„Lacná“ termokamerka Flir Scout TK

foto: volodo

Pred pár mesiacmi som tu na stránke horar.sk, našim čitateľom predstavil termokamerku FLIR LS64. Táto kamerka patrila so svojimi parametrami na vrchol vo svojej triede. Medzitým ju nahradil nový model, ktorý sa v súčastnosti predáva pod označením FLIR LS-XR. Cena je však pre bežného poľovníka stále vysoká…

O kamerke LS-XR budem písať nabudúce, dnes by som vám chcel v krátkosti predstaviť „lacnú“ termokamerku Flir Scout TK, patriacu do cenovej hladiny, ktorá by už cenou mohla osloviť aj tých kolegov poľovníkov, ktorí nemôžu, alebo nechcú zaplatiť vysokú sumu za kvalitný prístroj a uspokoja sa aj s lacnejším a jednoduchším prístrojom. Ak patríte do tejto skupiny, tak tento článok je práve pre vás. 🙂

Musím napísať, že som sa zo začiatku skepticky pozeral na tento model a to práve kvôli jeho cene. Flir Scout TK sa na Slovensku predáva za cca +- 640 € !!! Kamerka Flir Scout TK je nie len lacnejšia, je aj o niečo menšia a štíhlejšia ako jej drahšia sestra rady LS-XR. V ruke sa drží veľmi pohodlne a v pohode sa vojde aj do vnútorného vrecka na bunde. Na prednom objektíve je gumená krytka mini objektívu. Vzadu je na veľkosť tela, pomerne veľká gumená očnica, rovnaká ako na LS-XR. Tak isto je na ľavej strane nastavovacie „kolečko“ na dioptrickú korekciu. Na hornej časti prístroja sa nachádza okrem tlačidiel a USB konektoru aj stavová dióda / o nej budem písať nižšie / .

Kamerka má rozlíšenie detektora „len“ 160×120 bodov, čoho som sa spočiatku naozaj bál. To nízke rozlíšenie ma strašilo až do času, keď som sa pozrel do zapnutej kamerky. Flir Scout TK používa nový druh detektora – Flir LEPTON. Viac o tomto detektore si môžete prečítať tu: LEPTON

Zobrazovací LCD display má rozlíšenie 640×480 bodov a obraz z detektora spracováva celkom slušne. Batéria by mala vydržať cca 5 hodín. Pri občasnom vypínaní kamerky sa tento čas dá určite prekročiť.  Ďalšie príjemné prekvapenie sú tzv. farebné palety, ktoré zatiaľ nemá ani drahšia sestra LS-XR. Farebné palety /pozadia / sú super vec, hlavne v zložitom teréne. Zvolením si vhodnej palety v danom prostredí sa zlepší rýchlosť detekcie /viď priložené fotografie /.  Čo mi na druhej strane u tejto lacnej kamerky chýba je, ZOOM – priblíženie. Je jasné že pri rozlíšení detektora 160×120 bodov sa o zoome hovoriť vôbec nedá. Zoom však používam celkom často a občas som sa prichytil, ako márne hľadám tlačidlo na priblíženie 🙂 

Kamerka má 4 tlačidlá, sú však umiestnené inak, ako na LS-XR / inak je umiestnený USB konektor /, takže som sa ťažšie orientoval, ale je to len otázka zvyku. Nebudem zbytočne čitateľa trápiť s popisom jednotlivých tlačidiel, potencionálny vlastník si aj tak sám vyskúša ich funkcie, alebo si prečíta priložený návod. Chcem skôr popísať rozdiely oproti drahšej verzii Flir LS-XR, ako aj skúsenosti s „lacnou“ Scout TK kamerkou v revíri.  Viac technických informácii o kamerke Flir Scout TK nájdete priamo na stránke výrobcu tu: FLIR . 

Čo ma ešte príjemne prekvapilo je,  že kamerka Scout TK má funkciu uloženia fotografie, alebo krátkej videosekvencie do svojej integrovanej pamäte. K fotografiám sa potom jednoducho dostanete pripojením kamerky cez USB kábel k počítaču. /nižšie nájdete pár fotografií zhotovených priamo kamerkou TK / Túto funkciu by som privítal aj u oveľa drahšej verzie LS-XR, tam ju však budete hľadať márne. Nerozumiem zámerom výrobcu Flir, keď do svojej vrcholnej rady neimplementuje funkciu nahrávania a do low-end modelu tú funkciu áno.  

Aby som nepísal len chvály, tak mám aj jednu veľkú výtku na kamerku Scout TK. Tou je stavová diódka na hornej časti kamerky. / viď na obrázku nižšie / Na drahšom modeli LS-XR slúži podobná dióda / aj tá je oveľa menšia, viď na prvom obrázku / ako informácia o nabíjaní, či sa kamerka ešte nabíja, alebo je už nabitá. Po odpojení nabíjačky táto dióda už zbytočne nesvieti. To však neplatí u kamerky Scout TK. Tu dióda a podľa mňa zbytočne veľká, svieti stále. Zelenou farbou, keď je batéria nabitá, či červenou, keď je vybitá. Tá diódka svieti stále a to celkom silno a to svetlo je hlavne v noci veľmi rušivé. Na posede som si večer musel diódku zakrývať prstom, aby ma neosvetľovala ako sviečka 🙂 Naozaj je to veľmi rušivé. Myslím si, že výrobca by tento nedostatok mohol odstrániť v novej verzii firmware. Ja som mal kameru s verziou 1.00.0. Dovtedy si asi jej používatelia budú musieť diódku prelepovať kúskom čiernej lepiacej pásky 🙂

Prikladám aj zopár fotografií zhotovených priamo termokamerkou Flir Scout TK. Je vidieť, že to nie sú žiadne umelecké diela, avšak svoj účel a tým je spoľahlivá a rýchla detekcia zvierat a to aj v úplnej tme, spĺňa v pohode. Na prvej fotografii / z ľavej strany / je danielka zo vzdialenosti asi 25m, na vedľajšej sú kravy z neďalekej farmy asi zo 7m, na ďalších 4 fotografiách je danielka zo vzdialenosti cca 60m.

    

    

    

Aj na fotografiách je vidno, že tejto kamerke viac vyhovuje pozorovanie blízkych „objektov“ Je si potrebné ale uvedomiť, že je to kamerka v najlacnejšom prevedení. Všetky fotografie sú zhotovené po tme, kde očami bola viditeľnosť cca na 3-5 m. Tu žiadny ani len ten najdrahší ďalekohľad nemá šancu.

Zhrnutie:

Flir Scout TK je „lacná“ varianta termálnej kamerky. Je to super vec do revíru, hlavne na posed, na krmovisko, alebo na rýchlu detekciu zvierat na lúke či v lese medzi stromami. Chcem len upozorniť, že táto kamerka, aj vzhľadom na svoje rozlíšenie,  je vhodná na detekciu tak do 100m, ale to aj v „absolútnej“ tme. Ak vám bude stačiť pozorovanie zvierat na takúto vzdialenosť, určite budete spokojní aj s touto „lacnou“ kamerkou. Je samozrejme jasné, že obraz z lacnej termokamerky sa nikdy nemôže vyrovnať obrazu termokamerky, ktorá je 5x drahšia. Chýbajú detaily či ostrosť, ale to nič nemení na skutočnosti, že aj lacnou kamerkou a to aj v úplnej tme žiadne zviera neprehliadnete. Osobne si už ani neviem predstaviť návštevu revíru bez termokamerky. Pred termokamerkou sa neschová žiadne zviera, či človek. Je to aj vynikajúci pomocník pri prípadnej dohľadávke. Kto mal raz v ruke termokamerku, už sa jej nikdy nechce vzdať. 🙂 Dodnes mi utkvela v pamäti nasledujúca veta „Keď som chodil do revíru bez termokamerky, vždy som si myslel, že u nás nie sú žiadne zvieratá a teraz vidím zvieratá všade“ 🙂

Záver:

Termokamerku Flir Scout TK je možné využiť aj napr. na detekciu úniku tepla z budov, či vedenia rúrok kúrenia v podlahe, či vedenia káblov v stene. Je možné ňou detekovať prehrievanie ložiska v motore, alebo preťaženie poistky. Tu príde vhod jej funkcia nahrávania fotografií či videosekvencií. Jej využitie je prakticky všade okolo nás. Flir Scout TK je celkom použiteľná termokamerka a ešte aj za „dobrú cenu“.

Termokamerku Flir Scout TK nám na testovanie poskytla firma Plettac Systems s.r.o., kde si môžete termokamerku aj zakúpiť. Zvlášť chcem poďakovať p. Florekovi za ochotu a pomoc. 

Autor: Volodo

Prihlásiť sa na odber
Upozorniť ma na
guest
12 x komentované
Inline Feedbacks
View all comments
miskanovakova30
miskanovakova30
7 years ...

Vyskúšanie
Dobrý deň, mala by som záujem o túto kameru. Kde si ju môžem vyskúšať ?

volodo
volodo
7 years ...

Pre Mišku
Na našej stránke tovar nepredávame. Napíšte firme Plettac, link je na konci článku, alebo môžte kontaktovať p. Baranoviča, firmu Barracuda v Hlohovci. Zavolajte mu /0905967402/a určite si budete môcť termokamerku pred kúpou aj vyskúšať.

horár11
horár11
7 years ...

RE: „Lacná“ termokamerka Flir Scout TK
Ďakujem za tento článok. Thermo si chcem zaobstarať už dlhšiu dobu, ale 4 tisíc nemôžem odtrhnúť z rodinného rozpočtu. Toto sa mi zdá až neuveriteľne nízka cena. Dá sa to už kúpiť na Slovensku ?

volodo
volodo
7 years ...

Pre horar11
Ale samozrejme, ako som písal už v predchádzajúcej reakcii pre Mišku.

hudecmil
hudecmil
7 years ...

FLIR TK
Mal som Tk-čku v ruke, ale neoslovila ma. Rozlíšenie je pre mňa malé. Potrebujem pozorovať na väčšiu vzdialenosť. Cena je sympatická, ale asi si našetrím na LSX, alebo najradšej na LSXR-ku. Pozeral som sa aj cez LSXR a poviem vám, to je delo.

volodo
volodo
7 years ...

Pre huddecmil
LS-XR je, ako si napísal „delo“, ale aj stojí viac €

lojzíček
lojzíček
7 years ...

RE: „Lacná“ termokamerka Flir Scout TK
Môj kamarát si kúpil túto termo kameru. On si ju vychvaľuje, ale je cez ňu nič nevidím. Vidieť je ako by som sa pozeral cez poriadne zarosené sklo. Nepozeral som sa ešte cez inú termo kameru, ale toto si určite nekúpim.

volodo
volodo
7 years ...

Pre lojzícek
Písal som to už v prvom článku, obraz ktorý vidíš cez termokamerku je iný, ako obraz ktorý vidíš cez klasické nočné videnie gen.1-4. Niekedy sa to naozaj môže zdať, ako by si sa pozeral cez mliečne sklo. Je rozdiel keď sa cez termokamerku pozeráš v lete a iný v zime. Rozdiel je aj keď je vonku veľká vlhkosť, alebo fúka silný vietor a premiešava teplé vrstvy vzduchu so studenými. Na obraz z termokamerky si musíš najskôr zvyknúť. Ale na druhej strane, ťažko prehliadneš zviera, alebo človeka, čo sa ti s klasickým nočným videním stane celkom bežne.

miro.go
miro.go
7 years ...

Flir
Verziu LS-XR som mal možnosť vyskúšať na poľovníckej výstave v Nitre. Je to šikovný malý prístroj a dobre padne do ruky. Jediné čo mi vadilo bol trhaný obraz vďaka obnovovacej frekvencii 9 Hz. Škoda, že Američania nevyvážajú verziu s 30 Hz. V podobnej cenovej relácii (LS-XR) je Pulsar Quantum XQ50 s obnovovacou frekvenciou 50 Hz. Má ale senzor s nižším rozlíšením 384 x 288 bodov. Zato obraz je plynulý.

volodo
volodo
7 years ...

Pre: miro.go
Do EU sa môžu voziť len verzie s 9Hz. Mal som LS64 asi 3 roky a teraz už asi 3 mesiace mám LS-XR. Obe sú na 9Hz a môžem povedať, že žiadne trhanie som nespozoroval. Asi pred mesiacom som mal na pár dní na skúšku XQ50, ale pri priamom porovnaní sa na LS-XR vôbec nechytá. Je to práve menším rozlíšením detektoru, len 384×288 bodov oproti LS-XR – 640 x 480 bodov.

OTAKAR
OTAKAR
7 years ...

RE: „Lacná“ termokamerka Flir Scout TK
Rozhodujem sa medzi flir LSX a LSXR, poradíte ?

volodo
volodo
7 years ...

Pre: Otakar
Ak nie je problém s €, tak jednoznačne LS-XR.