, keď sa v tom vyváľal – a urobil, čo ešte neurobil – postavil sa nad môjho jazvečíka ( bol tak vysoký, že stál nad jazvečíkom)..a začal vrčkať…hovorím kamošovi – stiahni ho, lebo sa pobijú…ale zase chvíľku zaváhal, že však sa poznajú – ale medvedie hovno zmenilo rovnovážny stav na prejav dominancie. Nuž a jazvečík sa zmenil na krokodíla – bleskovo sa zvrtol a zahryzol sa farbiarovi do prsných svalov na hrudi tak, že farbiar ho nijako nemohol pohrýzť, lebo ho mal pod bradou. A zahryzol a teda  nemilosrdne – silne. Farbiar začal kňučať a kamoš urobil chybičku – skočil k farbiarovi a chmatol ho zozadu na stehná, že ich ide ťahať od seba. Farbiar to v sekunde zobral ako ďalší útok na neho – otočil hlavu a pohryzol svojho pána do ruky…dosť škaredo, lebo sa aj on bránil – ale aspoň sme ich dostali od seba. Jedno veľké hovno = dvaja pohryzení…farbiar krívajúc došiel domov, ale večer už nevedel chodiť, ráno už vôbec…prsné svaly na hrudi ovládajú predné nohy – a bol škaredo pohryzený. Veterinár neveril, že to jazvečík tak dorichtoval farbiara..každý deň ATB injekcia ale poľovačka pre farbiara skončila…tie ATB stáli kamoša asi 1000 Sk…a ešte doliečovanie doma…a na vyvenčenie ho ráno, na obed a večer musel vyniesť z chaty. A jazvečíkovi nič nebolo – poľoval, dohľadával prechádzal sa. Farbiar maródoval. Nikto by to na dlhosrstého jazvečíka nepovedal. Ja by som neveril, že medvedie hovno na ceste takto zamieša karty. No čo Vám poviem, kamoš nebol nadšený…malý pes nemusí byť v nevýhode, počul som o prípade, ako malý Border tériér zadrhol vlčiaka – zavesil sa mu na hrdlo a držal. pokiaľ vlčiak nepadol s prelámanou priedušnicou. Tiež sa ho nevedel zbaviť, lebo ho mal pod krkom a tam nedočiahol papuľou a iné nevedel,. Kým vládal, skúšal ho dočiahnuť, keď stratil vzduch bolo po všetkom. V podstate aj toto sa mohlo farbiarovi stať, chvalabohu nestalo, tam by asi ATB nepomohli. Takto o mesiac boli psy zase spolu akoby sa nič nestalo.
  <h1 class=“title style-scope ytd-video-primary-info-renderer“>Wolf Dominance Display</h1>
  https://www.youtube.com/watch?v=MJvATG3bHbo

   

  #45353 Odpovedať
  @kiri

  niečo o podriadenosti Omega samca  Alfa samcovi
  <h1 class=“title style-scope ytd-video-primary-info-renderer“>Alpha Wolf vs Omega Wolf Fighting at the Animal Sanctuary (WOW!)</h1>
  https://www.youtube.com/watch?v=MeiqKyQb9ZQ

   

  #45859 Odpovedať
  @kiri

  Ak túži ŠTÁT chovať vlky ( na semeno,plemenitbu,  či na vývoz, či na pozorovanie cudzincom za úplatu v prírodnom prostredí, či na iný účel) mal by si tú rozkoš zaplatiť. Či si iné myslíte?

  https://www.topky.sk/cl/10/1954533/Krvavy-utok-vlcej-svorky-na-Orave–FOTO-Pastierovi-ostali-oci-pre-plac–ovce-zbieral-po-celom-chotari

   

   

   

  #46039 Odpovedať
  @kiri

  Дикий Кабан против Стая Волков , КАБАН В ДЕЛЕ! Ярость и мощь дикого зверя!

   

  #46096 Odpovedať
  @kiri

  Práca – Ochrana a management veľkých šeliem.

  Zaujímavé údaje nielen o Vlkovi, ale aj ostatné.

  #46100 Odpovedať
  @kiri

  Koncepcia rozvoja poľovníctva – management veľkých šeliem – od str. 14

  #46336 Odpovedať
  @kiri
  #46390 Odpovedať
  @kiri

  <h1 class=“mt-lg-10″>Bude vlk celoročne chránený? Nová vyhláška by mala ukončiť dlhoročné spory medzi ministerstvami</h1>
  https://www.cas.sk/clanok/1072351/bude-vlk-celorocne-chraneny-nova-vyhlaska-by-mala-ukoncit-dlhorocne-spory-medzi-ministerstvami/?AT=wgt.hp_hp-spravy-najnovsie.c.x…A

   

  #46437 Odpovedať
  @kiri

  Vlkobijci POZOR !

  Ak budeš strieľať a strelíš akože „vlčiaka“ a bude to VLK – nielenže prídeš o poľovný a zbrojný – ale bude aj súd…a každý, kto o tom vedel, či bol pri tom, či nakladal, či čo – bude spoluvinník. A pri tom množstve udávaní, čo na Slovensku je – to bude silná páka na kohokoľvek…či vo funkcii, či do budúcnosti. Skrátka pánske huncútstvo…

  https://www.topky.sk/cl/10/2045627/Vlky-sa-na-Slovensku-strielali-naposledy–Selmy-budu-chranene-celorocne

   

Zobrazuje sa 15 príspevkov - 1 až 15 (z celkového počtu 15 )
Odpoveď na: VLKY
Vaše údaje: